Jump to content

Kada je bolji autofokus?

Mechanic
 Share

Recommended Posts

Macro, priroda i portreti su ne samo potpuno razlicite stvari vec i u svakoj od njih postoje drasticno razliciti motivi i uslovi fotografisanja. Darkos ti je lepo rekao, MF se koristi samo kada AF nece, a u vecini situacija AF ce raditi, i sto je losije telo i losiji objektiv, MF je manje upotrebljiv, a kladim se da ne pricas o 1Dx.

Odakle ti uopshte ideja da se MF koristi za sve to ?

Bolje da si izmislio nego procitao na netu. Nije sve sto na netu pise apsolutna istina, svako moze po netu da pise. Ovaj se nalupetao za medalju, MF za sportsku fotografiju ?!? :)

Ne znam da li si skoro kupio prvi DSLR, i da li uopshte imas DSLR, ali ovo sto on pise vazi za DSLR i pola stvari je pogresno. Ako negde pise "treba MF po mraku", ti uzmi aparat i probaj AF i MF pa cesh sam videti u kojim situacijama je bolje ovo ili ono, a jos bitnije, zasto se nekada koristi MF u mraku i slicno. Ovako samo da procitas bez razumevanja zasto, nema smisla...

Skoro sam uzeo DSLR, tek sam počeo. Tek sam naučio šta je otvot blende, brzina zatvarača, balans bele boje, ISO...

Slikao sam koristeći MF i AF, naravno. Rezultati su slični, jedino što mi je zapalo za oko je to što MF, čimi mi se, dopušta malo više kreativnosti.

Što se tiče portreta, najviše me zbunjuje to što svi kažu da treba fokus uvek držati na očima, a u AF aparat sam bira focus point.

Preporucujem ti da malo potrazis na youtube osnove DSLRa, fokus i slicne stvari, ne vredi sad ovde da kucam tepihe teksta..

Ne mozes tako da preskocis sve i krenes da se bavis naprednim temama a ne znas ni osnovno. Nauci prvo da koristis aparat, sta je ekspozicija, blenda, ISO, shutter speed, upoznaj se sa AFom, kako radi, za pocetak iskljuci automatsko biranje tacaka. Za DSLR treba strpljenja i ucenja, eksperimentisanja, na brzaka ne moze nista, a dok dodjes do MF, bice ti sve mnogo jasnije...

Hvala na odgovorima.

Ipak mi se čini da je ovo klasično početničko pitanje, ni malo napredno :D

Kao što rekoh gore, naučio sam šta je otvor blende, brzina zatvarača, balans bele boje, ekspozicija, ISO itd, ovih dana eksperimentišem sa tim :)

Ovih dana, takođe, eksperimentišem sa MF, tako se rodila ova tema.

Što se tiče portreta, najviše me zbunjuje to što svi kažu da treba fokus uvek držati na očima, a u AF aparat sam bira focus point.

Autofokus ne sluzi da bi fotoaparat sam birao sta ce na tvojoj fotografiji da bude u fokusu, nego da bi mu ti "rekao" sta zelis da bude u fokusu. Bas kako ti cika Guru rece:

... upoznaj se sa AFom, kako radi, za pocetak iskljuci automatsko biranje tacaka...

Pozdrav! MrBigJump.gif

Hvala na odgovorima.

Ipak mi se čini da je ovo klasično početničko pitanje, ni malo napredno :D

Kao što rekoh gore, naučio sam šta je otvor blende, brzina zatvarača, balans bele boje, ekspozicija, ISO itd, ovih dana eksperimentišem sa tim :)

Ovih dana, takođe, eksperimentišem sa MF, tako se rodila ova tema.

Pa upravo sam to rekao, ne mozes da eksperimentises sa MF, a AF drzis na auto :) To govori da ne znas nista o fokusu i treba prvo da naucis osnovno, MF dolazi na kraju, kada sve budes razumeo, i onda ces sam znati kad da ga koristis, neces ni morati da nas pitas. Do tada ne pipaj MF, ne treba ti :)

Sto se tice blende i ostalog, svi misle kada prvi put krenu o tome da citaju da odmah sve znaju, veruj mi da je realnost potpuno drugacija i da ce ti trebati vremena da to sve drzis u malom prstu i razumes korelaciju tih podesavanja u odnosu na situaciju u kojoj si.

I opet ponavljam, ne treba da naucis kada koristiti MF a kada AF, vec da naucis da koristis fotoaparat pa cesh sam znati u datoj situaciji sta treba da se koristi, ali rekosmo ti vec da se AF koristi u ubedljivoj vecini situacija, MF je tu samo za specificne stvari, za napredno fotografisanje, zato treba da imas puno vremena sa aparatom da bi uopshte dosao u te situacije i koristio MF, ono sto je covek nalupetao na sajtu nema veze sa realnoscu i ne moze se tako nauciti fotografija, vec prvenstveno shljocanje i praksa...

mislim da drugara muci AF jer je tacka fokusa ko zna koja...i onda se cima sa tim, dok sa MF moze da fokusira tacno sta hoce...

u svakom slucaju guru ti je rekao sustinu.

to sto si naucio sta je otvor blende, brzina zatvaraca i iso je super jer ces te tutorijale po netu moci da ispratis.

ps.mf ostavi za sada, ali ozbiljno.

Hvala ljudi na odgovorima :)

Znam da sam sa AF mogao birati tačku fokusa, međutim, u jednom momentu mi nije davalo, pa sam pomislio na trenutak da to može samo sa MF, ali sada vidim da je sve ok.

Džoni, imam Nikona :)

Ih, nisam došao ni do 1000, a kamoli 10 000. :D Ali, što više fotografišem, to više volim fotografiju, neverovatno :D

Uputstvo sam prelistao od A do Š, ali treba malo vremena i prakse da to sve upijem, zato sam isprobavao AF i MF, da vidim kako šta radi.

Super, ja sam se mučio sa AFom jedno vreme.

mi je razjasnio neke stvari, a pročitah i EOS 1000D for dummies, i moram ti priznati da mi je razumevanje svake stavke u meniju i šta koje dugme radi poprilično pomoglo da na kraju koristim 10% kontrola i menija (MODE DIAL, ISO, EXP COMP, AE LOCK, MENU od gumbića, dobro ajd i okidač i dugme za blic, a od menija imam jedan custom menu gde uglavnom koristim AF/AE lock kombinaciju, i ako okidam eksterno YN-a kompenzujem popup na -2)

Odličan savet od druga kapetana Mikrimona je da ukoliko škljocaš RAW namestiš picuture style da bude na MAX kontrastu i MAX sharpness-u da možeš da čimpuješ fokus oma posle okidanja.

Naravno, ako bilo šta hoćeš sam da određuješ, podešavaš, kontrolišeš, zaboravi na automatika modove, moraš biti na minimum P modu (moj omiljeni posle dugogodišnjeg korišćenja Av)

Nazdravlje!

Obrati pažnju na to kako radi AF (autofokus, ne automatski fokus - ne bira on fokus nego mu ti kažeš gde da fokusira), jako je bitno da naučiš da prekadriraš sa centralnom tačkom, a potom i da naučiš da koristiš periferne tačke za fokusiranje. Onu glupost da se MF koristi za portrete što pre zaboravi - zamisli srećnog vlasnika 85 1.2L objektiva koji kroz tražilo pokušava da ubode fokus na očima... Ili npr 50 1.0, gde je ravan fokusa tanka da ne možeš da zamisliš.

Uostalom, današnji DSLR-i nisu ni namenjeni za MF, naprosto tražila su nedovoljno velika i svetla (FF je tu bolji) i nemaju trikove tipa split screen koji manuelni fokus čine neverovatno lakim. Sa druge strane tu je live wiev koji olakšava posao jedno 10X, ali samo ako ti je subjekat nepokretan tipa pejzaž ili makro i sl. Osim toga, većina današnjih tražila ne prikazuje blendu manju od 2.8, tj 1.4 prikazuje kao 2.8, pa ti sad ubodi manuelni fokus na 1.4 dok gledaš kroz 2.8 - šanse da pogrešiš se povećavaju za 4 puta.

Okreni/obrni, prvih godinu dana amaterskog fotkanja se u vodu baca. Živ ti nama bio i da postaviš još ovakvih pitanja i, naravno, slika :)

Bogami, polako je otišla :D

Daj džoni pojasni ovo:

Odličan savet od druga kapetana Mikrimona je da ukoliko škljocaš RAW namestiš picuture style da bude na MAX kontrastu i MAX sharpness-u da možeš da čimpuješ fokus oma posle okidanja.

A POSEBNO ovo:

Naravno, ako bilo šta hoćeš sam da određuješ, podešavaš, kontrolišeš, zaboravi na automatika modove, moraš biti na minimum P modu (moj omiljeni posle dugogodišnjeg korišćenja Av)

Vuleticu, ne zameri mu, nije dobro protumacio moj savet. Moj savet se odnosio na 5D koji ima los i muljav ekran, i uopste jpeg preview, pa sam savetovao da se napuca ostrenje do kraja kako bi na aparatu moglo da se proveri da li si zabo fokus. Kad je nuli, a zumiras, to je kao da gledas kroz pepeljaru. Za novije aparate to ne vazi, tj nema potrebe za tim.