Jump to content

Stari objektivi na digitalnim telima

Abdee

Recommended Posts

Pa zar nisam dao dobar primjer upravo za to? :)

Inače, fizički ta 3.5 verzija jako liči na Kirona 70-210 f4. Koristio sam ga dok ga nisam rasklopio i sad je slabo upotrebljiv ovako u dijelovima. Bio je odličan, pokoj mu duši.

• Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ubija, ne ubija... videću sam kada igračka stigne za 2 nedelje.

Upravo sam kupio Vivitar Series 1 70-210mm 3.5, u odličnom stanju (bar tako kažu slika i opis prodavca).

U vezi adaptera FD na EOS, vidim da postoje 2 vrste:

• sa korekcionim sočivom (omogućava i fokusiranje na beskonačno)
  • bez korekcionog sočiva (samo za makro)

Pretpostavljam da ovo korekciono staklo nije baš kvalitetno, tj. da u izvesnoj meri degradira karakteristike objektiva.

Da li neko ima iskustva sa ovime?

Moj Vivitar 70-210 f/3.5 je otiš'o kod dghagija pre nekoliko godina za 50ak ojra ako se dobro sećam ... Platio sam ga 200dem tamo krajem prošlog milenijuma na jednoj berzi u NS ... Super me je služio, jako lepo je izrađen, optički sasvim solidan, prelep bokeh, i imao je onaj vintage šmek ...

16262194648_e239ec76c8_c.jpg

at Mahon Pool-3735 by Saša Rajković, on Flickr

16403612546_0dc3ac8d75_c.jpg

Seagulls grooming at Tenerry Reserve by Saša Rajković, on Flickr

16199756828_99abc0b358_c.jpg

A view from South Coogee by Saša Rajković, on Flickr

a i "makro" mod mu je bio upotrebljiv

16360971876_cb97bbcd49_c.jpg

Golden Orb Weaving Spyder by Saša Rajković, on Flickr

16200722789_c1aa77a726_c.jpg

Golden Orb Weaving Spyder by Saša Rajković, on Flickr

Pozdrav!

Evo ja prosao temu, doduse ne uzduz i popreko jer nemam nesto mnogo vremena, i vidim, a i cuo sam da M42 na Nikonu je kriticna rabota. Imam D3100 i osim fotkanja me jako zanima kako su se razni objektivi pokazali u movie modu? Kontam da ce LiveView da funkcionise bez problema sa starim staklima? Hobi mi je kinematrografija i video montaza, i za sada mi fali neki dobar zoom ili tele objektiv da dodam uz 18-55 i 35mm F1.8. Video sam silne Mamiya-e, Rokkor-e, Tokina-e, Minolte i sl, i uvek sebi postavljam pitanja da li ce uz adapter za F Mount da legne fokus, radi li liveview, da li ce da osteti bajonet...? Pogledao sam kod jednog prijatelja, kacio je neki ruski telac na moj D3100 i odlicno je radio u M modu, ali se ne mogu setiti koji je objektiv bio. Isto kaze da jurim stare Nikonove/Nikkor objektive, ali po oglasima ih prakticno nema.

Da li neko ima iskustva sa M42 objektivima sa adapterom za Nikon, da li zna koji najbolje pasu, gde da ih trazim? Gledao sam po foto berzi i kupujem prodajem. Znaci trenutno jurim neki dobar zoom/telac od 200-300mm, sa ili bez adaptera. Kasnije bih video da uzmem neki stari 50mm F1.4, ali otom potom.

Hvala!

Pelle, sa 200-300mm da snimas video. Uf... u principu moze, al da li znas koliko ti stabilan stativ treba da to lici na nesto? Imaju vidu da sve sto okacis na svoj aparat, ima x1.5 faktor uvecanja.

M42 na nikonu, kao sto si i procitao ovde, jeste zajebana rabota jer registraciona distanca (udaljenost ravni senzora od ravni bajoneta) nije bas pogodna za adaptere jer bi ovi prakticno trebalo da budu ispod 0.5mm debljine da bi radili. Dakle, moze, ali do nekih 2-3m a sve posle toga je cao-zdraavo.... nema fokusa.

Daklem, ako ti tih 2m (mada je i to diskutabilno i zavisi od objektiva) ne odgovara, ne bi bilo lose da poslusas taj savet i da ujuris neki matori Nikkor. Ima ih... nije da ih nema, samo sto nisu toliko cesti, tj. moras da trazis i cekas d'uleti. Nije bas ponuda takva da obilujemo njima. Takodje, napolju, u razvijenim zemljama, situacija je kudikamo bolja pa ako imas rodbinu preko, mozda mozes tamo nesto da pogledas.

Ili da jednostavno predjes na Canon? :D

Pelle, sa 200-300mm da snimas video. Uf... u principu moze, al da li znas koliko ti stabilan stativ treba da to lici na nesto? Imaju vidu da sve sto okacis na svoj aparat, ima x1.5 faktor uvecanja.

M42 na nikonu, kao sto si i procitao ovde, jeste zajebana rabota jer registraciona distanca (udaljenost ravni senzora od ravni bajoneta) nije bas pogodna za adaptere jer bi ovi prakticno trebalo da budu ispod 0.5mm debljine da bi radili. Dakle, moze, ali do nekih 2-3m a sve posle toga je cao-zdraavo.... nema fokusa.

Daklem, ako ti tih 2m (mada je i to diskutabilno i zavisi od objektiva) ne odgovara, ne bi bilo lose da poslusas taj savet i da ujuris neki matori Nikkor. Ima ih... nije da ih nema, samo sto nisu toliko cesti, tj. moras da trazis i cekas d'uleti. Nije bas ponuda takva da obilujemo njima. Takodje, napolju, u razvijenim zemljama, situacija je kudikamo bolja pa ako imas rodbinu preko, mozda mozes tamo nesto da pogledas.

Ili da jednostavno predjes na Canon? :D

Pazi, ovo sto se tice stabilnog stativa sam osetio juce kada sam od kolege pozajmio 18-200 i to sa VR-om. Duvao nimalo slab vetar i svi kadrovi imaju one odvratne mikro vibracije. Sredio sam to sa Warp Stabilizer-om, ali opet viracije ostanu na glavnom objektu. Doduse moj stativ je 35e kineski QZSD video stativ sa fluo glavom, tako da... :rolleyes:

Cekacu stari Nikkor, sta da radim. Sto se tice Canon-a, mozda jednog lepog dana, ali mi se mnogo svidja Nikon-ov UI generalno i nacin rada + opet moram juriti normalac za Canon, mnogo mi je sve to para sada.

• 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Dobio sam na poklon PHOTAX-PARAGON 135mm f3.5, međutim "problem" je u blendi, da bi se listići zatvorili na željeni f stop mora da se pritisne metalni pipak sa mount strane, a on prilikom montiranja ne naleže ninašta pa je blenda stalno otvorena (pričam o kačenju na 700D preko adaptera). Da li mogu ja nešto da uradim da sredim ovo ili ipak neko stručan mora da otvori i sredi to iznutra?

Sigurno imaš jeftiniji uzani m42 adapter, oni široki pritiskaju pipak za blendu. Ja sam na Heliosu 44M-4 taj problem rešio tako što sam odvrnuo mount i navukao na pipak malo parče plastične cevčice štapića za uši da ne viri napolje. Par minuta posla.

• 3 months later...

To sam nekoć imao i ja na K10 i brzo sam je bio izbacio. Na tom tijelu na svim manuelnim objektivima radi samo mjerenje u centralnoj tački, a ta polomljena prizma ga poprilično s*ebava. Da se korigovati, ali se ne ponaša isto sa svim objektivima. Barem kod mene je tako bilo.

• 2 weeks later...

Pentaxov nećeš naći nijedan da je posebno jeftin, a ako ne tražiš da je jeftin, onda uzmi koji ti najviše priraste za srce, svaki je dobar. :)

Trenutno je Pentaxova pedesetica makro 2.8 vrlo povoljna, čini mi se. FA varijante se mogu naći na flibeju za prihvatljivu cifru. Jedino što je kratka pa mora da se priđe.

• 1 month later...
...moze neko da mi preporuci neki m42 macro objektiv ili jos bolje za Pentax-a?

ps: mozda nije najbolja tema za to, al eto :unsure:

Od M42 se najcesce srecu Ruski, Volna i Industar, oba su 50/2.8.

Rade vrlo dobro.

Potvrdjujem, imam oba, i ne fleruju uopste, sto je bas zgodno za kontru.

Pozdrav,

• 2 weeks later...
...moze neko da mi preporuci neki m42 macro objektiv ili jos bolje za Pentax-a?

ps: mozda nije najbolja tema za to, al eto :unsure:

Ne znam da li sam zakasnio, ali eto...

Pentax smc DA 50mm f/1.8 sam kupio za stoju na ebay.de. Cena gravitira oko 110 pa naviše za nove (plus eventualni troškovi dostave kod prijatelja, rođaka na zapadu ili direktno u Srbiju). Detaljno sam iščitao sve pro et contra (review) i prelomio. Ni grama kajanja (pogotovo za te pare)

Dobio je prosečnu ocenu 9.35 (od 10) što je odlično s obzirom da uz taj Pentax ima dva veoma "slična" koji su dobrano skuplji ali ne pružaju toliko više koliko više koštaju.

Uz taj, imam i dva smc Pentax 50mm f/1.7, jedan je A a drugi M, oba datiraju iz pred-digitalnog vremena i odlični su ali zbog mog vida, imam ozbiljan problem sa izoštravanjem kada radim makro slike.

Ni jedan od ovih objektiva zapravo nije pravi macro ali fantastično dobro rade sa macro sočivom od wide teleconvertera koji je relativno jeftin (20-50€ novo).

(za Pentaxa ima i sijaset dobrih objektiva drugih proizvođača, ja sam kupio praktično nov Sigmin 28-300mm f3.5-6.3 za stoju evara i vredi svaku uloženu paru)

Polovni (gorespomenuti) manualci rade odlične slike a dobavljivi su u Srbiji od nekih 2 do 4 hiljade dinara putem oglasa.