Jump to content

Novi iMac 27" 5k ekran

maki101
 Share

Recommended Posts

• Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sve panele za Mac radi LG vec godinama i tu nema neke tajne.

Po meni je postojanje 4k ili 5k panela potpuno opravdano, jedino sto mislim da kao i uvek mislim da kupovinu takvih sprava treba odloziti taman toliko da dodje na razuman odnos cene i performanse.

Te price kao dobijas za dzabe hardver i komponente su za malu decu. Sve mi preplacujemo zestoko.

Druga stvar je sto je trziste takvo da mi placamo i ne pitamo jer nas sama kupovina lozi...

Btw ja ne koristim Mac jer sam u drugoj industriji pa sam uslovljen odredjenim softverima ali vec dugo sem OSa ne mogu da nadjem opravdanje za kupovinu istog...

S druge strane respektujem drugacije odluke.

Ima i za $4,399.00

4.0GHz Quad-core Intel Core i7, Turbo Boost up to 4.4GHz

32GB 1600MHz DDR3 SDRAM - 4x8GB

1TB Flash Storage

AMD Radeon R9 M295X 4GB GDDR5

Mada, ne znam što nude jače opcije "kada Apple sigurno ne bi stavio unutra mašinu koja ne kida" i kada imaju toliko revolucionarnu tehnologiju da im je entry level mašina od 2500 USD napravljena baš specijalno za obradu videa i najbolja je za to :D

Te price kao dobijas za dzabe hardver i komponente su za malu decu. Sve mi preplacujemo zestoko.

Uvek mora da se plati razvoj. Sreća je da su kompjuteri toliko popularni pa se cena razvoja razbije na mnogo jedinica.

Ono što preplaćujemo je prodavanje magle, ratovi brendova ... sve do bonusa CEO i viškova koje se dele po banakama koje daju kredite za razvoj/proizvodnju ...

Apple, Dell i ostala bagra komponente nabavlja po bezobrazno niskim cenama ( mislin da se zovu OEM ), tako da te fore da nesto dele ne pale, to ti je isto kao one "akcije" u Maxiju.

Nego jel" ima neko od vas 24-27" na 2k ? Interesuje me da li sa neke prosecne radne udaljenosti moze da vidi pixele na ekranu. Ja na mom Dell U2412 vidim... kad stavim core na ocinji vid :P

Imam Dell U2412 i da, vidim pixele. Ali nije ni u tome problem, viđam ih godinama i okej sam, ne hodam ulevo.

Otprilike je priča kao kada uzmeš neki jeftin tablet i čitaš knjige na njemu. Onda, par dana kasnije dođe ti neki ortak sa Kindle-om koji uzmeš u ruke i zapitaš se kako si ikada čitao išta na svom tabletu.

Isto je se retinom. Nije nešto bez čega ne možeš već je mnogo komfornije i ne želiš da se vratiš nazad kada jednom probaš. Text... Čitanje texta na ekranu postane uživanje.

A i po meni prosta je fizika da aparatima koji imaju sitne piksele i veliki broj MPix kao što je na primer D800/D810 mnogo više prija pri 100% pregledu monitor sa velikim brojem sitnih piksela nego da se ti sitni pikseli sa aparata prikazuju na nekom hd monitoru koji ima ogromne piksele i koji su u tom slučaju mnogostruko uvećani u odnosu na aparat koji imaju manji broj piksela.

Dosta puta smo čuli da se ljudi žale da im je na 100% pregledu fotografija sa D800 "meka" i da krive aparat ali mnogo veću krivicu tu snosi monitor na kome se gleda i koji ima veoma malu rezoluciju i ogromne piksele u odnosu na aparat. Opet ću da dam možda i nepotrebnu analogiju ali gledajući fotografije na 100% uvećanju od D800 na fullHD monitoru je isto kao gledati fotografije sa D700 na monitoru rezolucije 640*480pix i koliko god da je fotografije čista i nestrešena opet će na 100% pregledu da izgleda meko i muljavo.

.... eh ja pitah da li se na 2k monitoru

2K reference resolution is 2048 × 1536 pixels, whereas 4K reference resolution is 4096 × 3072 pixels. Nevertheless, 2K may also refer to resolutions like 2048 × 1556 (full-aperture), 2048 × 1152 (HDTV, 16:9 aspect ratio) or 2048 × 872 pixels (Cinemascope, 2.35:1 aspect ratio)
.vide pikseli, sa neke prosecne udaljenosti izmeju nosa i povrsine ekrana ( da li i koliko to smeta drugo je pitanje ) nisam pitao za 1080p ( znaciii 1920x1200 ), to znam tj. vidim i sam :mrgreen:

Kao što reče gStyle nije da na 2K ne može da se radi, ali je 4K primetno bolji.

Na stolu mi stoje 3 Dell-a od 24", dva su 1920x1200 i jedan 4K. I najviše gledam 2414Q, ova druga dva izgledaju pokvareno (što reče jedan drugar) :)

Tako da savršeno razumem ove što hvale retina modele.

jel ja gresim iz fundamenta il' mi pricamo o dve stvari.... ti ne poredis 2k sa 4k........

ovo je 2k monitor na primer

http://tech.firstpost.com/reviews/asus-pb2...iew-208508.html

daklem jel' neko ima takvo cudo pred sobom ili ga je video u akciji

ako cemo da se igramo gluvih telefona kazite... ili jos bolje ne kazite.... ispadnete pametniji.... a ja jos dao i specifikacije 2k monitora :mellow: al' djabe dobro da ne poredis ovo sa 4k monitorom

M4wg1KK7aClj-1359238.jpg

To nije 2k monitor, to je WQHD monitor.

Kolika ja razlika između 2K, HD i 4K najbolje pogledaj sliku ovde.

Za ono što tebe zanima ovo je tvoj prijatelj. Tebi treba informacija o DPI, gustini pixela.

Evo na brzinu:

27" 2560x1440 -> 109 DPI

24" 1920x1200 -> 94 DPI

24" 3840x2160 -> 184 DPI

Tako da tom većom rezolucijom na većoj dijagonali pre svega dobijaš veću radnu površinu. I to je nešto :)

Ali efekat o kome pričamo je posledica gustine pixela, a to se postiže tek preko 150 DPI.

ma, znas pratio sam slicnu diskusiju na drugom forumu, a tamo se frljaju na neurologijom, oftamologijom, lucnim milisekundama, gustinom piksela, velicinom piksela, gadjaju se linkovima za raznorazne strucne sajtove..... sve sami kandidati za Darvinovu nagradu. Pricaju sami sa sobom i tako te stvari. Pa rekoh sam sebi, aj" da ja lepo pitam nase valjda cu dobiti jednostavan i direktan odgovor, bez pametovanja i dodatnih linkova koji ce me prosvetliti. Prosto i jednostavno, kao onaj grk ( jevrej, arap, bosanac :lol: ) sto je otisao u stalu i pogledao koliko zuba konj ima, dok su uceni zen sufisti rasprdali nadugacko i nasiroko. Al' internet je cudo....

ma i ja se primam ko mlad majmun.... ako neko ne zna sta to znaci mogu da mu posaljem link da ga prosvetli

aj zdravo

Moj prijatelj radi ozbiljnu pripremu za stampu i web dizajn za Metal Hammer, a koristi Samsung CRT 17" iz 2003. Nit njemu smeta nit Hammeru smeta.

Trosi pare na oRginal diskove i putovanja, a ne verujem ni da je cuo za 2k5kretinu i ostalo.

Tužno je što su ti Samsungzi iz pojedinih syncmaster serija bili neuporedivo bolja kupovina za te pare od onoga što bi se sada nazvalo cenovnih ekvivalentom. Tada im je trebao agresivan proboj na tržište a sad ih baš briga. Ja sam ceo fax i sve pripreme za diplomski lepo pripremao na tako nekoj crt 17-ici i ništa mi nije falilo mnogo u referenci.

Uf... pa ne znam ni da li je ovde priča o udobnosti... Ako ćemo bukvalni meni je VEOMA neudobno ako ne mogu da vidim svaki piksel. Do sada najudobniji setap koji sam imao prilike da iskusim, na kratko doduše, bio je sa tri vertikalno rotirane 24-ke.

Imam neki osećaj da ovde nije toliko priča o udobnosti koliko o izdrkavanju. Apple jebi ga, mora da je do jaja to. Poput lika sa lovom koji kupi Diablo. Ili sličnog lika sa lovom koji kupi D4 jer ide na more, a oće lepe slike.

nije to izdrkavanje, nekome to treba, mislim stvarno treba, veci je problem sto to cudo ne moze da se koristi kao monitor, za profesionalne potrebe i7 je slab. Tja, nije moj problem, aple je ionako odbacio pro usere i skoncentrisao se na proizvodjace YuTure videja za poneti :lol: Realno ko ima takav monitor ipak mora jednim okom da pogleda kako to izgleda na manjoj rezolucij,i kompresovano i izdrkano, onako kako ce vecina ljudi u stvari gledati. Moze tu doci do gadnih zajeba, mislim kod tebe na 5k izgleda strava, kod mene na 1080p bljak. Sto se stampe tice... ako nemas "svog" stampara onda lepo sedi kod cike u krilo i ne ustaj dok ne izbaci bar pola tiraza :lol:

PS. @ smorise, hvala lepo, volim i ja vas..... a misljenje o takima nemam, zurim, ceka me лvuletic na pifu :mrgreen:

Uh kakva diskusija. Svodi se na priču "moj ortak ima 3310 i može sa njim da razgovara vi debili bacate pare na smartphonove".

Realno 99% korisnika smartfonova samo razgovara i kuca poruke i igra igrice. Kad sam kupovao Nokiu win8 svi su mi govorili da je to njesra i da nema dobre fudbalice za to, dok moj odgovor da mi je neuporedivo lakse da sinhronizujem ms office na desktopu sa ms office na telefonu nego ms office na desktopu sa nekim android office programom nije naisao na razumevanje.

Stvar je u tome da se profit kompanija temelji na tome da ubede ljude da kupuju ono sto im ne treba.