Jump to content
Sign in to follow this  
Leon

Razlika u % Dot Gain-a

Recommended Posts

Pozdrav,

dugo nisam radio dizajn i prelom knjige, i tek sad sam primetio da su ranija default podešavanja za Dot Gain u Adobe paketu bila 20%, a sad je 15%, naravno u pitanju je Euro Prepress default.

Kao da su odlučili da nam malo potamne štampu, ako dobro kapiram...

Da li iko ima ideju zašto se to promenilo, kao i iskustvo koja podešavanja postaviti?

U ovom, konkretnom slučaju, štampa će ići na uncoated papir, format nešto preko A4 i ilustrovana fotografijama.

Standardno, ako imaš profil koji štamparija traži i ima, koristi njega. Ako nemaš, onda koristi najnoviji zvanični, a to imaš ovde.

Veliko hvala, zaboravio sam potpuno na eci, a svakako bi trebao da pročitam malo par stvari kod njih.

Negde sam skoro naleteo na priču da bi Dot Gain podešavanja trebalo čačnuti i u zavisnosti od vrste papira,

gramaže, kako koji upija i to.

Teško da se o tome vodi računa po našim štamparijama, tako da nema potrebe da se drkaš oko toga. Drugo, kapiram da je promena kozmetičke prirode, u smislu apdejta profila i sitnih doterivanja parametara, a to svakako ne utiče na nas sa ove strane.

Znam, samo sam ranije imao problem i fotografije su u štampi bile tamnije nego što je trebalo,

isto knjiga i isto uncoated papir, a od tada, a prošlo je oko 8 godina, nisam radio na uncoated papiru.

Još od studentskih dana sam stekao običaj da štamparima visim nad glavom sa mačem isukanim iz korica,

tako da ću svakako ići da overim štampu, ali svejedno...

Da dobiju potpuno zdrav fajl, a njih ću već srediti.

Za grayscale koristim isti profil kao i za kolor pa nisam morao da razmisljam o dot gainu. Photoshop u tom slucaju koristi podesavanja za crni kanal iz profila. Za kunstdruk koristim Iso_coated_v2_300, a za ofsetni Iso_uncoated, mada ne secam se da sam isprobao ovaj profil u crno beloj varijanti. Na ECI sajtu u paketu profila 2009 imaju za uncoated neki novi profil, ali ga nisam jos koristio.