Jump to content

Oly / Fuji

seac sub
 Share

Recommended Posts

• Replies 487
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako iole znas teoriju oko dof-a shvatices da je vrlo lako dobiti ostro od nosa do uha na f1.4 i na ff-u, ali je potrebno i odmaci se na odredjenu distancu. Ako uradis close up portret i na m43 imaces "nedovoljan" dof- za taj tvoj gornji zahtev.

Ovde imas gomilu portreta sa tim tvojim uslovom pa biraj..., a da ima i onih na f1.2.

na prvoj fotki djevojcice, koliko vidim ostar je samo korjen nosa, i zub jedinica gore lijevo, i ono sta je u toj ravnini, ostalo je zblurano...!

druga je ok, ali je lice "premaleno" u odnosu na velicinu fotografije...

btw,

druga fotka je fenomenalna!!! :D

ako radis close up portret, moras se primaknuti modelu i sa ff-om, a onda i pritvoriti blendu, inace na f 1.4 dobijes samo 2 cm dubinske ostrine?

jesam li u pravu, ili...? :mellow: :huh:

wlan, kralju, preporucujem da probas ff (ja sam probao i m43 i apsc i ff, pod probao smatram koristio bar 1god). Pozdrav.

nikad ne reci nikad, zasto bih tu mogucnost ikada iskljucio...!? :)

zato i postavljam nekada i nekome na forumu malo "cudna" pitanja, jer zelim nauciti sto vise o prednosti i manama pojedinog sistema...

Imas 35 strana, a ne samo te dve fotografije.

Za close up sa FF-om bi bio u pravu kad bi rekao dobijes plitak dof, ali da bi dobio tacno 2cm moras ispuniti nekoliko uslova. Koji su to uslovi vidi na netu, mislim da je wiki ok po tom pitanju, bar je bio zadnji put kad sam citao. Prosto previse je to price za jedan forum.

Imas 35 strana, a ne samo te dve fotografije.

Za close up sa FF-om bi bio u pravu kad bi rekao dobijes plitak dof, ali da bi dobio tacno 2cm moras ispuniti nekoliko uslova. Koji su to uslovi vidi na netu, mislim da je wiki ok po tom pitanju, bar je bio zadnji put kad sam citao. Prosto previse je to price za jedan forum.

da ne bi bilo zabune, ja sam ovih prethodnih 20 stranica procitao u dahu!!! :)

ne sjecam se da sam negdje nasao ovako dobru i konstruktivnu raspravu..., bez obzira na slaganja-neslaganja...

a sad se bacam na @work-ov nagovor na "portretnu" stranicu... ;)

evo zasto sam napisao sta jesam, pa zamolba i dalje ostaje...

dakle ff moze bez problema sa blendom f-1,2 dobiti isti DOF, kao m4/3 na f-1,8 ako su oci paralelne sa senzorom fotica!

volio bih da neko posta takvu fotku!

Baci se ti na teoriju tj. literaturu. Neko ko razume foto tehnike nikada ne bi rekao ovo sto sam citirao gore.

evo sam pogledao onako brzinski ovih 35 strana.

vidim da dominira @foto turista sa prekrasnom zenom/modelom u srednjim godinama!

ostalih forumasa gotovo da i nema... :blink:

ima tu po mojoj prosudbi jako lijepih portreta, ali ovaj put sam se fokusirao prvenstveno na radove sa otvorom blende f-1,2 i f, 1,4.

ako je napravljen close up portret sa tim otvorima blende, zarisna dubina je cca 2 cm. nekome prihvatljivo i lijepo, meni ne!

naravno da sa odredjene distance i na ff-u sa f1,2 lice moze biti cijelo ostro, stovise i tijelo..., ali koliko je to lice u odnosu na velicini fotografije?

inace sve pohvale @foto turistu, ima tu vrhunskih uradaka... :D

BRAVO!!!

Interesantno da su u temi koju je otvorio FotoTurista, naziva "Malo portreta od mene", samo portreti i da ih je radio bas on...

Iskropuj sebi oko lica i bice ogromno.

A zanimljivo da se kvalitet fotografije mjeri velikom "zarisnom dubinom"...

Stvarno mislim da malo treba da procitas nesto na ovu temu...

M43-ovac, ako želi samo trepavicu u fokusu, uradiće, šta?

kupiti ce ovo!( samo za "foto frikove"!) B)

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1259...4AaAlEfEALw_wcB

ako dobro racunam..

uzmem canon objektiv, 85 mm, f1.2, nasarfim metabones speedbooster na m4/3, i dobijem na m4/3:

-120,7 mm

-f-0,6

je li tako @work!?

ispravi me jer nisam bas siguran da sam dobro racunao...

ako jesam, onda je samo vrh jedne trepavice u fokusu..., ali cemu to!?

evo i jedan y.t. video, pa koga interesira neka pogleda.

canon lens on m4/3 tijelima.

ima toga jos...

Interesantno da su u temi koju je otvorio FotoTurista, naziva "Malo portreta od mene", samo portreti i da ih je radio bas on...

Iskropuj sebi oko lica i bice ogromno.

A zanimljivo da se kvalitet fotografije mjeri velikom "zarisnom dubinom"...

Stvarno mislim da malo treba da procitas nesto na ovu temu...

odgovor ti nije ok...

to je kao da sam napisao otkada to da se kvalitet fotke mjeri sa sto plicim dof-om...?

nema smisla, slazes se?

ok, vidim da si promjenio sva tri sistema...

nadam se da si sa FF-om najzadovoljniji, i da neces natrag na "magarca", zvanog m4/3.

moj "konj" zvani FF jos je u tvornici i nije iskljuceno da ga jednom i zajasim! :) :rolleyes:

btw,

zar mu onda nije jednostavnije pritvoriti blendu na f 3,5 i pribliziti se modelu bez gubitka na kvaliteti!?

kupiti ce ovo!( samo za "foto frikove"!) B)

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1259...4AaAlEfEALw_wcB

ako dobro racunam..

uzmem canon objektiv, 85 mm, f1.2, nasarfim metabones speedbooster na m4/3, i dobijem na m4/3:

-120,7 mm

-f-0,6

je li tako @work!?

ispravi me jer nisam bas siguran da sam dobro racunao...

ako jesam, onda je samo vrh jedne trepavice u fokusu..., ali cemu to!?

evo i jedan y.t. video, pa koga interesira neka pogleda.

canon lens on m4/3 tijelima.

ima toga jos...

Ne, sa 0.71x spidbusterom na m43 ce dobiti f0.85 i 60mm i opet ce imati manju kontrolu dofa od 85mm na FF-u.

Na osnovu pogresnog racuna ne mozes izvoditi zakljucke o tome da li dof moze biti adekvatan ili ne.

Stoga da ne bi sirili ovu pricu u nedogled, moj prijateljski savet je da malo prelistas literaturu. Ovako igramo se gluvih telefona a to ovde nikom nije u interesu.

Gde si video da sam pominjao slikarstvo?

...no uopste nisam pricao o tome, vec o uticaju matematike i matematickih odnosa na sve sto nas okruzuje.

...

...

Zaista poštovani Jo,

Veliko je zadovoljstvo diskutovati s tobom, jerbo je to uvek korektno...

Nisi pominjao slikarstvo, ali ovde se govori stranama&stranama o formatu (pardon, o odnosu strana), pa svi na neki način branimo format koji daje naš foto-aparat. Slikarstvo je pomenuto - pa fotografija i pomenuto slikarstvo pripadaju (teško mi je to reći za ovo prvo) likovnoj umetnosti...

Glede matetematike i matematičkih odnosa, nemam ništa protiv, i za mene su najpametniji ljudi koji završie kombinaciju matematike i filozofije... Međutim, matematika se u ovom slučaju ne pita ništa Jo!

A sada citat: LM, veruj mi.. 2:3 nije slucajno tu gde jeste... pa zatim zasto je A4 papir bas ovih dimenzija - o bože Jo, nisi u pravu. Nije slučajno, ali kada su napravili mašine za štmpanje, morali su odrediti neke formate papira kako bi se uspsotvio STANDARD, pa su tako Nemci imali taj DIN, mia JUS, oni ASA format papira A, pa B pa C, pa D... i svašta ćeš tu naći, a zamisli kako su to radili Kinezi...

A sada praktično; zamisli da iz nekog od A, B, C D formata (standarda) imamo papir 20x30 cm (odnos 2:3), ali ovaj list papira sečen je iz 30x40 cm (znači3:4), a ovaj iza nekog X0...

Zaključak, matematika pomaže, ali ne odlučuje, mada ti to nisi rekao...

U svakom slučaju te pozdravljam, i zaista ne mislim o teoriji slučajnosti drugačije nego ti... ali to pripada drugoj oblasti.

Ne, sa 0.71x spidbusterom na m43 ce dobiti f0.85 i 60mm i opet ce imati manju kontrolu dofa od 85mm na FF-u.

Na osnovu pogresnog racuna ne mozes izvoditi zakljucke o tome da li dof moze biti adekvatan ili ne.

Stoga da ne bi sirili ovu pricu u nedogled, moj prijateljski savet je da malo prelistas literaturu. Ovako igramo se gluvih telefona a to ovde nikom nije u interesu.

da, svima nam je potrebna literatura, kako kazes, a ja nisam nikakva iznimka..., jer znanja nikad dosta!

ako nije problem, molim te da me ispravis u racunici! (ili neko drugi od volje...!)

ovako sam racunao:

canon 85 mm f-1,2 u kombinaciji sa speedbooster-om na m4/3 fotoaparatu.

85mmX0,71=60,35 mm X2(crop faktor m4/3 tijela!)=120,7 mm na FF-u.

f1,2X0,71=0,852 ... ... (post prije od f 0,6 je ocigledna greska koja mi se potkrala)

zakljucak:

canon 85mm f1,2 na m4/3 tijelu sa speedbooster-om, je ekvivalentno na FF-u 120,7mm i otvoru blende f-0,852!

ili nije...!? <_<

ajmo matematicari!

Nema na cemu.

Ne bi ga kupio zato jer za $ 650 mogu da kupim polovno FF Canon telo. Dokle god je 650 dolara, to je ekskluzivno namenjeno 4k videografima sa gh4 i canonovim objektivima. Cim canonov rebel dobije 4k isceznuce i trziste za ovaj spidbuster barem za one koji imaju EF objektive. Doduse ono sto si gore linkovao je spidbuster za FD objektive, taj mozda i ne izcezne, al daj boze (za njih) da su prodali jedno 100 komada do sada.

Bolivare...

Gresis, druze moj dobri!

Iako je ni ja ne volim, matematika ima daleko vise uticaja nego i ti i ja mislimo, u nasim zivotima.

U taj DIN standard nije dimenzija od 297x210mm usla tek tako nasumicno. Ni A0 papir iz koga sve potice (a njegova je povrsina tacno 1m2), opet, nije tu slucajno bas tih dimenzija. Eto ti samo jedan primer kako matematika odlucuje o svemu.

Osim o svemirskom programu. O svemirskom programu odlucuje sirina konjskog dupeta. O skoro pa svemu ostalom odlucuje (uglavnom) matermatika.

Za one koji se pitaju zasto:

Zato sto se sirina koloseka uzela tako da odgovara sirini konjske zaprege u jednopregu. Kasnije, kada su pravljeni ostali elementi zeleznice, logicno, zadrzala se ta sirina koloseka a sa njom i maksimalna sirina vagona koji moze da se poturi kroz tunele. Sa njima i sirina koju imaju busteri koji su se jako dugo koristili na Spaceshuttle programu a igrom slucaja se dopremaju vagonima sa remonta i ponovnog punjenja nazad u neki od lansirnih centara. Dakle, o velicini bustera, posredno, odlucuje sirina konjskog dupeta ;)

@wlan

Primera koji ti zelis ima samo u Bokeh temi jedno 20 komada minimum. Ako tebe mrzi da kopas, zasto bi nas trebalo da ne mrzi da kopamo po svojim arhivama da ti tebi nesto pokazali/dokazali?

Sva ta prica sa adapterima i spidbusterima, jeste jedno veliko budzenje, protivprirodni blud. :) To ima logike jedino u slucaju kada se koriste stari manuelni objektivima u cilju igranja i jurenja sto ''blesavijeg'' bokeha.

hmmm... i meni je malo cudno, ali taj metabones speedbooster je zbilja ishvaljen, jer se navodno dobije na ostrini a i cijela blenda...

bilo bi dobro, ako je slucajno neko od ekipe koja ima m4/3 fotice probao nesto nakaciti od N ili C, pa da iz prve ruke napise dojmove...

pa i jpg ima prednosti, ko to ne razume ima jakp uzak pogled na potrebe nekih drugih. ali meni jedna druga stvar ne ide u glavu, ajd sto se ne drzimo teme, to je i razumljivo, al da sad prakticno u svakom postu imamo zapetljavanje price o aspektima, rawovima, busterima i dofu, to ne razumem. kako niko nije u stanju da vec sto puta prezvakane teme preskoci, i na primer kako uvek neko pocinje da se sablaznjava na sam pomen jpga.