Jump to content

MacBook Pro retina & DELL P2414H Monitor

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Pretrazio sam malo forum ali nisam nigde naisao bas na ovaj problem. Pre neki dan sam kupio navedeni monitor, i povezao ga HDMI od MBP sa DVI ka monitoru. Medjutim slika nije dobra. Imam utisak da boje nisu kako treba, tekst je blurovan ili po malo fuzzy jednostavno ne daje kristalno jasnu sliku kakvu bi trebalo ovaj IPS monitor da daje. E sad, gledao sam po netu i dosao do toga da MBP ume da prepozna monitor kao TV i da tako kalibrise boje, te sam ja pokusao sa nekom skriptom koja force-uje MBP da koristi RGB boje. Medjutim, ne vidim promenu, niti sam siguran da je to uopste bio problem.

Da li je neko imao slican problem ? Da li mozda treba mozda povezati drugim kablom, mini display to DVI ? Ili kako vec? Ili mozda nesto drugo nije uredu. Ako neko ima nesto da kaze neka podeli samnom, gubim zivce polako :/

Hvala

Misa_

Pa i to moze biti odgovor, kalibracija. A sto se tice povezivanja, ovaj monitor ima obican VGA ulaz a od ovih boljih ima DVI i klasican display port. Nista od toga ne moze da se poveze originalnim kablom na MacBook jer MacBook ima svoj mini display port i ima HDMI port. Tako da sam ja povezao kablom HDMI u DVI.

Pa i to moze biti odgovor, kalibracija. A sto se tice povezivanja, ovaj monitor ima obican VGA ulaz a od ovih boljih ima DVI i klasican display port. Nista od toga ne moze da se poveze originalnim kablom na MacBook jer MacBook ima svoj mini display port i ima HDMI port. Tako da sam ja povezao kablom HDMI u DVI.

EDIT: Na nekoliko mesta su mi predlozili da uzmem kabal Thunderbolt ka display portu ( mini DP ka DP ). Dosta ljudi koristi taj kabal za DELL-ove monitore pa cu sutra otici da kupim jedan i da probam, ako ima pobolsanja, javicu i ovde pa da znaju i drugi ljudi koji imaju isti problem.

Kupi pretvarač iz DVI u Thunderbolt, natakni DVI kabl i trebalo bi da je sve Ok. Kalibracija nakon toga se podrazumeva, batali skripte, ili kalibriši odokativno (imaš neki bolji program koji pomaže u tome, ne mogu da se setim imena, guglaj), ili naravno bolja varijanta sa uređajem (sem ako je uređaj baš jeftin).

U svakom slučaju nema šanse da ne može da se sredi, kačio sam barem 5 različitih monitora na Retinu, od toga 2 Dell.

Sećam se kroz maglu da su kad sam kačio Dell na HDMI boje bile totalno drugačije nego na DVI.

Hvala Sinisa. U pravu si, 95% ljudi mi kazu da nabavim thunderbolt ili ti mini display port ka display regularnom portu. Kod nas tesko moze da se nadje, vec sam trazio po Nisu (ja sam iz Nisa). A radije bi koristio direktnu konekciju nego adapter tako da cu naruciti online.

Hvala jos jednom ! kazem opet, kad sredim, postovacu resenje pa ako neko trazi da zna.

• 3 months later...

Ja sam ubedjen da treba negde da podesis izlaznu rezoluciju, ili da ti sve zapravo radi dobro, samo kad prebacis pogled sa retine na obican monitor vidis koliko je retina zapravo ostra. :))

Sta ti je podeseno u System Prefferences/ Display ?

Ljudi povezuju second monitore na sve moguce nacine i niko se ne zali.

evo.