Jump to content

Priprema prijemnog ispita

GoliZeka
 Share

Recommended Posts

Poštovana zajednico :)

Posle mnogo sabiranja i oduzimanja, pala je odluka da obrnem još jedan krug akademskog obrazovanja i pokušam da položim prijemni ispit na Akademiji umetnosti, Animacija i specijalni efekti na Departmanu dramskih umetnosti. Pošto sam i inače rešio da se posvetim što više mogu 3D svetu, bez obzira na rezultate prijemnog, počeo sam sa intenzivnim treningom na ovom polju, pa sam mislio da je pametno da, umesto cepkanja, sva pitanja postavljam u jednoj temi, pa da je, zaključno sa prijemnim, zaključamo :)

S obzirom na to da mapa za prijemni ispit nije obavezna, nemam nikakav striktan program po kome moram da radim, pa sam mislio da malo zagrebem stvari kojima se do sada nisam, ili sam se jako malo, bavio. Ostatak mape bih popunio svojim dizjanerskim radovima, a pridodao bih neki prilično amaterski 3D environment dizajn koji sam radio.

Pa evo, za početak prva slidža i prvi set pitanja :)

Moj prvi kontakt sa zBrushom, posle kratkog izučavanja anatomije i nekih aging tutorijala:

post-46589-1399481777_thumb.jpg

(Na ovom linku možete baciti pogled na character sheet)

Nemam iskustva u vajanju, pa bi mi svaki komentar dobro došao.

-------------

Lažem, prvi kontakt je bio po tutorijalu Šejna Olsona, rezlutat možete pogledati OVDE. Čikica je bliski susret druge vrste :)

--------------

Pored toga, imam i pitanje - šta sad da radim? :)

1. Hteo bih da uradim realističan (kol'ko se to može sa ovim) render, ali ne znam odakle da napadnem. Gledah neki tutorijal - covek uradio PolyPaint u zB, pa onda render u KeyShotu, ali mi se to čini kao neka varijanta za gledaoce sa jeftinijim kartama :) Da ga uvezem u Mayu, pa vRay? Takođe, gledao sam nekakav video gde tip priprema karakter za render u Mayi, pa ne modeluje sve detalje, nego preko relativno grubog modela radi bump mapu u zBrush... Jesam ja sa ovim zakasnio za to? Znam šta je šta u teoriji, što se rendera i mapa tiče, ali ne znam kako da to sve primenim u praksi, između zBrusha i vRaya Mayi (ako je to ono što preporučujete)... Malo (više) sam se smrsio, ne znam koji pipeline da pratim, pa eto... Ako može pomoć :)

2. Da li da radim sculpting kose (po obodu glave, po sredini bi bio ćelav) i brade/brkova, ili da pravim sve, na čistoj površini, u z pomoć nHaira? Koliko sam uspeo da provalim, fiber mesh je, za ovakve, stvari druga violina..?

3. Šta ću sa očima? :) Kako da ih pripremim za teksture? Da li da ih vajam još na modelu ili se sve izvlači kroz teksture?

Hvala unapred dobri ljudi, pa da jedan dan postanemo i kolege :)

Odluci se sta zelis pa u tome istraj, svaka oblast je posebna prica za sebe i ne treba ih mesati, apropo onoga sto si napisao evo mojih 5 centi.

Ako zelis da budes modelar onda samo vajaj i ne petljaj se u render mnogo. Tu bih se nadovezao na to da ce ti vise ce pomoci kursevi iz vajanja nego bilo kakav digitalni kurs koji uci alate. Ja nisam modelar ali odmah vidim kod tvog cikice probleme sa anatomijom, izgleda kao naduveni balon sa malo reljefa. Dobar vajar bi klesao formu dok nije savrsena a detalje bi mozda i izostavio ili dodao kasnije, ali dobar vajar je dugo vajao ili je samokritican i ume da oceni kad forma ne valja pa "klese" dok ne isklese.

Ako zelis da budes renderman ( no pun intended ) onda se samo fokusiras na to.

Isto vazi i za to ako zelis da budes animator, lajter, komper, fxtd ...

U teoriji ces se dotaci svega pomalo ali tesko da ces u svemu biti dobar.

Osim "umetnickih" strana 3D ima i tehnicke strane, treba i tu videti koja nekome vise lezi.

Ne znam o kojoj se tacno akademiji radi, ali moj savet je baziraj se na klasicno jer alati se nauce lako, ako nemas oko i znanje nemas nista.

Hvala na odgovoru Laki.

Najviše me zanimaju animacijia i compositing, ali sam krenuo da se upoznajem i sa ostalim poljima, posebno sa organskim modelovanjem i anatomijom, jer sam tu kanal a mislim da je potrebno bar da razumem sve, da bih mogao nekad biti profi u jednoj oblasti. Ako uspem da se dokopam škole, onda će fokus doći vremenom, kako budem postajao pismeniji. Nekako sam stekao utisak da kad ljudi dođu na vaš (profesionalni) nivo, tek tad se bave samo jednom oblasti, a da su generalisti ekvivalent junior programerima :)

Što se alata tiče, to shvatam i slažem se, a škola je Akademija umetnosti u Novom Sadu, smer je na Dep. dramskih umetnosti, ali je fokus i na klasičnom vajanju, crtanju, itd (bar tako kažu - mislim da ima Zonaša koji su završili ovaj smer, ako čitate, dajte neki info :) ).

Idem da probam da malo doradim i završim ovog mog balondžiju, a posle toga ću da krenem sa novim - practice makes perfect..ish :D

Da, drugari sa Akademije (uglavnom grafičari) pričaju pohvalno o smeru, a bio sam i na konsultacijama, sve to deluje lepo i sveže, sa mladim kadrom... Izgleda kao odlično okruženje za učenje kroz rad :)

Hvala na željama, a posebno hvala za preporuku, dajem se odmah u akciju :)

Zasto forsiras modeling ako hoces da upises animaciju i spec efekte?Mislim pohvalno je to,ali kontam da bi bolji utisak stvorio ako bi im pokazao reel sa nekim animacijama recimo karaktera nekog,walk cycle,jump,run...neki efekat sa vodom, dimom, vatrom,mozda neki camera track shot sa sve making of-om...Nego da dodjes sa izrendanim glavama ne nesto "wow" izmodelovanih karaktera.To ti je neki moj pogled na tvoju situaciju,kako god samo pici kako si zamislio,vredno radi i rezultat nece izostati!

cheers :)

Hvala na odgovoru i na savetima :)

Ovo je čisto da pokažem i sebi i njima da imam healthy attitude - ne znam, ali želim da naučim. Malo da zagrebem po onome gde baš nisam dobar - još par dana i još jedna glava da padne, pa ostalo vreme (poslednjih mesec dana pred prijemni) prelazim na animaciju i literaturu :)

A kad smo kod toga - ako neko zna gde mogu da nađem da (ot)kupim/pozajmim sledeća dva naslova:

- ''Škola crtanog filma'' - Borivoje Dovniković,

- ''Estetika animacije'' - Ranko Munitić

bio bih mu večno zahvalan i spomenik bih mu podigao, kad se zaposlim u Lajci :D

@Laki Hvala još jednom za knjigu, počeo sam sinoć, odlično izgleda.

snalazenje u modelingu irenderu je lepo ali nije neophodno, uostalom za tvoje potrebe je bolje da napravis relativno low poli model koji mozes lako da rigujes i weigt-ujes. btw. ^_^ cikicu stavi na stranu i napravi drugog, treceg..... i pitaj bre nekog ukucana ili pajtosa sta oni misle, ima iz prve da ti kazu ( prstom :P ) gde tooo ne valjaaaa.

Pogledaj ovo, bez obzira sto se radi u C4D, principi su isti ( a maya i C4D imaju dosta slicnosti po tom pitanju ), osnove vaze za sve 2-3-4D. Ako Bunaris doci ce i do njegovog sajta, gde ima stvari i za mayu.

http://www.graphite9.com/CinemaDownloads.html

i mala zezalica

http://vimeo.com/93206523

Imam ja dve te Dovnikoviceve knjige i iskreno nisam zadovoljan njima. Moj je licni utisak da on prosto ne ume da objasni sustinu animacije. Od literature bih na tu temu samo preporucio Ricarda Vilijamsa.

Ako je cilj animacija sama po sebi i da se zarade neke genge idi kod Koleta u Spring Onion, i znaces da animiras za 3 meseca kao zmaj ako si dovoljno ambiciozan i bices production ready.

@Alek

Imam nekog low poly domaćina koga sam rigovao, animirao i zloupotrebljavao u Unityju za diplomski na prethodnom faksu, njega ću da iscedim za ovu priliku, a spremio sam i neke free dummies sa neta, to mi je cup of tea za narednih mesec dana (i da dopeglam, ako budem umeo, neke fluide što sam petljao u Realflowu). Što se ukućana tiče - da znaju šta smeram, odrekli bi me se preko Politike, odmah dole ispod čitulja! :D A ortaci - poslao sam na dve adrese, kod pismenih ljudi (do duše, ne suv model, već wip sa skinom i dlakama), kažu - do ja*ca, al kontam da su pristrasni, zato i lepim ovde :)

Hvala za linkove :) Na Maxon kanalu sam čest gost, a ovaj video o Dvanaest zapovesti sam gledao baš pre neki dan, tek što je izašao - to je to, sve jasno, samo da nagazim u praksi :)

@Laki&Srecko

Dovniković i Munitić nisu moj izbor, to je preporuka sa konsultacija, pa ću ih svakako pretamburati, a za ovaj kit za preživljavanje nisam imao pojma! Ako je tako kao što kažete, onda da se izujem za kupovinu? Nađoh je i kod nas, a preview na Amazonu - voda na usta :)

Ako je cilj animacija sama po sebi i da se zarade neke genge idi kod Koleta u Spring Onion

Da, ovo je plan B. Mislio sam da gađam Crater, ali sam svakako hteo i vas da pitam za mišljenje, kad/ako bude vreme za to. Ako 'ošinem' prijemni, čeka me godinu dana rada i štednje, pa ću onda da se častim, manekena da budem :) Uglavnom, do tridesete - no pasaran! A posle ćemo da vidimo :)

Hvala svima još jednom

• 1 month later...

Drugovi Zonaši,

Da ne bude da sam se mnogo zaleteo pa odskakutao sa foruma - red je da se javim :)

Tih majskih dana sam bio pun entuzijazma, al' mi se isti udavio u poplavama, pa praktično ništa od zamišljenog nisam stigao da odradim, a nisam stigao ni pošteno da se javim. Al' jedno sam stigao, a to je da izađem na prijemni - prikupio sam ono što sam imao, uradio zahtevane vežbe onako kako sam najbolje mogao, obzirom na situaciju u kojoj sam izgubio gotovo čitavih (a ključnih) mesec dana, i prošao sam u drugi krug. Devet nas se prijavilo, troje ispalo, ostalo šest komada (po dve kile komad, ko zec), pet se prima. Od sutra praktičan rad, pa ko pukovnik, ko pokojnik.

Prvi utisak, u ovih par dana, je izrazito pozitivan. Na stranu što žarko želim da se školujem za profesionalca u ovoj oblasti, al' ako ispadnem, biće mi žao što neću imati priliku da radim sa ovim ljudima, sve mi to miriše jako dobro.

Povlačim se u ilegalu još par dana, a onda ću sumirati utiske i dati detaljnije informacije šta se sve dešavalo, možda nekome bude od koristi, za neki od sledećih prijemnih ispita.

Živeli