Jump to content

Recommended Posts

Posto sam se u zadnje vreme mnogo nalozio na portrete, tj konacno sam resio da savladam i tu "prepreku" u fotografiji, menjao sam Sigmu 30mm f1.4 tj prodao je i uzeo YN560III (a vec imam YN460II), i uzeo sam 50mm f1.8 G, koji kontam da ce mi zavrsiti portretni deo dok jednog lepog dana ne predjem na FF...

S toga, ovde cu kaciti portrete koje fotkam pa vi sudite moj napredak. Kao i uvek, svi komentari i kritike i vise nego dobrodosli!

1.

11953356534_a66c741916_z.jpg

2.

12000334536_0b0c5c61e7_z.jpg

Teški sam pacer za ovaj žanr ali meni svetlo izgleda preoštro, druga preeksponirana a rezovi su mi nekako ni tamo ni vamo...

Ali guraj dalje. Odmakni se malo, nije nužno da portret bude tako klos. :)

Fala Goshke :)

Smena 8, jes i ostro i preeksponirano, moram da naucim da iskontrolisem "modela" dok se ja namestim tj dok namestim sve sto treba. Uzeo sam i mali (30x30) Soft-box, pa planiram njega u buduce vise da nosim sa sobom. Ono sto planiram da radim je soft-box o zid, ne znam bas koliko to ima logike, ali za on-the-go ne znam sta bih drugo. Ako ima neka preporuka, voljan sam sve da cujem.

Posto sa prirodnim svetlom mislim da znam da se snadjem, tehnicki, pitanje bi bilo kako dobiti sto mekse svetlo sa jednim blicom u zatvorenom prostoru bez prirodnog svetla?

A sto se tice kadra, sa 30 sam presao na 50 da bih mogao da se priblizim, i planiram jos vise close-up fazon samo da se naviknem da to radim i u praksi.

Teški sam pacer za ovaj žanr ali meni svetlo izgleda preoštro, druga preeksponirana a rezovi su mi nekako ni tamo ni vamo...

Ali guraj dalje. Odmakni se malo, nije nužno da portret bude tako klos. :)

Gde bre preostro svetlo :D Plus covek odbijao od zida-plafona, to je k'o softbox od 2x2m :) Svetlo je bas soft (i malo flat), ali je skroz ok...

Preeksponirana meni nije, mozda zato sto volim svetlije.

Jel dobijam nesto soft-box pa o zid? Ja se tripujem da je drugacije svetlo :P

Ova druga jeste malo preeksponirana, znam da sam se tukao da ubijem burn na celu :P

Dobijas samo da ti blic pre crkne posto ce da puca na punoj snazi.

Jedan lep trik, koji ja koristim za po klubovima kad je plafon daleko, zum na blicu na 105mm i samo cepas ;)

Pogrešan odraz. Kad rekoh preoštro, mislio sa prejako, baš u tom smislu da je sve nekako ravno, volim kad ostane po koja senka. :)

Za moj pojam su preeksponirane obe i to debelo. :rolleyes:

Još jedan dobronameran savet, imam takav slučaj kod kuće. Kad počneš (ako već nisi) da zarađuješ kinticu of fotografisanja, nemoj da pomilsliš da si najjači i da sve znaš.

Još jedan dobronameran savet, imam takav slučaj kod kuće. Kad počneš (ako već nisi) da zarađuješ kinticu of fotografisanja, nemoj da pomilsliš da si najjači i da sve znaš.

Onda si pogresno shvatio moj komentar, ako mislis tako ;)

Ja sam dao primedbu za to sto si rekao da je ostro svetlo (jer ovo je skroz suprotno od ostrog), al' sad smo se razumeli kad si objasnio ;)

Dobronamerno, Goške, samo to. :)

Imaš fenomenalnih fotki a imaš i ... Znam da ume da vas ponese kinta, pa se zakujete na proseku. Često i ispod toga. A šteta bi bilo za tebe. :P B)

^sta pricas smeno druze, pa ne ubija Goshke 1000 evra mesecno pa se istripovao da je neko mudo. Evo, druzili smo se prosle nedelje, i mogu da ti kazem da je on vrlo svestan svog (ne)znanja u fotografiji i vrlo jedan prizeman lik :)

Btw, druga jeste svetlija nego sto ja volem, ali ni za jednu se ne moze reci da je preeskponirano, a pogotovo ne debelo, kako ti kazes.

I da dodam jos nesto: druga mi nije uopste zanimljiva, ni kadar ni svetlo. Prva mi je kul, samo sto je kadar trebao nize, jer se brada skoro naslanja na ivicu, a u gornjem delu imas ove naocare koje cak nisu ni cele, tako da bi ih izbacio. Mozda bi jos bolje resenje bilo da si stajao samo malko dalje, pa da sve stane u kadar.

Znam da je svetlo flat/ravno, trenutno cu se drzati toga jer pokusavam prvo da dignem komunikaciju na visi nivo, da uvezbam kadriranje pa cemo onda sredimo svetlo da ne bude flat.

A kad vec kod toga, spreman sam da cujem savet. Sta da radim u tim situacija? Npr blic u zid po strani pa nesto reflektivno da vrati svetlo sa kontra strane na lice? Dva blica u vugla? Imam veliki problem sa tim, gledao sam brdo Zakovih workshopova, tutoriala itd, obrni okreni ja ili imam prejake senke, koje mi se nikako ne svidjaju, tj ne mogu da potrefim ugao, ili ne znam ni ja vise, dobijem drugu osobu, tj upropastim osobu koju fotkam...

Ono sto bih voleo da znam je, kako to izvesti sa jednim blicom u malom zatvorenom prostoru?

Iskreno drzao bih se ovog svetla dok sve drugo ne dovedem u red, pa onda da krenem da eksperimentisem sa svetlom i senkama...

ali ni za jednu se ne moze reci da je preeskponirano

Kod druge postoji kliping u crvenom kanalu, ali i bez toga ovo jeste previse.

Meni se prva fotka dopada, iako nije tipican rez, sasvim je okej, cak ima i filmski smek. Mozda bih dodao neku laganu vinjeticu, ali ekspoziciju ne bih dirao. Ovo je takav ten. Druga je druga prica. Kompozicija nije dobra, svjetlo je dosta ravno i dosadno, pozadina mrtva, pa to uz kompoziciju i uhvaceni trenutak ne ostavlja previse dobar utisak. Plus ranije pomenut kliping u crvenom kanalu.

Probaj nesto najjednostavnije, ako vec nemas nista drugo osim tog softboxa, onda ga primakni blize modelu, naravno, ne bas da mu nabijes u facu, ali bar da simuliras da je veci nego sto jeste, postavi ga pod uglom od recimo 45 stepeni, i malo ga podigni, da svetlo pada na modela malo odozgo. Da malo razbijes senke, improvizuj neku zilbericu, to realno moze i da bude parce A4 papira, moze da bude sasvim dovoljno.

@Che: nisam proveravao da li ima clippinga, uglavnom, ovako gledajuci, i meni je presvetla, kao sto vec i rekoh, ali mi ne deluje da vristi, tj da je debelo pregorela. I dalje tu na kozi ima teksture.

Che, fala. Kad se ovako napise sve skapiram odma' :P

Mikri, moracu to da probam, jer Che je lepo konstatovao sta je sa drugom fotkom, i verovatno ovo sto ti predlazes bi resilo to bar jednim delom. Vezbacu opet malo to na devojci ovih dana pa onda mozda opet nahvatam nekog da razbijem monotoniju.

Da dodam sto se tice klipinga ako sam ja to dobro skapirao. Ima sam delove koze koji su vukli na zeleno, pa sam nekom metodom sto sam nasao na YT, drndao nesto i teglio te delove da idu na crveno :P

Pazi, daleko od toga da ja baratam ovim :)...dao sam ti meni najlogicniju postavku, i nesto sto se generalno savetuje za pocetak.

@Che, odlicno zapazanje, ja to ne bih skontao iz gledanja. Evo ja sam proverio, nema pravog clippinga, ali crveni kanal jeste opasno blizu istog, i verovatno je to razlog sto nam fotka ne prija ocima.

Mićko, imaš li kakav poseban razlog da odbijaš blic sa softboksom o zid? Tako samo ubijaš snagu blica i rasipaš svetlo na sve strane - sad, to nije zaključak okorelog profesionalca, već nešto što sam zaključio družeći se sa bljic ekipom - konkretno 430II Canon i YN 560II (sa kinezom više, jerbo je moj, my prescioussss) :)

Elem, kad sam se prvi put dovatio 430tice i probao da je bonsujem (vidim da je taj izraz popularan u poslednje vreme), to sam radio tako što sam samo okrenuo glavu, međutim iako je blic šurio na maksimalnoj snazi kao da nije bilo dovoljno svetla, a bilokakvi zidovi/ornamenti/dekoracije u boji reflektovale svuda po slici + na 18mm mi je blic pržio ponegde i plafon . Naravno 430tica kad je okreneš onako klot bez ikakvih podešavanja vrati glavu na najmanji zum (a to joj je najmanja snaga od svih 1/1). Otkako sam pazario kineza, provalio sam da je u stvari pri odbijanju taj maksimalni zum u stvari ključna komponenta, što zbog snage (mogu da ga odbijam od daleko viših prostorija i udaljenijih zidova), što zbog kolko tolke izolacije izvora svetla (odbijam ga samo od bele boje, tamo gde je to primenljivo, mada uvek ima poneka nepoželjna refleksija)

Dakle, ako si stavio softbox, i još ga okrenuo od modela da ga odbijaš o zid/plafon, ti si umekšao svetlo, ali si smanjio snagu blica + treba sve to da se odbije...

Ja bih taj softbox koristio samo pravo u modela, i to počni od mikrijevog saveta-

onda ga primakni blize modelu, naravno, ne bas da mu nabijes u facu, ali bar da simuliras da je veci nego sto jeste, postavi ga pod uglom od recimo 45 stepeni, i malo ga podigni, da svetlo pada na modela malo odozgo. Da malo razbijes senke, improvizuj neku zilbericu, to realno moze i da bude parce A4 papira, moze da bude sasvim dovoljno
, pa onda lagano razrađuj temu. Nemoj da ubivaš senke potpuno, imaš dovoljno arsenala da ih fino kontrolišeš. Eh, da, kad primakneš soft, smanji snagu blica, što si bliži treba ti mnooooogo manja snaga, a imaš mekše svetlo sa mekanim senkama.

Ako odbijaš blic, zum na maksimum, a meni su nekako najprijatnije oku fotke gde blic mogu da okrenem da tuče iza mene.

svetlo je sasvim dobro za pocetak, tj. na dobrom si putu za ono sto pokusavas da postignes a to je prvenstveno komunikacija sa modelom pa onda sve ostalo.

btw, prva fotka sasvim fina. Napredak je vidljiv itekako

Dzoni, nemam neki preteran razlog, pade mi na pamet. Danas sam bas pricao sa Guruom i u skorije vreme planiram dva poveca soft-boxa, tako da ce verovatno to resiti moje probleme sto se tice svetla. A do tada cu da probam kao sto je Mikri predlozio.

Jo, da nije bilo saveta u onoj drugoj mojoj temi ne bi bilo ni ove tako da hvala jos jednom :)

Da dodam sto se tice klipinga...

Ma to sam ja napisao iz razloga sto kozu kad preeksponiras obicno je prvi kanal koji strada bas taj crveni. Ti imas teksturu, i histogram teoretski moze proci kao uredan, i dio teksture je i dalje tu, ali to nije situacija sa kojom trebas biti zadovoljan. Obzirom da se "mucis" sa odbijanjem blica, pretpostavljam da ti je zelja da sve u kadru osvjetlis propisno, a to ce se sa jednim blicem desiti jako tesko. U biti tome i ne treba da tezis, jer ima nesto i u tamnim partijama. Ovo pisem iz licnog iskustva, jer i moj prvi dodir sa blicem bio je da se ispravno osvijetli cijela planeta. :D :D

E sad, ne znam da li imas stativ, ili je blic na foticu, ali u oba slucaja mozes zanimljive efekte dobiti tako sto blic podesis na M, nadjes neku tacku gdje ti to sve izgleda kul, ali, podesis zoom na blicu na recimo 100mm, pa takav snop usmjeris u bocni zid, ili onaj iza tebe. Tako ces na zidu dobiti relativno usmjeren snop, koji ce djelovati kao neki softbox, a visak svjetla ce posluziti da popuni ambijent. Nije lako i ne postoji dobitna formula, ali mogu se dobiti jako lijepi rezultati i divni akcenti na ocima.

jer i moj prvi dodir sa blicem bio je da se ispravno osvijetli cijela planeta. :D :D

Hahaha onda me apsolutno razumes :P

Imam stative, tako da cu to probati... A kad to uspem onda mozda mogu da ukljucim i drugi blic u pricu :) Hvala!

Ovo pisem iz licnog iskustva, jer i moj prvi dodir sa blicem bio je da se ispravno osvijetli cijela planeta. :D :D

ja sam recimo to reshio tako shto sam skokn'o do sunceta. dosta dobro je bilo osvetljeno odatle. :D