Jump to content

Koji prvi DSLR?

Mechanic
 Share

Recommended Posts

- A da pogledas malo po arhivi foruma? Ono... mozemo u neko pivce da se opkladimo da ces u prvih 5-6 strana naci bar 2 teme koje se bave istom tematikom

- Kako znas da samo ta dva dolaze u obzir?

- Na osnovu kog ulaznog parametra (to je ono sto ti zelis da fotografises), mislis da mi mozemo da odredimo sta tebi najbolje odgovara?

- Promasio si forum. Ovakva i slicna pitanja postavljaju se u fotografskim tehnikama

I tako...

za prvi DSLR, onako odokativno, uzmi bilo sta do cega mozes da se protegnes sa kesom, ali da uz onaj osnovni kit objektiv sadrzi i makar jedan brzi fiksni objektiv (tj. objektiv vel'ke blende). U Nikon aromi to je 35mm f1.8 a u Canon aromi to je 50mm f1.8 (plastik-fantastik).

Sve, ali apsolutno sve ostalo... potpuno nije bitno jer ces u slucaju da se dovoljno navuces na fotografiju, vec nakon godinu-dve promeniti aparat.

Ne volim da kontriram ali cini mi se da je postao trend- ida svi moraju da imaju fiksne objektive.

Ja se potpuno slazem sa svim prednostima koje ti objektivi donose, i sam imam jedan zum i 5 fiksnih, ali pocetnici u 99% slucajeva nevole fixne objektive i zele samo "sto veci" zum...

Ne kazem da je to sada slucaj ali tvrdim da je daleko vise pocetnika koji ce pre biti zadovoljni zum objektivom nego fiksnim.

Ali generalno ostaje sustina ovoga sto je Jo rekao- sta god uzeo bice ti dobro za pocetak...

Za te pare, nazalost, tesko ces naci nesto novije ali pojuri neki Canon 1000d ili nesto starije tipa 450d,... Kod Nikona bih izbegao d3000 ako mogu, sve ostalo iole novije ce raditi posao ali nisam siguran koje su tacno cene... Naravno ovo pod uslovom da imas valjan razlog, za sebe ne za nas, zasto bas C i N...

Za 25000din, odnosno oko 220e teško da će naći telo, kit+fiksni. Za Canona Kit sa stabilizacijom je oko 40-50e, 50mm 1.8 oko 70e, što znači da mu ostaje 100-110e za telo. Može možda jedino da juri 350d, 400d ako baš naleti za te novce nešto.

ne kupujes prvi aparat da bi se zadovoljavao neg' da naucis nesto :)

Mislim da je ovo glavni problem tj mesto nesporazuma- vecina ljudi koja kupi dslr, na tome i ostane...

Znaci ne zaludjenika, ne gikova, forumasa... Vec potpuno prosecnih ljudi koji nemaju nikoga oko sebe ko se ozbiljnije bave fotografijom...

Znaci 5-6 ljudi koji su kupili dslr i nikada nista vise od toga- imaju kit objektiv i to je sve... Drugo ih ne zanime.

Onaj ko hoce dalje da uci je druga prica ali i tu nisam siguran da je taj fixni objektiv bas toliko presudan...

besh ga.. prvi dlsr u mom selu znaci upravo to - prvi. Ne jedini, crkveni & mrtveni vec nesto na cemu ce da se uci i onda shvati sta sve moze/mora bolje.

No.. da ne kontriram... svaki, ali apsolutno svaki (osim pomenutog D3000) dlsr proizveden u poslednjih 3-4 godine radi do jaja. Moja preporuka, ako uopste nekome to nesto znaci, bila bi polovni Canon 450D. Jos ako ga je neka baba vozila nedeljom do pijace... ihh...

Za 220e ja ti prodam:

350D + 18-55IS + 50/1.8

i da pevaš...

Elem, 450D jeste idealan izbor za početnika, ja sam ga arčio par meseci - ne treba ništa bolje ni većini "profesionalaca", ali oni nisu svesni toga... :)

Sa 350D se prave isto tako kvalitetne fotke, često i sa manje šuma, samo je manje automatizovan, ima manje MP i nema tako dobar RAW fajl za obradu (daleko od toga da je i njegov loš).

Mozda i samo mozda ne bih isao ispod (za canona) 450d zbog live viewa...koji moze u pocetku da pomogne u kontanju ekspozicije...ako smo kod rebela :)

Imam ortaka kome je prvi dslr bio 400 d i uvek mi je trazio fa da gleda (i bio opsednut) posmatranjem kako menjane parametara utice na sliku...

A sto se natezanja tice...tek ces ti da se iznatezes... Samo lagaaano...

Prvo da napomenem da sam nova u svetu DSLR aparata, ne znam... pa apsolutno ništa. Tako da mi ne zamerite ako se izlupetam. :huh: A ne bih da otvaram novu temu jer znam da ih je sigurno bilo milion do sada, a valjda mi autor ove neće uzeti za zlo što ovde pišem. :blush:

Ako može neko da mi kaže šta bi bilo najbolje od ovoga uzeti:

Canon 400D

Canon 1100D

Nikon D3000

Canon 20D (eventualno 40D)

Nikon D60/D70

Kupila bih polovno, svi od ponuđenih su sa 18-55 objektivom. Pa eto, šta je od toga najbolji izbor za početnika (fotografisanje prirode, životinja... da budu fine fotkice)? Ili ako imate neki predlog (vidite otprilike koji cenovni rang je u pitanju)... jedva čekam da čujem :)

Ja se sve nadam da bi mogao neki Nikon D3100 ili Canon 500D da iskrsne, ali videćemo.

Pozdrav za sve!

Kao i za prethodno pitanje i za tebe vazi- sta god uzmes za pocetak bices zadovoljna ali od ovoga sto si nabrojala po meni je najbolje da uzmes 1100d. Malo i kompaktno telo a daje pristojne rezultate, najnovije je.

Ovo ostalo su dosta stari modeli, 40d je ozbiljna masina, osetno veci i tezi aparat od 1100d ali ako ne slikas nista brzo i af i ergonomija ti nisu presudni onda bolje 1100d.