Jump to content

[RAD] M-K

Odysseus
 Share

Recommended Posts

Iako se sa tobom slažem načelno (okačio si model za kritiku, a ne render), sa bratom Abijem se slažem još više.

Kako nije okacio render?

Pogledao sam prvi post nakon sto sam ovo procitao i nigde ne vidim link ka nekom obj fajlu, vec vidim 4 rendera.

I ako uradite screenshot viewporta, i to je dalje render. Samo zato sto nije kliknuto na dugme 'render' ne znaci da to nije render. OpenGL, direct3d renderuju vas viewport, vise puta u sekundi.

Nadam se da je ovo jasno samo po sebi.

Elem, sad kad smo to ustanovili, mozemo diskutovati o tome koliko je pogresan ovaj stav koji odysseus ima. Kontam da dolazi iz frustracije, jer te interesuje modelovanje vise nego bilo sta, ali niko ne ceni trud, i ovo sto je abi recimo primetio (da je cudna zica, mix low poly - high poly) dok se ne postavi dobar render.

Ovakav stav te nece daleko odvesti, jerbo nista nismo ovim postigli. Model nije okacen, da moze neko da ga otvori izvrsi inspekcij u i kaze "ovo je dobro za izradu reklama, ovo je dobro za stampu, ovo je dobro kao osnov za low poly".

Prve dve slike su toliko lose osvetljenje, da cela stvar izgleda kao da si sklepao primitive, i izgleda malo bezveze. Kad se otvorila stranica, pomislio sam "boze, that's still a thing (sklapanje kutija, sfera, cilindara u jednu celinu)". Onda je dosla ova treca slika i rekoh "au, moram da odvalim brightness na monitoru, ovde se vidi samo silueta" mada ni to nije pomoglo.

Tek kod cetvrte se vidi da je ovo interesantan rad, i da ima tu svasta sto se desava.

E sad, prekinuo sam da citam kod bobijevog komentara, ali vidim da su ove nove slike daleko bolje.

Dakle, namerno si stavio pogresne vrednosti na brojeve za materijale, i uperio svetlo negde deseto, samo zato da se nista ne bi videlo?

Pošto neke detalje ne želim da iznosim javno, tvom vrlom "bratu" sam poslao privatnu poruku sa objašnjenjima, a dotični se nije udostojio da pošalje odgovor. Ja ne volim da gubim vreme pravdajući sebe bez potrebe i pričajući sam sa sobom! ;) Rekao sam sebi da ću da pustim ovu nesrećnu temu da potone, ali, pošto ja nemam talenat za neuvažavanje drugih (osim, naravno, kada se pokažu dostojnim neuvažavanja ;)), poslaću ti PM.

Au PM! Ovo su javne diskusije, ti bi sa svima na PM :D

Posto sada vidim ovo, necu ni citati dalje tvoj post.

"Doticnom" je veoma zao sto nije iste sekunde odgovorio, vec "sram ga bilo" dozvolio je da tek danas sedne za komp i sve lepo ispregleda, sada vidim da nisam trebao ni sekundu da utrosim citajuci poruku (a takodje i ovde)

Pozdrav

Sram te bilo Abi! Od sad pa na dalje da sedis na DZ po ceo dan, klikces refresh i chekas da te odisejus kontaktira :D

@alekba vidis ja odem u WC i odradim posao samo za sebe i za svoju dusu, i iskreno kada bi neko komentarisao na to nebi mi prijalo. Ono sto je odisej odradio je, krenuo na putovanje u centar grada, posrao se po sred pesacke zone i ocekivao da niko nece to komentarisati jer je on to odradio za svoju dusu :)

Ne kapiram sto pokusavas da opravdavas izgubljen slucaj, ali valjda je to jace od tebe :)

WIN!

Meni je fascinantno (pa se zato i javljam) da niko ne provaljuje da Odisejčič samo pokušava da zamaže svoje neumeće jeftinim farbanjem. Ili su svi pristojni, pa mu na to ukazuju međ' redovima (ja, pak, ne uočih.. mada se tema razvlači danima). Neverovatno mi je je da se neko ovoliko busa oko skrepova, a simultano objašnjava (svaki put) kako je mnogo napucan - al' to nije za naše neuke oči.

Nego, završih kaficu, valja mi 'raniti njuškice, a tko ne veruje neka revidira eminentne teme postavljača. Meni se, općenito, čini da su autoru radovi ko filmski ukus - plastikaneri tebriću ;)

Lako je nekom povrediti ego i sujetu. Mnogi od nas ovde vise jako dugo, i imaju iskustva sa ovim vidom komunikacije. Jesam li ja bio debil tamo negde 2001e-2002e kad sam dosao na DZ prvi put. Kako da ne, sta vise bio sam debilcina.... ali sam imao 16 godina i bio jako nezreo.

Ali dobro si primetio, odisej je malo zamenio teze, zapravo, ovo sto je on uradio je mazanje ociju, sminka i "budzenje" rendera, a ne "nabudzeni" render, na kome zapravo mozes da ocitas konturu predmeta, ili je lepo kadriran.

Ako obećaju da neće više trolovati moje teme, staviću im hajlajte i na dršku i ostala mesta.

Ovo ti je javni forum, tako da, nisu bas "tvoje" teme :)

Jos jednom, da objasnim sta se ovde desilo. Okacio si 3d rad koji je onako "meh", nije bas za:

"e decko, idi sedi malo prouci ti te knjige i tutoriale, jos grej stolicu pa onda kaci stvari u javnost"

nije ni

"kul ok rad"

a definitivno nije

"wow ovo je najbolja stvar koju sam video u zivotu, daj jos zica, daj podesavanja, koliko ti je vremena trebalo bla bla bla"

Bilo bi mozda kul ok rad, da smo odradili bolju prezentaciju ali nije. Onda dodje neko ko ti ostavi komentar, krajnje konstruktivan, cak je covek to i napisao. A ti paf u nevidjeni gard i jos krenes da vredjas.

Ti si meni danas bukvalno rekao:

Pailhead, ti si retard, ne znas dovoljno o 3d grafici i likovnim umetnostima, i necu ovo da ti pokazem, nije ovo za tvoje oci. Ja mogu bolje da uradim naravno, ali ti nisi toga vredan.

Posto je javni forum, svako ovo moze da cita, posto je DZ takva kakva je, ima ljudi koji citaju ovo koji imaju dosta iskustva. To mozes da saznas tako sto procesljas teme kad prvi put dodjes, i vidis ko ovde kaci i sta se radi. Ako znas da su takvi ljudi ovde, mozes da pretostavis da ce neko ovo na ovaj nacin da dozivi. Dakle ja sam kliknuo danas na ovu temu, i neko (ti) me je uvredio. A koliko volim 3d, to je ekvivalent psovanja majke :)

I onda se cudimo zasto ovoliko konfrontacije. Malo nas se ovde zna uzivo, svi puno rade, i ovako na internetu, na diskusijama kad ucestvuju anonimusi, nema nikakvog sentimenta.

Zasto je bitno ovo sve sto si napisao u postu sa ovom drugom slikom? Koliko je vremena sati trebalo, da li si isao na posao ili nisi isao na posao dok si ovo radio. Procitao sam celu temu i niko te to nije pitao. Pita se to, kad marek denko okaci rad, pa svi misle da je nemoguce to sve izmodelovati u jednom zivotu.

Sam si napisao da je ovo sto si uradio retardirano. Jeste, veoma je retardirano. Ajd ko prizna pola u se prasta, ali cemu ova cela konfrontacija?

Covek ti je iskopao primer iste puske i materijala, da ne moras sam da kopas. Koliko si kucao sve ove tekstove, mogao si da napravis 250 razliticih verzija, svetlo/materijal i da mozda naucis nesto, jer kako zvuci ovo sve sa ovim pravdanjem, rekao bih da nije u pitanju rutina, vec da si se pomucio.

Ima nade, sve se moze ispraviti, pomoc pruziti, samo treba malo korigovati stav.

.... Dakle, namerno si stavio pogresne vrednosti na brojeve za materijale, i uperio svetlo negde deseto, samo zato da se nista ne bi videlo?

U tvojim postovima vidim vrhunski nedostatak objektivnosti i debelu zamena teza, a onda vidim tvoj user name među rednicima i ne mogu da verujem! Tebi je, kao uredniku, win to što je neko došao, po**** se po temi koju sam pokrenuo i onda rekao da sam ja to uradio? Vrlo zanimljivo. ;)

Zar je stvarno toliki problem ako se stavi render koji nije produckijskog kvaliteta i napiše (posredno, ali nimalo skriveno), da je rad postavljen čisto onako?

.... jer kako zvuci ovo sve sa ovim pravdanjem, rekao bih da nije u pitanju rutina, vec da si se pomucio ....

Zašto sam ja dužan toliko da se pravdam?

Kome ...

.... Covek ti je iskopao primer iste puske i materijala ....

Nekome ko u svom portfoliu drži grbave poligone (možda eventualno i pravi objekat jeste tako grbav u prednjem delu) i spaljene hajlajte (možda je to uradio namerno zato što mnoge mušterije vole, ali deluje očajno, pogotovo zato što je model korektan, ali tim gore).

I onda dođe ovde da pegla mene po pitanju prezentacije u radovima. Ko ga je tražio. Znao sam i pre nego što sam video njegove radove da takav stav može imati samo neko ko nije ni izdaleka onoliko kompetentan koliko misli da jeste.

Ili tebi, od koga nikada nisam video ništa specijalno?

(Zaista ne volim ovakve stvari da pišem, ali kada govorim sa ljudima koji nisu skroz sazreli, a pritom se ne libe da vređaju moj rad i mene, onda moraju i oni da osete da ne pričaju sa nekim ko će dozvoliti da se po njemu gazi. ;))

Lako je nekom povrediti ego i sujetu. Mnogi od nas ovde vise jako dugo, i imaju iskustva sa ovim vidom komunikacije. Jesam li ja bio debil tamo negde 2001e-2002e kad sam dosao na DZ prvi put. Kako da ne, sta vise bio sam debilcina.... ali sam imao 16 godina i bio jako nezreo ....

Nek dobijem tempban ili šta već zbog ovogfa, ali samo da znaš da se nisi promenio za ovih 10-12 godina. I dalje si jako nezreo i ne kapiraš stvari.

Ali, ima nade. Samo malo treba izmeniti stav. :)

Ovo ti je javni forum, tako da, nisu bas "tvoje" teme :) ....

Ovo je jedino oko čega se slažemo, pogotovo zato što sam i sam više puta opominjao ljude da teme na forumima nisu njihove. Sa druge strane, tema gde neko prezentuje svoj rad (gde god da je uperio svetlo kada ga je pravio), jeste njegova/njena, u toj meri da drugi tu ne bi trebalo da dolaze i ostavljaju svoje frustracije.

EDIT:

Hoće nešto oko ovoga ....

.... jer kako zvuci ovo sve sa ovim pravdanjem, rekao bih da nije u pitanju rutina, vec da si se pomucio ....

.... da pomogne ako okačim video u kome modelujem (cca.) prve dve trećine onog modela iz druge teme?

Eto, da bi ti bio srećan/srećniji ..... kako god?

(Sumnjam da hoće, ali hajde da pitam.)

Zašto sam ja dužan toliko da se pravdam?

Nisi ali se pravdas, nemam vremena da citiram, ali imam vremena da bar ovo napisem, u nadi da ce nesto korisno izaci iz toga.

Kome ...

Procitao sam da imas posao i svasta jos sa strane dok radis ove stvari. Upravo, kome? Zasto? Uradi rad kad nemas sve te obaveze, ili radi malo duze ako mislis i ako si svestan da nije dovoljno.

Nekome ko u svom portfoliu drži grbave poligone (možda eventualno i pravi objekat jeste tako grbav u prednjem delu) i spaljene hajlajte (možda je to uradio namerno zato što mnoge mušterije vole, ali deluje očajno, pogotovo zato što je model korektan, ali tim gore).

E ovo je vec malicious. Nije covek okacio taj rad ovde (mada jeste, ima tema) ali ti kopas po licnom sajtu, tudj rad i ovde ga kritikujes, pritom zlobno, ne konstruktivno. Vidi on odvalio hajlajt a meni nesto pise.

I onda dođe ovde da pegla mene po pitanju prezentacije u radovima. Ko ga je tražio. Znao sam i pre nego što sam video njegove radove da takav stav može imati samo neko ko nije ni izdaleka onoliko kompetentan koliko misli da jeste.

E ovo je problem cele ove diskusije, sve ostalo je promasena tema. Ko ga je trazio pitas?

TI

Time sto si postavio temu ovde na javnom forumu. Jel vidis da je prvi komentar "daj da napisem nesto kad niko vec ne pise". Ti sto ih ti cekas da dodju da ostave komentare ovde, ne postoje. Kakve uopste komentare si ocekivao? Jel mozes da sumiras u jednu slozenu recenicu sta si ti ocekivao i sta mislis da treba da pise ovde u "tvojoj" temi?

bla bla bla licni napad

Ovo je sve potpuno nebitno, nadji link ka mom sajtu pa pogledaj radove. Pored toga, imam diplomu iz ovih stvari. Jes da se ne pozivam na nju, niti sam dosao tamo gde jesam zahvaljuci tome, niti sam zapravo ista naucio na tom fakultetu. Ali, imam diplomu, visoko obrazovne institucije koja kaze da se razumem u kompoziciju, chiaroscuro, zlatni presek, itd itd. Opet ono sto ja napisem (ili bilo ko) treba uzeti sa rezervom.

Mozes i ti, i trebas, da kupis neku knjigu o fotografiji recimo. Samo kad dodjes na forum, nacices nekoga ko je procitao sve te knjige i moze da nadje patern u tvom radu. Odnosno, neko moze odmah da identifikuje problem i da ukaze na njega. Tebi ce trebati vremena da shvatis kako da nesto primenis na svoj rad ili da vidis uopste gde je greska.

Ja sam jedan od tih koji ovo mora da uci, imam osecaj za neke stvari ali ne mislim da sam apsolutan talenat kao na primer neki ilustratori (otud recimo ljudi koji kidaju Zbrush, a nisu tehnicki potkovani kao npr ja). I nikad ni uz svo to ucenje verovatno necu dostici taj nivo, ali vremenom ispeglacu greske.

Da se razumemo, ono sto se diskutovalo ovde u odnosu na tvoj rad nema toliko veze sa 3d-om koliko sa nekim klasicnim tehnikama koje se javljaju recimo u fotografiji. Da je ovo pravi model, da si ga izvajao rukom i da ti je trebalo 100 puta vise vremena, ako bi pogresno postavio reflektore i okinuo fotografiju, izgledalo bi lose. A tvoj rad i trud ne bi dosao do izrazaja.... To je ono sto su ljudi tebi kritikovali.

Ovo je jedino oko čega se slažemo, pogotovo zato što sam i sam više puta opominjao ljude da teme na forumima nisu njihove. Sa druge strane, tema gde neko prezentuje svoj rad (gde god da je uperio svetlo kada ga je pravio), jeste njegova/njena, u toj meri da drugi tu ne bi trebalo da dolaze i ostavljaju svoje frustracije.

Jos jednom, iz morbidne radoznalosti, zanima me kako je trebalo da izgleda tok ove diskusije po tebi.

EDIT:

Hoće nešto oko ovoga ....

.... da pomogne ako okačim video u kome modelujem (cca.) prve dve trećine onog modela iz druge teme?

Eto, da bi ti bio srećan/srećniji ..... kako god?

(Sumnjam da hoće, ali hajde da pitam.)

Ovo je slobodan svet, sad tutoriala imas milion na sve strane, pre 10 godina, bi verovatno svaki tutorial dobrodosao ovde, pogotovo jso ako je na srpskom posto dosta ljudi ima problema da prati literaturu i primere na engleskom. Mene bi recimo zanimalo kako si dobio ovu topologiju, ali se plasem da bi se jako naljutio ako bi se javio sa nekim komentarom, da mozda nije najefikasniji ili najbolji nacin ili da ne dobijas one prednosti koje mislis da dobijas. Tipa, mozda u nekom trenutku ispadne pametnije raditi sa NURBS, ili imas vise fleksibilnosti sa poly subdivision. Okaci, mozda bude dobro, ali nemoj da se ljutis ako bude komentara, ili ako ih ne bude uopste.

BTW na 3d-u vec odavno nema urednika :) ja dao ostavku nekoliko godina unazad.

Zar je stvarno toliki problem ako se stavi render koji nije produckijskog kvaliteta i napiše (posredno, ali nimalo skriveno), da je rad postavljen čisto onako?

Da li to znaci da svako od nas treba da napravi 1 box, da klikne na dugme render i da za to otvori novu temu, jer eto, to smo resili da stavimo cisto onako i ne ocekujemo(cak je i nepozeljno) da to neko komentarise?

Bez ljutnje, ono iz posta pre citata nisam čitao (preleteo sam samo i skapirao da verglaš iste stvari).

Ali, što se ovoga tiče ...

.... Ovo je slobodan svet, sad tutoriala imas milion na sve strane, pre 10 godina, bi verovatno svaki tutorial dobrodosao ovde, pogotovo jso ako je na srpskom posto dosta ljudi ima problema da prati literaturu i primere na engleskom. Mene bi recimo zanimalo kako si dobio ovu topologiju, ali se plasem da bi se jako naljutio ako bi se javio sa nekim komentarom, da mozda nije najefikasniji ili najbolji nacin ili da ne dobijas one prednosti koje mislis da dobijas. Tipa, mozda u nekom trenutku ispadne pametnije raditi sa NURBS, ili imas vise fleksibilnosti sa poly subdivision. Okaci, mozda bude dobro, ali nemoj da se ljutis ako bude komentara, ili ako ih ne bude uopste.

BTW na 3d-u vec odavno nema urednika :) ja dao ostavku nekoliko godina unazad.

... neću da se ljutim ako budemo diskutovali.

Samo da naglasim da nije baš klasičan tutorijal i nije na "srpskom". :) Imam samo video fajl (bez tona i dodatnog teksta). Snimljen sadržaj ekrana dok seckam poligončiće i nije ceo proces već samo prvih desetak minuta.

Okačiću malo kasnije, a možemo i o mesh-u da diskutujemo (i o onom iz druge teme i o ovom). Pročitaj samo šta sam posledenj napisao u pretposlednjem postu, i u datim okolnostima mi je to kako sam napravio delovalo najpametnije.

Edit:

"Iz bolesne radoznalosti" ipak pročitah i ostalo ....

.... Kakve uopste komentare si ocekivao? Jel mozes da sumiras u jednu slozenu recenicu sta si ti ocekivao i sta mislis da treba da pise ovde u "tvojoj" temi? ....

Dovoljna je prosta rečenica: nisam očekivao nikakve komentare. :)

Zaklinjem se životom ("i ranjenom dušom svojom"), da sam ZAISTA očekivao da ni ovde niko neće napisati ništa, kao ni za onaj drugi model. Eno, u foto forumu ima tema koliko voliš gde niko ne odgovara. Fotka ko snapshot, a temu tipa postavi neko od najultrajeminentnijih članova. I svima tako ok. Nema stava da se mora komentarisati. :)

@Pail, krele, zašto si me uzimao u usta, vidiš da te tebrić pogrešno shvatio i sjebao mi zvezdice. Nema više razloga egzistirati u ovom apsurdnom (neprestano širećem) univerzumu, kad ne mogu biti odlikaš...

5EpPBqe.png

Odisejče, evo prilažem moj model kocke (da te podržim (u nadi da ćeš se umilostiviti i vratiti mi barem jednu zvezdicu)). Nisam ga baš u potpunosti optimizovao (radio sam za svoju dušu u slobodno vreme - ali su sve ivice normalne jedna na drugu :) ), a i pravo da ti kažem, već su mi se smučile te napucane kocke sa 6 poligona koje svi forsiraju ovih dana. Nisam izrendao jerbo imam samo Maya LT (a viewport AO izgleda suviše napucano, te nisam smeo da kliknem - možda ti povredi osjećanja) :)

ItpNZMV.png

Simpsons_angry_mob.png

vidim da vam ovo bas ide od ruke tj. tastature :mellow:

PS. tek sad sam saznao sta znace one zvezdice... Ne budi vam zapovedjeno, jel moze da neko ode na moj profil da me ispljuje... nikad nisam voleo odlikase... ono Bane dobri sin, uzorni unuk i redovan platisa bus+

@Odysseus

Prvi put cujem za "look at me" rendere, sta je to :D

Za dobar render potrebno je znanje, trud i iskustvo. Za dz forum (i vecinu foruma ovog tipa) nije bitno da li se ti lozis na to ili ne. Clanovi nisu duzni da se prilagodjavaju tvojim pravilima.

I jako je cudan taj tvoj stav s obzirom da vecina ovde pokusava da dobije nesto sto je lepo za oko.

Otvori jednu WIP temu u koju ces da kacis zavrsene/poluzavrsene radove, mada opet ne vidim poentu s obzirom da ne zelis kritike? Realno smesno je, sto uopste kacis rad na forum???

Ovde je oduvek bilo "napamet" saveta i bice ih, ono sto treba da razdvojis je da ti saveti uglavnom nisu zlonamerni. Ako mislis da je neko manje strucan od tebe, nema razloga da odma kreces u kontra napad i kopas tudje radove po netu, to je ruzno.

taj "Relativno normalan render" i nije bas nesto, pre svega zbog nedostataka na modelu. E sad, to bi ti trebalo da znas pa se samo postavlja pitanje, cemu ovaj drugi render? Nije mi jasna ni edukaciona svrha ovog modela. Zasto bi iko ucio da polovicno modeluje. Zar nije bolje da toj mladjariji zadas da radi nesto jednostavnije pravilnom tehnikom? Daj im prvo low poly, pa postepeno povecavaj nivo detalja koji treba da postignu.

.... Nije mi jasna ni edukaciona svrha ovog modela. Zar nije bolje da toj mladjariji zadas da radi nesto jednostavnije pravilnom tehnikom? Daj im prvo low poly, pa postepeno povecavaj nivo detalja koji treba da postignu.

Jesi radio nekada sa decom? Jesi nekada pokušao da držiš pažnju deci? Svi misle da je lako/nije (mnogo) teško i da će predpubertetlije oberučke prihvatiti da, nešto što je odraslima jako zanimljivo, rade polako i sistematično, zato što tako treba i zato što se tako radi. Ja sam isto mislio da ne bi trebalo da je previše teško da omladina prihvati ozbiljan pristup, bar kod 3D modelovanja, grafičkog dizajna i sličnihih, zanimljivih oblasti. Ne ide tako, veruj mi na reč.

Sama tematika ih zanima, ali ne i ozbiljan pristup. Jako bistra deca vrlo lako shvate da na internetu postoji obilje gotovih rešenja za skoro pa bilo šta što se izrađuje na računaru i onda je ubediti ih da krenu "od nule" i sami rade sve što treba, gotovo sizifovski posao. Doduše, ima klinaca koji imaju volje, discipline i svega što je potrebno da ovakve stvari rade skroz ozbiljno, ali velika većina ljudi se u tom smislu izgradi tek oko 17-18 godine. Možda pristup po PS-u uspe sa jednim detetom ili par klinaca, ali sa iole većim razredom, otprilike nema teoretske šanse. Ko radi sa decom/omladinom, mora da buide diplomatičan. Nekada mora da bude i po njihovom.

Osim nekolicini članova koji su došli ovde isključivo da ošinu po meni lično bez pravog povoda i time više rekli o sebi nego o meni, svima ostalima upućujem iskreno izvinjenje što sam ovu temu pokrenuo. Niti sam tražio tapšanje po ramenu za ovakav model, niti sam hteo da provociram. Pre svega mi je žao što sam uopšte napravio ovaj model (iako sam to uradio da bih nekoga usrećio i motivisao), jer način izrade ovog modela kosi se sa svim mojim principima i tu sam spreman da trpim kritike, ako treba.

Zamolio bih samo članove koji inače ne obilaze fotografski forum (koji ja obilazim otprilike mnogo više nego ovaj 3D, pa sam izgleda naviknut na tamošnji mentalitet), da ga obiđu i uvere se da je tamo gotovo redovna pojava da neko (i od članova sa velikim umećem i od onih sa manjim) okači neku "meh" fotkicu, samo zato što je njemu draga ili iz bilo kog razloga, eto, čisto onako kao neku usputnu stanicu ili šta već. Takve radove otprilike niko ne komentariše i svima ok. Ja sam mislio da će tako proći i ono što sam ja okačio ovde, ali sam očigledno pogrešio.