Jump to content

Priroda, pejzaži. . . (otvoreno za sve)

banejuga
 Share

Recommended Posts

^
Fotkla je dobra ali odnos svetlo tamno nije bas najbolja... Kuca koja je na horizntu se odnosom tamno svetlo namece ka glavni motiv, a nije zato sto je mnogo mala u kadru sa previse sadrzaja u svom okruzenju, previse uz gornju ivicu kadra... Oblikom, velicinom, i kadriranjem glavni motiv bi treba da bude trag do te kuce.

Dal si bas ovako hteo ne znam, alo ovo je ono sto vidim.

22 hours ago, Foto turista said:

^

Dobra je fotka, nebo savrseno... Vidi zatamni sve van puta i neba, ovaj zelnis sa strane, mislim da bi bila efektnija fotka...

Možda si u pravu, ali izvukao sam tu zelenu malo iz tame samo da bih napravio mali eksperiment i kontratežu, odnosno suprotne boje (oblak-trava, zeleno-crveno). Nekad te suprotnosti budu efektne, nekad ne, treba probati.

• Like 1

6 hours ago, 5ar82 said:

Hvala. Mislim da sam to i hteo. E sad... Imam još jednu gde sam prigušio nebo, a malkice istakao put prema kući. Šta misliš?

Ovako nesto... Tragove u prvom planu nesto manje naglasiti kontrastom zato sto su znatono veci u odnosu na tragov blize kuci na horizontu koji zato sto su manji treba nesto vise naglasiti kontrasto, sve to diskretno, to je najbitniji deo, ostalo moze da se resi na vise nacina samo da neki od tih nacina ne remeti glavni motiv, i ovo najbitnije moze da se resi na vise nacina... Bitno je razgranicti sta je glavni motiv, sta su podredjeni elementi ako ih ima, definisati negativni prostor, i sve to prvo kadriranjem a zatim i likovno estetskim resenjem uskladiti prema vaznosti... Za sadrzaj scene ka sto je na ovoj fotografiji/slici ovo je pocetak misaonog procesa koji vodi ka konacnom cilju, ka likovnom delu koje moze da bude samo lepa slika, ili umetnicko delo, ali svakako na kraju nece da se pretvori u neku kolornu zabokrecini ili snap koji nastaju tek tako po sistemu video sam nesto skljucnuo i na sve to prekopiram model obrade koji sam video na nekom net tutorijalu 😛... Ti imas taj misaoni proces, mnog fotke koji si do sada postavljao ukazuju na to, a ovo nase caskanje treba samo da pomogne meni, tebi svakome od nas, da i na taj nacin izmedju ostalog nadogradimo taj misaoni proces 🙂

Nije to ovde slucaj, ti to nikad nisi reko niti si se tako postavi, al moram da se osvrnem na to sto vecina cesto kaze "tako sam teo" i "stvar ukusa" a sto je najveca glupost (koju sam i ja umeo da koristim da bi nervirao pojedine pacjente sa kojima sa se sretao i ovde i na benchu i na pcfoto) koju neko moze da kaze jer na svakoj fotografiji ovog tipa postoje neka opsta mesta kao sto su, glavni motiv, balans scene, likovno estetsko resenje gde se lako vidi da nesto ne stima ako je recimo likovnim resenjem ugusen ili nedovoljno dobro predstavljen glavni motiv... Znaci ne moze niko da keze tako sam teo, a time sto sam teo nagrdio sam to sto sam predstavio, nego su ljudi sujetni, glupavi, a pre svega likovno nepismeni, ja sklon tome da kazem ono sto mislim u odnosu na ono sto vidim pa onda nastane karambol, mesto da se povede razlozna diskusija kao sto je mi cesto vodimo vec duze vrem ovde na zoni (odavno nema vise tih sujetnih mentola koji su nesto teli i radili po svom ukusu 😛 a koji kada im se normalno prokomentarise nesto na to sto su teli pokazu svoje psihicko stanje)

Prva fotka orginal

01-ORGINAL.jpg

Moj edit, korekcija orginalne fotke

01.jpg

Ja ne vidim razliku između ove dve fototurist-ine fotke.

Osim toga, isto bih više naglasio put, ali mnogo više. Neko maglovito uopšteno pravilo je da prvi plan treba da bude jasan i svetao (ako je to moguće, zavisi od motiva) a ovde imaš i put u prvom planu, pa bi sigurno trebalo svetlije, čisto da posmatrač može lakše da uoči šta je jedan od dva najbitnija elementa na slici.

Izvini zbog moje trapave obrade, ovo je samo u ilustrativne svrhe.

I btw, nije ti fokus dobar, nije u hiperfokalu nego na metar-dva ispred kamere😁

Xd27sG6.jpg

@Foto turista

Super, hvala na trudu. Stavio sam sve fotke u jedan folder i skrolovao od jedne do druge. Lepo si sredio, vidi se razlika. To je to. Put je sada izdvojen jasno (odlučujući je bio levi trag), a ostalo harmonizovano pre svega svetlo oko puta sa svih strana kako bi se istakao put. Sada kada gledam jasno uživam u pogledu na put koji vodi do kuće. 

• Like 1

@yagodinac

Hvala na trudu zaista. Ali moram reći da mi mnogo više leži Fototuristino rešenje. Na mom monitoru tvoja obrada mi je preeksponirana nekako. Što se tiče fokusa, fokusirao sam na prednji plan, nije fokus bio na beskonačno. Hoću da mi se vide ove biljke jasno u prednjem planu, da budu oštre. Da sam fokusirao na kućicu sve ovo po prednjem planu bi bilo zamrljano. Tako sam hteo 😄

Imaš opciju da fokusiraš na 1/3 između prve vlati trave u kadru i beskonačnog, to bi onda uz neku blendu koju dobiješ iz hiperfokal kalkulatora ( evo jednog) da dobiješ sve oštro za neke naše uobičajene potrebe (tipa odštampaš ovo na 45x30cm, okačiš na zid i posmatraš sa metar distance, onda bi sve trebalo da bude oštro).

@5ar82

Ne zuri kolega 🙂 mislim da se ne bavis profesionalno fotografijom, nemas rokove da nesto zavrsis, ili kvotu koju treba da ispunis 😛 Baci pogled na fotke koje postvaljam vecina je iz 2018 sem ovih na kojima je bebica i po neki motiv snimljen posle 2018... Hocu da kazem da imam dosta nesredjenih fotki koje su odavno snimljene, mislim oko 200 pored ovoga sto moze da se vidi na flickru, svaku sam slozio najbolje sto sam umeo u datom momentu i nista nisam forisrao, ako nema inspiracije nista ne radim kako na terenu tako ni u obradi, a ima vremena kolko hocu jer gotovo da nemam neke svakodnevne obaveze tipa posao 8h i slicno. Trenutno ima 22 fotke u fazi obrade, prakticno zavrsene, stoje, svaki dan ih pogledam i kad vise nemam sta da nadjem da treba korigovata tek tada ih postavim, kao da slikam sliku, kao da nije fotografija 😛 ne kazem da treba tako, ali svakako ne treba zuriti.

Jednacina kojom se dolazi do rezultata kod ovakvih motiva uvek je ista, glavni motiv + podredjeni elementi (ako ih ima) + negativni prostor sve to /svetlo, samo posto ovo nije matematika resavanjem jednacine rezultat moze da bude drugaciji, da ima vise resenja i da svako bude tacno, e ta tacna resenja su stvar ukusa, individualnog osecaja za estetiku, tako smo teli, individualni likovno umetnicki izraz itd 🙂

I ovo resenje koje je predstavio kolega Jagodinac jedno je od tacnih...

E da, ta žurba, prava reč. Kapiram te skoz to kad čekaš pre nego što objaviš. Ne žurim se ja, imam isto vremena na pretek... fotografiju sam postavio bukvalno pola sata pošto sam je ufotkao. Valjda sam bio srećan jer sam konačno izašao napolje da nešto fotografišem posle dugo vremena. Zasićenost sličnim motivima i generalno pogledima. Biće bolje... 👍

• Like 1

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...