Jump to content

Recommended Posts

cek sad si me zbunio nacisto, sta ce ti ND filter. uzgred kad vec spominjemo nd filter, zadnja fotka bi bila jos bolja sa malo privrnutom blendom, mislim pre svega na mutnu kosu. bilo bi jos bolje da imas vise detalja u kosi.

• Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Meni licno ne bi bila bolja. Sa zavrnutom blendom se skroz gubi taj dozivljaj ovih portreta koji pokusavam da usavrsim. Iskreno da imam sa cim fotkao bih i na 1.4. A ND mora jer blic glava na minimumu je za nekih f4 / ISO 100.

Meni se ovo dopada i to bas...opet totalno analogno!

Hvala Djordje! :)

predpostavio sam da ti je glava na minimumu ali zar ne mozes da je smanjis intenzitet svetla nekom DIY varijantom. ne znam dal mozes staviti paus papir ili tako nesto, ili neki nd gel. ne mogu da se setim ali cini mi se da bi jedan list pausa smanjio svetlo za tri cetvrtine blende.

moze i sa pausom ali ti treba veeeeika povrsina, tj. u zavisnosti od izvora svetla, moze da se desi da ne moze uopste jer bi ukakio kvalitet, recimo ako se fotkalo sa bjuti dishem, sto mislim da je ovde slucaj. Pa onda to isto za kikere...

mnogo je lakse da se pljasne ND filter :)

E.. koji ti je to ND? Cudi me da tako brzo opada ostrina. OK, za teletinu stvarno treba imati uber-kvalitetan ND ali ne bi trebalo da toliko pati optika...

Inace, najjednostavniji nacin da se prevazidju problemi sa viskom svetla kod blic glava je uzasno jednostavan - fotkas na pilotima, sa WB-om za volfram.

moze i sa pilotima naravno.

kad sam pomenuo paus nisam mislio da on bude modifikator nego da se nekako postavi izmedju blic glave i modifikatora, voditi racuna naravno i o pilot svetlu da se nesto ne zapali.

ako sa nd izgubis ostrinu bas i ne vidim da je to osobito elegantno resenje.

Ubi me al ne znam, bas cu pogledati. Nije neki skuplji. Mozda Marko zna, njegov je :D

Sa pilotima se javlja problem ostatka osvetljenja u studiju, i dnevnog ako se radi po danu. U teoriji da, ali u praksi mi komplikovano.

moze i sa pilotima naravno.

kad sam pomenuo paus nisam mislio da on bude modifikator nego da se nekako postavi izmedju blic glave i modifikatora, voditi racuna naravno i o pilot svetlu da se nesto ne zapali.

ako sa nd izgubis ostrinu bas i ne vidim da je to osobito elegantno resenje.

Da je softbox u pitanju, moglo bi da se izvede, i da se stavi izmedju ili gde god, sa BD-om je mnogo komplikovano zbog same konstrukcije istog, prakticno pilot, i sama glava udju u BD i nema mesta gde bi moglo nesto da se ubaci a da ravnomerno pokrije lampu.

Ja najvise radim sa 85mm, navikao sam na taj objektiv, i tu perspektivu, a i nisam neki ljubitelj 135mm za portrete na ovoj daljini. A ovaj ND mi i vise nego radi posao na 85mm.

Ovo vec puno bolje.

Narocito mi se svidja crna tj. sto i u njoj imas detalja, a opet i dobru separaciju sa pozadinom. Ne svidja mi se sto zmirka a ovaj dim mu ubi desno oko (samim tim nedostaju i keclajt-ovi), zar nemas neku sa bar malo otvorenijim ocima. Ton koze generalno OK ali cini mi se za nijansu presvetao, ali to je stvarno stvar ukusa, a o ukusima bolje ne raspravljati, sto takodje vazi i za (ne)privrtanje blende.

To je ona prica o dinamici. Vidis kako se odmah primeti D800 u odnosu na 6D, ako nigde drugde, bas tu u crnoj. :D

Imam drugih ali ovde mi se svidela ekspresija.

A sto se tice koze, Igorevoj kozi bas odgovara to za nijansu presvetlo. Jer kad tako namestis, bukvalno nema sta da se skida u obradi.

Stajaznam... crna treba da bude bas to - crna...

Inace, nije crna :)

Mene mnogo vise zanimaju detalji na licu nego na bilo kom drugom mestu (bar kad je u pitanju ova fotografija, je l' te ;) )

Sta imam da gledam u bore & detalje na njegovoj jakni ili salu... Pa nije ovo modna fotografija, vec portret :)

Mada, ja sam postao pobornik smera u kome je bas lepo kad postoji kontrast na slici.

I namerno jos vise ubijam senke - sta ima koga da zanima sta je u senci?

Da ima nesto bitno - bilo bi pravilno osvetljeno & eksponirano :D

I da - ustao sam na levu nogu!!!

Hvala drugari!

@work Kao sto si rekao, poluozbiljan sam. Sa D800 je mnogo lakse, tj uz malo cimanja izvuces vise detalja u crnoj.

@puckons Da, trebala je tinta malo u desno, danas bas videh na tabletu. Imam problem sa monitorom, tj izgleda da je doslo vreme za kalibraciju.

97. Kolega Klint, tj Gatic :D

25424990663_5838c90499_c.jpg