Jump to content
Valerij Zajcev

Da li su bleed markeri neophodni

Recommended Posts

Trebam da posaljem neke flajere (photoshop) na stampu.

Grafika ima bleed od 6mm.

Moje pitanje je: Da li ima potrebe da pravim bleed markere ili moze bez njih?

Bio bih zahvala na brzom odgovoru :)

Hvala

Samo napiši štampariji koliki je bleed predviđen da ti lepo iseku, staviće sami.

Kad se puštaju stvari iz Indesigna ili Ilustratora, podesiš bleed u samom programu, i onda ti u PDFu već bude bleed definisan (bez linija) što svi novi CTPovi čitaju

Ma ta stamparija samo primi fajl i ceka izlaz nece da cuju za fajl (ne pitajte :( )

Ja se izvinjavam sto postavljam mozda suvise laicko pitanje :)

Do sada sam radio samo u AI i nikad u PS-u.

- Napravio sam flajer i uradio flattern svih layer-a.

- Onda sam dodao ... ne znam kako se tacno zovu one linije sto se spuste kada se povuce kursor sa rulera.

- Povecao canvas za 3mm (nadam se da je to dovoljno)

- Onda sam pomocu single row marqee tool/column napravio markere.

- Pretpostavljam da se tako radi (zakacio sam pdf ovde)?

Jesam li nesto propustio?

Untitled_1.pdf

Za flayere i slicne stvarcice manjeg formata dovoljan prepust je i 2mm sa svih strana.

Prilikom preloma velicina strane treba da bude obrezan format dokumenta, a ono sto obrezujes/bacas, prepustas preko ivice strane do definisane bleed velicine (2mm). To ti je ona opisana crvena linija oko artborda.

Kada saljes pdf u stampariju, cekiras kvadratic "Marks and bleeds/use document bleed settings" i velicina pdf stranice ce ti biti obrezana velicina + bleed.

Nema potrebe da ukljucujes trim marks, registration marks i sl (cajtne, pasere, kolor klin). Dovoljno je u specifikaciji navesti koji je zeljeni format publikacije (obrezan format)

U acrobat-u/Preference/page display - ukljuci opciju "show art, trim, and bleed boxes" i prikazace ti gde ti je obrez.

primer.pdf

Nije dobra ideja fletovati sve layere. Ako imaš vektore i tekst to uvek ostavi zasebno. PDF podržava vektore i tekst ti objekti će biti snimljeni kao vektori i tekst. Razlika se pogotovo primeti kod teksta i tankih linija. Kada ih fletuješ čestu na kraju budu mutnjikavi a kad su vektori, sve bude OK.

Ako ne znaš koliko da ostaviš, bolje ostavi 5mm. Od viška, u ovom slučaju, ne može da boli glava, a od manjka može...

Da ne bi radio ručno u PS-u, mogao si samo psd da uvučeš u Illy ili InD i tamo pripremiš PDF.

Pozdrav.

Naprotiv, PSD je najbolje da OSTANE RGB...

Zbog veće fleksibilnosti u PS-u je uvek bolje raditi u RGB-u jer mnoge opcije nisu dostupne u CMYK-u. Zbog toga je najbolje da i radni fajl ostane RGB. Prilikom ubacivanja u Illy sam će program konvertovati u CMYK koji je podešen u Edit > Color Settings.

Ne vidim ni jedan jedini dobar razlog da u PS-u konvertuje fajl u CMYK, ali zato postoji vrlo dobar razlog da to ne radi... Ako u PS-u izvrši konverziju u CMYK a nisu ista podešavanja u Color Settings u Illy-ju i PS-u, onda će fajl biti dvostruko konvertovan u CMYK - jednom u PS-u a drugi put prilikom uvoza u Illy. Prilikom svake konverzije se, obično, gubi nešto od informacija vezanih za boje i boje na kraju mogu da odstupe od originala primetno. Daleko je jednostavnije da radni fajl ostavi u RGB-u.

@ Panchester

Nemam ništa lično protiv tebe, ali u ovoj temi si uspeo da daš čak tri pogrešna saveta Valeriju:

1. Obrez od 2mm koji si preporučio je premali. I ne vidim zašto bi za flajere bio drugačiji od postera A3 formata. To nema veze sa formatom već sa nožem koji imaju u štampariji.

2. Prvi odgovor nije bio savet za PS već za Illy

3. Već sam gore naveo da je bolje da ostavi PSD u RGB-u i zašto.

Imaj na umu da su tvoji pogrešni saveti mogli da naprave štetu.

Pozdrav.

1. Nije tačno (ja sve što štampam stavljam obrez od 2mm, ali to je najbolje da pita štampariju sa koliko su navikli da rade)

2. Mrzi me da tražim

3. Nije tačno (Nikako raditi osim u situacijama eventualnih manipulacija tipa montaža, besomučnog filterovanja i sl. u RGB-u, jer sve što dobiješ i vidiš po pitanju boja može pasti u vodu pri konvertovanju u CMYK, pri tom si potrošio gomilu vremena, a na kraju će morati da se konvertuje u CMYK, ovako ili onako)

Imaj na umu da su tvoji pogrešni saveti mogli čoveku da naprave veoma merljivu (u novčanim jedinicama) štetu kada bi u štampi dobio totalno desete boje od onih koje vidi radeći u RGB-u).

Opusteno, ne shvatam licno.

Sto se tice prvog i 2mm za obrez.

Ne radim sa stamparijom kojoj je mali prepust od 2mm! Ne odgovara mi greska pri secenju veca od 2mm. ne znam sto bi im prepustao takav komfor. I da - evo navrsih 20-tu godinu bavljenja ovim i ti si prvi koji mi je to naveo kao gresku.

I ima veze sa formatom. Nije mi problem ako mi kasapin na nozu odsece poster B1 3mm vise, ali mi je problem ako flajer 20x10 otfikari kako ne treba. Osim toga, nekad ti je potrebno da ustedis prostor na tabaku. kad poredjas flayere pa na svakom imas viska obreza... 2po2 i ume da fali. Na ravno kad radis velike tiraze. u suprotnom - nema veze, kilo papira ispod evro pa nije toliko bitno.

sto se tice drugog...

Za pomenuti vremenski period nikad ne videh da neko crta cajtne u photoshopu, pa je sa tim u vezi bio i savet.

Isto vazi i za quark ili Indesign samo su komande na drugom mestu i malo su drugacije krstene.

trece...

To pije vode ako se bavis iskljucivo fotografijom.

Ako radis korporativne publikacije, ambalazu, sledis neke graficke standarde, RGB je smrt.

Sta se desi sa precizno odredjenom bojom u cmyk-u kad je prebacis u rgb pa vratis u cmyk?

Ili pantone boja (ako imas vise kanala cmyk+jos 4 pantone). Priprema za sito, flexo ili duboku stampu.

Zato postoji procedura koja se postuje i koja kaze - link mora da bude cmyk, da ne bi bilo individualne procene. Pogotovu ako radis u mnogoljudnom studiu gde se poslovi "nasledjuju" i zavrsava onaj koji nije poceo.

Kada se amaterski bavite ovim poslom, moze kako god. Kao i kod bilo cega. Srednji i veliki sistemi zahtevaju striktna pravila.

Bolje da ih odmah naucite jer nikad se ne zna gde cete zavrsiti.

1. Što se tiče obreza

Kao što reče Bruno, najbolje da pita štampariju. Meni već 20 god. govore 3-5 mm i tako i radim.

Ne znam kako možeš da izjaviš da ne radiš sa štamparijama kojima treba veći obrez od 2 mm? Da li to znači da tebe klijent pita za savet gde da štampa, ne razumem?

Evo skoro sam radio oglas Svet. Njihovo upustvo za pripremu oglasa:

http://www.advertiser-serbia.com/content/947.pdf

Kako bi u ovom slučaju rekao da nećeš da radiš sa tom štamparijom? I kakve veze ima veličina obreza sa kasapljenjem rada?

2. Mnogo ljudi radi u PS-u i priprema fajlove u njemu. Pretpostavljam da si usko specijalizovan, pa se ne srećeš mnogo sa tim. Masa oglasa za časopise je rađena u PS-u i ako su samo cajtne u pitanju, ne vidim zašto bi uvlačio oglas u drugu aplikaciju i tamo ih dodavao. To je vrlo lako uraditi u PS-u. Tako mnogi i rade. Ja sam mu rekao da to uradi ako neće ručno da ih dodaje, samo zbog toga. Ti pretpostavljam ne radiš mnogo oglasa na svom radnom mestu.

3.

@Bruno

U mom poslu filteri i Black&White su vrlo bitni a nisu dostupni u CMYK-u. Bez njih pola posla ne bih uradio. Takođe, preko polovine grafike ide i u štampu i na web, PP prezentacije, itd. RGB je prirodan izbor čim se dosta radi sa fotkama. Samo na kraju, prilikom pravljenja PDF-a biraš da li hoćeš da konvertuješ u CMYK ili PDF ostaje u RGB-u. Ne vidim šta bi to moglo toliko da padne u vodu ako se radi sa CMYK bojama sve vreme. One se, kasnije, prilikom konverzije u CMYK neće promeniti...

@Panchester

Kao što rekoh, mnogo koristim filtere i rad u RGB-u nema alternativu. Jednostavno nema.

Radim skoro isključivo po knjizi standarda i korporativnu grafiku.

Sem ovoga, sa tvojim poslednjim pasusom se potpuno slažem, mada ne znam kakve veze to ima sa ovim što mi pričamo... Ja kažem da fajlovi koji se koriste u dizajnu mogu da budu RGB a ti, po ovome, pričaš da ne mogu... Ili ja ne razumem to što pričaš...

Illy automatski konvertuje RGB fajlove u CMYK. Pretpostavljam da ti to ne koristiš ili šta?

Suma sumarum, PDF treba dobro da bude pripremljen. Kako i u kojoj aplikaciji dizajner radi, i da li radi sa RGB-om, CMYK-om, i sl. to odlučuje sam dizajner. Dok je PDF dobar štampar nema u to šta da se meša.

Pozdrav.

Da, klijent me pita gde ce da stampa. Isporucujem gotov proizvod i to fakturisem.

Ne nisam usko specijalizovan. Radim sve gore pomenuto.

I u pravu si - izuzetak su novinski oglasi, ali ne zbog nepreciznosti noza, vec zbog "odbijanja" u povezu. Pojedini tabaci imaju krace listove usled polozaja u povezu i finalnog obrezivanja povezanog casopisa. U tom slucaju se uzima u bzir i sigurnosna zona, u kojoj nije dobro da se nadje nista bitno od texta.

A evo zasto ti je sve jedno kod oglasa to oko RGB i CMYK i ne vidis zasto je bolje cmyk.

Probaj jednom da iscepas uzorke iz 10-tak novina/magazina istog oglasa koji si poslao.

Razlike su tolike da imas utisak da ti je ton karta pred ocima. Nema dva ista.

Ako nadjes dva ista, ja ti platim more :lol:

Tu uvek mozes da se vadis na stampariju/papir/profil... i tu klijenti tolerisu odstupanja.

Druga je situacija kad jednu te istu stvar moras da stampas u Grckoj, Italiji, Ceskoj, Makedoniji i Srbiji, a klijent ti otisak proverava denzitometrom. Tu stvar ume da zavrsi na sudu. Greske su papreno skupe. Raskida se saradnja, ljudi ostaju bez posla.

whatever...

peglaj rodjo kako si navikao, i samo lagano i veselo ;)

Dok prolazi, miran si.

over and out

@Valerij

Ako dobro vidim, tebi bi ova fleka u gornjem levom uglu trebalo da bude siva? Onda bi bolje bilo da sve sačuvaš kao Grayscale. Onda bi ti i ova siva i cajtne bili štampani iz K, a ne iz CMYK, što je bolje.

@Panchester

Niti smo rođe niti ćeš platiti more koje pominješ.

Klijent za kojeg radim je inostrana farmaceutska kuća a materijali se štampaju u Češkoj i Kini, uglavnom. Ako si radio za strance, kao što pominješ, onda znaš kako to ide.

Pozdrav.

@Valerij

Ako dobro vidim, tebi bi ova fleka u gornjem levom uglu trebalo da bude siva? Onda bi bolje bilo da sve sačuvaš kao Grayscale. Onda bi ti i ova siva i cajtne bili štampani iz K, a ne iz CMYK, što je bolje.

To je linija koja ide od vrha do dna flajera.

Na flajeru inace ima jos dosta boja nego sam morao da ih sklonim :)

Sada sam dobio informaciju da bleed treba da bude 3mm poslao sam im bez markera jer na 3mm ne vidim koja je uloga markera suvise su sitni :(

Cajtne bi bilo dobro da budu duže od ovog što si stavio. Duplo duže komotno. Ako si poslao bez njih, nema veze, trebalo bi da se snađu, valjda.

Uostalom, ko ih šljivi... Po Panchesteru, čim traže više od 2mm u pitanju su neki paceri sa kojima ne treba ni raditi...

Pozdrav.