Jump to content

Oly / Fuji

seac sub
 Share

Recommended Posts

Uvek se iznova odusevim kako ove rasprave imaju neverovan razvoj...

da smo svi isti kresali bi istu ribu...

takodje, ne bib ilo na domet da neko nesto i zna pre nego pocne da prica... strasno malo informacija ovde ima potkrepljenje u znaju a jos manje u licnom iskustvu. cast izuzecima. Takodje, cak i kad ljudi napisu nesto tacno, doza nepoverenja je stravicna.

cesto se zapitam da li ovde ljudi ppo pravilu gledaju kako da odgovore a ne sta da odgovore.

• Replies 487
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Za neku godinu, svi će da se čude onom ko koristi DSLR, a ne neki bezogledalac. Ogledalo i prizma su stvar prošlosti, samo neki to neće da shvate.

Da li je bolje imati veći senzor u odnosu na manji iste generacije? Jeste. Da li je bolje imati optičko tražilo ili EVF? EVF. O pipkanju ekrana i fokusiranju gde ti padne na pamet, je suvišno pričati.

Joj boze... To mozda 5DmkII...

mark II ima cak i nesto bolji DR od mark III, tako kazu merenja, a drugar moj koji je svojevremno slikao sa mark II je nakon slikanja sa em-5 rekao da je DR bolji kod olija kada je krenuo da obradjuje fotke

Nije pravilo, canon mark II /III ima senke i hajlajte na nivou em-5, ako ne i losije, tu je negde uglavnom a 4 puta veci senzor .... nikon je vec druga prica jer je sonijev senzor.

Nije ovo bitka dslr vs bezogledalci, eto izbaci marka 2/3ku ubaci sony a7.

takodje, ne bib ilo na domet da neko nesto i zna pre nego pocne da prica... strasno malo informacija ovde ima potkrepljenje u znaju a jos manje u licnom iskustvu. cast izuzecima. Takodje, cak i kad ljudi napisu nesto tacno, doza nepoverenja je stravicna.

cesto se zapitam da li ovde ljudi ppo pravilu gledaju kako da odgovore a ne sta da odgovore.

Nikakvog pomaka nece biti dok god se jasno i glasno ne kaze ko su ti ljudi, to je jedini nacin da se prevazidju animoziteti i sujete i samo tako moze doci do nekog novog kvaliteta. Eto, urednik si pa uredjuj.

Za neku godinu, svi će da se čude onom ko koristi DSLR, a ne neki bezogledalac. Ogledalo i prizma su stvar prošlosti, samo neki to neće da shvate.

Da li je bolje imati veći senzor u odnosu na manji iste generacije? Jeste. Da li je bolje imati optičko tražilo ili EVF? EVF. O pipkanju ekrana i fokusiranju gde ti padne na pamet, je suvišno pričati.

Dobice i dslr hibridno trazilo i u nekom buducem MLU modu bice isto sto su danas bezogledalci.

Ja bih samo da ispravim kako se racuna razlika u blendama.

1.8 / 1.4 = 1.28

1.44:1 = 1.28:x => x=1.28/1.44 je priblizno 0.9 blendi.

Nije bas tako, konkretno koraci blende ne idu linearno vec logaritamski. "Jedna blenda" znaci duplo vise svetla, a za to otvor blende teba da je 1,41 puta veci. Da ne gnjavim puno, evo kako se racuna:

- Uzmimo 2 otvora blende F1 i F2. Nek je F1 > F2. Onda ce "broj blendi" izmedju njih biti:

2* log2(F1/F2), ili 2* log(F1/F2) / log(2)

Npr. za F1 = 1,8 i F2 = 1,4, razmak je 2*log2(1,8/1,4) = 0,72. Drugim recima F1.4 je oko 2/3 blende svetlije od F1.8.

Jel light gathering ability zvuci bolje od svetlosne moci jel to definisano. Isto su osvetljeni i ff je jedno 4x veci pa je na njega i palo jedno 4x vise fotona...

Mene ova matematika jako interesuje ali sam mnogo glup te ne razumem.

Koliko puta vise fotona je palo na cetvrtinu FF senzora sa 85 1.8 naspram na 4/3 senzor pod 42.5 objektivom koji je pritvoren na 1.8 ?

Bez zajebancije. Ostavimo amplifikaciju senzora po strani (tj. mozemo da se vratimo na nju kad naprave 4/3 senzor sa istim pixel densitijem kao na D810 tj. 36/4 9MP umesto 16, ili da je nikon u istoj generaciji izbacio 810 od 36 i 910 od 64MP).

Da, ima i 42mm f1.2, zaboravio, sa njim ima i dof-a i blura taman dovoljno, ali sada ce Guru da se javi i da kaze kako to staklo kosta soma i po eura, a canon ef 85mm 1.8 samo 500e, a istu stvar rade :D

Pa nece bas....da bi ta 85tica radila kako treba, moras uzeti najjeftiniji 6D FF...znaci dodas nekih 1800-2000 (ne znam koliko je novaca) extra para na cenu objektiva.

Ako uzmes 42.5 mozes uzeti i najjeftiniji GF-3 koji je u prodaji i dobijes ga za nekih 200-250 dolara.

Slazem se da je ekvivalentnst dobra stvar za poredjenje JEDINO kad se pomene o cemu se konkretno prica...znaci moja 14 je 28mm FOV ekv.

Ili moj 1.8 je 3.5 DOF ekv.

Za exposure, uprkos sta se work trudi da objasni....1.8 je 1.8 na ajfonu ili mamiji.

... dosta palam...nja. Oly (m5 / m10) + 17mm 1.8 + kit zoom + blic sada ne bi trebalo da primarno ispunjavaju zadatke kvaliteta i lepote već da relaksiraju amortizaciju FF i mene. Izgleda neću znati dok ne probam. Hvala vam svima i živi bili, slobodno dajte još neku informaciju ako mislite da je korisna.

:D

Jbt, ko hoce malo, lagano, brzo, drugi aparat, nesto novo, drugacije, trt mrt, a da ima i plitak dof i kvalitetnu sliku, nema kompletnije opcije od m4/3

http://www.dpreview.com/forums/thread/3719...m-post-54296834

@darkesha

Pokušaću da budem kratak :)

I jedan i drugi senzor će biti jednako eksponirani (da budem precizniji ;) ), a to znači da će primiti jednaki broj fotona po jedinici površine. Sve pod uslovom da je i vreme eksponiranja jednako.

Ukoliko je FF senzor 4x veći, a jeste, od m4/3 senzora to znači da će na njega ukupno pasti 4x veći broj fotona u jednakom vremenu i pri jednakoj blendi.

Ili, ako ti je lakše, zamisli da je m4/3 senzor samo jedan deo FF senzora koji se eksponira u nekom vremenu i sa objektivom neke blende.

Deo (m4/3 senzor) FF senzora će biti podjednako eksponiran kao ceo senzor. (Neka te ne bune mm objektiva jer je ta mera već ušla u nazivni broj blende)

Problem sa malim pikselima je u njihovom "kapacitetu primanja fotona", pa brže počne "da preliva" :).

(Kada se porede senzori uvek treba gledati istu generaciju da bi se mogli porediti njihovi "kapaciteti").

Dajte ljudi mapu ja se nać'sto izgubih..

Džaba što ti je tražilo na dslr-ovima svetlije kad i dalje ne vidi ništa svetlije od f/2.5 (kod C) tj. f/2.8 (kod N), ne možeš da oštriš tačno na blendama većim od navedenih pa sve i da si betmen.

Izgubio sam ideju o čemu se ovde diskutuje već dve stranice unazad al' ovo je sad karambol!

@metabo, pa razumem ja to tako....zato se i smatram glupim kad procitam ovo sto @work napise. Ocigledno smo ja i ti u krivu - pa rekoh da mi covek objasni.

Razlog zasto je ISO tj. sensistivity losiji na 4/3 senzorima je (istorijski gledano):

1. Kodak senzor (2003-2008 kad je izasao E-400 sa 10MP) - kanta kad se digne ISO....kanta DR na native ISO. Daleko losiji nego konkurenti.

2. Panasonic senzor (2008-2013 sa E-3, E-5 i svim manjim u medjuvremenu) - kanta kad se digne ISO, u svemu losiji od sonijevog i kanonskog senzora.

3. Sony (2013 - danas) po prvi put kompetentan senzor - i jedini problem je sa ISO. Najvise zbog same velicine pixela. Gustina px na 16mp je slicna kao kad bi D800 bio na 64MP tj. kad bi se poredalo 4 4/3 senzora da forme FF senzor. Naravno Nikon zna sta je sweep spot izmedju performansi i ocekivanja publike te nikad nije izbacio telo sa 64mp. A i zasto bi kad niko ne moze da parira ovom od 36.

Ovako posmatrano se da ustanoviti da je 4/3 tehnologija u stvari ta koja pomera granice "and leads the industry", jer kad su na cetvrtinu FF stavljali 10MP (2008) mi u 2014 imamo tek 36MP. Naravno kao sto englezi kazu "something's gotta give" te je 4/3 uvek imao losiji ISO.

Znaci - poenta je da FF industrija kaska oko 6 godina iliti jednu i po generaciju iza 4/3 :)

Čekam Rumun da čuje da je Sony izbacio A7 seriju.

Pricam o ff dslr-u i 4 ekvivalentna stakla, a za A7 cemo tek da vidimo na sta ce da lice objektivi, koliki i koliko teski ce da bidnu, koje blende, kog optickog kvaliteta, itd, prvo da zokruze kakvu takvu ponudu objektiva pa onda da pricamo ..... znas gde mene zanima A7, za ove moje stare lepe zujke koje sam skupio, imam 24mm 2.0, 55mm 1.2, 50mm 1.4, 85mm 2.0, 135mm f4.5 makro sa teleskopskom tubom, imam i neke zumice ali oni nisu interesantni kao ovi....3 kile umjetnosti u staklima čami čekajuci neki ff na kome moze krsteno da se fokusira rucno.

Bili bi glomazniji i za m43 da ne rade softverske korekcije i krčkanke Raw zapisa u samim aparatima. Ali bi i dalje bili manji i bez toga. Videćemo gde Sony tera, za sada se drže manje blende i softverskih korekcija kad su AF stakla u pitanju. A za manuelce su milina, juče provedoh ceo dan sa 17/3.5, 21/2.8, 35/14 i 105/2.5 u torbici verglajući se po obroncima Maljena. Leđa mi se zahvaljuju zbog toga.

Sta god da rade objektivi lepo crtaju, i lagani su, mali, a RAW je bez greske .... sony bi trebalo da ide istim tim putem ako su pametni, jer kompaktnost je ono sto svi vole, sem Guru-a i Luke :D .... zumovi treba da im budu f4 da bi bili kompaktni a prajmovi neka budu sto svetliji, ce vidimo ...

Stoo, ne znam o cemu pricas :) .... sve sto sam imao i probao je crtalo dovoljno ostro po celom kadru, opadne malo ostrina po krajnjim periferijama i coskovima, ali vrlo malo, ne do neprepoznatljivosti i slicno, jok bre....cak i onaj 12mm 2, koji je neverovatno mali i lagan ( i skup ) super crta po periferijama, mogu i da dokumentujem....a da vidis panasonikov 7-14, ostar od coska do coska a minijatura jedna, lagana, nikada ne bi pomislio da moze onako da crta.

E Gurne ti Luka, znaš, kad moram da lajem :D

Nije to fetiš ka glomaznom i teškom, već jednostavno ergonomija nalaže tako nešto. Pa i ja volim u šetnju i zezanje po prirodi, roštiljima, rođendanima i sličnim zabavama i svetkovinama :) da imam što laganiju i manju varijantu. Kada treba da radiš 6-7-9 sati u kontinuitetu, ta veličina i težina i te kako olakšava posao, ma kako se tebi činilo. Zavisi i od konstitucije, kada je svojevremeno vršeno trebovanje opreme, za koleginicu prilično sitne i krhke građe je uzet 20D, ne 1D. Nisi mogao puškom da je nateraš da uzme nečiji 70-200/2.8 čak i ako se znalo da ga snimanje zahteva :D

Meni je u rukama i na oku mnogo stabilnija kombinacija opreme od recimo 3kg, nego neki lagani mališan koji treba da je što manji i što lakši. Jeste, zna posle par sati kontinuiranog rada da zaboli donji desni deo leđa, ali je i to manji problem od korišćenja laganih igračaka. Ako aparat ne možeš da osloniš na levu ruku dok ti je na oku i da skloniš desnu, da to bude mirno i stabilno jer kombinacija daje dovoljno mase i ima dobro raspoređeno težište - onda nisi mnogo pomogao sebi.

Dalje, kako bi koristio igračkicu sa monopodom? Ako sa monopodom radiš kako treba, da ti ne pridržava on opremu, tada se klati sve jedno. Moraš imati oslonac u tri tačke (glumiš stativ), tvoje dve noge i monopod čine tačke oslonca, dok je telo aparata naslonjeno na lice i pritisnuto, a monopod obezbeđuje ravnotežu. Jednostavno nit ima gabarita nit mase.

I tako, ima tu mnogo više od gluposti vodečeg dvojca koji nikako da ukapira šta narod ište ;)

Luka, imao sam dslr od kilo, i objektive od kilo koje sam vukao tamo vamo, i dan danas kada odem na more i u gradove nosam 7-14 i 50-200 i svaki je po kilo, te odlicno znam koliko je to stabilno u ruci, milina sto se toga tice, sto jes jes, onaj e-5 u ruci kao da je zamrznuto sve, ne mozes da streses sliku i da hoces....ali od kako sam se navikao na mališu, i objektivčiće, odma da ti kazem da je sve skoro isto tako gotivno za rad, i stabilno, a mnogo gotivnije za kicmu i ramena, naravno podrazumeva se da se ima neko ozbiljnije m4/3 telo a ne epm2 za zene, i slicne igracke.

Stoo, minimalno je distorzija i vinjeta, veruj mi, ff stakla su i dalje mnogo gora po tom pitanju ..... kod tih m4/3 stakala imas i nenormalno jeftine a sjajne objektive, a ima i onih skupih koji bi morali malo bolje da rade nego sto kostaju, valjda kod tih skupljih stakala nadoknadjuju ono sto nisu zaradili na ovim jeftinim, ali to oko duple jeftinoce se ne slazem nikako, mozda bi mogli biti 20-30% jeftiniji plafon.

Bice jeftiniji kad bude krstene konkurencije. Dok god budu manji (osetno) do tad ce biti porez na velicinu.

Ja od sad gde god idem nosim 7-14, 14-140 i 20mm 1.7.

Mozda da ponesem macro 50mm 2.0 sa adapterom tek da se nadje, ali mi za sad ne treba.

Ako bas nosim po dzepovima opremu....onda bih se odlucio za 7.5 samjang, 14 i 20 palacinku i 45 (na aparatu a koji jos nemam).