Jump to content

Početnik u Macro fotografiji

Recommended Posts

• Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mislim da previse silis ovu temu fotografijama...

Ajde malo da vise gledas tudje radove, pokusas nesto da reprodukujes od toga i takodje ne moras sve sto skljocnes da okacis ovde... Ne moze se sve sto je ovde receno savladati za dan dva.. Mora to malo da slegne. Drugo lepo su ti ljudi dali savet da probas Lightroom jer je on veoma zahvalan alat koji je dosta naklonjen fotografima, posle toga dolazi photoshop koji je za neke naprednije obrade...

Ovako se tema nepotrebno zatrpava, jednostavno kacenje svega iz aparata neces nista postici osim sto ce ljudi da se smore od ponavljanja istih stvari. Makro je generalno dosta teska oblast fotografije i zahteva dobro poznavanje tehnickih i likovnih elemenata... Vise edukacije i onda nesto zanimljivo ufotkaj pa kaci u novoj temi ova je po meni otisla vec na 3. stranu sto je previse...

Da ali namerno sam kačio nešto što liči na fotografiju upravo da bi dobio kritiku i smernice u kom pravcu treba da idem.

Isuviše sam iskusan forumaš da ne znam kako sve funkcioniše na ovom ili bilo kom drugom forumu.

Već sam preduzeo neke korake baš čitajući i tuđe teme i primajući kritike na sopstveni račun. Ja sam tek dvadesetak dana sa foto aparatom i normalno je da su mi potrebne mnoge informacije.

Trenutno se najviše mučim sa podešavanjem aparata u manuelnom modu i sa svetlom.

A šta te tu konkretno muči?

Vidi, za motiv, inspiraciju i ideju teško ćeš da dobiješ smernice tako lako. Svako od nas je drugačiji, a i brate, to imaš ili nemaš.

Ono što ti se može pomoći su tehničke stvarčice konkretne prirode, od bivstvovanja po forumu do sad su jedino konkretni problemi bili rešeni brzo i efektno.

Dakle: šta ti je problem sa M podešavanjima i šta te muči sa svetlom?

Cisto da ne bi preraslo u neko prepucavanje ovo su sve prijateljski saveti. :)

Kod M moda moras da obratis paznju na, ekspoziciju, blendu, ISO, da gledas u svetlomer na aparatu, ako je bilo koji od ovih pojmova tebi nejasan onda je problem da si uzeo aparat i preskocio njegovo uputstvo. Koliko sam ja davno citao uputstva za DSLR aparate su dobar izvor nekih osnovnih informacija a za dalje tu je internet i naravno tu smo mi na forumu za neka ne bas tako banalna pitanja.

Da, hvala. To i ocekujem od najprestiznijeg foruma za digitalnu fotografiju na ovim prostorima. Nisam nesto mnogo gledao uputstvo jer ga bas i ne razumem kad je na engleskom jeziku. Dalje, sto se svetla u nastavku tice tek treba da nabavim blic i eventualno prsten. Jbg ne moze sve odjednom.

Hej Todose, ne reče šta te muči u M modu?

Ali hajd, pretpostaviću da te muči standardna problematika svakog početnika (što sam u neku ruku i ja).

M mod za M(ajstore) ti naoko deluje komplikovano, međutim ono za šta je odličan je da možeš dobiti ponovljiv rezultat ako ti se ne menjaju svetlosni uslovi u kojima fotografišeš, što nije slučaj sa ostalim poluautomatskim i automatskim modovima. Zašto? Pa prosto i jednostavno aparat uvek okida sa parametrima koje si mu postavio. Ako fotografišeš recimo istu scenu u Av modu može se desiti da se aparat predomisli zbog nekog faktora - primer - Av mod, sunčano, sneg, u pozadini imaš šumu. Ekspozicija će ti se u Av modu menjati u zavisnosti od toga koliko ti je šume u kadru - ako je samo sneg, ispadaće ti sivkast sneg, ako imaš pola šume pola snega, ajd biće recimo OK, ako imaš puno šume a malo snega taj sneg će biti spaljen potpuno...

Dakle, M mod je odličan kad namestiš ekspoziciju i kada ti se svetlosni uslovi ne menjaju - a sad kako da najlakše namestiš ekspoziciju - koristi ekran svoga fotoaparata. Izaberi početnu tačku od koje krećeš. Namesti ISO u zavisnosti od količine svetla, namesti brzinu zavesice tako da eliminišeš strešenost fotografije i/ili izaberi blendu tako da nemaš mikrometar DOF-a.

Dakle za tu tvoju 60ticu u M modu namesti brzinu MINIMUM na 1/60 (poželjno je više), blendu po želji i guraj ISO dok ti ekspozicija na ekranu ne izgleda OK. Ali nemoj menjati sve parametre odjedared. Kreni od ISO-a, guraj ga dokle ti odgovara, mada, za vežbu ISO možeš da guraš do kraja, kasnije, vidi koja ti maksimalna vrednost odgovara sa aspekta šuma i količine detalja i boja.

Eto ti te nove generacije... "Gledaj u ekran" :P

Batali ti todose ovu priču i nauči da koristiš svetlomer u aparatu, šta je ekspozicija, šta je blenda, njihova međusobna zavisnost, kako na celupriču utiče ISO kad ga ubaciš u jednačinu. To je jedini put da naučiš šta, kako i zbog čega. Jednom kad kreneš pogrešnim putem i naučiš neke stvari napamet, ima da se nađeš u nebranom grožđu prvi put kad nešto ne bude po JUS-u što se scene tiče :)

Dok to učiš ZABORAVI na ekran i ograniči se na par fotografija po motivu. Razmišljaj šta i kada radiš, zbog čega si podesio to-i-to tako kako si podesio. Kasnije pogledaš fotografije i znaš gde si i šta si zajebao, ako išta zajebeš od tih elementarnih tehničkih stvari. Gledaj svetlomer, nauči kada te laže i podeksponira zbog svetle pozadine ili preeksponira zbog pretamne, gledaj brzinu zatvarača i razmišljaj da li imaš doolju briznu da ti eventualno kretanje objekta ne razmrlja isti na fotografiji, gledaj blendu i razmišljaj da li imaš dubinsku oštrinu kakvu želiš...

Samo ekran gledaj što ređe :D

E da. Uputstvo. Pročitaj. Pa onda opet. Pa oda prelistavaj i sve probaj, šta ti nije jano pitaj ovde i potraži na netu. Net je još bolji izbor jer će jedna pretraga da se razgrana na više strana.

Posto kazes da se druzis sa aparatom skoro mesec dana, reci cu ti ovako, zaboravi na Macro fotografiju za sada, zaboravi na kupovinu blica za sada by the way blic nije jedini izvor svetla, nece ti pomoci ni najbolja oprema (ne opterecuj se sa opremom) ukoliko ne savladas osnove, makar one tehnicke prirode, a to su kako uopste aparat funkcionise jer je sustinski bitno da ti znas koja podesavanja na aparatu zelis da imas kako bi postigao rezultat koji si zamislio. Jer nema smisla da trosis zavesicu bezveze (zavesica ima radni vek) u nadi da ce iz neke fotke ispasti nesto.

Taj makro objektiv sto si nabavio ne moras koristiti striktno u makro svrhe iako je on namenjen za to, pokusaj sa njim neki portret da napravis. Ovo pisem cisto da me ne shvatis pogresno jer sam na samom pocetku napisao "zaboravi na makro" i da ne pomislis da si dzabe dao pare na objektiv, slobodno ti njega arci.

Za pocetak nauci osnovne elemente ekspozicije i njihove pratece efekte a to su otvor blende, brzina zatvaraca i ISO osetljivost.

Nauci da koristis svetlomer u aparatu i njegove modove a to su ti oni spot, center weighted, matrix ili kako ih vec brendovi nazivaju, zbog cega, i kada koji koristiti.

Nauci modove autofokusa zbog cega i koji cemu sluze.

Za pocetak igraj se samo sa dostupnim svetlom, najbolje sa dnevnim svetlom. Blic ce ti doneti dodatnu konfuziju i glavobolju to ti obecavam.

Igraj se "na prazno" sa aparatom, kad to kazem mislim na to da uzmes aparat u ruke i kao fotografises nesto i cesto menjas parametre, primera radi zadas sebi "spot merenje, continuous focus, ISO 200, blenda f4, zatvarac 1/250" i podesis te parametre bez mnogo gledanja u displej, vecinu parametara mozes videti u trazilu, pa promenis na nesto drugo. Time ces stvoriti motoriku i memorisati kontrole a rukovanje aparatom ce ti biti lakse i u nekim situacijama kada je potrebno da brzo promenis parametre neces gubiti puno vremena.

Moras postavljati preciznija pitanja ovde na forumu o problemima koji te muce (posto kazes da ti engleski bas ne ide) jer jedino precizno postavljenim pitanjem mozes ocekivati i adekvatan odgovor.

Predlozeno ti je da probas Lightroom, predlazem ti i ja isto. Nije tezak za savladati a vrlo je zahvalan za post processing, jos ako fotografises u RAW formatu, milina.

Kada pohvatas sve ove osnove, kad se stopis sa aparatom i kad savladas makar Lightroom, spreman si za postepeno dodavanje opreme i novih tehnika koje se ticu fotografije.

Neki sledeci logican korak bi bio nauciti osnove kompozicije poput, pravila trecine, linije, simetrija, framing, balans itd itd

Ovde ti je vec potrebno oko koje ce zapaziti zanimljivu kompoziciju a onda stupa na snagu sve ono sto si naucio u prethodnom koraku. Ali tu nije kraj jer... videces kasnije :)

Takodje ti je predlozeno da pokusas reprodukovati tudji rad, ne ustrucavaj se vec slobodno pokusaj. Na Internetu imas one Mikelandjelove andjele reprodukovane na gazilione, ne samo od obicnih fotografa vec i od mnogo poznatijih imena iz sveta fotografije.

Samo hrabro napred i pitaj slobodno.

Evo jedan vizelni prikaz ekspozicije, takozvani trougao ekspozicije sa pratecim efektima za pocetak :)

Aesthetic_Exposure_Triangle2.jpg

Hvala na ovim savetima.

Imam sve u vidu.

Za početak pročitao sam Đulijanovu knjigu i naučio pravilo trećine.

Jedva čekam proleće, samo moje dvorište ima mnogo cveća poput 6 vrsta ruža koje rastu u drvenastom žbunju i druge vrste cveća. Reka na dvesta a šuma na 100 metara. Učim, zainteresovan sam za ovo i to je to.

• 1 month later...

Fotografija je u RAW formatu, molim savet na šta bi trebalo da obratim pažnju i kako da je unapredim ako uopšte može? Evo i podataka. Unapred, hvala!

ruza-prva.jpg

Camera Model Canon EOS 700D

Shooting Mode Aperture-Priority AE

Tv(Shutter Speed) 1/100

Av(Aperture Value) 2.8

Metering Mode Center-Weighted Average Metering

Exposure Compensation 0

ISO Speed 100

Lens EF-S60mm f/2.8 Macro USM

Focal Length 60.0mm

Potrudi se da to sto zelis da nam prikazes bude zanimljivo, da popuni maksimalno kadar, pa kada uslikas pogledaj pa postavi sebi pitanje zasto to mi treba da vidimo. Jel nosi neku poruku, skrivenu lepotu, specificnost izrade i slicno. Pozz

Mene ova moja fotografija podseća na wallpapers i smatram i pozadinu korektnu. Više me zanima koliko sam pogodio fokus i finese oko osvetljenja. A to moje oko mislim iako ne koristi naočare za vid ne vidi korektno.

Ja bih se slozio sa nesa-seve. Mi ti tesko mozemo reci da li si pogodio fokus na 7x manjoj fotografiji od originala. To ne znaci da treba da kacis originalnu rezoluciju, bas suprotno, ali zumiraj na 200% i vidi da li je ostro, nema tu neke filozofije.

Veci problem je u tome sta je ostro. Boje su malo mrtvikave, a i kako je nesa-seve rekao, nije ti neki motiv.

Pozadina nije korektna, pozadine nema. I ok je sto je nema, nemoj pogresno da me shvatis, ali uglavnom je i nece biti na f2.8 sa makrom.

Ako te interesuju finese oko osvetljenja da li to znaci da si na neki nacin uticao na svetlo? Da li si uopste pri fotografisanju obracao paznju na to i na neki nacin pokusao da ga prilagodis svojim potrebama. Opet je fora u motivu, nema ovde mesta da se vidi stosta, ni isparvnosti postavki ni fotografije.

Ovo je naravno samo moje misljenje, i apsolutno ne smatram da sam u pravu...

• 2 weeks later...

Slikao sam danas kamenje i samo me zanima da li sam na pravom putu? Fotografije nisu kropovane! Unapred hvala.

Podešavanja za srednju fotografiju i druge dve su u okviru srednje.

f 5.6

iso 100

canon 60mm USM

Et 1/100

Metering mode Partial

AP

kamen-1.jpg

kamen-2.jpg

kamen-3.jpg

Na dobrom putu za sta?

Ovo su ti snepsotovi zato sto i dalje fali

- konteksta (kako, zasto, gde, sta)

- kadra (prednji plan, pozadina...) ovako su mnogo 2d

- makroa - mos ti tu 60ticu poterati i blize

Ekspozicija lici da je dobra, fokus ne znam suvise su sitne fotografije...

Evo, druge dve su ti stresene, smiri prst kad okidas.

Hvala!

Fokus zaključan u centru. Ako možeš da mi razjasniš šta znači kontekst? Mislim u fotografiji. Da li vredi u situaciji kad sikam kamenje nekakav mini tripod? Imam veliki Cullmann koji kad se skupi izgleda ko mini? Evo i moje oko vidi da su druge dve stresene.

Pa nemoj kačiti strešene. To kamenje sigurno neće uteći, škljocni ih ponovo...

Kontekst.

Vidi, fotografisao si kamenje, ali nije fotografija samo da zabeležiš to što vidiš. Mislim, jeste, ali snepšot je zabeležba viđenog a dobra fotografija ima još nešto.

Pogledaj Smenine8 fotografije. On čovek beleži ono što vidi, ali na njemu svojstven način.

Moraš se pitati zašto nešto fotografišeš? Postavi sebi to pitanje pre nego što se rešiš da škljocaš. Pogledaj oko sebe, pogledaj svetlo, okolinu, razmisli kako možeš taj kamen da predstaviš na najzanimljiviji način. Imaš mesta na kartici pa eksperimentiši sa uglovima, pozicijom, kadrom... Napravi što više različitih fotografija pa ćeš ubosti neku koja je zbog nečega posebnija od ostalih. Šta dobijaš time - praksu i kilometražu na aparatu i objektivu - samim tim ćeš videti da li ti nešto nedostaje - blic, stativ itd - eliminisaćeš razmišljanje o postavkama aparata i moći ćeš da se više posvetiš kadru, svetlu i kontekstu ...

@ + 1 dzonivajsmiler

Pitanje:

Da li se tebi sviđa ovo kamenje što si uslikao, ili si to radio zbog vježbe? Po meni previše brineš o tehničkim detaljima, a premalo uživaš, treba da se opustiš, jer želiš da što prije naučiš, naravno bez znanja nema ni kvaliteta, ali ono se ne stiče preko noći. Nemoj da shvatiš ovo kao hejt, već kao savjet, jako dobro te razumijem, jer sam i sam početnik i pravio sam iste greške kao i ti.

Zadnji pasus koji je napisao dzoni vajsmiler je esencija, i kad ga shvatiš, mnogo lakše ćeš doći do dobre fotografije. Pozdrav i dobro svijetlo.

Sve fotke koje si do sada postavio izgledaju kao neke test fotografije iz kojih se vidi da je fokus na mestu, da je ostrina dobra, da je svetlo meko i tako to. Mogu da prodju i kao stock fotografije. Za neke dublje komentare stvarno nisu i neki moj savet ti je da sto vise gledas kvalitetne makrofotografije i za pocetak da probas da ih kopiras. Vremenom ces razviti i neki svoj stil, ali za pocetak sto vise gledaj :)