Jump to content

Stari objektivi na digitalnim telima

Abdee

Recommended Posts

• Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 1 year later...

Da malo ozivim temu, zanima me koji manuelac 50mm da uzmem za Canon 60d

Vidim da se dosta spominu Pentax 50mm f1.4 i Pentax 50mm f1.7

Za Pentax 50mm f1.7 imam ok ponudu od coveka koga znam ali me zanima da li je 50mm f1.4 bas bas dosta bolji.

Slabo ih vidjam po oglasima i nesto sam nestrpljiv.

Nasao sam jos MD Minolta Rokkor 50mm F1.4 ali nisam siguran da li ona moze na moj Canon 60d i ako moze koji tu adapter ide.

Hvala

Sa Rokkorom nećeš imati beskonačno osim ako se preradi objektiv, to ti se ne isplati. Kod Pentax-a i Nikona mislim da polugice na objektivu kače ogledalo (bar kad je FF u pitanju za krop nisam siguran). Olympus-ove optike bi trebalo da idu bez problema, koristio sam 200mm na 5dmkII. Imaš i dobrih M42 objektiva.

Imam i 1,4 i 1,7, ali u F varijanti. Ovaj 1,4 je isuviše mekan - gotovo neupotrebljiv na punom otvoru i za njega je neophodna zonerica dok su kod 1,7 staklići postavljeni dublje u telo i zonerica nije neophodna. Na f2 i više nisam primetio neku drastičnu razliku, ali su i jedan i drugi već od 2,8 bezobrazno oštri. Boje i kontrast su Pentax SMC klasika.

Pogledaj profil Imejl Privatna poruka (Na mreži)

Odg: Stari objektivi na digitalnim fotoaparatima

« Odgovor #53 poslato: danas u 01:45:05 posle podne »

Citat

Dobio sam danas Pentax 50mm F1.7 i imam adapter bez potvrde fokusa pa mi malo teze ide, navikao sam na Fuji on ima Fokus peaking.

E sad da li ima neka opcija da se dobije fokus peaking na Canon-u ili je najbolje da pojurim adapter sa potvrdom fokusa.

Hvala

Za to su ti mnogo pogodniji bezogledalci, ili Nikon i Pentax aparati uz upotrebu originalnih stakala. U tim kombinacijama osim igranja može i da se radi. Posebno sa Nikonom i Pentaksom. Kada na ozbiljnija N tela okačiš matori Nikkor Ai ili narezani stariji Nikkor, sve radi potpuno normalno kao kada se ta optika koristila na analognim/filmskim telima. Automatska blenda, merenje svetla, uoštravanje pri otvorenoj blendi.

• 5 months later...

koji analogni cannon aparat da uzmem, a da mogu da našrafim objektive za novije ff aparate (cannon 135 f2 Sigma art 35mm, Sigma Art 50mm, nadam se uskoro i neka 85 da će da se kupi) a da solidno radi AF, merenje, da ima neki normalan shutter speed, i po mogućstvu da koristi neke normalne baterije(da ih mogu kupiti u bgu, a ne da ih narucujem sa planete kripton) znam da je kontra temi, ali nisam znao kome da se obratim :D Unapred hvala

Koliko vidim, nisam imao iskustva sa navedenim ali Eos 1 i 3 su dobri (a i skupi), treba samo naći valjan primerak. Trojka ima zvrčku da okom biraš jednu od 45 tačaka, da treba da dam par stotina jura na filmsko telo ovo bi mi telo bilo na vrhu prioriteta. Naravno, bitno je i kakav je primerak, ako je u pitanju neki redakcijski šporet smederevac onda ko zna kako bi mogla da se zameni zavesica ako zatreba.

Ima i jeftinijih plastikanera, tipa 300V, 620, za te pare bitno je da rade i da fokusiraju.

• 5 months later...

Spremam se da ponovo uzmem neki Canon aparat, na zalost presle godine sam morao sve da prodam.
Od starog seta su mi ostali samo manuelni objektivi i verovatno bi za pocetak uzeo samo neko telo i koristio manuelne objektive.
Objective su M42 I zanima me da li oni mogu lepo da rade sa adapteront na 5D MKII telu ili da jurim neki crop Canon.

• 1 month later...
  • 3 years later...