Jump to content

Website pokusaj prvi

Recommended Posts

Posto sam odustao od placenog sajta, tj. imao sam nesuglasice sa jednom kućom koja mi je radila sajt, odlučio sam sam da ga napravim. To se usled mog neznanja programiranja, pisanja kodova i amaterizma u dizajnu malo obilo o glavu XD

Ali ipak posle 90-ak sati uspeo sam da privedem sajt blizu kraja.

Ostali su mi neki minorni tekstovi i dosta galerijskih slika da ubacim.

Zanima me vaše mišljenje i kritike o dizajnu sajta, tipografiji, fluidnosti...

Naravno, koristio sam template squarespace-a Marquee, ali sam ubacio gomilu css-a u želji da ga prilagodim.

Logo na prvoj strani će biti promenjen, tj ikona će ostati ista ali ću tekst promenuti i izbaciti glupi tagline.

Hvala unapred

Inače firma se bavi projektovanjem i izgradnjom objekata.

I naravno, kada završim prebaciću sajt na regularan domen.

https://djordje-marijanski.squarespace.com/#home

prva strana:

- slajder uklopi da sirina slike u njemu odgovara sirini kolone ispod

galerija:

- hover na thumbs

ostalo:

- font koji je koriscen za h3, ukljuci verziju za nasa slova ili uzmi drugi font koji ih podrzava

Hvala mnogo na munjevitom odgovoru :)

Slajder jeste širine 3 kolone na prvoj strani, u svakom browseru. Proverih.

Nažalost nema opcije hower on thumbnails, pokušao sam sa css-om ali sam samo zabrljao sve.

Za font ću poslušati, samo da nađem odgovarajući koji ima naše slova, a nažalost na squarespaceu ih nema mnogo (od grdila fontova koji su nabrojani), a ti što su imaju su ubogi XD

Hvala još jednom.

ne sirina celog slajdera, slike u slajderu. mislio sam da sam bio jasan. :)

dM1j6he.jpg

ne znam o kakvim opcijama pricas, ako imas mogucnost da menjas css kod - sasvim dovoljno. :)

jos jedna stvarcica sa prve strane: link "vise" nije dovoljno upadljiv.

Double post, ali mi neda da izmenim prethodnu poruku.

Nazalost Squarespace je pod zestokim napadom ddos na njihove servere tako da je sajt povremeno down, ne znam zasto ali su se nameracili na njih :(

Razmisljam da li uopste da uzmem godisnju pretplatu.

• 3 weeks later...

Hmm pokušavam da nađem zamenu, a da font ima i ćčđ i teško ide :( Izbor fontova im je veliki, ali čak i oni fontovi koje sam izabrao za naslove nemaju ćčđ, samo š. Zato sam iskusno izbegao upotrebu istih u naslovima XD

• 3 weeks later...

Posle dužeg vremena uspeo sam da sajt privedem kraju. Ostade mi da ubacim sekciju O nama koju upravo yavrsavam i da uoblicim Dokumentacija stranicu.

Poslusao sam sve vase predloge i implementirao resenja, procistio sam tekstove i zamenuo neke elemente te bih Vas zamolio za konacnu ocenu i savete pre pustanja sajta u rad.

Zahvaljujem se jos jednom mnogo na pomoci, nadam se da cu jednog dana moci da uzvratim.

P.S. Galerija je bas teska, ali ne bih nikako izbacivao elemente i galerije iz nje. Svaku fotografiju sam provukao kroy svoj custom filter i promenio velicine da budu univerzalne sa max width 980px na horizontalnim slikama. Inace skoro sve slike su slikane telefonima, retko koja da je slikana fotoaparatom, nazalost, praksa koju cu ubuduce ispraviti.

• 3 weeks later...

^

Meni se ne dopada mnogo toga. Jednostavno ne mogu da dozvolim sebi da komentarisem jer je vidno ulozen veliki trud. Uostalom vec si dobio neke komentare sa kojima se i ja slazem. Dodao bih samo da mi se logo u formi dopada ali mi se ne dopada izbor fonta za company neme.

• 3 months later...

Konacno posle duzeg vremena i razmisljanja sam promenio dizajn sajta, tacnije plaetu boja i fontove. Ostalo je jos malo posla, ali sam generalno mnogo zadovoljnjiji rezultatom. Slike jesam uzeo sa interneta, ali cu uskoro verovatno zamenuti svojim u istom stilu cim se dogovorim sa fotografom.

http://www.ingeniumprojekt.com/

Sve sam sveo na crno/belu varijantu.

• 2 months later...

Molio bih za malu pomoć, ako je to moguće.

Pošto se patim da sakrijem galeriju sa prve tri slike kada je prikaz sajta za mobilni, ne mogu da se snadjem sa kodom pošto sam duduk, a pokušavao sam na sve moguće načine. Ne mogu da napravim hidden atribut jer ne znam kako da identifikujem koji ID galerije i koji element treba sakriti (a pokušavao sam duže vreme). Znam da treba da pocnem sa

@media only screen and (max-width: 700px) pa identifikator elementa. hidden {
    visibility: hidden;}

ali nikako ne mogu da uspem.

Bio bih umnogome zahvalan na pomoći.

Prema tome bih resio i pojavljivanje posebnih slika posle svake sekcije prvog dela u prikazu za mobilni sa min-width: 700px pa bi izgledalo korektno.

Valjda radim na pravi način.

P.S. Galerija je stavljena jer su prva tri reda teksta različite visine te ne bih mogao da poređam slike u istu ravan, tj. ne znam XD

Na prethodno opisan način sam eliminisao neke efekte i elemente koji su bili problematični u mobilnoj verziji. Trenutno razmišljam da ukinem i parallax (mada i na mobilnim uredjajima radi ok, na slabijim stuca) i providni meni na mobilnim, ali nisam siguran. Bilo bi efikasnije za pregledanje.

Ovako mozes:

/* ovde pocinje obelezavanje sirine displeja */
@media screen and (max-width: 700px) {

/* klasa za sakrivanje elemenata */
.hidden {
    display:none
}

}
/* ovde se zavrsava obelezavanje sirine displeja */

Ovo .hidden dodas kao klasu na neki element koji zelis da se sakrije na manjim ekranima, na primer:

<div class="hidden">
...
</div>

Pogresio si u viticastim zagradama i nihovom rasporedu u tvom kodu.

Galerija se uzasno dugo ucitava, verovatno je zbog ffree domena, tj malog protoka, mada cini mi se da ne ucitava tumbove nego neke mnogo vece fotke.

Jednom kada se otvori slika, mozda ne bi bilo lose da imadugmice za desno levo motanje... Do duse na iPadu na kom sam gledao sajt je logicno da idem na swipe...ali...

Konacno posle duzeg vremena i razmisljanja sam promenio dizajn sajta, tacnije plaetu boja i fontove. Ostalo je jos malo posla, ali sam generalno mnogo zadovoljnjiji rezultatom. Slike jesam uzeo sa interneta, ali cu uskoro verovatno zamenuti svojim u istom stilu cim se dogovorim sa fotografom.

http://www.ingeniumprojekt.com/

Sve sam sveo na crno/belu varijantu.

Ux dugo me nije bilo, ... :) zanimljivo ti je ovo

Hvala mnogo na pomoci i komentarima.

Pokusao sam sa kodom, radi jedno vreme dok ne prestane :( Nesto drugo ga ometa, moram proveriti sta se desava sa ostalim kodom da slucajno nemam elemente koji se poklapaju sa imenom ili slicno.

Galerija pravi svoje thumbnailove zavisno od velicine ekrana, rasporeda istih itd, na racunarima radi normalno, ali sam primetio da nije bas efektivna na mobilnim uredjajima. Nije free domain.

Jedno od resenja je da napravim posebne stranice za mobilne uredjaje i posebnu galeriju sto mislim da cu uraditi ako ne uspem da racionalizujem prikaz trenutne za mobilne uredjaje.

Hvala Brandnew, ima jos malo posla, ali sam generalno zadovoljan sa prikazom na racunarima, jos da sredim mobilne uredjaje i eto uradjenog prvog, a verovatno i poslednjeg sajta XD

• 8 months later...