Jump to content
Hinić

Izbor fotoaparata za snimanje HD videa.

Recommended Posts

Zelim da kupim fotoaparat za snimanje muzickog spota. Ja sam ubedjen da su ova dve canonova parata bolja od Nikon d5200, naravno prvo je bolji 7d pa onda verovatno 550d zelim da mi vi kazete koji je bolji. Hvala unapred. :)

A sta mislis o 600d ili 60d? Oba imaju isti video kao 550d i 7d, ali imaju pokretni ekran, koji dosta pomaze, ako se snima sa visine ili sa poda :D

Potpuno se slazem sa iznetim iznad. A izmedju 600D i 60D svakako idi na 60D i miran si :)

Ako ti se vise svidja 600D kupi 60D i daj meni a ja cu ti dat 600D :) hahah... jel posteno? :D

Ne bih se slozio da je slika ista na 550d, 600d i na 7d. Imao sam prilike da koristim 550d, 600d mi je prvi aparat Trenutno imam 7d slika je neuporedivo bolja pogotovo kada snimas nesto sa slabijim izvorom svetla. Teorijski jeste isto, senzor jeste isti ali u praksi totalno drugacije sa istim objektivima. Mozda sam ja u medjuvremenu naucio bolje da snimam, ko zna, i to je moguce ali... :) 7d je pre svega preciznijeg fokusa a i daleko manje ima noise pogotovo sa visim ISO-om. Druga stvar sa 7d dobijas daleko bolji, brzi, robusniji fotoaparat za fotografiju. Sve zavisi sta ti zelis. O 5200 ne bih ni razmisljao tu. Fleksibilni display znaci da se ne lazemo, ne bih mu apsolutnu prednost davao kod snimanja iz sumska jagoda perspektive ali na suncu i snimanju napolju zaista mnogo znaci. Kad spomenuh sunce setih se... Snimao sam nesto na 40c sa 600d i 550d. Posle neka 2 sata snimanja 550d smo morali da "odmaramo" jer se senzor pregrevao svaki cas. Na 600d nismo imali takvih problema ali mi se bukvalno svaka guma odlepila, cak je i plasticni deo sa natpisom 600d ispao i sve sam morao da lepim posle silikonom. Moj savet je, cak iako dosta njih kaze da je isto a meni se pokazalo da nije, da uzmes svaki aparat u ruku od ta tri i da ih pogledas dobro, neces se dvoumiti, veruj mi.

Zelim da kupim fotoaparat za snimanje muzickog spota. Ja sam ubedjen da su ova dve canonova parata bolja od Nikon d5200, naravno prvo je bolji 7d pa onda verovatno 550d zelim da mi vi kazete koji je bolji. Hvala unapred. :)

Ja bih ti toplo preporucio D5200 jer je prilicno bolji od 550d i 600d, radio sam godinama sa 7d i generalno svi ti modeli od 550d do 70d, svi zajedno imaju toliko problema sa moire-om da je to nesto najneukusnije sto moze da se dobije za novce. Na tim Canon modelima 720p je apsolutno neupotrebljiv, upravo zbog moirea koji je na manjoj rezoluciji videa jos gori. D5200 nema skoro nikakvih problema sa moire artefaktima. Drugo, 7D se zbog svoje zaptivenosti izuzetno lako i brzo greje tako da se pozdravis sa iole ozbiljnijim i duzim snimanjem sa njim u toplijem ambijentu, imao sam toliko neugodnih situacija u kome smo na svakih 5-10 minuta morali hladiti taj aparat da je veoma brzo bataljen kao ozbiljna sprava. Ti ipak razmisli dobro od d5200 jer ga mi cesto na malim snimanjima koristimo kao b Roll za 5d MkIII, i do nekih ISO 2500 ne postoji apsolutno nikakva razlika izmedju ta dva aparata. Pametno sa izborom.

Jedno je prica a drugo je realnost, pogledaj malo testove video D5200 vs nesto drugo pa ces videti o cemu pricam. Canon je bio krace vreme top izbor za video u doba 5D MKII (i to iskljucivo uparenog sa Mosaic Engineering ili Caprock Anti moire filterima), tu je negde bio i GH2 koji je posle hacka dobio krila (i koji ima vecu krajnju rezoluciju od GH3), medjutim D5200 bukvalno rastura sve Canone do 5D MKIII, a i sa njim je u ~90% situacija na ti. Da je u vreme kada je izasao imao nekompresovani HDMI (ali ga zato ima D5300), bio bi top izbor za indie 1080 24.25 i 30p produkciju.

Koliko se ja secam, glavni razlog zbog koga su snimatelji bili naklonjeniji Canonu je sto na Nikonu nije mogao da se menja otvor blende dok si u Live-view modu.

99% gledalaca nece primetiti moire , niti minimalnu razliku izmedju ovih aparata.

99% ljudi koji ih koriste , nece iskoristiti pun potencijal ovih aparata.

Veci efekat ce dati dobra kolor korekcija i fino osvetljena scena nego par (ne)izkrzanih ivica.

pokretacu teme prost i jednostavan predlog, uzmi bilo koji od navedana tri za sto manje novce , i snimi spot. Negde posle treceg ili cetvrtog spota znaces sta ti treba tj u kom pravcu zelis da razvijas svoju opremu u pogledu optike i aparata.

do tada samo praksa i praksa , a za to ti je bilo koji od navedena tri i vise nego dovoljan.

Koliko se ja secam, glavni razlog zbog koga su snimatelji bili naklonjeniji Canonu je sto na Nikonu nije mogao da se menja otvor blende dok si u Live-view modu.

Zavisi sta si koristio od objektiva, mi taj problem nikada nismo imali jer uglavnom koristimo Nikkor manual Aperture objektive na D7100 i D7000 (D7000 bas ima moire pa se uglavnom koristila za elaborirane kadrove u kojima je moire eliminisan :-) ), drugi razlog naklonjenosti Canonu bio je daleko laksa i prirodnija adaptacija starijih objektiva (M 42 uglavnom) na Canon mount, dok kod Nikona to predstavlja prilican problem zbog Auflagemaß-a, pa se sa adapterima koji to obavljaju kako treba (sa socivom) dobije i nezeljeno dodatno uvecanje koje poprilicno degradira sliku, dok sa adapterima bez sociva ne mozes da ides u beskonacnost. No sa D5300 niti ima moirea, a maltene ni jello efekta, mozes da menjas aperture u live view i ima nekomp HDMI sto sa Atomosom 2 daje ne odlicne nego izuzetne rezultate za budget produkciju. Bolje od daleko skupljih Canona.