Jump to content
banejuga

Priroda, pejzaži. . . (otvoreno za sve)

Recommended Posts

@yagodinac

ne znam odakle mi je to nekako poznato...nikako se sjetiti... ;)

sve nesto obecaje, kad tamo a ono corak... :mellow:

ja dalje jedrim slapovima..

iskopah jednu staru, oly em1+neprezaljeno 12-60mm 4/3 staklo, 12 mm, f 7,1, iso 200, 15 sec.

forum-PA290073.jpgonline picture upload site

forum-PA290120.jpg

wlan, e neka si je iskop'o :)

yagodinac, ti si prob-o, a ja bome i otiš'o ... al' džaba ... jer, umesto ovoga

16346409482_9429c27d40_c.jpg

Rtanj-8774 by Sasa Rajkovic, on Flickr

dočekalo me ovo ... :rolleyes:

46064798432_7786af04cb_c.jpg

r-1189 by Sasa Rajkovic, on Flickr

... al' nisu bili loši ti oblaci do kosmosa ... i taman sam isprob'o nove opanke što sam montir'o na svoju diližansu ...

45203403935_3815c926a3_c.jpg

z-1196 by Sasa Rajkovic, on Flickr

@rastamon

ne moze se covjek vratiti iz prirode razocaran, :P mada mi fotografi pogresno gledamo prirodu skoro i samo kroz "uski" objektiv...

sirokokutni pogled, i dusa je uvijek puna!

Odlicno je ovo, oseca se zima :D

Oblaci bi bili visak u ovim kadrovima, oblaci na nebu, refleskija oblaka u vodi a ispunjen prvi plan, bilo bi to prentrpano ;) Tako da samanji dozivljaj heheh :mrgreen:

Prva super, nema se šta dodati. Možda eksperiment sa blagim posvetljivanjem prvog plana (ono ispod kamenja) ali to je nebitno, odlično je i ovako.

druga mi se vise svidja. :P

prizor je prekrasan, tako da...

imam jedan tehnicki "prigovor" na gornju fotku.

lijevi gornji kut nije dovoljno ostar, a i desnom fali malo ostrine...

ili ja samo picajzliram, pa zaboravi... ;)

btw,

jos malo slapova...

iso 200, f 5,6, 7mm, +1 EV, 10 sec.

forum-P1071485.jpg

@elektronicar, hvala na pojasnjenju! :) , ali kod mene nema distorzije ni u tragovima na f8.

ajmo ovo ispod pokusati ne shvatiti kao 4/3 vs apsc vs FF!

pliiiiiizzzz!!! :(

posto nisam nikada fotkao sa ff-om, da sam ga kojim slucajem imao dok sam fotkao slap (ovaj iznad), morao bih zavrnuti blendu na f 16, i dobio bih ekspoziciju od par min., svjestan mogucnosti distorzije, ili sto napraviti da izbjegnem distorziju, a da ne dizem iso do nebesa?

focus stacking je nemoguca misija sa filterom nd10, i blednom iznad f 10, pretpostavljan...!? :blink:

i jos nesto...

udaljenost izmedju mene i slapa je cca 35-40 m., a visina slapa cca 25 m., cisto da se dobije nekakav omjer... ^_^

Jako je teško napraviti odličan objektiv za FF u odnosu na odličan objektiv za 4/3. Naročito kad treba da napraviš objektiv do neke zacrtane cene... Ono gde FF blista je senzor, i to naročito u graničnim uslovima. Dalje, na pejzažima se blenda krvnički zatvara da bi prednji i zadnji plan bili otprilike u fokusu i to je više-manje jedini razlog. Tačno je da će FF da ima pritom manju brzinu šatera u odnosu na 4/3 ali se računa da je ta 4x razlika u površini senzora iste generacije dovoljna da anulira šum i da u konkretnom slučaju dobiješ praktično isti kvalitet sa oba sistema.

Što se tiče mekih uglova, to je razlika između trti_parti proizvođača i N/C/S. Ne mora neki Tamron da bude sve vreme decentriran, dovoljno je da jednom u deset slučajeva jedan element sklizne u pogrešnu stranu i eto mekog ugla koji vidiš kad dođeš kući i pogledaš sve na 100%. A onda probaš dotični objektiv još devet puta i on perfektno centriran. Razlog: Tamron i Nikon ne koriste istu plastiku i iste legure u proizvodnji objektiva. Kad su novi Tamron i Sigma su najbolji i najoštriji objektivi, kad ispadnu dvaput onda se ispolji sva razlika u ceni u odnosu na OEM, pa puta dva.

evo zasto volim ovaj forum, zbog ljudi poput @yagodinca! :)

nekako sam to i mislio, ali nisam bio siguran...

ako sam te dobro razumio, mogao bih fotkati sa ff-om na f 5,6 i iso 3200 da bih dobio istu fotku po kolicini suma kao sa m4/3 na iso 200, ali bi mi dobar dio bio van fokusa, zbog f 5,6 na ff-u.

right?

ispod cu ti postati 1:1 izreze sa gornje fotke na iso 200.

opet ako sam dobro razumio...

da bih dobio fotku u fokusu kao moja gore, trebao bih zavrnuti blendu na f 11 i iso 3200?

jedina razlika bi bila u duljini ekspozicije, ok?

izrezi 1:1

iso 200, f 5,6, 7 mm, 10 sec.

crop-P1071485.jpg

crop1-P1071485.jpg

crop2-P1071485.jpg

crop3-P1071485.jpg

crop4-P1071485.jpg

Na fotografiji nesto treba da bude glavni motiv, planine u daljini, ili cvece u prvom planu, f8 sa fokusom na jedan od ta dva motiva i ne vidim problem... Ne bi se ja tu mnogo opterecivao sa tim sto prvi plan nije ostar kao glavni motiv i obrnuto, samo ipak treba to sve kadrirati tako da nesto manja ostrina na sekindarnom motivu ne smeta, da se to fino uklopi :)

Fotografija ti je ok, obrada i kolorit su dobri, mogla bi da ide i u 3:2 formatu.

Koji stativ koristis?

Ove 100% sto si okacio deluju malo streseno.

Imamo povremeno pricu sa poređenjem FF, kropa i 43.

Mada u raznim kombinacijama blende ISOa i ekspozicije zaista mozes da dobijes isto, kada mi treba veci dof a motiv nema previse sitnih detalja obicno uzmem Lumix i pored toga sto imam C MKII sa L optikama.Uglavnom su u pitanju krupniji planovi.

^ to su mozda tehnicke "mane" objektive i njegove periferne ostrine + sam radio na F16, a sve preko f10 vec pocinje gubiti na ostrini..

Na drugoj fotografiji sa leve strane se primećuje dupla slika, možda zbog blendovanja... ne vidim baš dobro, a i glupo mi je da buljim u smanjenu fotografiju ...

izrezi 1:1

iso 200, f 5,6, 7 mm, 10 sec.

zašto f: 5,6? Zavrni to na 16, biće bolje od ovoga sigurno.

Na fotografiji nesto treba da bude glavni motiv, planine u daljini, ili cvece u prvom planu, f8 sa fokusom na jedan od ta dva motiva i ne vidim problem... Ne bi se ja tu mnogo opterecivao sa tim sto prvi plan nije ostar kao glavni motiv i obrnuto, samo ipak treba to sve kadrirati tako da nesto manja ostrina na sekindarnom motivu ne smeta, da se to fino uklopi :)

ili narodski:

"nije se svaka pocesljana udala". :)

Fotografija ti je ok, obrada i kolorit su dobri, mogla bi da ide i u 3:2 formatu.

Koji stativ koristis?

Ove 100% sto si okacio deluju malo streseno.

moguce da je malo stresena, jer je stativ bio na klizavom kamenju, plus sta je vodena struja na rubovima prilicno jaka...

da, lomio sam se da li izrezati u 3:2 formatu, ali za dlaku sam presudio u korist 4:3. oba imaju prednosti i nedostatake...

koristim obicni zomei stativ, objasnio sam zasto mislim da nije do stativa...

fokusirao sam rucno kod fotografiranja ovoga slapa, jer je sa nd10 filterom malo teze fokusirati u uvjetima sa manje svjetla...

ovaj f 5,6 je iznimka, najcesce sam na f 6,3 ili 7,1 kod pejzaza.

Optereti stativ, tako je manja sansa da klizne a aparat okidaj daljinski sa telefona(delim savete a ja to prvi ne radim , cak nemam ni telefon koji to moze...)

Meni Lumix GX80 na f 8 i 9 radi sasvim dobro.

Jako je teško napraviti odličan objektiv za FF u odnosu na odličan objektiv za 4/3. Naročito kad treba da napraviš objektiv do neke zacrtane cene...

Naprotiv, puno je lakse napraviti dobar objektiv za ff u odnosu na m43. I posebno kad je isti cenovni rang u pitanju. Ako u kalkulaciju uvedemo i ekvivalentne blende, a sto ne bi, tek je onda nemoguca misija pred m43. Zapravo najteze je napraviti dobar objektiv za mobilni telefon zato niko to i nije uspeo, a i kad bi uspeo cena bi bila takva da bi mogao za te pare da kupi malo vozeni Lambordzini.

@wlan, ne razumem kakve veze blenda ima sa distorzijom.

Sto se tice nd filtera, za ove tvoje fotke slapova fotosop bi mogao biti odlicna zamena, iskopacu sutra tutorijal pa pogledaj.

da, dobro zboris @simazoran

koristim kasnjenje zatvaraca od 2 sec kod okidanja fotke sa stativa, pa nema potrebe da okidam mobitelom.

uvijek je dobro opteretiti stativ, ali..., znas kakvi smo... :P

od 50-ak fotki ako je pokoja i stresena nije problem...

ubitacno mi je cekanje kad je ekspozicija 60 sec, pa jos 60 sec cekanja na NR, pa pregled fotke..., pa premjestanje/namjestanje stativa, pa ucvrscivanje, pa taman kad je gotovo val rosulje od slapa poskropi aparat i staklo...ma prava festa za zivce :( :angry:

krpica u ruci i najlonska vrecica iznad aparata su najpotrebnije orudje, pa ako sta ostane od fotke...

naravno dan mora biti takav, da kad bi ti i slon prdnuo u uho, ne bi trepnuo... :P