Jump to content

Stari objektivi na digitalnim telima

Abdee

Recommended Posts

Pa nismo ni rekli da je Minolta losa :D....nego pricamo o onome sto smo mogli da probamo na telima koje posedujemo. Pomenutu Minoltu MD 50/1.7 posedujem, ali nazalost ne mogu da je probam na DSLR-u, a MILC nemam (a i smatram da koliko god dobro radilo na manjem senzoru, ne bih mogao da se smirim da ne probam na FF, a to bi bio neki A7)...sa Pentaxom imam iskustvo na FF pa znam kako radi, i mogu bez problema da ga koristim na 5D. Smatram da takodje ne spada u kategoriju "uzeo sam staklo da se zezam", ako izuzmemo manuelni fokus.

• Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

... MILC nemam (a i smatram da koliko god dobro radilo na manjem senzoru, ne bih mogao da se smirim da ne probam na FF, a to bi bio neki A7)...

Veruj mi da sam ovaj nex3n kupio u momentu kad sam shvatio da imam u ormanu 4 minolte, i da sa njima ne mogu nista na Canonu.

Meni su se manuelne minolte pokazale kao najrezolutivnije i nekako najlepši karakter imaju.

Bokeh mi je na njima nekako... najprijatniji oku. Jeste to jako subjektivna kategorija, i zavisi od mnogo faktora, ali kad ''razvijem na papir'' slike dece ili prijatelja, pocinjem vremenom da preskacem fotke sa shizofrenim bokesima...tipa Meyer-Optik Görlitz Oreston itd.

Laganica je oduvala par lajkica, i odlicnog summitar-a 50 / f2 u kojega sam polagao velike nade. Tako da o ocuvanm primercima Minolta staklica govorim sa respektom.

Minoltu MD 50 1.7 i 35 2.8 sam nešto malo koristio na E-PL1. Stakla sam kupio bud-zašto i još jeftinije prodao, ne verujući da će mi se pružiti prilika da ih nakačim na nešto a baš su znala da odrade taj bokeh, zadržavajući oštrinu tamo gde treba. Na tom Oly telu jedino je valjalo strogo paziti na svetlo, nikad dosta kompenzacije, na 1.7 pukne bela a često i još neka od boja vrlo lako. :)

Trenutno imam Pentax-M 50 1.4, Canon FD 50 1.8 i Helios 77-M 50 1.8 M42 ali još nisam nabavio adaptere a helios sam nešto čačkao (izvadio klikerčić ispod prstena blende :) ) i sad je blenda fiksna na 1.8. :D

Helios 44-M 4 sam pre par dana poklonio nekom omladincu.

Ponekad mi žao što uzeh ovaj EF-M 22mm f2.0. Više mi ništa od tih manuelaca 24/28 nije interesantno. :)

To je vrlo istina, ok, nije da sam probao ne znam ni ja sta, al dok najdrljaviji normalac radi korektno, 28-ice izgledaju smesno, imaju neki glow, neku mrenu preko citave fotke. Imam neki za Pentax mount, Auto Kiron, ostar je na 2.8 al sve ostalo je jadno, kao da drzim pepeljaru preko njega....a te zize i nemaju previse smisla na kropu.

A sto se te 22-ojke tice, ono sto sad do sada video, bas dobro izgleda.

Treba probati Pentax M28/2 i M35/2.

Stakla bes ikakve greske u svakom pogledu. Kod mene su pokazali bolji rezultat i do superodlicnog Flektagona 20/2.8.

Inace Minolte imaju isti stepen opticke originalnosti kao i Pentaksi. Ista skola ocigledno..

Takodje mi se od tih starudija jako dopala Konica AR 40/1.8.. Mnogo suptilno muti.

Negde sam video test nekoliko manuelaca, mislim da su bili većinom normalci. Bilo je dosta semplova, ocenjivali su oštrinu, kontrast, bokeh. Ne mogu sad da nađem taj sat da me ubiješ ali znam da je rollei 50 1.8 oduvao sve na gomilu... I to se videlo na fotkama, ako su bile originalne. Koja su sve stakla bila u konkurenciji, ne sećam se baš... :)

Treba probati Pentax M28/2 i M35/2.

Stakla bes ikakve greske u svakom pogledu. Kod mene su pokazali bolji rezultat i do superodlicnog Flektagona 20/2.8.

Inace Minolte imaju isti stepen opticke originalnosti kao i Pentaksi. Ista skola ocigledno..

Takodje mi se od tih starudija jako dopala Konica AR 40/1.8.. Mnogo suptilno muti.

Kapiram, al to je retko kao posten politicar sto se kaze :D....a verujem da ne bi ni bilo jeftino, zato sam i rekao, i drljavi normalci su ok, dok drljave 28-ice nisu. Bolje nisam probao.

Ovaj Flektogon 20/2.8 sto je trenutno kod mene bas i nije sjajan, zapravo, bas je los, mada su rezultati zanimljivi, mozda je prosto raznjakan. F4 nisam probao ali po svemu sto sam cuo, on bi trebalo da je bolje staklo.

A ja sam primetio da mnogi ovde pišu "raznjakan", "nije njakan" i tako to, zar ne njaču magarci, a ako nešto drndaš to onda akaš? Mis'im, tako beše u moje vreme i ja tako naučih od starih.

Mislim, radodajke akaju, ne njakaju ih :D

A i... ono... kad neko kaže "A" jel kažeš da mu akneš ili njakneš? :D

Mislim da su obe varijante Flektogona 20ice mitski naduvanih performansi, te sve priče potiču iz vremena kad su nikkore, rokkore i canone koristile i uvozile samo novinarske agencije kod nas dok se raja je*avala sa 'bratskim' m42 izvedbama. Najstariji Nikkor-UD 20/3.5 koji imam to oduvava a kamoli Minolta 21/2.8 - tog flektogona ćeš preplatiti kako god da okreneš jer uvek jeftinije se nađe japanac na toj žižnoj.

A na konto Minolte, mislim lično da su bili najnapredniji od svih. Prvi su koristili pomoć računara u proračunima optičkog dizajna i jedini su se đorali patentima sa Leitz pogonima. Mislim kad uporediš optiku i mehanički dizajn rokkora sa sunarodnicima iz iste ere jasno ti je koliko su bili ispred njih. Pentax je jednostavno posustao u jednom momentu. Da je minolta ikada izbacila telo pouzdano i praktično kao FM2/FE2 (pričam prvenstveno o zatvaraču) drugačije bi bilo danas.

Mislim da je i Konica imala izuzetne mozgove u svojoj armiji ali mi se čini da nisu bilo toliko upregnuti u SLR industriji. Nisu za džabe obe firme imale najkraće registracione od tadašnjih velikana, što se filma tiče to je jezivo bitan faktor (hint: projekcija).

Ja sam dugo radio Minoltama, i uvek sam morao da imam po 3-4 tela.Objektiv mi nikada nije crkao, ali su zato uvek bar po 2-3 tela bila u servisu.Najcesci problem je bio sa transportom.A optike su bile najbolje od manuelaca sto sam ikada probao.U to vreme sam imao odbojnost prema zumovima, dok nisam probao dva Rokkora 35-70(3.5 i 70-210/4.Fiksne optike su posebna prica, kada mi je Krle svojevremeno uradio povecanja 50x70, a snimao sam sa 50/1.4 na nekom dobrom Fuji-ju, jedan kolega me je pitao da li je radjeno srednjim formatom, posto su detalji cipke bili iscrtani do najsitnijih detalja.

Saradnja Lajke i Minolte, je zapoceta jos 1972. godine iz koje je proizasla Leica CL, a kasnije i Leitz Minolta CL (oba 1973.)

Ovo je Minolta CLE, 35mm rangefinder sa Leica M bajonetom i TTL merenjem, iz 1980. godine. Kazu da je ovo najboljih 40mm ikad napravljenih. Iskreno, meni jedan od lepsih aparata koje sam drzao u rukama.

12569426145_13d55ed0be_c.jpgMinolta CLE by ZRodic, on Flickr

Ovo se odnosi na Mamiya E/EF mount?

To znaci da sve ovo moze da se prikaci na Nex-a? Poslednji put kad sam trazio ovakav adapter, jasno je pisalo da takav adapter ne postoji i da niko nema nameru da ga pravi. Jesam li otkrio nesto novo, ili sam poslednji u selu cuo vest?

20h2h5t.jpg

Fotodiox Lens Mount Adapter, Mamiya ZE (MZE) Lenses to Sony E-Mount NEX Camera (such as NEX-5, NEX-7 & α7) with Aperture Control Dial

ja se igrao sa tim 20-icama cajsovim i nisam nesto pao na dupe iskreno... a cene su im skocile u nebo jer su to jedini siroki manuelci sa "pedigreom" ... za 100 evrica bi uzeo, sve preko toga do 150 je upitno a ove cene po ebay 300+ su ludilo mozgova koji ih prodaju...

Nego kad smo kod manuelaca i pedigrea, jel ima neko 55icu Pancolar 1.4 na prodaju? Vrlo sam zainteresovan :D

Drustvance manuelno... Srecna vam Nova !

• 3 weeks later...

Probao bih nesto suprotno od naslova teme.

Naime, mislio sam da novi objektiv 85mmG postavim na otvor blende, recimo f/2.8, na D7100, te da ga sa tim otvorom stavim na analogni FG. Slikao bih u A-modu, tako da otvor ostane isti sve vreme. Da li ce to funkcionisati na starom telu? :)