Jump to content

/ ocean deep /

cvetanovic
 Share

Recommended Posts

@KizaTheDeath хвала, подсетио сам се. управо о томе и причам - на овој новијој, нисам на прву ни на другу лопту видео о чему се ради.

код претходне /ми/ је то јасно и како рече Др.Боуз, нису лешинарске. опет, историја фотографије обилује оваквим докуметима. претенциозан ми је став да се оваква фотографија мора волети, подсећа на давитељеву : '' ко не воли каранфиле, не треба да живи ''. / пишем о коментарима, изричито /.

• Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam recimo, ne znajuci za pomenut tragican dogadjaj, iako je ovo basta nekog kafica, na prvu loptu pomislio da je pozornica, tj. pozorisna bina i da je rech o nekoj predstavi, prvo sam prosetao po zidu, pa po stolovima i trece na sta sam naleteo je devojka na podu, i onda vec pomenute misli, pa sam tek onda ukapirao iz naslova i par komentara o cemu se zapravo radi.

Lesinarska fotografija.

Za autorovo dobro, zaista bih mu preporucio da ode u Siriju (ili neko ratiste gde ce mu zivot biti ugrozen) , da prozivi jedno 6 meseci sa ljudima tamo, pa dok mu zuji metak pored glave, nek onda proba da pravi "lepe kadrove"

Izucite malo istoriju fotografije

Fotografija je odlicna, e sad etika ne etika objavljivanje ne objavljivanje, jbg moglo je ovo i biti rezirano, (i onda bi sta, bilo sve ql) a posto nije ne umanjuje njen fotografski kvalitet. Ovo je fotografski forum i ne razumem cemu prica u drugom pravcu. Ako je bliznji samoubijene, fotograf shvatice, ako nije mislim da i ne zalazi ovuda, a ovaj forum nije masovni medij te da ovo mozemo shvatiti kao neko lesinarenje autaora bzwz.

Ovde nema nikakvog izazivanja šoka. Ni u najavi. Pošalju te na lice mesta, pa smisli kako ćeš da ilustruješ priču, a to moraš da uradiš. Moraš. Tačka.

To je u ovom primeru odlično odrađeno sa gotovo PG-13 fotografijom, kakva može da se pusti uvek i svuda.

Baš sam sada po arhivi otkucao keyword "uvidjaj" i među 300+ rezultata nisam našao ni jednu koja nije lešinarska po tvojim standardima.

Možda jedino ova:

2006-06-21_11-23-02_1.jpg

Rekonstrukcija Arkanovog ubistva u hotelu Interkontinental - Beograd, 21.06.2006

Jebi ga, rekonstrukcija je, nije lešinarska :/

Ne mesajte babe i zabe.

Fotografija lesa zarad lesa moze samo da govori o autoru.

Ili postoji neki dublji smisao koji ja ne vidim? Po meni, suvise je banalno i plitkoumno igradi se sa estetikom kad je u pitanju les.

Sta treba da kazem, "Bravo, odlican kadar, bas su super linije na fotografiji, koje idu na dole, sugerisuci da je subjekt pao u nepovratan ambis..." WTF.

Posto urednici nikako da se oglase, a vidim morace samo da podsetim...

Tri asa,

fotografija kao profesija, ili pasija, sa sobom nosi rizike da se prikaze nesto sto se drugima nece dopasti ili nece smatrati umesnim. Nazalost ovakve scene su svakodnevna stvarnost pa samim tim i nesto sto je potpuno legitimno da se pojavi u javnosti, bilo da je novina, televizija ili forum. Razumem tvoj stav ali smatram da je radi opsteg razvoja fotografke struke, komunikacije a i zivota, bitno da se i ovakve fotografiju prikazuju. Molim te da shvatis ovo kako je i napisano.

Takodje, unapred ostale clanove molim da se uzdrze polemisanja na temu moralnosti i etike, odnosno da to rade na nacin koji je manje lican.

Osim toga, kad imamo slucaj sa fotografijama ovakve sadrzine, bilo bi dobro da autor u podtesktu (opisu teme) da naznaku da se radi o potresnoj sadrzini.

Hvala svima na razumevanju.

A ljudi su cudo, zivot je cudo, smrt je cudo, sto sam cvetanovic rece u onoj prethodnoj temi, kome normalnom bi se sadrzaj fotografije dopao, pa opet svet fotografije bi bio siromasniji kada bi smrt bila cenzurisana tema.

che_guevara_cadaver.jpg

Fotografije ovakve sadržine po mom mišljenju treba da budu dokumentarne i samo dokumentarne, a ne da autor uz objavljivanje stavlja neko umetničko ime niti da aludira na bilo šta osim činjenice da de dogodilo to što se dogodilo. Praviti umetnost od nečije smrti i tragedije je mnoooogo loša karma :)

Ne bi valjalo da se umesaju moderatori, jer ova fotografija ipak pomalo siri vidike, ako nista onda diskusijom i razmenom utisaka, osecanja i stanovista. Nije dobro gusiti takvo sto.

Ova fotografija, svakako da ostavlja jak utisak na svakoga ko je pogleda. Takodje, govori i o Cvetanovicu kao fotografu. Ubilacki instikt dobrog fotografa koji ga izdvaja od obicnog svadbarskog fotografa, je vise nego prisutan. Hladna glava, takodje je dobrodosla u ovim situacijama. Izdignut od situacije, Cvetanovic to belezi na jako dobar nacin. Sa te strane, to je ta zica koja i Gorana Tomasevica odvaja od ostatka ''konkurencije''.

Sa druge strane, ovo je fotografski forum. Ovde bi trebalo da je drugaciji auditorijum, za koji predpostavljamo da ima znatno vise sirine nego prosecni citalac nekog tabloida,... citaoca koji ce zgutati 100 puta brutalniju fotografiju sa jos brutalnijim tekstom u pozadini. Tamo nece imati priliku da negoduje. A mozda je vec i navikao, pa i nema osecaj da bi trebao!?

Opet, mozda je i donekle nepristojno izlagati neciji poslednji trenutak pod izgovorom umetnosti, ali opet... cemu snimljena fotografija ako je niko ne pogleda. Nikad.

Kao sto rekoh, tema siri vidike... svako od vas se po malo zamislio, i poterao svoje vijuge u nekom pravcu. To je valjda i bio cilj.

Fotka je opasno dobra.

Bez obzira što možda nije etički prikazivati leševe javno (to je neka vrsta tabua u većini kultura) ovde ima razlike - ovo je dokumentarna fotografija jednog događaja koji se, fakat, desio. Uostalom, ko ne želi da mu faca izađe negde - neka ne vrši samoubistvo u javnosti. Danas svako ima mobilni i ništa ne može više da se sakrije.

Meni konkretno ne bi palo na pamet da ovo fotografišem ali to je zato što nisam dokumentarni fotograf i nemam nameru da pomeram svoje granice u tome.

Ne vidim potrebu da u ovom slucaju reaguje bilo ko od urednika.

Nije prvi put da se slicna scena prikaze na DZ i u tim slucajevima takodje nije bilo potrebe za time. Kao što ni u slucajevima slicnih fotografija od kojih su neke ostale zabelezene u analima fotografije (uvidjaj na st Lazar bulevaru, ubistvo trijada... Ova vec postsvljena sa krovom automobila...).

Naravno, kako je DZ slobodno tle, svako je slobodan da da svoje misljenje i kriticku misao o postavljenoj fotografiji.

KinteC, jel samo iz Sirije smeju da se salju fotografije koje imaju motiv lesa na njima ili...?

Mnogo manje prasine se diglo za daleko eksplicitnije fotografije vidjene ovde (prva mi na pamet pada Bolt sa svojom fotografijom babe koju je pregazio autobus...).

Zivot nije diznilend. Smrt je deo života.

O etici i etickom kodeksu novinara moze da se polemise do kasno u noc, ali mislim da ovo nije pravi trenutak niti mesto za to, mada bi bilo zaniljivo prodiskutovati u nekoj zasebnoj temi...

Za ovakav dogadjaj niko ne bi izvadio aparat osim ako nije jako morbidan u glavu ili je pak dobio naredjenje da izadje na teren i da se vrati sa fotkom.

Ova sigurno ne bi mogla da zavrsi u novinama, vec je zabelezena jer je autor video kadar za koji bi mu verovatno bilo posle zao da ga nije opalio, pa makar fotka nikad ne ugledala ni jedna druga osoba.

Nije ovo ona cuvena Kevin Karterova fotka pa da se diskutuje kako je mogao da slika dete kome je mozda mogao da pomogne...

Covek je dobio zadatak da uslika posledicu ovog cina, nesto na sta nije mogao licno da utice - pa je mogao hladne glave da uradi svoj posao.

A fotka kao fotka je u datoj situaciji napravljena maestralno. Crtez prosute kafe na zidu, onaj pomereni jastuk i noga fotelje preko ociju koja diskretno sakriva identitet...

Bas mi je zao sto je u komentarima odmah otkriveno koji je dogadjaj u pitanju, bilo bi mnogo bolje da je to ostalo neizreceno.

U svakom slucaju ovo je dokumentarna fotografija u svom izvornom obliku, i autor se "skinuo go" postavljajuci je ovde "interno" na forumu, da mu svako zameri, prizove losu karmu ili pak skine kapu - u toj meri koliko god je svako od nas u svom kapacitetu sposoban da pojmi kolika fotografska mooda trebaju za ovakav zapis.

Uostalom, ko ne želi da mu faca izađe negde - neka ne vrši samoubistvo u javnosti. Danas svako ima mobilni i ništa ne može više da se sakrije.

Upravo tako.

Kada sam prvi put ugledao ovu fotografiju, prva pomisao je bila: Jbt, sta je to sto natera ovako mlado dete da digne ruku na sebe. Tuga, bre!!! Ko je tu zakazao? Roditelji? Drustvo?

Druga pomisao, jbt. Ludaco… mogla si nekog nevinog da ubijes bacivsi se odozgo. Zamislite, kako je onima sto su sedeli u punoj basti sa malom decom u kolicima, i kakav je to stres za njih. Kakve su njihove impresije i utisci. Kako su oni prespavali tu prvu noc? I onu posle?

Mislim, o cemu mi uopste sada pisemo? Sta komentarisemo? Koga osudjujemo?

A Cvetanovic? U prvi mah nisam ni pomislio na njega. Prva misao za njega je bila: Jbt, ovaj ga uvek zabode nekom fotkom. I ta misao se javila tek nakon nekih reakcija ovde.

Zasmrdelo je u drzavi Danskoj, mnogo pre nego je Cvetanovic pritisnuo okidac… a nesto kasnije i SaveAs, te kliknuo na ‘’posalji’’ na dz forumu.

Za ovakav dogadjaj niko ne bi izvadio aparat osim ako nije jako morbidan u glavu ili je pak dobio naredjenje da izadje na teren i da se vrati sa fotkom.

Druze Srgo, ne mora nuzno da znaci. Istorija poznaje preko nekoliko fotografa koji su uorpavo slicnim fotografijama ppmerali granice. Na javnom mestu, sve je dozvoljeno fotografisati. Kontekst je ono sto tako napravljene fotografije svrstava u semzacionalizam, budalastinu, umetnost ili nesto trece.

Ne mogu sada da kopam po netu ali nije problem naci upravo te fotografije koje nisu pravili ni ludaci, niti oni koji su to radili po sluzbenoj duznosti.

Nije se Srga lepo "odrazio" :)

Trebalo je da pise: Za ovakav dogadjaj vecina ne bi posegla za fotoaparatom... Tu naravno ukljucujem i sebe koji roka samo porodicnu fotografiju.

A apsolutno se slazem da vecina nikad ne pomera granice - nego je to uvek neki pojedinac, kad vec gledamo istoriju...

Dajte ljudi, ova tema ode u tri lepe. Ispašće da je ovo forum gde se mogu postavljati samo leptirići i dečica u igri. I neki lep pejzaž. Ne radite to.

Srgo, tvoja opaska da bi samo bolesnik u datoj situaciji posegao za fotoaparatom je više nego uvredljiva.

Ti Cvetanoviću nemoj da batališ postavljanje sličnih fotografija jer ipak vidiš da može da se probere i nađe poneki biser u auditorijumu koji će da oseti i primeti nešto više no "običan zatucani plebs". Možda nekoga prodrmaš i nateraš ga da izađe i svoje, što bi Ameri rekli, comfort zone, pomeri granice i eventualno napravi nešto dobro i drugačije.

Dušebrižnicima samo može da se još jednom ponovi da je smrt deo života, da je svuda oko nas, da se događa iz minuta u minut, da postoje grozne i manje grozne smrti, ali su uvek strašne. Za one koji ostaju iza su uvek strašne. Život nit je beo nit je crn, a ponajmanje je ružičast.

Postoji i ona stara da fotgrafi slikaju sve. Sve.

Zaista mi nije namera da budem uvredljiv.

Kad pomislim da je neko "morbidan u glavu", ne mislim da je u pitanju bolesnik, nego osoba koju jednostavno privlace teski i sumorni motivi.

A tema nije otisla u tri lepe, nego je za razliku od fotki "ala crta objektiv, sto ti dobar bokeh" pokrenula diskusiju i razmenu misljenja - sto je valjda i smisao celog foruma.

Offtopic na temu da fotografi slikaju sve:

Imam poznanika koji se bavi ne bas veselim poslom i a to je da oblaci i sminka pokojnike pre sahrane.

Za polemiku je sto u dosta krajeva Srbije postoji i dalje onaj obicaj sa otvorenim sandukom, ali njemu se dogodila jos cudnija situacija. Jednom prilikom ga je jedna udovica pitala da li bi mozda mogao da ufotka njenog pokojnog supruga. Iz samo njoj znanih razloga, a znajuci da se ovaj amaterski bavi fotografijom, zelela je da ima pored svih fotki iz zivota i tu "poslednju" fotografiju. Od tada mu je to postala rutina da posle sredjivanja pokojnika zabelezi i takvu fotku. I kaze svaku trecu fotku mu zatrazi neko iz blize porodice, iako to radi totalno inkognito. Ni on u pocetku nije mogao sam sebe da opravda da li je to sto je uradio OK, ali se vremenom pomirio da je i to fotografija, pa iako je nastala iz skroz cudnih pobuda.

Tad je i meni bilo jasno da se fotka bas SVE...