Jump to content

Vlada

Share

Recommended Posts

Ja sam se preporodio otkad mi je ISO na Auto.

Kontam da je bolje da imam jasnu fotku sa sumom (oksimoron???) nego fotku bez suma ali na kojoj se sve "zamrljalo" usled slow shutter-a...

Tj. umesto o 3 parametra, brinem "samo" o 2 :)

^tacno, DR pati, po danu mozes ISO terati koliko hoces, dobro eksponirana fotka ce imati minimalno suma, ali kolorit nece biti isti, bice manje dinamike i samim tim manje prostora za eventualnu obradu, tipa podizanje senki i smirivanje hajlajta.

Auto ISO je odlicna opcija za brzinske akcije, ali bih ipak preporucio rucno namestanje kad god se ima vremena, da se ne bi aparat pravio mnogo pametan. Zavisi i od kolicine podesivih parametara u Auto ISO meniju. Ako moze da se ogranici koliko ce visoko da ide, i koliki je minimalan shutter speed, onda se moze prilagoditi u zavisnosti od situacije.

A recimo ako ga stavim na 200 i time sam izbegao sum...ali ce mi biti tamnija fotografija. Onda samo popravim expoziciju u LightRoomu i to je to?

Ali mislim da ce biti problem ako je manji shutter speed a nemam stativ...mozda bude mutna fotografija? Ili ipak nigde bez stativa :))

Ajde ipak da se drzimo konteksta, tj ove fotke. Jel na ovoj konkretnoj sceni bilo mracno? Nije. Tako da nema razloga za ISO 800, a i subjekat je statican, tj nije ptica u letu i slicno da je brz shutter prioritet.

Ako stavis na 200, neces dobiti tamniju fotku, jer ces ostale parametre podesiti kako situacija nalaze. Ne znam dal se zezas ili stvarno ne znas te stvari :D

Lightroom je stvarno mocan alat, ali nije svemoguc. Da se razumemo. Previsoka ISO vrednost = manji DR i veci sum. To ne mozes ispeglati bilo kakvom alatkom da ispadne kao dobro eksponirana fotka.

Mrdanjem Exposure klizaca neces dobiti bolje eksponiranu fotku, vec ce izvuci senke/hajlajtse koliko moze, a to je svakako manje nego dobro eksponirana fotka.

Stativ svuda sa sobom, ali kada fotkas prirodu. Ne mozes bas da fotkas svadbu sa stativa. Glavno jeste drzanje aparata, ali imaj u vidu da ce i ono sto se krece u kadru sa duzom ekspozicijom biti mutno.

Aj i ovako da probamo...

Posto si po ovako suncanom danu (sto ce reci sa mnogo ambijentalnog svetla) stavio ISO na 800 automatski ti je okidac otisao na krajnju maximalnu cifru 1/8000, sto znaci najbrze sto je mogao, recimo (recimo samo) da je 1/60 neka donja granica brzine okidaca da ti fotka bude ostra, izmedju te dve vrednosti (1/60 i 1/8000) svaka brzina je dobra za "iz ruke".

Blenda ti je ok (f4), ali u ovakvim uslovima nisi imao razloga za ISO veci od 100, okidac bi ti automatski bio 3x sporiji znaci 1/1000 sto je vishe nego dovoljno... ali ovo bi sve trebalo vec da znas kad vec imas DSLR u rukama... ono, 3 elementa trougla - ISO, blenda, okidac - menjanjem jednog menja se bar jos jedan od preostala dva... itd...

Generalno u ovakvim i slicnim uslovima, sa puno ambijentalnog svetla, ako u M modu nisi siguran sta i kako, okrenes na Av, stavis blendu na koliko zelis da ti bude (u zavisnosti od zeljenog DOF-a), ISO na 100 i cepas... Shutter ti nece pasti ispod 1/125 sigurno...

CMOS je isto to napisao.

a da probamo ovako:

pa da je slika dobra, i da ti je ostao i 12800 iso - ne bi te on "pokvario". opet, pošto slika i nije baš toliko dobra - onda odatle i prateća diskusija. ali bitan zaključak se sve vreme vešto krije - a to je - da bi ovakav identični kadar i dalje bio ne preterano ubedljiva slika, pa i da je na nekom filmu od 3din-a što ima sitnije zrnce od grafitne olovke.

b.t.w. ko voli oštre slike - svaki put kada može da koristi stativ/monopod/... - treba da ih koristi.