toshe-sku
Jan 30 2011, 15:25
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=489323pastujem tekst. a vi vid'te...toliko o srbiji...i bajkama o naplatama minulog rada
Beograd -- Timoti Džon Bajford (70), tvorac legendarne TV serije Metla bez drške, iako narušenog zdravlja primoran je da radi kako bi preživeo pošto nema pravo na penziju.
Legendarni televizijski reditelj, u pola veka dugoj karijeri stigao je da bude profesor, prevodilac, pisac, glumac, fotograf.
Našu kulturu svojevremeno je zadužio izvanrednim televizijskim serijama za decu: „Neven”, „Babino unuče”, „Poletarac”, „Nedeljni zabavnik”, „Metla bez drške”.
Danas je Timoti u sedamdesetoj godini života. Zdravlje mu je ozbiljno narušeno, ali je prinuđen da radi kako bi preživeo. Sa suprugom živi na Zvezdari s osećanjem da nije zaslužio tako surovo ignorisanje društva čiju je kulturu mnogo zadužio.
“Pre nekoliko nedelja službenici opštine Vračar u Beogradu doveli su u pitanje moje pravo na zdravstvenu zaštitu u Srbiji jer nisu dobro poznavali Konvenciju između Engleske i Srbije o zbrinjavanju pacijenata. Uostalom, već pet godina sam državljanin Srbije, a i to se dogodilo jer je lično predsednik Tadić intervenisao”, kaže za Blic Timoti Džon Bajford.
Razočaran je odnosom države prema njemu.
“Zbir administrativnih zavrzlama me je ostavio bez mogućnosti da kao slobodan umetnik uplaćujem sebi staž i time jednog dana steknem pravo na penziju. Kada sam počeo da snimam televizijske serije za decu u Beogradu, predao sam zahtev da postanem član Udruženja dramskih umetnika SFRJ. Rekli su mi da je to nemoguće jer sam strani državljanin. Bez članstva u Udruženju, kao slobodan umetnik nisam mogao za sebe da uplaćujem staž i tako sam ostao bez penzije. Do pre šest godina nisam imao državljanstvo Republike Srbije. Čim sam ga stekao otišao sam u Penzioni fond gde su mi objasnili da bih pravo na redovnu penziju stekao tek ako bih svakog meseca narednih petnaest godina uplaćivao staž. Sve do svoje 80. godine života, što je potpuno neizvesna stvar. Ko mi garantuje da ću živeti do tada. Imam ozbiljne probleme sa zdravljem i sav novac koji supruga i ja zaradimo ide na moje lečenje. Neki siguran novac bi mi dobrodošao jer mislim da sam svojim autorskim radom u Srbiji zaslužio da dostojanstveno proživim koliko mi je još ostalo”, objašnjava Bajford.
Mnoge ugledne ličnosti sa javne scene u Srbiji među kojima je najviše umetnika i televizijskih profesionalaca predlagale su dva puta Timotija Džona Bajforda za nacionalno priznanje koji mnogi krste nacionalnom penzijom.
“Džabe kada nemam redovnu penziju, a to je prvi uslov za dobijanje nacionalnog priznanja. Nemaju ni sportisti redovnu penziju, pa ostvarivanjem značajnih rezultata na velikim takmičenjima stiču pravo na nacionalno priznanje. Neka serija „Neven” bude moj najveći sportski uspeh u životu. Nisam siguran da je administracija u Srbiji spremna da u mom slučaju napravi presedan. Bio bih unikatan jer nijedan stranac nije toliko dugo radio i živeo u Beogradu poput mene a ostao bez radnog staža i penzije i tek u 65. godini života stekao pravo na državljanstvo”, zabrinut je Bajford.
U poslednjih nekoliko godina izdavačka kuća PGP-RTS prodavala je kompletnu seriju „Neven” na DVD formatu. Nekoliko puta je doštampavan tiraž, ali Timoti Džon Bajford nije dobio ni jedan jedini dinar autorskog honorara.
Christopher Carrion
Jan 30 2011, 16:18
Sramota.
Srbija ubija.
LuckyBug
Jan 30 2011, 17:20
Vala bas, sramotno.
hollymolly
Jan 30 2011, 18:16
bruka i sramota
toshe-sku
Jan 30 2011, 22:34
Medju komentarima gornjeg linka se nasla i ova poruka:
'Timothy Byford
Nedelja, 30. 01. 2011. 18:40h
Jako sam dirnut kad citam sve vase komentare. Iskreno mogu da kazem da ljubav i postovanje koje dobijam od svih vas mnogo mi vise znaci nego nekakva penzija. Hvala vam od sveg srca. Timothy Byford'
Naravno, tamo se pojavio i kukolj nastao iz kursadjija i sarenice
toshe-sku
Jan 31 2011, 23:35
Ovde se nalazi online peticija za dodelu penzije Timoti Džon Bajford-u
http://www.gopetition.com/petition/42460.html
inner universe
Feb 1 2011, 02:06
potpisao
syndrome
Feb 2 2011, 09:15

sta tek ja da ocekujem sa svojih 65-70
kobayashi
Feb 2 2011, 12:35
Kamo lepe srece da zivimo u zemlji gde bi ovo bilo istinito:
http://www.njuz.net/politicari-se-svadaju-...mogne-bajfordu/
Christopher Carrion
Feb 2 2011, 12:44
Ja, na žalost, mislim da upravo u takvoj zemlji i živimo. Verovatno će se Bajfordov problem baš tako i rešiti.
toshe-sku
Feb 2 2011, 14:55
obzirom na odziv peticiji-sumnjam
Christopher Carrion
Feb 2 2011, 15:11
Pa dobro, te online peticije su se pokazale kao prilično beskorisne. To nije način ni za stvaranje ni za artikulisanje pritiska javnosti.
bannedbyRetard
Feb 3 2011, 12:21
evo spasa!!!!
Sličnost Bajfordove sudbine sa problemom Eve Ras, kada joj je pre nekoliko meseci ukinuto pravo na penziju, navela je TV Pink da i u ovom slučaju pritekne u pomoć i uputi Bajfordu poziv da uđe u sledeću sezonu rijaliti šoua „Farma“.
ivanitza
Feb 3 2011, 14:48
Ali, ali .... mrf. Ne znam šta da kažem na ovaj poslednji post.
inner universe
Feb 3 2011, 15:39
e bash O.o
Nego mene interEsuje da vi mene kazhete, koliko je vas ovde zapravo potpisalo peticiju?
LuckyBug
Feb 3 2011, 15:40
To je citat sa njuz-a.
ivanitza
Feb 3 2011, 18:16
Ja jesam i pisalo je da sam 225-ta. Ako je iz njuza onda ima smisla.
dedadrda
Feb 4 2011, 02:03
potpisao (827-i) i prosledio svima iz mail asresara.
okmijun
Feb 4 2011, 03:32
Kakav ODVRATAN narod...
Pola vlastele je raslo u doba tih emisija, pitanje je ko je imao televizor tad...
toshe-sku
Feb 6 2011, 01:02
na fejsbuku se napravilo nekoliko grupa podrske.
Moj idol je Timothy John Byford, a tvoj ?,
Timothy John Byford - pravo na nacionalnu penziju,
Nacionalna penzija za Timotija Džona Bajforda (Timothy John Byford)
na njima su ostavljene i ove dve poruke:
Dobra vest. Izgleda da intervuj u Blic i neverovatna podrska svih vas su urodili plodom. Juce su mi zvali iz Udruzenja Dramskih Umetnika Srbije. Oni se vec dve godine bore da resi moj penzijsku situaciju ali bez uspeha. Sad oni kazu da medijska "bura" je znatno promenila stvar i postoji mogucnost da se plate ta potrebn...a 15 godina staz is fonda, tako da dobijam redovnu penziju i zatim mogu da konkurisem za nacionalnu penziju.
Javicu se ovde kad dobijam redovnu penziju. U medjuvremenu mnogo vam hvala za vasu vrlo znacajnu podrsku.
Veliki pozdrav svima,
Timothy Byford
--------------
Vrlo sam dirnut podrskom i ljubavlju da ste svi izrazili u vezi sa mojom situacijom. To mi mnogo vise znaci nego bilo koja penzija. Hvala vam, ali molim vas, nemojte da osnujete nikakav fond ili slicno. Ono sto ocekujem od drzave je nacionalno priznanje. Nisam ni blizu " ïvici egzistencije" kao sto neki novinari su pisali. Ceo zivot sam radio za svoju egzistenciju i cu da radim i sada. Od nedelje sam dobio nekoliko poslovnih ponuda, bar delimicno zahvaljajuci vasoj masovnoj podrsci. Hvala vam od sveg srca!
inner universe
Feb 6 2011, 03:07
hvala za update
Meni je muka od ovakvog žickanja penzije. Svako radi, zarađuje, štedi ili odvaja za penziju. Svako bira (ili prihvata) posao kojim će da se bavi.
Biti umetnik ili sportista je isto kao biti i zavarivač, policajac, vozač itd... Zašto cela nacija treba da izdvaja za nekoga ko se bavio svojim poslom iz hobija ili ljubavi? Te priče o promovisanju zemlje mi ne piju vodu....
Sve u svemu ja sam protiv toga.
CITAT
Zašto cela nacija treba da izdvaja za nekoga ko se bavio svojim poslom iz hobija ili ljubavi?
o.O Bilo bi dobro da ti crncis sto godina a onda na kraju nemas pravo na penziju, pa da te vidim onda, kladim se da bi bio ispred skupstine sa kantom benzina .
ivanitza
Feb 6 2011, 19:34
Blur, da je čovek sedeo i gledao u plafon ceo život ovo što si rekao bi imalo smisla.
CITAT (ivanitza @ Feb 6 2011, 19:34)

Blur, da je čovek sedeo i gledao u plafon ceo život ovo što si rekao bi imalo smisla.
A šta je radio? Pokušao je da uplaćuje penziono, nisu mu dozvolili zato što je strani državljanin. Zašto onda nije odvajao sa strane i štedeo za starost?
A moj stav se inače odnosi i na sve sportiste koji dobijaju nacionaln penzije, i umetnike.
Zašto mravi da izdržavaju cvrčke? Ne volim da mi se neko navali na grbaču zato što je "zaslužan". Zašto neko od dole pobrojanih ne bi meni davao penziju?
CITAT
Dobitnici popularno nazvanih "nacionalnih penzija" su književnici David Albahari i Gojko Đogo, reditelji Goran Paskaljević i Srđan Karanović, violinista Jovan Kolundžija, kompozitorka Ivana Stefanović, glumice Jelena Jovanović Žigon i Vera Mihić, karikaturista Predrag Koraksić, zatim glumac Josif Tatić, vokalni solisti Zafir Hadžimanov, Miroslav Ilić i Merima Njegomir, slikar Borislav Šajtinac.
Priznanja su dobili i filmski kritičar i reditelj Milan Špiček, dramski umetnik Dragoslav Nikolić, operska umetnica Olgica Hadži Nešić Đokić, prevodilac Drinka Gojković, kompozitor Radivoje Radivojević, TV autor, pisac, prevodilac Dragan Babić, pisac, prevodilac Živislav Bogadanović, istoričar umetnosti Sreto Bošnjak, književnik Slavko Gordić.
Na spisku su takođe književnici Dragan Dragojlović, Slobodan Zubanović, arhitekta Vladislav Ivković, reditelj Dimitrije Jovanović, likovna umetnica Ljubinka Jovanović Mihailović, književnica Zlata Kocić Rastegorac, glumac Tomo Kuruzović, kao i dirigent Ljubiša Lazarević, likovni umetnik Milan Marinković, dramaturg, teatrolog Petar Marjanović.
Među dobitnicima su i književnici Radovan Marković i Bratislav Milanović, kompozitor Slobodan Marković, akademski slikar Slobodan Milivojević, likovni umetnik, vajar Leposava Milošević Sibinović, zatim reditelji Milivoje Milošević, Milenko Misailović, balerina Katarina Mićunović, kompozitor i muzičar Radomir Mihailović, dirigent i kompozitor Milan Mihajlović.
Nacionalne penzije od ferbruara dobijaće i muzikolog Snežana Nikolajević, filmski reditelj, scenarista Vlastimir Radovanović, vajar Slavoljub Radojčić, slikar Aleksandar Rafajlović, arhitekta Aleksandar Stjepanović, arhitekta Predrag Cagić i književnica, prevodilac Marija Šimoković.
Komisija za utvrđivanje predloga za dodelu posebnih priznanja radila je u sastavu: teatrolog Petar Volk (predsednik Komisije), književnik Dobrica Erić, filmski teoretičar i kritičar Dinko Tucaković, kompozitor Rajko Maksimović, istoričar umetnosti Natalija Cerović, arhitekta Goran Vojvodić i književnik Zoran Paunović.
A volis da ti se navale na grbacu oni sto nista ne rade a dobijaju socijalnu pomoc? Msm, ne govorim ja nista protiv njih, ja bih i njima dao, samo mislim da tvoj stav nije u redu.
CITAT (px325 @ Feb 6 2011, 21:32)

A volis da ti se navale na grbacu oni sto nista ne rade a dobijaju socijalnu pomoc? Msm, ne govorim ja nista protiv njih, ja bih i njima dao, samo mislim da tvoj stav nije u redu.
Nisam ja nikome na grbači i neću nikoga na mojoj...Zašto ne dajemo nacionalne penzije zaslužnim poljoprivrednicima, zaslužnim učiteljima, zaslužnim vatrogascima, zaslužnim grafičkim dizajnerima, zaslužnim copywrighter-ima, zaslužnim account director-ima itd... gde je granica? Ako si uplaćivao doprinose tokom radnog staža, imaćeš penziju, a ako nisi dobijaćeš socijalu a ne "nacionalnu penziju". Što ja nisam zaslužan, zašto ti nisi zaslužan ili bilo ko na ovom forumu?
Ako ti zaslužni treba da se obezbede, neka se osnuje neki fond, pa neka građani uplaćuju putem SMS-a za sve zaslužne. Znaš li koliko bi se para skupilo tim putem? - NULA dinara! Zato što niko ne želi da daje pare "zaslužnima". A ovako se političari razbacuju sa našim parama, može im se..
Christopher Carrion
Feb 6 2011, 22:54
CITAT (Blur @ Feb 6 2011, 20:52)

Zašto mravi da izdržavaju cvrčke?
Ako je tebi Timoti Bajford cvrčak onda...
inner universe
Feb 6 2011, 23:18
Uvesti komisiju za postojanje... Obidju te par puta godishnje pa ako ne prodjesh test (tipa ko je T.B. i shta je uradio u zhivotu).... dezintegrishu te.
- off
Ja duboko i iskreno verujem da ljudi chije zhivotno delo (radni vek) u bilo kom domenu stvaralashtva prevazilazi njih same kao osobe, a van su svih poredjenja sa svojim kolegama, zasluzhuju nacionalnu, planetarnu ili kakvu god penziju. Smatram da zasluzhuju najbolji moguci tretman jer su, u masi nas obichnih ljudi, svetla tachka ove planete koju svojim bitisanjem oblikuju na jedan tanan i prefinjen nachin. Nachin koji nije ogranichen na jedan odredjeni momenat njihovog postojanja, vec se prostire mnogo shire i na nivou koji se meri generacijama ponekad (muzichari npr), i da kao takvima mozhemo da im oprostimo shto nisu bash u stanju da se dovijaju sa nashim propalim drzhavnim aparatom i zemljom koja postoji samo na papiru.
Nacionalne penzije upravo i postoje iz razloga da ljudi kao shto si ti Blur ne bi imali pravo da odluchuju putem sms-a o vrednosti nechijeg doprinosa opshtoj kulturi i pomeranju granica zacrtanih trenutnim arshinima..
CITAT (inner universe @ Feb 6 2011, 23:18)

Nacionalne penzije upravo i postoje iz razloga da ljudi kao shto si ti Blur ne bi imali pravo da odluchuju putem sms-a o vrednosti nechijeg doprinosa opshtoj kulturi i pomeranju granica zacrtanih trenutnim arshinima..
To je lepo, da ljudi kao ja nemaju pravo da odlučuju ko je "zaslužan", ali zato ljudi kao ja imaju pravo da pune budžet kroz razne poreze i doprinose, i od tih para da se isplaćuju "zaslužni".
I kako merite "doprinos opštoj kulturi" i za koliko su pomerene granice? Živo me zanima...
Christopher Carrion
Feb 7 2011, 11:04
CITAT (Blur @ Feb 7 2011, 08:31)

I kako merite "doprinos opštoj kulturi" i za koliko su pomerene granice? Živo me zanima...
Pa evo, recimo, tvoj je nula a Bajfordov je veći od nule.
ivanitza
Feb 7 2011, 12:28
Mnoooooogo veći.
CITAT (ivanitza @ Feb 7 2011, 12:28)

Mnoooooogo veći.
Ma neka je njegov najveći na svetu

a moj najmanji, nemam ništa protiv. Ja samo ne želim da se od raznih nameta ili poreza koje plaćam (a niko me i ne pita da li uopšte želim) razbacuju pare na sve strane. Voleo bih da mogu da ne plaćam ništa ovoj #%$#%%$ državi....
Ji 4Tze
Feb 7 2011, 15:35
E, uvek neko mora da kontrira... Ovo nije razbacivanje već treba da bude mera/privilegija razvijenog društva (ili onog ko naginje ka tome).
Zašto kažem kontrira - zato što pored silnih kapitalnih razbacivanja, krađa u budžetu, napucanih troškova, autoputeva, nameštenih tendera i sl. stvarno je neukusno razglabati o ovakvoj temi. Na kraju, da su svi oni znali kako će njihova država i sistem u kome su živeli završiti...
ivanitza
Feb 7 2011, 17:36
Ovde nije reč o tome da će neko biti nekome na grbači i slično već da čovek u ovoj zemlji zaslužuje penziju sa svojih 70 godina. Bajford nije debil i odvajao je sa strane jer kao što vidiš kaže da ne umire od gladi. Bezobrazluk je da neko dobije državljanstvo tek sa 65 godina (i to posle svega što je uradio za kulturu ove zemlje) i tek tad dobije pravo da uplaćuje sebi penziju koju mora da uplaćuje narednih 15 godina da bi mogao da vidi neke pare.
O tome se ovde radi i ne vidim kako je ovaj čovek ikome na grbači. Njemu je država na grbači.
Christopher Carrion
Feb 7 2011, 21:36
Upravo tako. A čak i da mi svi zaposleni izdvajamo za njega, da bi eto forme radi on nama bio na grbači (iako mu svi dugujemo zapravo a u naše ime je to trebala da učini ova besmislena zemlja), to bi značilo da za neku penziju od 50.000 dinara ja treba da mu dajem mesečno 0.027 dinara (broj zaposlenih u martu 2010. je bio 1.841.038). To je cifra koja čak fizički ne može da se izrazi ni jednim apoenom koji važi u Srbiji. Priča o tome nije ni stvar principa, takvi komentari su besmisleni.
toshe-sku
Feb 7 2011, 21:46
zar Adrijana Lima nije dobila neki pasos od Dacica?
neku penziju, nacionalnu ili nenacionalnu bi trebao dobiti. Ako je mogu imati Mesic, Предраг Кораксић, Miroslav ilic, Slađana Milošević onda moze i on.
bolje je od samih srba nalazio motive za decu. poletarac, cika joca zmaj, babino unuce ili metla bez drske- sve domaci proizvodi. bez ijednog ing nastavka.
CITAT (Christopher Carrion @ Feb 7 2011, 21:36)

Upravo tako. A čak i da mi svi zaposleni izdvajamo za njega, da bi eto forme radi on nama bio na grbači (iako mu svi dugujemo zapravo a u naše ime je to trebala da učini ova besmislena zemlja), to bi značilo da za neku penziju od 50.000 dinara ja treba da mu dajem mesečno 0.027 dinara (broj zaposlenih u martu 2010. je bio 1.841.038).
Ali ja sve vreme o tome i pričam. Ko oseća da nekome nešto duguje neka mu sam plati...ne želim da neko oseća dužnost a da je plaća tuđim novcem.
CITAT
neku penziju, nacionalnu ili nenacionalnu bi trebao dobiti. Ako je mogu imati Mesic, Предраг Кораксић, Miroslav ilic, Slađana Milošević onda moze i on.
Ne treba niko od njih da je ima, ako nije uplaćivao u PIO fond
CITAT
Bezobrazluk je da neko dobije državljanstvo tek sa 65 godina
kao na primer gomila naših gastarbajtera koji će dobiti nemački pasoš u sledećem životu...
ali kako god, moje mišljenje ne menja ništa.....
LuckyBug
Feb 7 2011, 23:31
Poenta je ono sto CC rece s' pocetka rasprave, ako neko zaista misli da je dovoljno uplacivati u PIO, te da ce po zavrsetku karijere sve biti sjajno i bajno taj nema penzionere u svojoj blizoj okolini, ili su isti nesto na prevaru i vezu zavrsili.
Prava muka pocinje tek tada, zavlacenja, odugovlacenja, nestale godine, obracuni koji nemaju veze sa zivotom ...
inner universe
Feb 8 2011, 02:13
poenta je da je glupost neunishtiva...
CITAT (inner universe @ Feb 8 2011, 02:13)

poenta je da je glupost neunishtiva...
... glupaci su tako inventivni.
DEDA_RUMA
Feb 8 2011, 12:47
Sta radis kada nisi drzavljanin ove zemlje da bi ocekivao penziju kada dodje vreme za to? Pa, verovatno bi uplacivao penziono osiguranje u filijalama zemlje ciji si drzavljanin. U ovom sistemu to jednostavno treba da funkcionise po principu "koliko para - toliko muzike". Dakle, ukoliko gospodin Bajford nije uplacivao penziono osiguranje, on nema pravo na penziju. Mozda je covek zasluzio, u to necu da ulazim, ali on svakako nije izdvojio ni jedan dinar jer to ne bi bilo po zakonu zemlje u kojoj je radio. ALI ZASTO ONDA POBOGU NIJE OBEZBEDIO SEBI PENZIJU U ZEMLJI CIJI JE DRZAVLJANIN? Pazi boga ti, ni dolara ne uplatiti, a ocekivati penziju. Ma da, nema problema!
I nemojte o humanosti i ostalim glupostima, nije on jedini koji gladuje u ovoj drzavi i svakako nije jedinstven slucaj po pitanju zivotnog dela. Svako ko je ista odradio za ovu zemlju, bio on bagerista, reziser, pilot, sta-god zasluzuje penziju...a da li znate koliko je takvih koji gladuju i fakticki nemaju apsolutno nikakve uslove za zivot? Pa, sigurno svi imate barem jednog takvog u porodici.
Nemojte me shvatiti pogresno, gospodin Bajford svakako zasluzuje penziju i opustenim zivot u tim godinama, ali da je sve po zakonu - nije.
LuckyBug
Feb 8 2011, 13:36
Kreni da uplacujes u PIO, i javi se kad krenes da primas penziju, podeli utiske ... Ako u medjuvremenu ne odapnes kada ti saopste procenu, nestale godine, i cekajuci godoa sa resenjem.
Super vam je to nacin, samo u nekoj drugoj zemlji, sire je to i od Bajforda, to je posebna tematika.
Garant 50 000 da mu bude penzija, ono, ajd mozda bi trebao da dobija i vise, ali kada se pogleda kolike su prosecne penzije i kolike su prosecne plate to je jako puno, mada sto se mene tice dao bih mu ja i vise

.
P.S: Nemojte da napadate drzavu, jer Srbija kao drzava nikada nikome nista lose nije uradila, ako ima krivih krivi su oni koji su je vodili/vode!
Christopher Carrion
Feb 8 2011, 15:35
Pa mislim, država je apstrakcija (eventualno kao geografski prostor), uvek su ljudi u pitanju.
feedback
Feb 8 2011, 15:52
QUOTE (DEDA_RUMA @ Feb 8 2011, 12:47)

ALI ZASTO ONDA POBOGU NIJE OBEZBEDIO SEBI PENZIJU U ZEMLJI CIJI JE DRZAVLJANIN? Pazi boga ti, ni dolara ne uplatiti, a ocekivati penziju. Ma da, nema problema!
ih deda...
“
Zbir administrativnih zavrzlama me je ostavio bez mogućnosti da kao slobodan umetnik uplaćujem sebi staž i time jednog dana steknem pravo na penziju. Kada sam počeo da snimam televizijske serije za decu u Beogradu, predao sam zahtev da postanem član Udruženja dramskih umetnika SFRJ. Rekli su mi da je to nemoguće jer sam strani državljanin. Bez članstva u Udruženju, kao slobodan umetnik nisam mogao za sebe da uplaćujem staž i tako sam ostao bez penzije.
Do pre šest godina nisam imao državljanstvo Republike Srbije. Čim sam ga stekao otišao sam u Penzioni fond gde su mi objasnili da bih pravo na redovnu penziju stekao tek ako bih svakog meseca narednih petnaest godina uplaćivao staž. Sve do svoje 80. godine života, što je potpuno neizvesna stvar. Ko mi garantuje da ću živeti do tada. Imam ozbiljne probleme sa zdravljem i sav novac koji supruga i ja zaradimo ide na moje lečenje. Neki siguran novac bi mi dobrodošao jer mislim da sam svojim autorskim radom u Srbiji zaslužio da dostojanstveno proživim koliko mi je još ostalo”
CITAT (feedback @ Feb 8 2011, 15:52)

ih deda...
“Bez članstva u Udruženju, kao slobodan umetnik nisam mogao za sebe da uplaćujem staž i tako sam ostao bez penzije.
Šta ga je sprečavalo da taj iznos, koji bi uplaćivao za penziju, ostavlja sa strane (banka, slamarica...)?
inner universe
Feb 8 2011, 17:13
Je l' ti to stvarno pokushavash da kazhesh kako pare u slamarici/banci iz 81e vrede sada koliko i onda??! Pa josh posle devedesetih i hiper inflacije? ;D Otkud znash da nije ostavljao?
Bez uvrede, al' ti si klasichan kontrash. Pratim shta prichash od pochetka. Uporno ponovo postavljash pitanja na odgovore koji su ti vec dati i vrtish iz shupljeg u prazno samo da bi neshto rekao. Ova tema mozhe da ide josh 3 strane jer u stvari nisu problem Bajford i penzije, vec, rekao bih, tvoje nezadovoljstvo samim sobom. Ja sam radio, moje pare, moje ovo, moje ono. Ko da gledamo Maratonce - "Necete me prevariti, hocu svoj deo"...
DEDA_RUMA
Feb 8 2011, 18:11
CITAT (feedback @ Feb 8 2011, 15:52)

ih deda...
“ Do pre šest godina nisam imao državljanstvo Republike Srbije. Čim sam ga stekao otišao sam u Penzioni fond gde su mi objasnili da bih pravo na redovnu penziju stekao tek ako bih svakog meseca narednih petnaest godina uplaćivao staž.
ALI ZASTO ONDA POBOGU NIJE OBEZBEDIO SEBI PENZIJU U ZEMLJI CIJI JE DRZAVLJANIN?
Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vas
kliknite ovde.