Jump to content
Sign in to follow this  
Stevcha

Stampac za proof

Recommended Posts

Otprilike sam to i planirao, ali me interesuje da li i bez uvodjenja sertifikovanog kolor menadzmenta i sertifikovanog proof-a mogu da dobijem istovetan otisak kao u ofset stampi?

Druze da ne duzim mnogo ovde, proofer i spektrofotometar su ti alati koji su ti neophodni za proveru otiska ako zelis tacnu stampu. U pitanju je cista kontrola procesa i to je samo jedan deo sto se tice opreme. Vizuelno se ne kontrolise nista iz milion subjektivnih i objektivnih razloga koje bi mogao da navedem. Ti, ja, tvoj stampar sigurno ne vidimo isto, a da ne pricam o drugim parametrima. Vrhunski kvalitet u stampi zahteva odredjene uredjaje i znanje da se sve to uposli kako treba.

Kao sto je kolega Gervasius pomenuo Epson Stylus Pro serija je najozbiljnija igracka za te stvari. Sirina formata koju ces uzeti zavisi i od formata koje stampaju tvoje ofset masine. Da bi uradio B2 proof logicno da ce ti trebati proofer koji stampa sirinu rolne od 50+cm u sirni tj. format proofera je 60cm. Ako stampas B3 formate onda moze da ti posluzi ovaj Epson Stylus Pro 4900 sirine 17"....

Otprilike sam to i planirao, ali me interesuje da li i bez uvodjenja sertifikovanog kolor menadzmenta i sertifikovanog proof-a mogu da dobijem istovetan otisak kao u ofset stampi?

Naravno da ne, jer u suprotnom slučaju profesionalni prooferi ne bi imali svrhu postojanja.

Pozdrav svima koji su ucestvovali u ovoj temi. Pre svega zelim da se zahvalim na svima koji su odgovorili.

Drugari,

stvari stoje ovako: sve je meni jasno sto se tice proofa i uvodjenja sertifikovanog probnog otiska, ali za to je potrebna veoma dobra i skupa oprema kao i dosta novca za uvodjenje standarda u stampariji, to je sve veoma ozbiljna prica koju nimalo ne pocenjujem. Mi u stampariji stampamo na dvobojnim heidelberg masinama formata B2 i B3, imamo zaokruzen ceo proces od dizajna, pripreme, stampe i dorade materijala. U pripremi senalazi osvetljivac za fimove Dolev4press(u toku su pregovori za kupovinu ctp-a), zastampu sa vec napomenuo, a sto se tice dorade tu su plastifikacija, zlatotisak, parcijalni uv lak(sito) i ostale doradne masine. Dakle svrstavamo se u manju ali dosta ozbiljnu stampariju. Ovu temu sam postavio samo da bih cuo vasa misljenja oko ideje za kupovinu nekog stampaca za probne otiske i da vidim da li uopste ima smisla kupovati tako nesto bez uvodjenja sertifikacije istog jer za to treba dosta para i mnogo bolja oprema od nase. Ali cilj mi je da budem malo korak ispred kolega u svom rangu. Dakle zelim da dobijem neki otisak koji ce kupcu predstaviti sto priblizniji odstampani materijal i da ofset masinista ima pored sebe nesto sto treba da ocekuje u stampi, jer trenutno stalno trckara do pripreme da pre stampe vidi na monitoru kako to treba da izgleda. Naravno da koristimo denzitometar za kontrolu stampe ali ipak je bolje da u glavi ima ideju kako to treba da ispadne.

Sertifikovanje jeste dosta skupo i ne moze da ga priusti mala stamparija. Po mom misljenju postoji nekoliko vise ili manje dobrih resenja za tebe:

- Za pomoc ofset masinisti mozete nabaviti racunar koji cete postaviti pored stamparske masine da bi vam sluzio za prikaz fajlova. Samo treba povremeno da kalibrisete monitor i necete imati dodatnih troskova. Prporucio bih bez obzira da li cete kupiti proofer.

- Druga varijanta je da nabavite neki od predlozenih stampaca i spektrofotometar, kalibrisete stampac za odredjeni papir sa softverom od spektrofotometra. Photoshop ima opciju stampanja proofa ali posto ovu opciju nisam probao, ne znam koliko je pouzdan i da li se na taj proof moze u potpunosti osloniti. Pre testiranja ne bi mogao da tvrdim, ali mislim da ova opcija ne bi bila dobra i ne bih je preporucio.

- Treca varijanta je da pored stampaca i spektrofotometra nabavite i neki od programa za probne otiske isto kao i kod sertifikovanog procesa stampe. Za stampac morate koristiti i papir namenjen za probne otiske. Ova varijanta je za vas dobra jer sa njom mozete imati otisak istovetan offset stampi, jedino je problem cena softvera za proof. Postoji vise dobrih programa od kojih za dva znam da su odlicna: gmg colorproof i efi colorproof fx.

Da se dodatno ukljucim u pricu. Photoshop stampa proof i krajnje je precizan kao i sa ripa ali ima nedostatke tj funkcije koje nudi rip. Prednost ripa je sto se moze preciznije podesiti za kontrolu nanosa boje, automatsko ponavljanje stampe (kao pattern), kontrola vise stampaca i pustanje otiska u isto vreme na vise stampaca, pustanje vise fajlova u isto vreme na jedan ili vise stampaca, postizanje skoro identicnih otisaka na dva razlicita stampaca jer color management je odradjen u ripu, lako upravljanje sa velikim fajlovima (probajte da pustite neki veci fajl kroz print drajver i sve ce vam biti jasno), memorisanje odstampanih poslova gde se ponavljanje odredjenog posla pusta u najkracem mogucem vremenu, maksimalno iskoriscenje papira/substrata uopste... i dosta drugih stvari.

Cene variraju u zavisnosti od dostupnih funkcija pa do renomea samog prizvodjaca. Najjeftiniji dobar rip moze se naci iz EFI-ja i kosta izmedju 600-700 eura. To je bio ColorProof Xpress, a sad mislim da su ga preimenovali u Fiery eXpress i ima ga u vise aroma :)

Proof papire proizvodi Tecco, Sihl... inace veci deo proizvodnje u svetu papira za inkjet stampace dolazi iz Nemacke. Tecco recimo proizvodi proof papire i za EFI ali po njihovim specifikacijama (i one Fogra sertifikovane). Verujem da je slicna prica i za gmg color proof papire kao i za Epson papire jer niko od njih nije prozvodjac papira nego narucilac.

Inace ako je novac problem Gervasius je predlozio odlicnu stvar sa racunarom. Jeste problem vizuelno ocenjivati tacnost otiska ali sta je tu je. U svakom drugom slucaju uvek moja preporuka za proofer, spektrofotometar, rip i proof papire. Spektralno merenje je najmerodavnije u ocenjivanju tacnosti otiska i to je jedini pravi nacin da se izdignete od konkurencije.

Hvala svima na pomoci, najverovatnije ce u skorije vreme pasti spektrofotometar, a posto uskoro stize ctp sa veoma dobrim ripom onda cemo razmisljati za proofer.

Al' mistifikujete nesto sto je prosto ko pasulj!

Vrhunske i skupe pripreme se najcesce stampaju u vrhunskim stamparijama, gde nema dilema i gde se zna kako ce ispasti otisak.

Ko radi na dvobojci i sl... dajte ljudi... nedavno odem da pogledam otisak Xerox 1000 masine od sto i kusur hiljada eura i sokiram se "pripremama". Ni jedna, ali ni jedna od 20 koje su mi pokazali ne zasluzuje ni DC 12 masinu!

A tek u manjim mestima sta se stampa, pa to je da covek zaplace kad vidi.

Dakle, 2014-ta godina je! Jedan dobar kolor laser, tipa HP 2600n ili slican noviji i nema nikakve dileme. Tonski raspon nije mnogo losiji od mogucnosti ofset masine stare 27 godina i tipicne srpske pripreme. Raster je naravno veci, ali sve to je savrseno dovoljno da bi majstor na masini imao dobru ideju sta je pisac (dizajner) hteo da kaze!

I uopste, danas u vreme Windowsa 7 koji ima dobar color menadzment i dzaba IPS monitora, zaista nema potrebe tupiti o kalibraciji i sl. glupostima, kada je sve to danas u granici tolerancije od 10%. A kako klijenti placaju stampu, dizajn i sl. i to im je previse!!!

Pa eto, neko stampa za Coca Cola-u, Pepsi i sl, a neko stampa blokovsku robu i sl gluposti. I nemoj coveka bacati u dubioze. Lepo je rekao da hoce da se izdigne od konkurencije. Kupuje CTP, pa zasto ne bi imao kompletnu kontrolu nad procesom?! Ko hoce da ide napred usavrsava se u svakom smislu...

Al' mistifikujete nesto sto je prosto ko pasulj!

Vrhunske i skupe pripreme se najcesce stampaju u vrhunskim stamparijama, gde nema dilema i gde se zna kako ce ispasti otisak.

Ko radi na dvobojci i sl... dajte ljudi... nedavno odem da pogledam otisak Xerox 1000 masine od sto i kusur hiljada eura i sokiram se "pripremama". Ni jedna, ali ni jedna od 20 koje su mi pokazali ne zasluzuje ni DC 12 masinu!

A tek u manjim mestima sta se stampa, pa to je da covek zaplace kad vidi.

Dakle, 2014-ta godina je! Jedan dobar kolor laser, tipa HP 2600n ili slican noviji i nema nikakve dileme. Tonski raspon nije mnogo losiji od mogucnosti ofset masine stare 27 godina i tipicne srpske pripreme. Raster je naravno veci, ali sve to je savrseno dovoljno da bi majstor na masini imao dobru ideju sta je pisac (dizajner) hteo da kaze!

I uopste, danas u vreme Windowsa 7 koji ima dobar color menadzment i dzaba IPS monitora, zaista nema potrebe tupiti o kalibraciji i sl. glupostima, kada je sve to danas u granici tolerancije od 10%. A kako klijenti placaju stampu, dizajn i sl. i to im je previse!!!

Gresis. Iznad konkurencije ce se istaci tako sto ce da ulozi u marketing i u pronalazenje novih klijenata i lobiranje/da ne upotrebim drugu i tezu rec.

To je danas jedino bitno. Sem cene, naravno. Sve ostalo nije vazno. 90% ljudi stampa trash a onih 10% koji znaju sta hoce, taj premijum koji zahtevaju najcesce nece da plate. :)

Ako na to dodamo i sve veci prelazak na Facebook i sl., dolazimo do zakljucka da se stamparima lose pise i da treba ulagati u kontakte i promociju a ne u "kalibraciju".

Ovo gore je naravno samo moje misljenje, zasnovano na gotovo 22 godine provedene na ovaj ili onaj nacin u kreativnom poslu.

Tako je. Idi sad na Hardver pa ljudima koji traže preporuku za konfiguracije savetuj da uzmu neki 486, ima da se nađe na buvljacima po 10 evra uz 14" crno beli monitor. Ionako niko ne plaća.

Sad moram ijamalo da se ukljucim u diskusiju posto sam obrazlozio sta mi treba i koji su mi planovi pa evo ovako:

1. Iznad konkurencije se izdizemo kvalitetom i "normalnim" cenama, ne radimo dzabe ali i ne "deremo" nase kupce i ja licno mislim da je kvalitet jedini koji ce da opstane u narednih 5-10 godina, naravno da je bitna i cena ali dzaba cena ako je kvalitet los, barem je tako kod nasih klijenata, mnogi su otisli za boljom cenom ali su se i vratili vrlo brzo. Jos uvek ima njih dosta kojima je cena bitna ali to nije moja prica... nemam nameru da radim ncr blokove i knjige sa pausa. Iako se jos uvek knjige rade sa pausa mi ih radimo film+ploca pa ko hoce hoce. Dakle ncr blokove i crno bele knjige naplacujemo kao i svaku zahtevnu kolornu stampu.

2. Koliko vidim ovde se favorizuju velike stamparije u velikim gradovima, konkretno mislim na Beograd, kao da nigde u Srbiji se ne moze odraditi kvalitetna stampa osim u Beogradu. Upravu tu dilemu hocu da razbijem jer se desavalo da x puta neko u "velikim stamparijama" upropasti stampu, a kod nas klijenti budu zadovoljni, da me neko ne razume pogresno ne mogu ja da se jurim jos uvek sa velikim stamparijama i to mi nije cilj ali cilj mi je da budem dosta ispred konkurencije u svom rangu. Znam ja odlicno koje poslove mozemo da prihvatimo a gde ne smemo da se igramo. Jednostavno verujem u svoju opremu i svoje ljude tako da smemo da se prihvatimo skoro svih poslova (90%) u kojima se trazi kvalitet, jedini problem je to sto smo ograniceni kapacitetom i opremom tako da ne mozemo da prihvatimo neku "besnu" kolicinu. Tako da ako neko ima dilema moze slobodno da posalje fajlove na stampu, ako se ne svidi ne mora da plati.

3. Temu sam postavio da vidim da li se moze sa nekim manjim ulaganjem izvuci otisak slican proof-u i hvala svima koji su odgovorili na istu, jer do sada smo sve resavali vizuelnim putem, ali neke stvari drzimo pod kontrolom kao sto su redovna kontrola i kalibracija monitora i osvetljivaca za filmove, saradnja sa vrhunskim fotografima i dizajnerima, ali eto doslo vreme da i malo preduzmemo neke mere u kontroli stampe jer imamo namere da zagrizemo u malo ozbiljnije klijente.

Evo ja cu ponovo da odgovorim. Jedan dobar HP kolor laser i imacete proof koji se nece razlikovati vise od 10% u odnosu na bilo koji profi proof.

Opservacija koju je izneo henrik je besmislena. Ja sam lepo rekao, kvalitet danasnjih kolor lasera, kolor menadzment windowsa 7 i najjeftinijeg IPS monitora je na nivou "proof-a" od pre pet-sest godina. Dakle, savrseno zavrsava posao za sve naplative sprske poslove!

Dakle, savrseno zavrsava posao za sve naplative sprske poslove!

Mislim da je pristojnije da pričaš u svoje ime. Konkretno, non stop imam iskustva sa jednim velikim klijentom (u agenciji za koju povremeno radim), koji periodično dolazi da gleda profesionalne proofove ambalaže svojih proizvoda, i to se skupi ekipa koja sedi i bulji kroz lupu 2 sata i onda vraća i za najmanju sitnicu/odstupanje. Plaćaju mnogo, jbg.

U zemlji koja je potpuno pukla i gde se nista ne proizvodi vise, ti pricas o nekakvoj ambalazi.

Pa pet fabrika postoje trenutno ovde, a da nesto proizvode... OK, 15 fabrika ima a da nesto proizvode, a 15.000 stamparija postoji.

Samo kod mene u kraju je bilo jedno 20-ak stamparija. I pola su se zatvorile.

Ljudi stampaju mahom smece! Ili stock slike i nesto texta... reklamiraju pizze, frizere i sl. gluposti vezane za brzu hranu i brze usluge... Automehanicare, hemijska ciscenja, izrade kuhinja i sl.

A te sto ih navodis... sto pilje kroz lupu.. oni sigurno ne idu na dvobojku!

Kao sto rekoh, ulozite novac u reklamu i lobiranje da dodjete do posla i trudite se da ga sa resursima koje imate uradite najbolje moguce! Sve ostalo je danas suludo!

Uložite novac u reklamu i lobiranje da dođete do posla, koga nema jer ima 15 fabrika koje nešto proizvode?

Tebi niko ne brani da se vodiš tim principima, samo nemoj to da naturaš nekom ko bi da pokuša nešto ozbiljno da radi. U svakom slučaju, čovek je pitao za konkretne stvari, nije tražio savete oko biznis modela, tako da bih te zamolio da se držiš teme.

Postoje lokalna javna preduzeca i sl. firme kod kojih jos nesto moze i da se zaradi. Naravno, njima se j. za kvalitet i kalibraciju. Samo tamo treba da se udje, a ne ulazi se monitorom ili kalibracijom sigurno...

Sto se tice konkretnih stvari, lepo sam mu gore rekao sta i kako treba da uradi, tako da se drzim teme!

15 firmi je bila moja observacija oko ambalaze. Posto retko ko ovde vise nesto proizvodi a da mu treba ozbiljan kvalitet ambalaze. Lokalni carapari i sl. brinu samo o ceni! O ambalazi brine Jafa, Next i sl., a takvih ima 15.

Kao što rekoh, drži se ti slobodno svog telešop marketinga i lobiranja, i pusti ljude koji bi ozbiljno da se bave svojim poslom.

Hp color stampac smo koristili pre 5 godina, posle toga konica minolta, e sad je doslo vreme za nesto ozbijnije. Tacno je da je samo 15+ koji traze dlaku u jajetu, ali ti moram reci da stampamo za jednu firmu koja spada u tu grupu(doduse ne smem da se upustim u ambalazu ali se radi dosta reklamnog materijala gde su kriterijumi takodje strogi ali ne kao kod ambalaze) dakle razbili smo mit o dvobojkama, pored njih ima 1500+ koji vode racuna i znaju sta treba da dobiju i 10000+ koje ne interesuje sta ce dobiti od stampe i oni spadaju u grupu automehanicara, brze hrane.... Svestan sam da u ovih 15+ trenutno ne mogu da udjem sto se tice ambalaze i nekih drugih stvari ali to mi i nije cilj trenutno, moj cilj su ovih 1500+ koji nemaju toliko stroge kriterijume ali opet znaju sta treba da dobiju.

Lobiranje je jedno a reklama nesto potpuno drugo!!!

Ja se i dalje drzim svoje politike "Kvalitet, cena i rok ispred svega"

Kvalitet je najbolja reklama, dzaba dobra reklama ako uprskas sve na prvom poslu!

Minolta 224e, ali sve je to daleko od onoga sto treba da ispadne i nikako se ne slazem da hp ili bilo koji drugi stampac moze da sluzi za te stvari. Znam da se za to koristi epson stulus pro ali sam hteo da znam da li bez uvodjenja sertifikovanog kolor menadzmenta mogu da dobijem ono sto zelim. Jos jednom se zahvaljujem ljudima koji su mi u tome pomogli i procaskali na ovom forumu oko toga.

OK, skoro identicno sam i ja koristio (220).

224e je vrlo korektna spravica, samo mislim da je 220 bila malo bolja sto se kvaliteta otiska tice. E sada, moj utisak je da se ti stampaci ne razlikuju vise od 10% od otiska u stampariji i to vrhunskoj. Cesto se desavalo, kod klijenata koji stampaju "kod kuma" i sl., dakle insistiraju na svom stamparu, da otisak bude daleko losiji od onoga sto su dobili kao nas "proof", stampan na 220 ili na HP-u.

Mada smo mi stampu na 220 doveli do savrsenstva. Planirao sam i da se uzme neki polovni Xerox DC700, sto je jos bolje resenje, jer je to vrhunska digitalna masina, a moguce ju je uvesti za 6-7k eura sa razumnom "kilometrazom" i ima zaista sjajan otisak. Em imas "proofer", em imas vrhunsku digitalnu "presu", kako to kazu amerikanci, a sve to za cenu prosecnog kolor menadzment sistema.

Jos ako ti se posreci, pa uspes da je bocnes sa boljim externim Fiery ili Creo RIP-om, koji dolazi za onim kalibratorom, onda si zaista dobio Bingo. Tehnologiju od pre 5-6 godina, koju je neki nemac ili austrijanac platio ~120.000 eura, ti si dobio za 6-7k.

I jos na sve to, imas vrhunsku digitalnu masinu, koja jede za dorucak male DC242 i sl., pogotovo sto se tice registracije i sl. i na kojoj, naravno, mozes brdo para da uzmes, ako imas klijentelu za male tiraze!

Uglavnom, taj sistem se kod nas koristi u prezentaciji finalnog resenja klijentu i nikada do sada nismo imali problema. Klijent to odobri, stamparu se da ta brosura kao maketa, uzorak i onda sve protekne bez problema.

Za preko 14 godina rada na taj nacin, taj sistem nikada nije omanuo.

Epsonovi photo ploteri se koriste kao "pruferi" za tabak, daju savrsen otisak, ali veciom imaju mnogo siri kolorni prostor (raspon boja) nego prosecna stamparska masina, a pogotovo dvobojka :) NHF :)

Kostaju ko sv. petra kajgana i mozes za ta pare da uzmes dva x DC 700 :)

Pozdrav.

Evo mene sa jos jednim pitanjem, vidim da se ovde dosta ljudi razumeju u ceo preoces stampe. Interesuje me da li neko ima iskustva sa processles ofset plocama jer smo se opredelili za tu varijantu (probacemo tako pa ako ne bude islo kupicemo i razvijacicu). Izvinjavam se sto postavljam ovu temu ovde ali postavio sam je u CTP ali niko ne odgovara.