Jump to content

Priroda, pejzaži. . . (otvoreno za sve)

banejuga

Recommended Posts

Kad je dobro svetlo u celom kadru nije bitno cime se snima, bice lepo i ugodno za oko... Kada nije onda je bitno, tu dolazi do izrazaja pre svega senozor ne zato sto ce sam po sebi anulirati nedostatke loseg ili nesto losijeg svetla, nece, nego zato sto se ti nedostaci lakse koriguju obradom, i u vecoj meri mogu da se koriguju obradom a da ne dodje do degradacije kvaliteta.

Gledam neki dan fotke koje je supruga snimila sa S8, naravno on snapira sve u sesnaest, al naleti tako po neka koja zapadne za oko samo zato sto je lepa, i kad je malo bolje pogledam lepa je samo zato sto se poklopilo da svetlo bude odlicno u celom kadru.

• 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

^

Lepo,slojevito... Malo balans svetla deluje neprirodno, al to je totalno nebitno jer fotografija nikada ne moze da bude 100% realana prikaz onako kako to nase oci vide tako da je i teznja ka tome potpuno besmislena, uz to svako ima slobodu izrazavanja i nacin na koji ce posmatracu da predstavi to sto zeli... E sad i ta sloboda izrazavanja ne moze da ide u nekom besmislenom pravcu, a besmisleno je sve sto nije podredjeno sustini, a ovde je sve kako treba na jedan od mogucih nacina.

Falla. Za mene lično ovo je samo vežba kako breketing može ponekad da bude moćna alatka i kod starih aparata sa malom dinamikom (40d). U jednom momentu kad se nacrtam pored neke baš inspirativne pejzažne forme neću imati pravo da kukam kako oprema nije bila dovoljna ili ja nisam umeo da je iskoristim - sve se može kad se hoće.

^

Ma naravno, pa ja sve pucam sa tripoda sto je staticno i ako imam kameru sa senzorom iz kog moze sve da se izvuce gotovo u svakoj situaciji iz jedne pravilno eksponirane fotke. Tako se dodje do materija sa kojim mogu da uradim sve sto pozelim, cesto pa cak i najcesce sem sto vidim motiv koji se adekvatno uklapa u ceo kadar, ne vidim sta cu sa tim da napravim do kraja, al kada ima dovoljno materijala onda moze sve 🙂