Pomoć - Pretraga - Članovi - Kalendar
Puna verzija: Sa video kasete na kompjuter
Dizajn Zona > Specijalni forumi > Film i Video
zakd
Pozdrav,

izvinjavam se što narušavam koncept foruma laičkim pitanjima.... rolleyes.gif

Interesuje me kako da prebacim neke svoje video snimke sa starih video kaseta preko video rekordera na komp kako ih ne bih izgubio za stalno.
evo šta imam od opreme:

Video mi u kvaru ali to ću pozajmiti smile.gif
SkyStar2 karticu ako ti ima veze sa ovim

Canon HV30 cameru pa se nadam ako mogu sa video rekordera snimati na kameru direktno onda je to super

grafička radeon 9600XT koja ima s-video/composite connector i dvi connector

pinnacle tuner karticu za TV prijem koja nikako ne radi kada imam instaliranu SS2 karticu....

Molim za savete, i unapred hvala
IxMaster
VHS Video spojiš sa Pinnacle TV karticom, startuješ program (npr.: InterVideo-WinDVR) = mpg2 video fajl, koji pomoću npr. programa Sony DVD Architect Pro prebaciš u DVD VIDEO i onda uživaš i gledaš na kućnom DVD plejeru. smile.gif
vukx
^mozes i ovako, ali mozda malo bolji rezultat mozes dobiti preko HV30 kamere. Verovatno ce ti i biti jednostavnije, posto inace capture-ujes preko firewire-a. Evo ti neki link kao za uputstvo za spajanje i settings-e na kameri:

http://www.videohelp.com/forum/archive/cap...30-t356093.html
IxMaster
^^^ Može i preko kamere, sad sam tek video da ima i kompozitni video in na kameri... znači može kako 'oće... smile.gif
zakd
...hvala ljudi na pomoći.
Evo ja uradeh sve samo mi neide od ruke da usnimim video fajl.
Znači povezao video preko kamere i na kameri ide video bez problema sa zvukom i to kada je kamera u PLAY modu.
Takodje kada otvorim recimo Windows Movie maker vidim video fajl i ton.
Jedino što ne kapiram je kako da ga usnimim na komp.
Kada idem na opciu capture video meni se startuje kaseta na kameri i nema signala sa videa već ono što je na kaseti ranije snimljeno...
gde ja to grešim,,, ili je u pitanju softver....

Sve sam pokušavao preko Windows Movie maker, Ulead video studio 7, Vegas pro 8, adobe premier....
uvek ista priča...
molim za pomoć......
zakd
.....^^^ uh malo mi je hitno jer sam planirao ovaj vikend da iskoristim da prebacim nekoliko kaseta ali, evo jednostavno ne kapiram gde grešim???..... ima li nekog budnog od jutros sa voljom da pruži pomoć.....
joes021
Nadam se da ce ti parce teksta iy moje knjizice pomoci

Recept za unos analognog videa putem TV kartice (direktno u MPEG-2 format)

Veliki broj ljudi želi da koristi računar opremenjem TV karticom kao PVR. PVR je engleska skraćenica za Personal Video Rekorder odnosno to je praktički kompjuter oprememljen namenskim software-om koji zamenjuje naš stari dobri VHS rekorder. Bilo kakav materijal koji treba da digitalizujemo a da se on kasnije ne koristi za neku montažu koja ima visoke kvalitativne zahteve najjednostavnije je da grebujemo direktno u MPEG-2 format. Na žalost ovde ne mogu da dam jednostavan i jednoznačan savet. Za direktno „grebovanje“ u MPEG-2 formatu dosta zavisi od hardver-a koji posedujete. Najlakše je naravno ako imate karticu koja se isporučuje i sa pratećim software-om koji ima takvu opciju. Skoro svi proizvođači TV kartica u paketu sa karticom isporučuje i neki PVR software. Recimo, sada ipak prevaziđena TV tuner kartica Pinnacle PC TV dolazi sa aplikacijom pod nazivom PCTV Vision. Ovo parče software-a omogućava da karticu koristite kao pravi MPEG-2 video rekorder.

Ovaj software daje mogućnost da birate sve bitne video i audio parametre: kompresiju, bitrate i rezoluciju. Ovakav program je zlata vredan jer je u njemu integrisan i MPEG-2 kodek. Zašto to napominjem? Iako postoji jako puno dobrih a besplatnih programa za razne namene, ipak nema besplatnog MPEG-2 enkodera koji radi u realnom vremenu. Kada kupujete karticu za digitalizaciju videa obavezno vodite računa da uz karticu dobijete i kvalitetan software koji ima MPEG-2 enkoder u realnom vremenu. Ova mogućnost je izuzetno bitna ako želite da računar koristite kao video rekorder, međutim morate da znate da je digitalizacija videa u nekom od kvalitetnih AVI kodeka a zatim kompresija u MPEG-2 mnogo bolje rešenje po pitanju kvaliteta. Mana „grebovanja“ u AVI a zatim kompresovanje u MPEG-2 je veliko zauzeće prostora na hard disku a zatim i vreme potrebno da se izvrši kompresovanje.

Napomena!
Zbog licencnih prava skoro da je nemoguće naći besplatan MPEG-2 enkoder u realnom vremenu. Ipak da znate da postoji i MPEG-2 enkoder koji je napisan kao kodek koji se integriše u Winows operativni sistem. Ovaj kodek se zove YMPEG i svojim ranijim danima (do verzije 0.64) bio je besplatan. Trenutno aktuelna verzija je 3.3 i košta 30$. Na pratećem DVD-u ćete pronaći čak i staru besplatnu verziju ovog kodeka. Nova verzija je ipak dosta bolje od ove besplatne i to uglavnom po pitanju vizuelnog kvaliteta dobijenog fajla.

Za one koji se ne boje da eksperimentišu evo i vrlo retkog mesta na internetu odakle možete da „skinite“ i besplatnu (staru) verziju YMPEG-a:
http://www.codec-download.com/modules.php?...tit&lid=405
joes021
ukoliko koristis kameru i firewire onda ti treba sledece varijanta

Unos analognog videa putem kamkordera sa „signal throughpout“ opcijom (često se naziva „E-E“ opcija)

Znam, znam... Dao sam glupo ime za naslov, ali stvar je odlična. Imate neki snimak na traci (recimo VHS ili 8mm) a želite da ga ugrebujete ali nemate karticu koja bi to mogla da uradi kvalitetno ili uopšte nemate takcu karticu. Ako ste malo dublje ušli u digitalni video evo rešenja.

1. Analogni player povežete sa kamkorderom pomoću AV video kabla
2. kamkorder pomoću firewire veze povežete sa računarom
3. pustite reprodukciju na analognom uređaju
4. uključite snimanje u programu za „capturing“ na računaru

Da bi ovaj način zaista radio morate imati obezbeđeno par uslova:

- kamkorder mora da ima analogni ulaz
- kamkorder mora da ima opciju koja se na engleskom zove „digital signal pass-through” što u stvari znači da video signal može da prođe kroz kamkorder i da se istovremeno “pojavi” na firewire izlazu.

Napoomena!

Kamkorderi koji “ne mogu” da “usnime” digitalni video
- DV in i prepravka kamera -

Prilikom kupovine digitalne video kamere treba obratiti pažnju na mnogo detalja. Pošto se ova knjiga ne bavi snimanjem (ostavićemo to za neku drugu priliku) već uglavnom pričamo o nelinearnoj montaži pitanje kamkordera u ovoj knjizi se uglavnom svodi na komunikaciju sa ostalim delovima sistema. Digitalne kamere imaju mogućnost da krajnje jednostavno razmenjuju video sa računarom pomoću IEEE 1394 protokola. Zbog nekih pravnih zavrzlama veliki broj kamera koji se prodaje u evropi ima „osakaćen“ deo za komunikaciju. Standard IEEE 1394 je po svojoj definiciji dvosmeran, međutim neke kamere mogu samo da „izvezu“ a ne i da „uvezu“ video informacije. U prevodu na tim modelima radi samo „video out“ ali ne i „video in“ funckija. Ukoliko ste vlasnik malog studija i nemate previše opreme ovo bi mogao da bude veliki minus za te modele kamkordera. Prilikom nabavke kamkordera pored svih onih klasičnih stvari koje odmah zapadaju za oko: format, zum, veličina, težina, oblik, kvalitet objektiva itd, svim klijentima savetujem da dobro razmisle da li će im karkorder ikad treba da služi i kao snimač. Idealno bi bilo da vaš kamkorder ima mogućnost „digital signal pass-through” što u stvari znači da video signal može da “uđe” preko analognog ulaza i da se istovremeno “pojavi” na firewire izlazu. Time ste sebi praktički obezbedili jeftin ali odličan konvertor signala jer to sve odradi kamkorder koji ionako treba da imate. Postoje kamkorderi koji “teoretski” sve ove mogućnosti imaju ali su one veštački isključene da bi mogle da se prodaju u evropi. Ovo je rađeno zbog već pomenutih pravnih zavrzlama. Ukoliko ste hrabri a vlasnik ste nekog takvog kamkordera možete da pokušate da ih “otključate”. Ovo je posao koji je najsličniji ozoglašenom dekodiranju mobilnih telefona.

Napomena!
Ovaj postupak nije specijalno komplikovan ali nosi određenu dozu rizika. Ukoliko baš želite da probate da otključate kamkorder više informacija ćete naći na sledećim linkovima:

http://pagina.vizzavi.pt/~ng93827a/JVC/
http://lea.hamradio.si/~s51kq/DV-IN.HTM
eko 888
Pitalica Imam kameru SONY DCR-HC51E i PINNACLE 12 software sve funkcionise sve OK preko fire wire kartice kako da povezem u ovu kombinaciju i vedeo pleyer kako bi presnimio stare video kasete na DVD
thenks
djolepiv
za prebacivanje sa vhs na komp (ta) kamera ti nista ne znaci. moras imati neku karticu sa analognim video ulazom.
vidi ako neki poznanik ima kamericu sa analog video in, u tom slucaju bi mogao da iskoristis kamkorder kao analogno digitalni konverter (analogni ulaz u kameru - dv izlaz iz kamere i ulaz preko firewire na pc). znam da neke starije canon mini dv kamere imaju tu opciju (na kraju oznake imaju slovo "i").
ako imas tv karticu, moze lepo da posluzi.
vidi da li taj pinnacle ima za grebovanje opciju da umesto firewire zadash analog video in.
zadaj codec panasonic dv, bice ok. http://www.free-codecs.com/download/Panasonic_DV_Codec.htm
maximalna rezolucija koju mozes da izaberes bice (najverovatnije) 768x576 ali izaberi 720x576.
audio out iz vhs-a ubodes u line-in u audio karticu.
radio sam to sa virtual dub-om, nije bilo problema, osim sto je grebovao upper field first a dv je lower, ali ima neki plugin sa kojim mozes u realtime-u da zamenis field order.
i da... moze doci do desinhronizacije usled drop frameova, to moze da se resi u virtual dub-u, lock video stream to audio, tako nekako se zove opcija.
pomenuo sam panasonic dv. ne moras taj codec. meni je bio zgodan jer sam montirao taj materijal...
toliko me pamcenje sluzi smile.gif
joes021
Objasnjenje na

digitalizacija preko kamkordera
Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vaskliknite ovde.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.