Jump to content

Sito ili digitalna stampa?

Z1000
 Share

Recommended Posts

Sito je najprimitivniji oblik stame, digitala velikog formata sluzi za kolorne plahate velikih formata, tako da sam mozes da doneses zakljucak

Sito bi i dalje bilo bolje da je u pitanju štrih, jedna ili dve boje, čak i da je pun kolor ako je veliki tiraž (i ako to nije nešto što se gleda sa pola metra, zbog veličine rasterske tačke). Tako da to "najprimitivniji oblik štampe" je stvarno paušalna ocena. Sito i dalje ima svoje mesto u štamparskoj industriji i te kako. U suprotnom bi davno izumrlo.

Sito je najprimitivniji oblik stame, digitala velikog formata sluzi za kolorne plahate velikih formata, tako da sam mozes da doneses zakljucak

Niti je sito najprimitivniji oblik niti digitala sluzi za kolorne postere velikog formata, vec ona moze da se koristi i za to. Svaka vrsta stampe ima svoju primenu. Iznenadio bi se kada bi video sta je sve stampano sito tehnikom (naravno kolor na 150 linija), a to koju vrstu stampe ce da neko koristi zavisi od velikog broja parametara.

Pa nem pojma, 30-50 pozivnica, pripremao sam u PSu, klasika cmyk profil, 300dpi i odgovarajuca pixelaza, snimljeno kao tiff. Ima i prelaza braon nijansi jer sam stavio texturu kao pozadinu, ali u sustini 3 boje su prisutne.

U cemu je konkretna razlika izmedju obe vrste kad se papir uzme u ruku? Radim ovo za studentsku organizaciju pa ne mogu da isporbavam na razlicitim primerima jer je budzet ogranicen.

U principu zanima me da li je digitalna u nekim slucajevima losija, tj. da li cu pogresiti, ako ne znam sta je bolje za konkretan slucaj pa se automatski odlucim za digitalnu.

Ove pozivnice ce biti velicine razglednice, 10x16cm, mat finish, boje sam naveo, neki plakati su a1, neki a3, a4, razlicita je situacija sa bojama, na nekima ima 3 boje, negde ima i fotografija itd itd.

• 2 weeks later...