Jump to content

Priroda, pejzaži. . . (otvoreno za sve)

Recommended Posts

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

def. bolje! :P

ima raznih komb. i svaka na svoj nacin plijeni pozornost...

meni i ova izgleda ok...

sedlenagreda.jpg

btw,

nekako mi zvuci poznato, mokar do koze, krepan i promrzao...he he heee... :D :rolleyes:

i to je ok kadar, ali u poslednje vrijeme me uhvatio "virus" sa nekim detaljem u krupnom planu u foregroundu, pa sad to forsiram ako mi je foreground dosadan, potrazim neki zbun, cvijet, kamen, stijenu, sta li vec..

^

Nije to virus, to je vrlo ispravni razmisljanje na temu kompozicije kadra... Samo povedi racuna o tome sta je tacka interesa, glavni motiv fotografije, ne moze prvi plan svojom velicnom, bojom, svetlinom, teksturom itd, i ne bi trebalo da nadjaca glavni motiv, a toga po malo ima na ovoj fotografiji.

Da kojim slucajem sunce ne obasjava vrhove ovih stena/planine, i da ti to nisi obradom naglasio kako treba, ovo bi bio poprilicno promasen kadar, bas zbog prvog plana koji se svojom velicnom i teksturom poprilcno namece, a ne moze da bude glavni motiv jer nisi kadrirao tako da bude glavni motiv, previs je uz ivice kadra, lose postavljen u odnosu na negativan prostor da bi bio glavni motiv.

Tvoje su fotografije u najvecoj meri dobre i odlicne sto se tice kompozicije kadra, naucen ili prirodni talenata manje je bitno, rezultati su dobri bas u tom delu koji je najbituniji za svaku fotografiju a to kompozcija kadra, vladas prostorm :) Ove zavodljive boje, obrada, i kontrola svetla samo su jedan velik plus, i bez toga na tom nivuo sve ove fotografije dile bi dobre, a sa tim mnoge ostavljaju bez daha, deluju impresivno :)

moze prijedlog...?

ispod je vec crop-ana fotka, crop-an je gornji dio "praznog" neba, donji dio fotke je netaknut.

imate li neki prijedlog kako ju crop-ati, ili mozda ostaviti ovakvu kakva jest...?

mene muci ovaj dio neba/sume iznad slapa, kao da lagano odvlaci pozornost...

ako ga odsjecem gubim gornji dio slapa. :blink:

svaki prijedlog je dobrodosao! :)

P1071228crop.jpg

^

Nije to virus, to je vrlo ispravni razmisljanje na temu kompozicije kadra... Samo povedi racuna o tome sta je tacka interesa, glavni motiv fotografije, ne moze prvi plan svojom velicnom, bojom, svetlinom, teksturom itd, i ne bi trebalo da nadjaca glavni motiv, a toga po malo ima na ovoj fotografiji.

Da kojim slucajem sunce ne obasjava vrhove ovih stena/planine, i da ti to nisi obradom naglasio kako treba, ovo bi bio poprilicno promasen kadar, bas zbog prvog plana koji se svojom velicnom i teksturom poprilcno namece, a ne moze da bude glavni motiv jer nisi kadrirao tako da bude glavni motiv, previs je uz ivice kadra, lose postavljen u odnosu na negativan prostor da bi bio glavni motiv.

Da, sve si u pravu, to i nastojim. Ocekivao sam na ovoj slici neke nenormalne oblake crvene, jer ih je bilo tokom dana i molio sam boga da ostanu, ali kako je dan odmicao, razvedravalo se, dok se skroz nije razvedrilo, tako da tacno znam na sta mislis.

Ovaj tip fotki nastojim da postignem. znam da se radi i focus stacking, ali ja stvarno stvarno zivaca nemam za to, jer vrlo cesto radim i bracketing od 3/5 fotki, pa kad bih uz to radio i focus stack, nikad kraja, pa zrtvujem ostrinu zavrcuci blendu na oko 14

primjer cemu tezim

https://drscdn.500px.org/photo/260853369/q%...e6f1c87829d93fd

^

Mislima da dobra pejzazna fotka trazi strpljenje, a odlicna strpljenje, spremnost da se odredjenom kadru vratis vise puta zbog svetla i atmosferskih prilika, i savrsenu tehnicku realizacuju... To je nesto sto sam zakljucio za ove 4god amaterskog bavljenja fotografijom :)

Sve sto si naveo jeste na neki nacin cimanje, ali je zadovoljstvo neizmerno kada se pogleda finalni rezultat, tako da meni to ne bi bilo cimanje ni najmanje :)

Za forum i generalno za neku net prezentaciju mnogo toga moze da se nadomesti sa f14 :P i obradaom, pa ako nemas neke vece ambicije da od tih fotki neko nekada napravi neki bilbord ili izlozbu fotografija veceg formata, i taj nacin na koji radis nije lose resenje, al ipak da sam na tvom mestu a vidim da konstantno imas prilike za dobre pejzazne kadrove, ja bi te prilike iskoristio na najbolji moguci nacin.

Za Stevanna

Ja ono sedlo ne bih dirao i pored nezanimljivog neba, to nebo u stvari smiruje fotografiju i gomilu sitnih detalja u prednjem i zadnjem planu, a sjajna je pozadina za crvenu planinu i istice je.

Kao kada u studiju fotografisete na sivoj pozadini motiv sa puno detalja.

Za Wlana

U Fotosopu deformisi fotografiju kao da je snimljena fish eye objektivom i po osecaju suzi format odozdo u skladu sa deformacijom, kako ti vec legne da bolje izgleda (mozda i neces morati videces kada deformises).Durmitor bih na tvom mestu radio kao 16:9, secenje sa gornje strane

Za Wlana

U Fotosopu deformisi fotografiju kao da je snimljena fish eye objektivom i po osecaju suzi format odozdo u skladu sa deformacijom, kako ti vec legne da bolje izgleda (mozda i neces morati videces kada deformises).

bojim se da nisam razumio...

a ako jesam, ne bih deformirao prirodne proporcije slapa i jezera..., mislio sam na "cisti" crop, u bilo kojem omjeru stranica, od postane fotke.

ali opet...,

ako ti nije problem download-ati fotku, pa je crop-ati, kako si mi predlozio...slobodno sibni rezultat... :)

sta sam god pokusao s njom, stalno je nekakva supljina... :angry:

@stevann

razumijem te, jer kad je covjek umoran jedva da mu se da izvuci aparat iz torbe, a kamo li se bakcati sa f. stackingom/bracketingom..

ali opet,

@fototurista je tu skroz u pravu, kako tebi, tako i meni...jer trebalo bi od svakog trenutka izvuci max. :)

btw,

zar gubis na ostrini FF-a pri blendi f 14.?

kod m43 to bi trebalo biti f 7,1, i rekao bih "univerzalno" za sva stakla, da mi je ostrina najveca bas od f 6,3 do f 7,1.

mogu fotkati i sa f 5,6 pejzaze sa sirokokutnim objektivima, (cak i nize sa ultra sircem) ali nekako najvise vjerujem ovim dvjema blendama...

kod malo svjetla, (sumrak/jutro) sa ultrasircem pucam iz ruke i sa f4,0, obicno od 1/20 sec, do cca 1/5 sec., ostrina cijelog formata fotke je odlicna, moooozda malo kutevi budu zblurani...

zapravo ako fokusiram cca 10-15 metara pred objektivom sa m43 staklom, (sircem dakako) sve od f 5,0 biti ce u fokusu, i samo picajzla moze vidjeti razliku u ostrini, bilo kuteva fotke, sredine, prednjeg i straznjeg plana...

preko f 11 rijetko kad idem, pa ne mogu napisati koliko difrakcija jede kvalitetu...

pa kad nemas nista veoma blizu u foregroundu, onda je manje vise sve ostro na f5.6-8. ali ako fotkas kao ovo ja, sa kamenom blizu i te kako bude mutno, ponekad i na f13, zat i postoji tehnika focus stack. A zna se tacno za svaki objektiv na kojim blendama daje najostrije rezlutate

ovdje sam isao na f/22 + vjestacki ostrio dodatno odredjene djelove, jer je moralo tako

27297382427_2c3e590a81_b.jpg

^

Skontao sam na osnovu tvog pisanja do sad da sve ovo nastaje tako nekako, usputno :P Na osnovu fotografija to ne moze da se zakljuci... Onda sutra polako, i sa obradom polako pa da vidimo da li ima primetne razlike u odnosu na ove usputne... Srecan put :)

I tako ja podjem, satipo voznje, usput malcice klizanja po snijegu, stizem, pala magla poklopila sve, sto bi mi rekli "prst pred oko se ne vidi", pada nesto izmedju kise i snijega.. temp 3 celzijusa. Nisam otvarao torbu od aparata :lol: usao u kolibu, napravio toplu cokoladu popio i nazad kuci.

vremenske prilike 1 : 0 Stevann :D

Joj šta bih ja dao da mi je to sve na sat ipo vožnje... :lol:

Ako ideš sa planinarima onda je OK žurba, ali ako si sam s namerom da opališ fotku onda je greh ići bez tripoda. Pet minuta po kadru je sasvim dovoljno da sve postaviš i odradiš fajlove i za HDR i za fokus steking. E sad, ima jedan problem - kući pet minuta nije dovoljno za obradu... :lol:

Btw, kad sam već tu, evo malo Morave:

45071288855_0022b739e1_z.jpgNew life by Millan Milloradovic, on Flickr

^

Tih 5min negde su na sredini cele operacije :P Treba pre toga odmeriti kadar, izabrati najbolju poziciju za najbolji kadar, sto po planinam sumanjam da moze da traje manje od 1h, a pre svega toga prouciti malo gde sunce zalazi izlazi u odnosu na kadar koji zelimo da snimimo, i na kraju u zlatnom satu i prelasku izmedju zlatnog u plavi sat treba jos nekih 40min da bi se ulovio kadar u pravom trenutku kad se na nebu desava magija... Jos ako se koriste filteri da bi se produzila ekspozcija, vazda posla oko jedne fotke :P

Naravno sve to iz prvog puta malo teze samo uz mnogo srece, kao sto sam je imao sa ovim kadrom :)

31008712768_a2b9ac9fce_c.jpgSunset in Recco... by Nenad Ristic, on Flickr

Ova je odlicna. Ali evo gledam je vec neko vrijeme i ne znam da li mi se svidjaju ili ne ovi "produzeni" talasi. Kontam da u to doba dana ih je tesko zamrznuti a da ne budu previse podeksponirani.

Kad bismo svi znali tacno kada ce nam nebo ovako izgledati na nekom mjestu, sve bi fotke bile manje vise savrsene. Ima li zbilja neko pravilo kad su ovakvi oblaci? vatreni, rozi, crveni, dramaticni, ovako pufnasti, konkretnog oblika? Cini mi se uglavnom posle velikih kisa kad krene razvedravanje.. jer gledajuci fotke profi landscape fotografa, svako nebo im je savrseno, kao da znaju..

p.s. bez tripoda ne izlazim iz kuce :)

^

Fotografija u osnovi nastala iz jedne ekspozicije sa dodatim delovima sa fotki istog kadra gde se recimo ovaj talas ovako lepo razbija o stene, i tako jos po neki detalj... Sustinski jednostavna obrad a najvise je posla bilo oko detalja, pocev od WB jer nebo je tako eksplodiralo da je sve pocrvenelo, u kameri bas sve, a ni tamo na licu mesta nije bilo bolje, pa je zarad malo dinamike u bojama trebalo sve to srediti i doterati bez obzira sto je prizor kada se otvoti raw vec u startu impresivan... Bilo je selektivno posle i u PS, malo na peglanju boja, malo na uklanjanju pojedinih viskova i spajanju detlja sa drugih fotki... Sve u svemu nista ja tu nisam dodavao, natezao klizace da bi fotka izgledala ovako koloricno, prirodni HDR :P samo korekcija WB, hajlajatova na nebu, bele i senki na zemlji.

More nije bilo tako nemiro kao sto bi moglo da se zakljuci na osnovu ovog talasa sto je udario o stene, pa je trebalo poprilicno okidanja kako bi ulovio taj jeden, a manjak iskustva u podesavanjima brzine okidanja za ovakve scene doveo je do toga da je to poprilicno na kraju u kombinaciji sa lovom na sto bolji raspored oblaka na nebu dovelo do jos poprilicnijeg broja okidanja, oko 700.

Bukvalno bez najave nebo je eksplodiralo i to je trajalo nekih 5min, pre eksplozije crvenila delovalo je veoma anemicno i jednolicno po pitanju boja, cak sam se spakova i krenuo da napravim snimak gradica u plavom satu, pa sam onda trcao nazad kada sam video sta se desava :mrgreen:

Ovo je moje iskustvo sa ovom fotografijom koja je za sad najbliza pejzazu prirode, kazem najbliza jer kao sto se vidi nije netaknuta priroda, a napravio sam i par takvih, cista priroda, sa motivima austriskih alpskih jezera i vodopada :)

Profi landscape fotografi mnogo toga dorade u obradi da bi fotka na kraju izgledala impresivno, prirodno i lepo, treba to imati u vidu, obrada je jednako bitna kao i rad na terenu... Verujem da ti to znas, al ima dosta onih koji se zanose idejom da je samo to sto kamera snimi validno i pravo, JPG bez obrada, sto je naravno notorna glupost :P

te na kraju dolazimo do zakljucka da je pravi profi landscape fotograf onaj koji je bolji "zanaltija" Fotosopa. Mozemo se ja i on nac na istom mjestu u isto vrijeme, i on i ja cemo na terenu odraditi posao bez greske i sto se tice kadra i sto se tice podesavanja, ali jebi ga, njegova ce bit 10x bolja od moje, jer ce me odrat s post-processingom.

zakljucak je da obrada cini profi landscape fotku i fotografa (nazalost), uz tehnicke preduslove i vremenske..

^

Da, to je tako, ali ne radi se tu toliko o obradi koliko o talentu... Jeste ta obrada naprednija od onoga sto vecina moze da uradi, ali i to je nesto sto se nastreba, talenat je presudan, talenat ne moze da se nastreba, samo se nadogradjuje... Svaki od tih likova jednako bi bio dobar slikar kao sto je dobar fotograf... To je prosto receno vestina rada sa bojama, linijama, tonovima, oblicima, i teksturam, konkrento u obradi fotografija kombinovanje boja, tonova, rada sa teksturama, korekcije svetla koja se u najvecoj meri radi kroz korekcuju boja.

Ne znam za tebe, ja sam se nekada davno bavio slikarstvom, prakticno, i terijom, dovoljno da mogu da napravim vezu izmedju slikarastva i fotografije, da mogu da razumem neke osnovne stvari koje ovi "tupsoni" sto su samo kupili kameru i poceli da skljocaju verjem nikada nece shvatiti ni razumeti, a skljocaju godinama, i ne vide koliko je to sto radi likovno/estetski corak :P

E sad, nisam bitan ni ja ni te skljocadzije sto mi idu na zivce :mrgreen: :P Hteo sam da kazem da ti kako god, naucen ili samo talentovan imas jako dobre radove, dobre i odlicne, dosta fotki nije mnogo daleko od tih profi radova... I ako je sve to kako kazes usputno, na vecini fotografija doboro su uklopljene linije i oblici, na gotovo svim fotografijama vidi se vesto baratanje ostalim likovnim elemntima kroz obradu boja, tonovi, teksture... Ima tu jos posla kako bi definisao svoj likovni izraz, ali po ovome sto moze da se vidi na dobrom si putu :)

Evo jedan primer kako to izgleda kada je likovno/estetski odlicno kroz definisan likovni izraz... Nas covek, mozda je i neki poznat fotograf, nemam pojam, znam da je ovo sto se vidi uglavnom odlicno...

https://www.flickr.com/photos/nenadspasojevic/