Jump to content

TELEFONSKI IMENIK - Koji program, stampa ....?

RocK-KeR
 Share

Recommended Posts

Hvala tester! :) ...al nesto mi bas i ne ide ...prebacim ja sve to u TXT (Tab Delimited) uz silne opomene o nekompatibilnosti i kad sve to importujem u INDESIGN ....sve razbacano!? Verovatno nesto ne radim dobro ili nesto tu nije bas kompatibilno? :(

Medjutim ...nasao sam neko resenje da sve to OnLine pretvorim u PDF.

Mozda je problem sto koristim portable EXCEL 2007?

Možeš onda da probaš druge dve opcije:

- ubaci direktno Ekselov fajl. InD može da uvuče Ekselove fajlove.

- seletkuj tabelu u Ekselu i prebaci je u InD sa Copy/Paste. Samo pre toga razvuci tekst frejm koristeći Type alat. Trebalo bi da dobiješ tekst razdvojen tabovima. Onda selektuješ taj tekst i odeš u Table > Convert Text to Table i potvrdiš sa OK.

Pozdrav.

:) USPELO!!! ...HVALA jovabranko, ADOBE legendo!!! (naravno, moralo je jos malo da se dotera, par sitnica ali to je to!!!

I zadnje me interesuje ...kako sad exportovati taj fajl? ...tj. da li im dati kao InDesign ili kao PDF?

Ima li nekih specificnih setinga parametara za finalni fajl koji ce se stampati?

P.S. Nisam nikada radio u InDesignu ...pokusavao sam ranije ali brzo odustajao! Ovaj put cu morati da se malo vise potrudim! :)

@ RocK-KeR

Nazovi štampariju i pitaj kako da im pripremiš fajl. Gotovo sigurno će biti PDF ali treba ti precizno uputstvo od štampara da bi napravio dobar PDF.

NE KORISTI "High Quality Print" i "Press Quality" sem ako nemaš drugog izbora. To su profili napravljeni da se nađu dizajnerima u nevolji, tj. kad ne mogu da stupe u kontakt sa štamparijom a nekako, ipak, treba da pripreme PDF. Uputstvo koje ti da štampar uvek ima prednost nad profilima koji stižu uz dizajnerske programe. Pogotovo zbog toga što većina programa dolazi iz amerike čiji se standardi razlikuju od evropskih i ostatka sveta. U prevodu, boje itekako mogu da odstupe od onoga što si planirao ako se držiš default profila. Kao što rekoh, pitaj štampara, to što ti on kaže uvek treba da ima prednost u odnosu na Adobe presete.

Pozdrav.

...sad jos veci problem!...nece niko da stampa ovako male tiraze!?

...znate li neku stampariju koja bi ovo radila, neki predlog? ...minimalni tiraz?

Bez veze mi je da se stampa previse pa da posle visak koristim kao potpalu. :D

Ne znam da li je isplativo ici na digitalnu stampu, mada nesto ne verujem!?

• 2 weeks later...

Na male tiraže je digitala isplativija, a krajnja cena zavisi od korica i vrste štampe, mada zavisi i od obima (tj. broja strana). Ako je crno-bela štampa i npr. tiraž 300-500 kom., ofset štampa je isplativa, bolje će ti uraditi korice (posebno ako su kolor), a takve štamparije će ti sve to bolje i ukoričiti.

Za baš male tiraže (npr. 50 primeraka), jeftinija je digitalna štampa, a ako je "ni tamo ni ovamo", može biti najjeftinije ako nađeš nekoga ko ima digitalni duplikator (kod nas je bilo neki radnji koje su imale Riso mašine).

Postoje i neke mašine za digitalnu štampu koje umesto toner praha koriste gel i navodno su veoma jeftine, mislim da mi je neko pričao o jednoj radnji u BG koja neverovatno jeftino štampa kolore, ne mogu da se setim ni gde ni ko.

Evo ovako bih radio: (format A5 ili neki B ekvivalent) tiraz do 300 kom

Korice - Full color (kvalitetniji karton) ukoriceno spiralom...plastificirane naknadno.

Broj unutrasnjih strana - 10-15, nesto oko 800 tel.brojeva, text mi ispada velicine oko 10pt)

...planirao sam kolorne ilustracije reklama unutar stranica ali na kraju krajeva

moze i BW varijanta (nadam se da se podrazumevaju i sive nijanse!?)

Unutrasnje stranice bi bile od nekog tezeg papira (nesto izmedju hamera i obicnog,

samo ne znam tacno kolika je ta gramaza!?

Kolega sa kojim radim je sve to hteo da stampa na nekom najnovijem (skupljem) EPSON

printeru (zadnja varijanta) ...medjutim to se nikako ne isplati pa sam ga nekako ubedio da idemo na

varijantu stamparije!

Uglavnom, ne ide se na zaradu vec na pokrivanje troskova stampe!!! :)

Najvaznije nam je da ovo mesto ima kvalitetan i tacan imenik jer su dosadasnji imenici

bili katastrofa sa puno gresaka!

Znam da je najisplativije ici na >1000 komada ...ali ne znam sta bih posle radio sa ostatkom!?

Ako imate neki predlog za stampariju moze na PM naravno! :)

P.S. Imam ovde u okolini jednu ofset stampariju.

• 2 weeks later...

S obzirom na obim strana i tiraž, možda ti se i isplati kvalitetan ofset, praktično imaš JEDAN TABAK unutrašnjih strana, ako bi bilo full color, onda je to 4 ploče, uostalom kod digitalne štampe uglavnom se koristi kundstruk, a nisam siguran da ti odgovara takav papir.

Za ofset imaš 2 varijante. Da nađeš jeftinu štampariju koja ima 1 ili 2-bojnu mašinu i koja ploče radi uslužno kod nekoga ko ima CTP (5-10e po ploči, zavisi koje itd.), ili da nađeš štampariju koja ima 4-bojnu mašinu i štampu ti urade za sat-dva (sa pripremom tabaka i pločama).

Bilo bi dobro da imaju mašinu za koričenje spiralom, ili da to odradite sami - sve varijante da štamparija to radi negde uslužno izađe za vas skuplje, i tu je jedna od prednosti ozbiljnije kopirnice, ali i oni će vam naplatiti koričenje spiralom, a to nije baš jeftino (u odnosu na cenu štampe).

Ako hoćete baš da uštedite, onda je najbolje da štampate na jednom mestu, a koričenje spiralom da jurite sami kod nekog drugog, jer 300 primeraka tog obima (16 strana i korice) nije problem da prevezete u autu.