Jump to content
Luna Morf

Prve fotografije, korisni linkovi, saveti, kritika.

Recommended Posts

Well.. korisni linkovi? Sve zavisi u koje svrhe ces da ih koristis i sta te prvo zanima da naucis. Svetlo? Poze? Kadrovi Obrada? Nesto cetvrto/peto?

E, da... poz i dobrodosla.

Well.. korisni linkovi? Sve zavisi u koje svrhe ces da ih koristis i sta te prvo zanima da naucis. Svetlo? Poze? Kadrovi Obrada? Nesto cetvrto/peto?

E, da... poz i dobrodosla.

Svetlo i poze bi bili super. Imam materijala za učenje o obradi, ali treba ovo prvo savladati.

Hvala na dobrodošlici :D

Sto se tice 3 fotografije. Bilo bi lepo da je za nijansu manji zoom, da je cela ruka u kadru i da ti je pogled na gore(smao pogled, polozaj lica da ostane isti ili blago na gore cisto da te ne bole oci)... Mislim da bi sa fokusom na ocima izgledalo jako lepo. To ja ovako laicki :)

Mislim probaj pa da vidimo kako izgleda :)

Sto se tice 3 fotografije. Bilo bi lepo da je za nijansu manji zoom, da je cela ruka u kadru i da ti je pogled na gore(smao pogled, polozaj lica da ostane isti ili blago na gore cisto da te ne bole oci)... Mislim da bi sa fokusom na ocima izgledalo jako lepo. To ja ovako laicki :)

Mislim probaj pa da vidimo kako izgleda :)

Prvm prilikom pa ćemo videti kako je ispalo :)

Sestra ti je bas lepa, to mogu odmah da ti kazem :D

A sto se tice fotki, moze to dosta bolje, samo vezbaj kad vec imas sestru voljnu da pozira. Druga mi se svidja ;)

Sestra ti je bas lepa, to mogu odmah da ti kazem :D

A sto se tice fotki, moze to dosta bolje, samo vezbaj kad vec imas sestru voljnu da pozira. Druga mi se svidja ;)

Zahvaljuje se na komplimentu. :)

Kako ja lepo kažem: Manjkavost u dizajnu ovog drugog deteta Majka priroda nadoknadi sjajnim interfejsom :D

Svesna sam toga, ovo je sve nekako nasumično. Biće valjda bolje :)

Fotke nisu lose za pocetak, ali ako budes gledala fotke drugih fotografa i ako budes citala sto vise...brzo mozes da naucis neke osnovne stvari koje ce poprilicno da poprave tvoje fotke :D

Izadji napolje...jeste hladno, ali je vecinom oblacno, pa je super svetlo za fotkanje...fotkaj na sto vecem zumu, kako bi sto vise zamutila pozadinu...a posto mi se cini da imas 18-55 objektiv...onda mozes da radis portrete gde je neka jednobojna pozadina iza modela, kako ne bi odvlacila paznju... :)

Takodje...zenski fotografi imaju nekako vise osecaja za neke detalje, pa u posednje vreme vidjam mnoogo odlicnih zenskih fotografa...potrazi na fejsu...sigurno ce ti njihove fotke pomoci oko kadrova, poza itd :)

nije loshe gledati druge slike, a nije loshe ni razmisljati.

osnovna kvaka je da se razmislja unatraske. (ponekad mi je dosano da kucam neshto shto znam da sam vech otkucao, cak i kad je ovako odvratan kishno/vetroviti dan, i kad se blago dosadjujem po kuchi, jerbo ne radi net, a startujem da pravim pasulj tek u 14 00h, da bi ga natempirao za oko 17-18h..).

uglavnom, pre nego shto pritisnesh okidach, treba da ukadrirash, a pre toga treba da podesish aparat (ono ekspozicija/iso/fokus/wb/... "podesavanja"), a pre toga treba uopshte i da imash aparat sa sobom, a pre toga nije loshe ni imati pred nosom nekako to shto smo zamislili da usnimimo, a pre toga treba da skontamo zashto ochemo to neshto da usnimimo, i kako.

dakle konkretno - shta sam 'teo rechi tom i tom slikom. recimo u konkretnom primeru: gle mlado devojche, gle lepo devojche, gle, -nauka nije u pravu, gle-religija nije u pravu, gle-velika je pravda na ovome svetu, i resursi prirodni, bogomilinaukompodjednakodati svima, pravedno se distribuisu, i t.d. i t.d.

znaci poshto je na slici dakle dete mlado zhensko, javlja mi se da nije bazicna misao bila ovo o pravdi i postanku sveta. (mozda gresim - naravno). te ako ne gresim - pitash sebe - shta ja ochu da uradim sad sa slikom ove devojcice? shta ochu da kazhem tom slikom? zashto ochu da kazhem? kako ochu da kazhem? i t.d. i onda pristupish reshavanju tog zadatka.

eto, sve sam rek'o. :D

Polako doktore :) nova je, skontat ce vremenom sta si htjeo da joj kazes :D a onda ce ti biti zahvalna :D

Nego, btw, kuvaj pausljcek iz konzerve :D za 15min je gotov... (sad odvisno jesu li u njemu kobase, rebarca ili spekic :D )

kontam da te je zapadni svet ubedio da zurish negde, i da nemash vremena, pa da je konzerva dobro reshenje :D :D

(koja crrrrna konzerva.....)

e, da... sledeci put, nakon sto procitas i obradis misli predobrog nam doktora Bouza, ogranizuj seku jedno prepodne, kada ima dovoljno svetla napolju. Ako vam je hladno, a vi ostanite u sobi koja ima najvise svetla/najveci prozor ili vise njih.

Ti se parkiras u saaaam cosak prozora, najbolje ako je prozor u samom cosku sobe (kao kad te matori posalju u cosak). E sad seku parkiras na prozor, tj jaaako blizu stakla da gleda kroz njega a ti si i dalje u tom cosku.

Na ovaj nacin dobila si prelepo, predivno i najbolje svetlo koje moze da ti se desi u portretnoj fotografiji a to je dnevno, pa jos kroz oblake. takvo svetlo je "mekano" difuzovano (guglaj "difuse", "disused light"). Zasto je takvo svetlo dobro za potretnu fotogrfaiju? Zato sto je omni-direkcionalno, ili prevedeno na srpski - dolazi iz vise pravaca. Posto jelte dolazi iz vise pravaca, takvo svetlo obasjava lice iz vise pravaca i onda i senke padaju iz vise pravaca, za razliku od recimo lampe uvece u sobi koja svetli na lice samo iz jednog pravca. Kako ljudska koza nije porcelan, tekstura, tj. bore, pore i ostala geometrija na povrsini koze pravi senke. Kolicina senki zavisi od kvaliteta svetla. "ostro", direkciono svetlo pravi upravo takve, "ostre" senke (primer: sunce u podne). "Mekano", difuzno svetlo, kakvo je uglavnom ovih dana (a uvek moze da se dobije tako sto je model u senci pa bilo to i u podne), pravi mekse senke, tj. one su manje primetne jer se pore&bore osvetljavaju sa vise strana pa koza deluje cistije a mi to u glavama kapiramo kao dobro, tj mozak nam kaze da je zenska mladost&lepota= cista koza, bez anomalija, ujednacene teksture. Takodje (ali ovo nas nisu ubedili u reklamama), forma ljudskog lica se na fotografiji opisuje svetlom ali sto je jos vaznije - senkom.

Fotografija se u Hrvatskoj (i jos ponekim prostorima, hvala Chegevara, prim. aut.) naziva "svetlopis", jer znaci upravo to - pisanje svetlom. Svetlo kao svoju kontra-tezu ima senku. Dakle svetlo i senka su dve stvari koje odredjuju sve sto ce se pojaviti na fotorgafiji.

Ljudi su vekovima nauceni da ljudsko lice gledaju u prirodi, gde je u vecnii slucajeva Sunce gore, tj. svetlo dolazi odozgo u odnosu na modela. Sad se vrati na svoje fotorgafije pa pogledaj odakle dolazi svetlo.

POgledaj OVAJ link. Obrati paznju na to odakle dolazi svetlo. To mozes da vidis po uglo pod kojim senka pada u odnosu na nos recimo, ali i po "catchlight" odsjajima, iliti onim belim povrsinama koje se reflektuju u ocima. Sta mislis sta je to? Pa upravo izvor svetla, bio on prozor, nebo ili studijska rasveta. Sad uzmi pa prostudiraj nekoliko portreta koji su ti se jako dopali. Zasto bas oni? Odakle dolazi svetlo na njima? Kakav je oblik svetla (to mozes da vidis u ocima). Koliko je veliki izvor svetla (veca svetla povrsina u oku - veci izvor svetla)?

Kada odgovoris sebi na sva ova pitanja, i uzmes i procitas OVE DVE jako lepo napisane i prekorisne dve knjige, uporedo vezbajuci na svojoj seki, nema sanse da ne napredujes u tako kratkom vremenu da ces se i sama pitati da li je to moguce.

kontam da te je zapadni svet ubedio da zurish negde, i da nemash vremena, pa da je konzerva dobro reshenje :D :D

(koja crrrrna konzerva.....)

Kako je ispao pasulj na kraju? :D

nisam se bas jos uvek shvatio gde da stavim ovaj link, alil mislim da mi je pretraga dala ok temu

svidja mi se

fotograf prica o fotkanju veridbi.