Jump to content

Knjizni blok - paus i font

Recommended Posts

Pozdrav svima

Trebalo bi da uradim prelom knjige, a da rad predam na pausu. Znam da je CTP daleko bolja, pedantnija opcija, ali uslov posla je takav, ni sam nisam odusevljen, no to moram da prihvatim. Prethodni put kada sam radio tako nesto rezultat je bio pristojan, ali nisam zadovoljan. Nakon duzeg guglanja dosao sam do toga da je problem linijatura rastera, famozni LPI. Sva je prilika da paus trazi vecu gustinu, da su LPI vrednosti vece jer sa standardnim IN Design podesenjem pod lupom vidim da je tekst krzav. Jedan od saveta na koje sam naisao je da LPi treba da bude 130 - 150, sto bi dalo rezoluciju od oko 350 dpi pa sam mislio da se posavetujem sa iskusnijim graficarima, a to ce reci - Vama. Dakle, pitanje je kako izraditi paus na kucnom laser stampacu, a da kvalitet bude pristojan?

Druga zamerka stampara je da je font koji sam koristio "tanak", i nisam u potpunosti siguran na sta misli. Koristio sam TNR font gradacije 11 na b5 formatu. Istu zamerku je imao kada sam koristio Minion pro.

+1

Štampar jede govna.

Pusti štampu na pausu u najvišoj pogodnoj rezoluciji printera, plus ima fora sa parenjem pausa (mi smo to svojedobno radili tako što stavimo list po list u recimo kartonsku kutiju od košulje, šihtom nagore, i malo natopimo poklopac bemliga sad kojim sredstvom tu pri ruci - setiće se već neko ovde. Držiš tako max minut, i šihta se lepo zacrni od isparenja tog sredstva. S tim što je ovde kvaka što bi to morao sam da radiš na velikom broju pausa, kapiram da bi tom tvom majstoru tek svirao paja za takvo cimanje, ako mu je Minion tanak za tekst.

da li ti stampas samo crn tekst ili i neke slike ili tekst u rasteru, 30%, 50%, 70%?...

posto ako stampas samo crn tekst u knjiznom bloku kako se stampa 90% knjiga, onda je cela prica o linijaturi suvisna.

tekst saljes kao tekst ili kao krive, a ne kao raster. printer je tu da, to sto posaljes rasterizuje u najvecoj mogucoj rezoluciji, a posto je, je li 21. vek, 1200 dpi je ok, 600 je minimum, 350 nema veze ni sa cim.

sta je "tanak" font?...

verovatno font kod koga su najtanji delovi slova previse tanki... promeni stampara ili promeni font. vidi sta ti je lakse.

Pusti štampu na pausu u najvišoj pogodnoj rezoluciji printera, plus ima fora sa parenjem pausa (mi smo to svojedobno radili tako što stavimo list po list u recimo kartonsku kutiju od košulje, šihtom nagore, i malo natopimo poklopac bemliga sad kojim sredstvom tu pri ruci - setiće se već neko ovde.

C-17. A mislim i da postoji neki sprej za to.

verovatno font kod koga su najtanji delovi slova previse tanki... promeni stampara ili promeni font. vidi sta ti je lakse.

Ja bih štampara, jerbo je Minion sasvim normalna i pristojna varijanta za standardan tekst.

C-17. A mislim i da postoji neki sprej za to.

E to je, brao :) Davno bilo.

CTP nije opcija upravo zbog razlike u ceni. Neka varijanta koja postoji je upola jeftinija ukoliko se radi paus. Sam tekst sadrzi nesto fotografija jer su prazne strane casopisa popunjene reklamama koje sadrze fotke korica nekih knjiga, zato i pitam za LPI. Jedna od mojih ideja je bila da snizim cenu preloma za razliku do CTP-a, ali je ipak prevelika. Stampac koji imam je 1200 dpi, tekst ide kao tekst, nije rasterizovan. Sto se tice fonta, mislim da mu najtanji delovi TNR-a ne odgovaraju, a posto promena stampara nije opcija (zadati uslovi) moram da menjam font. Imate li neki predlog za font koji je citljiv kao TNR, ali da je nesto puniji?

u prvom postu si pitao za knjigu a u poslednjem govoris o casopisu?... svejedno

kad se vec rucno montira, zasto slike bar ne pustis na film, a tekst ostavi na pausu, pa kad lepe stranice, nek lepe i slike?

sto se fonta tice treba ti: low contrast, large x-height serif, ili cak slab serif font.

od dzabe fontova sa nasim slovima predlazem noto serif i permian slab.

u prvom postu si pitao za knjigu a u poslednjem govoris o casopisu?... svejedno

kad se vec rucno montira, zasto slike bar ne pustis na film, a tekst ostavi na pausu, pa kad lepe stranice, nek lepe i slike?

sto se fonta tice treba ti: low contrast, large x-height serif, ili cak slab serif font.

od dzabe fontova sa nasim slovima predlazem noto serif i permian slab.

Izvinjavam se na nepreciznosti. Formalno, u pitanju je casopis jer je tako i registrovan. U realnosti je knjiga jer je B5, clanci i tekstovi su poredjani kao poglavlja... da ne duzim. Nije u pitanju klasican casopis zato ga nisam odmah tako i nazvao. Forma je kao kod knjiga.

Hvala na preporuci za fontove, pogledacu ih.

Hvala ljudi na pomoci i savetima. Dakle, smem da podignem LPI na 130 - 150 za paus?

Sto se fontova tice, da li postoji mogucnost da je paus nije bio dovoljno dobar pa otuda drama za font? Onda bi to znacilo da jaci LPI daje bolji otisak i time problem fonta biva resen. Slabiji otisak jednako tanji serifi se slabije vide. Ili gresim?

Sto se fonta tice odlucio sam se za Warrnock pro. Ponajvise mi lici na TNR, a "mesnatiji" je.

@tester

O.K, shvatio za tekst. Iz IN Design-a je tekst svejedno vektorski, zato LPI ne igra ulogu. Ako ne gresim ponovo. Koja bi bila optimalna LPI vrednost za slike ili neki drugi raster na pausu? Buni me onaj deo sa 60 LPI kao maksimumom za ofset, mada to ne bi trebalo da ima veze. LPI stelujem prema mogucnostima stampaca koji stampa paus, a to je 1200 dpi odnosno 400 i nesto LPI (negde sam pronasao da se LPI mnozi sa 2,54 i to daje DPI). E sada, podatak na koji sam naisao je da je optimum 13o-150 LPI.

400lpi? 60lpi maksimum? uf....

linijatura je visoka onoliko koliko je trpi tehnika stampe i papir.

sito stampa, roto papir - niza linijatura, bolja stamparija, bolji papir - visa linijatura.

nemam pojma koliko priprema na pausu moze da sjebe slike... uostalom to mozes i sam da vidis.

stampaj klinove na raznim linijaturama, uzmi lupu i gledaj tacke. kad pocnu da brljave, smanji linijaturu.

ot: reci mi samo da li je ovo priprema za onaj oglas od pre par nedelja gde se trazi neko da "samo" ubaci tekst i slike na 50 strana? posto ako je to u pitanju, davno si ti otisao van preloma u pripremu i produkciju, tako da se nadam da ces to bar da naplatis.

edit: da skratim...

pazi ovako:

odstampaj to sto si pripremio prvo na papiru. ako na papiru, a posle i na pausu izgleda ok, skoro sigurno ce i u stampi da bude ok, pod uslovom, da su stampar, masine i papir ok. uostalom, pojavi se u stampariji (ako te tako dobro placaju) ili posalji klijenta u stampariju sa otiskom sa lasera, pa overite stampu kao sto je vec red.

ot: reci mi samo da li je ovo priprema za onaj oglas od pre par nedelja gde se trazi neko da "samo" ubaci tekst i slike na 50 strana? posto ako je to u pitanju, davno si ti otisao van preloma u pripremu i produkciju, tako da se nadam da ces to bar da naplatis.

edit: da skratim...

pazi ovako:

odstampaj to sto si pripremio prvo na papiru. ako na papiru, a posle i na pausu izgleda ok, skoro sigurno ce i u stampi da bude ok, pod uslovom, da su stampar, masine i papir ok. uostalom, pojavi se u stampariji (ako te tako dobro placaju) ili posalji klijenta u stampariju sa otiskom sa lasera, pa overite stampu kao sto je vec red.

Nema veze sa tim oglasom, ovo je nesto stalnija prica koju sam uspeo da sklopim. Hvala puno na objasnjenjima i pomoci. Sto se odlaska u stampariju tice, meni je inace prvi refleks uvek bio da se bar cujem sa majstorom i dogovorim oko stampe, ali ovaj ima nesto nije voljan da tako saradjuje.

Ima li nacina da ja to predupredim?

Jedino da koristiš neserifno pismo.

Nadovezao bih se još samo na jednu stvar, ako ćeš da radiš slike na pausu i da pariš paus sa C-17 da bi dobio bolje zacrnjenje, to će povećati rasterske tačke. Nadam se i da ti štampač ima Post Script.

Danas je otisla knjga u stampu. Nakom krace agonije shvatili smo u cemu je bio problem. Naime, moj PDF konverter ima neki suludi bag koji ne pravi problem osim ako ide na paus. Ne znam ni sam kako ni zasto, nista mi jos nije jasno, ali je sa drugim pdf kreatorom paus izasao super. I sada serifi na fontu koji god bio nece praviti problem.

Hvala puno na savetima i pomoci.