Pomoć - Pretraga - Članovi - Kalendar
Puna verzija: Kako izabrati/naci odgovarajuceg arhitektu?
Dizajn Zona > Specijalni forumi > Arhitektura
Maya79
Cao, svima. Ja sam Maja, i potpuni sam stranac na ovom forumu, ali evo vec nekoliko nedelja iscitavam stranice pa sam odlucila danas i da se registrujem i potrazim savet od svih vas koji su spremni da me usmere i da mi pomognu. Nadam se da se ovaj moj problem ne kosi sa pravilima foruma i da ne trazim previse, a ako je tako slobodno me obrisite.
Radi se o sledecem:
Pocetkom sledece godine nameravamo (suprug i ja) da angazujemo arhitektu jer planiramo da gradimo porodicnu kucu u Beogradu. Problem je u tome sto mi dugo godina zivimo u inostranstvu a ne poznajemo nikoga iz vase profesije, a jos manje stanje na trzistu, tako da ne znamo odakle da pocnemo. Ustvari, racunajte kao da smo pali sa Marsa. Potreban nam je neko mlad i kreativan, sa kim cemo dobro da se razumemo i ko ce moci da ispuni nasa ocekivanja, jer ni u kom slucaju necemo da zidamo klasicnu srpsku kucu kvadratnog oblika sa dugackim hodnikom iz koga se ide u sve prostorije. No, to nije ni vazno. Mnogo nam se svidja skandinavski stil, ravne, ciste linije i staklo. Da li treba da istrazujemo po projektnim b. i da na licu mesta trazimo portfolio sa dosadasnjim radovima ili na koji nacin? Da li su u Srbiji vecina arhitekata "slobodni umetnici" koji su dostupni samo putem preporuke?

Ovde gde zivimo i najmanji pr.biro funkcionise putem interneta, odnosno bar ima web stranicu i sve je moguce tim putem videti, tako da odmah znas da, to je to, svidjaju mi se njihove ideje ili ne, sa njima se nikako ne bi razumeo.
Ne zelimo da gubimo vreme uzaludno trezeci ili razgovarajuci sa razlicitim arh. da bi na kraju ustanovili da ne moze da nas ukapira. Ne znam prosto ni kako bih nekome otkazala ako mi se ne svidja to sto radi, da kazem "izvinite, ali moracemo da potrazimo nekoga drugog, vi jednostavno niste za nas"?
Na Internetu nismo mogli daleko da stignemo, odnosno izbor je toliko mali da prakticno i nemamo sa cime da uporedjujemo...uglavnom se sve svodi na cisto izlistavanje firmi sa adresama i br.telefona.
Hvala vam.
gogh
cao, majo...
ovo sto sledi je samopreporuka: www.arh-a.rs
sajt nije toliko sadrzajan ali predstavlja presek mog dosadasnjeg rada...bice jos toga u skorijoj buducnosti...
pogledajte, razmislite pa cemo mozda i ostvariti saradnju...za svaku dodatnu informaciju budite slobodni da mi se obratite preko mail-a
u svakom slucaju, u potpunosti podrzavam vas stav i pristup koji imate...svaka cast...
i uopste nije strasno da odbijete usluge nekog arhitekte...
kao sto mi imamo pravo da svoje usluge naplatimo, tako i vi imate potpunu slobodu i pravo da za svoj novac odaberete arhitektu i projekat po vasoj meri i zeljama...
a ako se neko i nadje uvredjen, nemojte se sekirati jer znajte da ste povredili samo njegovu sujetu...
samo napred i nadam se da cete naci pravog strucnjaka i dobiti projekat po vasoj meri...
Maya79
hvala na ohrabrenju, mada znam da je pred nama trnovit put...
gogh
ma, samo napred...srbija je puna mladih strucnjaka i kreativnih ljudi. istina, malo ih je teze naci ali kada imate ovaj, zdrav stav i razmisljanje duboko verujem da cete uspeti...
pozdrav!
Maya79
ne znam, ovo nicemu ne vodi. Molim vas nemojte da mi sabotirate topic.
Mozda da stavim neke slike kako mi to otprilike zamisljamo, pa mozete da iskomentarisete da li je to ok, da li se tako gradi i kod nas (mada to ne igra nikakvu ulogu), da li je neko imao vec iskustva sa tim materijalima, bla, bla... mozda se stice utisak iz moje price da ce to biti neki strasno komplikovan projekat, ali ne uopste, sve je vrlo jednostavno i funkcionalno... u vezi rasporeda prostorija sve nam je otprilike jasno, veliki problem nam predstavlja spoljasnji izgled kuce i fasada...
evo, potrudicu se da ubacim neke slike, pa ce biti zanimljivije
BT
Učesnici u prepucavanju (kako onaj ko je bez bilo kakvog razloga započeo raspravu glupom provokacijom, tako i onaj koji je neprimereno odgovorio) su kažnjeni podizanjem warn-a za (samo) 10%, a svako dalji nastavak trovanja teme od dotične dvojice će rezultirati zabranom pisanja.

Mislim da je sramota da se obojica kao akademski građani tako ponašate i to pred potencijalnim klijentom. Kako Okmijum sa glupim provokacijama, tako i gogh sa pretnjama.

Obrisao sam i vrlo svrsishodnu poruku koja nije zaslužila brisanje od člana MaxCohen-a, na čemu mu se izvinjavam, ali s obzirom da su sklonjene problematične poruke, njegova jednostavno nije imala više na šta da se odnosi.

Dakle, imajte na umu šta je topic i držite se toga. Rasprave o vašoj profesiji, kvalitetu sajtova i sl. ostavite za druge teme.
Ji 4Tze
Okači te slike Maya smile.gif
Maya79
NE ZNAM DA LI JE PROBLEM TO STO JE KROV RAVAN?Kako stoji stanje sa tim obzirom na klimatske uslove? Zavisi od naselja gde se gradi (pa se ne uklapa u celinu) ili na svom zemljistu mozes da gradis kako hoces?

Uzeli bi fasadu kao na dvema poslednjim slikama , na ovoj novogradnji desno, da li se to u Srbiji moze nabaviti, to su konkretno na ovoj kuci spanske ploce od peska (mozda se kod nas drugacije kaze, na nemackom sandstein).

Sutra cu jos da ubacim neke slike, to nam je apsolutni favorit, nemam ih trenutno pri ruci.
Hvala
igorpet
CITAT (Maya79 @ Sep 30 2008, 22:02) *
NE ZNAM DA LI JE PROBLEM TO STO JE KROV RAVAN

Bez obzira na tehnologiju i tehniku izgradnje ravnog krova, pre ili kasnije imacete problema sa tim.
Ravan krov nije preporucljiv i ekonomski isplativ za nase klimatske uslove iz vise razloga.
Skoro na svim objektima koji imaju ili su imali ravan krov kod nas uoceno je niz nedostataka, pa mislim da bi bilo preporucljivo dobro razmotriti ovu vasu ideju.
banja_luka
CITAT (Maya79 @ Sep 30 2008, 22:02) *
Uzeli bi fasadu kao na dvema poslednjim slikama , na ovoj novogradnji desno, da li se to u Srbiji moze nabaviti, to su konkretno na ovoj kuci spanske ploce od peska (mozda se kod nas drugacije kaze, na nemackom sandstein).

sto se tice ovih ploca od pijeska imas ih za kupiti u BiH i izvanrednog su kvaliteta, samo to ti nije bas naj naj rijesenja za eksterijer, znaci to je jako porzan materijal, zimi skupi vodu, voda se ledi...puca...bla, bla....mozda trebas naci neko rjesenje sa klasicnim panelima koji imaju samo zavrsnu obradu sa pjeskom. a ako budes trazila ploce, sijeku se na kamenolomima u Jajcu (60km od Banja Luke)

nemoj odustajati od ravnog krova...ma koliko govorili da je nepraktican i onaj najbolje izveden, mislim da nisu u pravu. sada postoje monogo dobra rjesenja koja su doduse jako skupa, ali iz primjera iz inostranstva (gdje su klime jos ostrije) vidi se da ''drze vodu''

sretno
cheguevara
CITAT (igorpet @ Oct 1 2008, 14:39) *
Bez obzira na tehnologiju i tehniku izgradnje ravnog krova, pre ili kasnije imacete problema sa tim.
Ravan krov nije preporucljiv i ekonomski isplativ za nase klimatske uslove iz vise razloga.
Skoro na svim objektima koji imaju ili su imali ravan krov kod nas uoceno je niz nedostataka, pa mislim da bi bilo preporucljivo dobro razmotriti ovu vasu ideju.

Izvini, za trenutak sam pomislio da si u pravu, ali nisi. 99% zgrada u Srbiji i u svetu ima ravan krov, stoga ne znam čemu takav stav. Dal je kuća ili zgrada, baš i nije bitno, u stvari sigurno je jednostavnije napraviti sisteme za odliv padavina jeftinije i lakše. Stvarno se preterano ne razumem, mislim da znam šta si hteo da kažeš, ali bi mogao da pojasniš. A što se tiče takvih kuća ja pozdravljam ideju sa slike 2 i 3. Pozdrav i srećno sa gradnjom i pronalaženjem arhitekte. Ja se javljam za Enterijer smile.gif
igorpet
CITAT (cheguevara @ Oct 1 2008, 15:04) *
Izvini, za trenutak sam pomislio da si u pravu, ali nisi. 99% zgrada u Srbiji i u svetu ima ravan krov, ...

Porazgovaraj sa bilo kime ko je ziveo na zadnjem spratu zgrade sa ravnim krovom (pre nadogradnje smile.gif ) i reci ce ti svoja zapazanja u vezi ravnog krova. To su informacije iz prve ruke, a ja ti ih mogu samo prepricavti jer nisam ziveo u objektu sa ravnim krovom.
Problemi su vezani uglavnom za hidroizolaciju, termoizolaciju, ...
I jedan od glavnih razloga nadogradnje je u stvari rekonstrukcija krova (koji nisu izdrzali vise od 10-15-ak godina i to oni bolje odradjeni).
Koliko objekata nakon dogradnje ima ponovo ravan krov?

Naravno resenja uvek postoje pa i u ovom slucaju, koja su doduse jako skupa (kako vec rece banja_luka), i ukoliko zelimo da imamo kucu sa bas ravnim krovom onda trebamo biti spremni da ulozimo dosta u to resenje. Nije problem samo u novcu, vec je potrebno i znanje i odgovarajuci materijali koji se kod nas jos uvek ne mogu naci, jer praksa gradnje krova kod nas nije ovakva. Ali i sa najboljim materijalima i resenjima mislim da samo odlazemo sa problemima za koju godinu.

Ne pokusavam da namecem svoju ideju i stav, ali ipak treba dobro razmisliti jer se kuca ipak ne pravi cesto i ako se dosta ulozi volje, truda, novca, ne bi valjalo da vam npr. krov upropasti zadovoljstvo.
I licno moj stav je da kuce sa ravnim krovom deluju isuvise "kockasto" i ne deluju mi lepo, ali to je vec licni stav i nije relevantan Mayi.

Kod gradnje kuce trebamo misliti na sve od temelja do krova, i to pre nego sto pocnemo da gradimo, jer se posle mnoge greske ne mogu ispraviti i naknadne ispravke lice na "krpljenje". O svemu treba da se pobro razmisli i promisli jer novac nije uopste najbitniji, osim ako ga nemamo toliko da na svakih 3-4 godina pravimo novu kucu, bolju od prethodne.
Maya79
CITAT (banja_luka @ Oct 1 2008, 14:55) *
...samo to ti nije bas naj naj rijesenja za eksterijer, znaci to je jako porzan materijal, zimi skupi vodu, voda se ledi...puca...bla, bla....mozda trebas naci neko rjesenje sa klasicnim panelima koji imaju samo zavrsnu obradu sa pjeskom.

skuplja vlagu...da, logicno...ali tako dobro izgleda, zar ne? to sa samo povrsinskim slojem peska je dobra ideja, , kako stoje stvari sa izolacijom, ne zelim da ima samo estetsku funkciju, vec da sluzi i kao dobar izolator.

Joooj, ne znam sta da radimo u vezi tog ravnog krova, da ili ne, misljenja su potpuno podeljena, pretpostavljam sa sled poruka glasi: ravan krov-kosi krov-ravan krov-kosi krov, ajde jedno brzo glasanje pa koja varijanta pobedi..
Fazon je da mi se sa kosim krovom potpuno gubi prvobitna ideja na kojoj su nase zelje zasnovane...

sta sad, treba da izbrisem prethodne fotografije da bih ubacila nove, jer nemam nego 500kb na raspolaganju ili kako?
Htela sam da ubacim dve slike sa kosim krovom i slicnim funkcijama i izgledom,ali nema mesta.
anastetyc
Mayo,okaci slike na imageshack.us pa daj samo linkove ovde...
a sto se tice krovova, sigurno moze da se napravi neki kompromis, npr. kos krov moze biti sakriven atikom pa da spolja odaje utisak ravnog krova i sl. A na ovim kucama koje si okacila, mislim da ravan deo krova uopste ne pravi tolike probleme kakve kolege navode.Ovo opusteno moze da se izvede kog nas, jeste da je malo skuplje od crepova, ali vredi.
Da nema ravnih krovova, ne bi bilo moderne arhitekture na kraju krajeva..
pozdrav
Maya79
evo uspela sam, valjda...
http://img355.imageshack.us/img355/8695/kuca3pj4.jpg
http://img262.imageshack.us/img262/4324/kuca1dq4.jpg

krovovi su mi bezveze, posebno na ovoj kuci sa sivim krovom (kao neka krov-perika, uzas), ali sa nekom drugom idejom bilo bi ok, kao sto kazes.
sky
Mislim da se tema dovoljno zakomplikovala i da je pravo
vreme da se vratimo na početak. Pitanje je glasilo

Kako pronaći odgovarajućeg arhitektu?

Pravi arhitekta nalazi rešenja za probleme koje investitor ima.
U konkretnom slučaju potrebno je naći rešenje za formu koju
investitor želi da dobije.
Ne shvatam zašto ubeđujete investitiora u nešto što on ne želi?
igorpet
CITAT (sky @ Oct 2 2008, 08:52) *
...
Ne shvatam zašto ubeđujete investitiora u nešto što on ne želi?

Investitor se dvoumi i jos nije potpuno siguran u svoju ideju. rolleyes.gif

I dobar projektant nece se drzati parole "musterija je uvek u pravu" vec ce pokusati da ukaze na potencijalne probleme i usmeri investitora, a odlican projektant ce uspeti da nadje rešenje za formu koju investitor želi da dobije, ako je to moguce naravno.
Oni odlicni projektanti obicno ili nemaju dovoljno vremena ili vi nemate dovoljno da ih "motivisete" da se pozabave vasim problemom pa su kompromisi potrebni u svakom slucaju i najbolje je da se investitor informise i "naoruza" informacijama.
Ovakva mesta su obicno dobar pocetak za tako nesto.

A na pitanje:
Kako pronaći odgovarajućeg arhitektu?
nije uopste tako lako odgovoriti, ako uz to podrazumevamo i da je povoljan sa cenom.
Maya79
Zaista vam svima od srca hvala na savetima i predlozima. To nam zaista mnogo znaci.
Naravno da imamo nedoumica, jer nam je ta kuca zivotno ulaganje i apsolutno svu nasu snagu, volju i sredstva ulozicemo u nju. Doslo je do skretanja sa teme spontano, ubacivanjem slika i raspredanjem o vrsti krova, ali prvenstveno nam treba pomoc, neki saveti u vezi izbora arhitekte. O svemu ostalom pobrinuce se neko kome je to posao i za sta ga i placamo.
Nismo ustvari nijednom idejom uslovljeni ni ograniceni, ne mora kuca ni nalik da izgleda predocenim slikama, ako nam arhitekta ponudi neke druge opcije, ako ima mnostvo ideja, varijanti i predloga. Vazni su nam dobar dijalog i komunikacija sa osobom kojoj poverimo da nam radi projekat.
Najgori scenario bi mi bio da mi pricamo i objasnjavamo, a on/ona na papiru ni priblizno nije nasoj predstavi. Valjda necemo imati takav peh. Jednostavno NEMAMO VREMENA za gubljenje. Znaci neko otvorenih pogleda, ko cita, informise se, prati i primenjuje desavanja i trendove u svetu. To pitanje oko izbora vise se ticalo NACINA na koji da stupimo u kontakt sa tako nekom osobom i kako da prepoznamo pravog coveka. Moja je greska ako nisam dovoljno dobro objasnila.
Sve to nisam mogla sa ove distance naci na Internetu, pa sam se zato i odlucila obratiti se vama na forumu. Mislim da je to bio pametan potez. U medjuvremenu, otkrila sam istrazujuci po forumu dosta neotkrivenih web stranica, primila prilican broj PP, ponuda... imala sam konkretno i sta da vidim, tako da sam potpuno zadovoljna, odluku koga i kako moramo ipak sami doneti i nadam se da ce biti ispravna...

Ne zelim da od vas trazim usluge i savete za dz, da postavljam kojekakva pitanja kako bi sta moglo da se uradi, jer cenim vasu profesiju. Sto se mene tice ovaj topik moze da se zatvori, sem ako neko nema posebnu zelju dalje da diskutuje i razmenjuje misljenja.
Jos jednom mnogo vam hvala.
proleter
Maya, molim ako mozes, podeli neke ideje ili savete koje si dobila - mi smo u bas istoj situaciji - u inostranstvu smo i zelimo da pocnemo graditi kucu u Srbiji. trenutno smo u fazi nalazenja placa a odmah posle toga voleli bi da nadjemo arhitektu za idejni plan kuce. Imamo prilicno dobru ideju o funkcionalnom rasporedu ali nam treba neko ko ce od te ideje da napravi plan i da taj plan uklopi u okolinu ( Plac bi idealno bio na uzvisenju iznad malog gradica u zapadnoj Srbiji). Isto kao i vi , ne zelimo da gradimo bas "tipicnu" kucu za lokalne prilike i trebala bi nam preporuka za arhitektu. Za sada nismo naisli na veliki broj internet oglasavanja. Hvala na svakom savetu.
Maya79
Nema problema, javicu vam se privatnom por. narednih dana, nemam sada trenutno vremena, ima dosta stvari oko kojih mozemo da razmenimo misljenja.
nati
Maya, ima dobrih arhitekata, ne sumnjam da ces naci 'pravog za sebe' i mada to verovatno imas u vidu, savetujem te da odaberes arhitektu koji pored toga sto ce imati sluha za tvoje ideje, ima i dovoljan broj izvedenih objekata, jer glavne zavrzlame pocinju sa izvodjenjem, sve je divno i krasno dok se crta i boji, ali sve pada u vodu kada pocnu radovi. Kucu obicno upropaste izvodjaci radova i arhitekte sa malo znanja o detaljima i svim onim finim pojedinostima koje cine kucu lepom. U Srbiji svako ko je ozidao jedan nakrivljeni svinjac naziva sebe izvodjacem gradjevinskih radova. Trazi arhitektu koji ti moze pruziti kompletnu uslugu od projektovanja, saveta u vezi dobijanja dozvola i ostalih administrativnih zavrzlama, do nalazenja kvalifikovanih izvodjaca i nadzora radova. Kostace te vise ali te nece boleti glava i a kvalitetan project managment ce ti i ustedeti novac na drugoj strani. Ako ne nadjes nikoga, rado cu ti proslediti neke kontakte.
Maya79
CITAT (nati @ Oct 8 2008, 22:27) *
Trazi arhitektu koji ti moze pruziti kompletnu uslugu od projektovanja, saveta u vezi dobijanja dozvola i ostalih administrativnih zavrzlama, do nalazenja kvalifikovanih izvodjaca i nadzora radova. Kostace te vise ali te nece boleti glava i a kvalitetan project managment ce ti i ustedeti novac na drugoj strani. Ako ne nadjes nikoga, rado cu ti proslediti neke kontakte.

Mi smo potpuno svesni svega toga o cemu pises. Nas vec boli glava, a nismo jos ni poceli. Nije bas da lezimo na parama, ali platicemo ljude i za nadzor i za izvodjenje radova ako ce nama to smanjiti glavobolje i ako ce ljudi odradjivati svoj posao, uostalom zato su placeni. ALI...mi samo nailazimo na dangube i neprofesionalce da mi je muka vec sada. Angazovali smo zenu koja se bavi samo kupoprodajom placeva, od toga zivi i to joj je jedini izvor prihoda. Mi se ovde ubismo slanjem mailova, telefonirajuci, trazeci oglase, te pozovite ovaj oglas, te pozovite onaj oglas a ona nije u stanju jedan jedini put da se javi sa necim konkretnim. Ma sta konkretnim-nije u stanju na nas mail da odgovori. Ne mogu da verujem da neko tako neozbiljan moze da bude, kao da ona nama treba nesto da pokloni, a ne da zaradi...mislim, to je tek pocetak, ko zna sta nas jos ceka, arhitekta je verovatno najmanji problem...
pa eto, ako neko moze nekog i za plac da nam preporuci-nekoga ko radi svoj posao kako treba, neka se javi...
igorpet
Nekad davno nasao sam nekih deset saveta koji ce mozda nekom pomoci ko planira gradi kuce.
Saveti su opsteg tipa, ali svakako se na sve ove stvari mora obratiti paznja.

CITAT
1. Nastojte da prema mogućnostima kupite maksimalno dobar plac.
Greške nećete moći kasnije da ispravite.
Na svakom placu nećete moći da realizujete svaki projekat sa papira.
2. Lepa i ružna kuća iste veličine jednako koštaju. Od projekta zavisi šta ćete dobiti.
3. He pravite ni veću ni manju kuću, nego prema vašim potrebama.
4. Sagledajte svoje potrebe u daljoj budućnosti. Kuća je trajna investicija.
5. Jeftin projekat je najskuplji projekat, ako nije valjano urađen. Kuća po lošem projektu je skupa, a lošija. Ne postoji ušteda na projektu.
6. Ne eksperimentišite komercijalnim novotarijama na vašoj kući. Koristite proverene materijale i tehnička rešenja.
7. Projektovanje kuće bez rizika možete poveriti projektantu koji vam dokaže da je po njegovim projektima izgrađeno bar 30 kuća.
8. Predloge majstora za izmenu projekta razmotrite uz obavezne konsultacije projektanta, isplatiće vam se. Majstor treba da gradi po projektu, a ne da projektuje.
9. Uređeno dvorište je važno koliko i lepota kuće ako želite potpuni doživljaj. Uradite to planski.
10. Pazite koga angazujete.

A sto se tice konkretnih saveta, Maja, menjajte odmah one koji ne ispunjavaju ono sto im je posao i sto su obecali.
Ne znam gde trazite plac (koji deo Srbije) ali u svakom mestu ima vise agencija koji se bave nekretninama, ne morate se vezivati samo za jednu, angazujte vise, ali morate im dati smernice sta vas interesuje.

Plac je dosta sirok pojam, a kljucni je prilikom gradnje. Ako se omane pri kupovini placa, nicim se to ne moze posle nadoknaditi (ni kosi krov nece pomoci biggrin.gif ). A mislim da cete se iznenaditi kad dodjete do arhitekte i zakljucite da tek tu nastaju problemi, jer dok je na papiru i nekako ali gradnja je ipak malo ozbiljnija stvar, pa izvodjaci ...
Maya79
CITAT (igorpet @ Oct 9 2008, 22:47) *
A sto se tice konkretnih saveta, Maja, menjajte odmah one koji ne ispunjavaju ono sto im je posao i sto su obecali.
Ne znam gde trazite plac (koji deo Srbije) ali u svakom mestu ima vise agencija koji se bave nekretninama, ne morate se vezivati samo za jednu, angazujte vise, ali morate im dati smernice sta vas interesuje.

Plac je dosta sirok pojam, a kljucni je prilikom gradnje. Ako se omane pri kupovini placa, nicim se to ne moze posle nadoknaditi (ni kosi krov nece pomoci biggrin.gif ). A mislim da cete se iznenaditi kad dodjete do arhitekte i zakljucite da tek tu nastaju problemi, jer dok je na papiru i nekako ali gradnja je ipak malo ozbiljnija stvar, pa izvodjaci ...

hvala na savetima...trazimo plac u Beogradu, odnosno juzni deo Beograda od autoputa(Bubanj potok) pa sve do Zeleznika, mada bi najvise voleli u Kumodraz ili Jajince, mozda Miljakovac. Zivela sam na Banjici pa mi se taj kraj najvise i svidja, a moj muz nece preko Pancevackog mosta ni u Visnjicu zbog Panceva i zagadjenja, a ja necu na NBGD ni dalje u Srem (bez uvrede, jednostavno se ne osecam dobro u ravnici), pa smo nasli neki kompromis.
okmijun
@Maya79

Da li ti se jos uvek vraca u Srbiju?
nidzos
U Kumodrazu se prodaju placevi po 800e-1000e ar, a za te pare imas i u Visnjickoj banji ka Slancima. Na banderama pored puta su oglasi i cene, mislim da to nema na internetu. Mada, nisam siguran da je to građevinsko zemljište ali okolo su kuće. Bolje dođi ovde pa to sama obavi.

@igorpet ja sam nesto slicno ako ne isto procitao na flajeru koji se delio na naplatnoj rampi ka Bubanj potoku pre par godina. Arhitekte su uz to priložile i 10-tak najkičerastijih kuća koje možeš zamisliti.
igorpet
CITAT (nidzos @ Oct 10 2008, 10:55) *
...
@igorpet ja sam nesto slicno ako ne isto procitao na flajeru koji se delio na naplatnoj rampi ka Bubanj potoku pre par godina. Arhitekte su uz to priložile i 10-tak najkičerastijih kuća koje možeš zamisliti.

Nidzos, nisam u vezi sa tim flajerima niti sa doticnim Arhitektima ili firmom, a nisam prilozio ni bilo kakav plan laugh.gif
Saveti su opsti i skrecu paznju onima koji prvi put grade kucu, i dovoljno su trivijalni za iole upucene.
Uz los plac i neiskusnog arhitektu i izvodjaca, zivci pucaju sa garancijom.
A sto se tice planova, stvar je krajnje nezahvalna jer sto je nekom lepo drugom nije i o ukusima je tesko diskutovati.
Ali funkcionalnost, kvalitet i princip gradnje, ... je vec druga stvar

Maja nisam u Beogradu i okolini pa ti ne mogu dati neki konkretniji savet u vezi placa, ali u tom delu Beograda sigurno mozes naci nesto sto bi vas interesovalo. I ako nisi u zemlji, nemoj nikako kupovati plac na osnovu slika.
Napravite siri izbor uz pomoc agencija, pa dodjite i licno pogledajte placeve.
Fotografija zna da zavara, a i plac bez infrastrukture i nije plac vec njiva, uzmi sve u obzir.

I samo hrabro i pametno, ne dajte se pokolebati.
Maya79
CITAT (nidzos @ Oct 10 2008, 10:55) *
U Kumodrazu se prodaju placevi po 800e-1000e ar...

Mislis 8000-10000€ ar?
Maya79
CITAT (okmijun @ Oct 10 2008, 10:46) *
@Maya79

Da li ti se jos uvek vraca u Srbiju?

to se menja iz godine u godinu...taman kada pomislimo da se kod nas stvari sredjuju drzava nas iznenadi i krene tri koraka unazad i tako stalno u krug...ono sto nas vuce nazad su prijatelji i porodica, a da njih nema sumnjam da bismo razmisljali o povratku, a ovako - jednostavno ne mozemo bez njih...
Vracamo se, to je zavrsena prica, ne odustajemo!
nidzos
Pa ima i za te pare, sve zavisi koliko si blizu centra naselja ili magistralnog puta, pumpe, motela...
Meni su nudili prijatelji pre mesec dana da kupimo od nekog dede 20ari kod Kumodraža za 800e/ar, pa da isecepamo na manje, time bi dobili bolju cenu i bolji komšiluk. Mada, sad mi se čini da ću umesto placa pre kupiti neki salaš u nekom seocetu na Savi ili Dunavu za bambadava, nego ova vikend naselje oko Bg bez normalnog trotoara, drvoreda, rasvete, prodavnice...
Bolje odvoji neko vreme i dođi ovde pa kad ti se svidi neki deo grada, raspitaš se po komšiluku ima li ko nešto na prodaju. Proći ćeš bolje sigurno.
Maya79
CITAT (nidzos @ Oct 10 2008, 12:55) *
Pa ima i za te pare, sve zavisi koliko si blizu centra naselja ili magistralnog puta, pumpe, motela...
Meni su nudili prijatelji pre mesec dana da kupimo od nekog dede 20ari kod Kumodraža za 800e/ar, pa da isecepamo na manje, time bi dobili bolju cenu i bolji komšiluk. Mada, sad mi se čini da ću umesto placa pre kupiti neki salaš u nekom seocetu na Savi ili Dunavu za bambadava, nego ova vikend naselje oko Bg bez normalnog trotoara, drvoreda, rasvete, prodavnice...
Bolje odvoji neko vreme i dođi ovde pa kad ti se svidi neki deo grada, raspitaš se po komšiluku ima li ko nešto na prodaju. Proći ćeš bolje sigurno.

Daj broj telefona na PP, kupicu ja od dede za 800 € celih 20 ari, hahaha.
Odvojicemo mi vreme, sve je to jos u fazi planiranja. Dolazimo na zimu u BG, odvojila sam tri meseca i tada cemo valjda nesto resiti.
To sam i planirala da obilazim i raspitujem se. Vidim ja da od toga nema nista dok mi ne uzmemo stvar u svoje ruke. Sescu u auto i vozacu se po prigradskim naseljima. Zivela sam u BG, ali ne poznajem sad bas svako naselje...
Drago mi je eto i da smo dosli na tu temu, jer mi smo do sada samo se susretali sa cenama od 5000 € pa navise po aru, znaci ima i mnoooogo jeftinije. Ajde mi malo objasni tako nisku cenu, u pitanju je neko poljoprivredno zemljiste, livada, nije jos regulisano urban. planom ili sta?
ArH
Nisam stigao da procitam sve komentare i pitanja koja su postavljena ali evo nekih odgovora na neke od njih.

Sto se tice ravnog krova podrzavam ideju jer je tehnologija hidroizolacionih materijala i obloga toliko napredovala da je omogucila duzi vek trajanja ovakve vrste krova (nijedna vrsta krova nije vecna i posle odredjenog perioda eksploatacije zahteva sanaciju). Predlazem prohodan krov u vidu delimicno nadkrivene terase koja je pokrivena punim leksan plocama (naglasavam PUNIM jer se one dosta razlikuju od sacastih).
Pazi oko izbora materijala za oblaganje fasade jer dosta toga sto koristi u svetu ovde je ili nedostupno ili je papreno skupo ili je kopija. Razmisli recimo o drvenim panelima firme PRODEMA (predstavnistvo imas kod nas).

Za sada toliko.
igorpet
Pa, ima ravan krov svojih draži, ne može se to osporiti mada odnos cena-kvalitet-praktičnost može da bude malo problematičan.
No ako finansije nisu problem ja bih predložio nešto u ovom stilu:
Kliknite za pregled priloga
Jedna od lepših gradjevina koju sam imao prilike da vidim sa ravnim krovom, a i deluje nekako otmeno.
pallas
CITAT
2. Lepa i ružna kuća iste veličine jednako koštaju. Od projekta zavisi šta ćete dobiti.

Znači,svrha arhitekture u dve rečenice.Ja bih tu još dodao i funkcionalnost.Kako kaže jedan moj profesor:"Jes da arhitekte smaraju i lupaju gluposti,ali bez njih bi mi gradjevinci pravili sve kockasto". smile.gif

Da ne bude skroz offtopic moj post,imam kao rešenje za taj ravan krov:šindra trpi nagibe do min 7 stepeni.Znači,na 10m krov bi imao visinu od 1.2m.To se može sakriti zidom oko krova.Imate izgled ravnog krova sa...hmm....pouzdanošću/proverenošću kosog.A i inače,mislim da su ravni krovovi o kojima kruže priče napravljene 60-70tih godina prošlog veka kad smo bili dobri sa afrikom i arapskim zemljama pa kao iz solidarnosti i mi uveli taj stil...Verujem da je tehnologija malo napredovala.Ionako se mora uzimati "paket aranžman" za ravan krov,pa tražite da izvodjač da garanciju na krov.

A za izbor arhitekte mislim da je u srbiji još uvek svrsishodnije da rade nogice od biroa do biroa,nego prstići od sajta do sajta.
igorpet
CITAT (pallas @ Dec 5 2008, 23:56) *
...A i inače,mislim da su ravni krovovi o kojima kruže priče napravljene 60-70tih godina prošlog veka kad smo bili dobri sa afrikom i arapskim zemljama pa kao iz solidarnosti i mi uveli taj stil...Verujem da je tehnologija malo napredovala...

Pa evo malo o ravnim krovovima par finih informacija (cisto edukativno):

CITAT
Na početku, treba biti precizan i reći da ravni krovovi kao takvi ne postoje. Pod terminom ravni krovovi podrazumevaju se krovovi sa nagibom manjim od 15 % (ravni krovovi sa velikim nagibom), a većim od minimalno potrebnog za nesmetano odvodnjavanje, od 0,5 %.

Iako to uglavnom zavisi od tipa ravnog krova, navodi se da bi njegov prosečni vek trajanja trebalo da bude najmanje 10 godina. Međutim, kako bi ravni krov uspešno ispunjavao osnovnu namenu, neophodno je da se kontrola i održavanje obavljaju redovno.

Tipovi ravnog krova

Ravni krovovi se prema materijalima i načinu izrade mogu svrstati u grupe. Ovde je data jedna osnovna podela, a vrste krovova su date u rastućem redosledu prema trajnosti, ali i prema troškovima izgradnje. To su:

* Asfaltni ravni krovovi
* Ravni krovovi sa jednoslojnom membranom
* Višeslojni ravni krovovi
* Ravni krovovi od ravnog ili profilisanog lima

Troškovi izgradnje variraju od 1-2 evra po kvadratu za asfaltne, odnosno jednoslojne krovne pokrivače koji se postavljaju preko postojeće krovne ploče, do 20 evra po kvadratu za metalni krov.
....
Koga interesuje kompletan tekst, Izvor: http://www.buildmagazin.com/index.aspx?fld...;ime=bm0104.htm

I jos nekih zanimljivih informacija:

CITAT
Po definiciji, dugovečnost građevinskog materijala predstavlja njegovu sposobnost da zadrži svoje fizičke karakteristike tokom određenog perioda vremena. Shodno tome, definicija da je dugovečnost nekog građevinskog materijala N godina, znači da u tom periodu, podvrgnut svim klimatskim uslovima za dati region za poslednjih N godina unazad (dugotrajno dejstvo maksimalnih i minimalnih temperatura, vlažnost u kombinaciji sa ekstremalnim temperaturama, kiše, sneg, grad u kombinaciji sa vetrovima, vetrovi sa habajućim dejstvom čestica prašine koje nose, UV zraci, zagađen vazduh u zonama industrijskog okruženja i dr.) taj građevinski materijal ne menja svoja fizičko-mehanička svojstva (čvrstoća, kompaktnost, termoizolacione i zvukoizolacione karakteristike, vlažnost, paropropusnost i dr.)

I dok je za svaki materijal ponaosob njegova dugovečnost u određenoj meri poznata (u razvijenim zemljama i propisana regulativom), protokom vremena sve je izvesnije da za dugovečnost konstrukcije nije važna samo dugovečnost svakog njenog sastavnog sloja ponaosob, već i njihove interakcije u okviru konstrukcije u kojoj se zajedno nalaze.

Ovo se posebno ogleda kod ravnih krovova, gde i najmanje zanemarivanje fizičko-mehaničkih karakteristika primenjenih materijala u slojevima neizbežno vodi ka degradaciji gotovo svih slojeva, što za rezultat uvek ima gubljenje termo-fizičkih i hidroizolacionih svojstava ravnog krova u celini. Stoga se još u fazi projektovanja posebna pažnja mora posvetiti ne samo odabiru materijala na osnovu njihovih karakteristika ponaosob, već i ukupnom sadejstvu svih projektovanih slojeva.

Jedan od osnovnih zadataka sa kojima se susrećemo kod rešavanja konstrukcije ravnih krovova je odvođenje pare iz slojevitog sistema termo-hidroizolacije ravnog krova, a koji se najčešće projektuje po sledećoj shemi:

* krovna ploča (od rebrastog lima ili betonska)
* paroizolacija sa ili bez sistema za odvođenje pare
* termoizolacija
* zaštita termoizolacije
* sloj za pad
* podloga za hidroizolaciju
* hidroizolacija
* sloj za zaštitu hidroizolacije (kod prohodnih krovova)

Osnovna primedba kod ovakvog sistema je usvojeni raspored slojeva, pre svega sloja za pad. Iskusni projektanti uvek će sloj za pad staviti ispod hidroizolacije i termoizolacije, tako da se u slučaju oštećenja ili proticanja hidroizolacije voda može drenirati sa najniže tačke....

U protivnom, voda koja dospe u termoizolacioni sloj, posebno posle par naizmeničnih ciklusa zamrzavanja i otopljavanja, obavezno dovodi do oštećenja termoizolacije, te posledično i do degradacije čitave konstrukcije ravnog krova. Međutim, faktor na koji se ne može uticati u etapi projektovanja radova, posebno kod izvođenja ravnih krovova većih površina, jeste klimatski faktor, tačnije vlažnost vazduha i atmosferske padavine u vreme izvođenja radova. Naime, parna brana, sa ili bez sistema za odvođenje pare, postavljena neposredno iznad krovne ploče, štiti od pare koja dolazi iz objekta, odozdo. Sa druge strane, hidroizolacija, kao završni sloj, štiti od prodiranja atmosferske vode u konstrukciju krova, ali se javlja i kao parna brana iznad termo-slojeva ravnih krovova, odozgo. Ostaje međutim problem vlage zarobljene između parne brane i hidroizolacije, u termoizolacionom sloju. Ova vlaga se najčešće javlja kao posledica atmosferskih padavina tokom izvođenja ravnog krova i verovatnija je što je površina krova veća, pa samim tim i vreme izvođenja duže.

Konačno, ono na šta se gotovo i ne može uticati je vlažnost vazduha u vreme izvođenja radova. Iako na prvi pogled izgleda zanemarljiv, ovaj faktor vrlo često u krajnjem utiče ne samo na termoizolacione karakteristike, već i na ukupnu dugovečnost ravnog krova...

Ako se zna da 1% vlage u mineralnoj vuni i do 20% umanjuje njena termoizolaciona svojstva, te ako je sadržaj zarobljenog vazduha u mineralnoj vuni oko 80% i ako je vlažnost vazduha recimo 80% (a vrlo često je i veća zbog uobičajenih letnjih kiša u većini klimatskih područja), sledi da između slojeva paroizolacije i hidroizolacije imamo zarobljen vazduh sa 64% vlage. Posle višegodišnjih naizmeničnih ciklusa visoke letnje i niske zimske temperature, rezultat je uvek isti – degradacija termoizolacionog, pa i hidroizolacionog sloja, ma koliko oni bili kvalitetno izvedeni....

Generalno gledano, na dugovečnost ravnih krovova utiče veoma mnogo faktora. Ono na šta može da se utiče je pravilan izbor sistema za termo-hidroizolaciju ravnih krovova, a posebno izbegavanje grešaka u projektovanju, izvođenju i eksploataciji ravnih krovova koje direktno utiču na dugovečnost ravnih krovova.

Po statistici SSSR-a napravljenoj 80-tih godina, struktura grešaka kod ravnih krovova je sledeća: 13% grešaka u projektovanju, 69% grešaka u izvođenju i 18% grešaka u eksploataciji.

U praksi, najčešći uzroci koji direktno utiču na dugovečnost ravnih krovova, dovodeći često i do njihovog preranog razrušavanja, su:

* biološko razrušavanje
* deformacije krovne ploče
* mikroprsline na površini od sunčevog zračenja
* prodor vode bočno, kroz parapete, a ispod hidroizolacije
* nekvalitetno zapunjene fuge parapetnog zida
* odsustvo holkera ili nepravilno izvedeni holker na prelazu horizontalne površine ka parapetima
* nepravilno projektovana ili izvedena poklopna ploča na atici (parapetu) ravnog krova, koja treba ne samo da zaštiti direktan prodor atmosferskih padavina u slojeve termo-hidroizolacije ravnog krova, već i da obezbedi nesmetano otparivanje tih slojeva
* odsustvo temperaturnih dilatacionih razdelnica u slojevima nad termoizolacijom i posledična pojava nekontrolisanih pukotina
* zanemarivanje različitih modula elastičnosti susednih slojeva krovnog pokrivača, a što je posebno značajno kod izvođenja slojeva iznad sloja hidroizolacije i samim tim odsustvo razdelnih zaštitnih slojeva
* vlaženje utopljivača (termoizolacionog sloja), naizmenično njegovo promrzavanje i otopljavanje, sve do pojave kritičnog pritiska vodene pare iz termoizolacionog na hidroizolacioni sloj
* ne uzimanje u obzir činjenice da se deklarisana nosivost termoizolacionog sloja (stiropor, stirodur, mineralna vuna) dostiže tek po njegovoj 10%-noj deformaciji i posledičnog uticaja na rastezanje i trajno oštećenje hidroizolacionog sloja usled sleganja nižeg sloja termoizolacije i do 10% njene debljine (što retko koja hidroizolacija može da izdrži)
* nedopustivo rastojanje između ploča termoizolacije i posledični lokalni ugibi hidroizolacijonog sloja
* nepostojanje sloja za izjednačavanje parcijalnih pritisaka vodene pare, što je posebno važno iznad prostorija sa uvećanom temperaturom unutrašnjeg vazduha (preko 22ºC) i natprosečnom relativnom vlažnošću (preko 65%)
* lepljenje slojeva paroizolacije ili hidroizolacije na mokru, neočišćenu od prašine ili kavernoznu površinu
* lokalna udubljenja površine krovnog pokrivača u kojima se sakuplja voda, prašina i lišće, što usled truljenja izaziva ubrzanu degradaciju krovnog pokrivača
* ne uzimanje u obzir direktne veze između boje krovnog pokrivača i temperature na njemu i u vezi s tim godišnje amplitude temperature i preko 120ºC, a dnevne i do 90ºC,
* ne sagledavanje pojave da se na visokim letnjim temperaturama šljunak (balast) iznad hidroizolacije zagreje i utapa u nju, a zatim zimi, voda koja pređe u led preko tako utisnutog šljunka u hidroizolacioni sloj jednostavno cepa hidroizolaciju
* nesagledavanje lokalnih klimatskih uslova koji mogu da budu daleko ekstremalniji od onih pri kojem je izvršeno ispitivanje projektovanog materijala i za njih izdan sertifikat: pojačani vetar – bure i oluje kombinovane sa atmosferskim padavinama, horizontalno dejstvo kiše kombinovane sa jakim vetrom na parapete ravnog krova, različite međusobne linijske i površinske deformacije slojeva pri visokim i niskim temperaturama i njihovom naizmeničnom dugotrajnom dejstvu
* primena gorivih termoizolacionih i hidroizolacionih materijala i dr.

Koga interesuje kompletan tekst sa slikama, Izvor: http://www.buildmagazin.com/index2.aspx?fl...;ime=bm0427.htm

Cisto tek da se povrsno sagleda kompleksnost ravnih krovova ...
okmijun
CITAT (ArH @ Nov 27 2008, 20:20) *
Nisam stigao da procitam sve komentare i pitanja koja su postavljena ali evo nekih odgovora na neke od njih.

Sto se tice ravnog krova podrzavam ideju jer je tehnologija hidroizolacionih materijala i obloga toliko napredovala da je omogucila duzi vek trajanja ovakve vrste krova (nijedna vrsta krova nije vecna i posle odredjenog perioda eksploatacije zahteva sanaciju). Predlazem prohodan krov u vidu delimicno nadkrivene terase koja je pokrivena punim leksan plocama (naglasavam PUNIM jer se one dosta razlikuju od sacastih).
Pazi oko izbora materijala za oblaganje fasade jer dosta toga sto koristi u svetu ovde je ili nedostupno ili je papreno skupo ili je kopija. Razmisli recimo o drvenim panelima firme PRODEMA (predstavnistvo imas kod nas).

Za sada toliko.

- Veruj da tehnika nikad ni nije bila problem, vec ugradnja koja mora apotekarski da se izvede, a to ovde sa dundjer praxom nece skorije, meni licno se ravni Kr. dosta svidjaju, al to nema veze sa topikom.

- Jel znas cene? Paprene su, a i nesto mi sumnjiv onaj "africki baobab", a da su lepe jesu.

Znači,svrha arhitekture u dve rečenice.Ja bih tu još dodao i funkcionalnost.Kako kaže jedan moj profesor:"Jes da arhitekte smaraju i lupaju gluposti,ali bez njih bi mi gradjevinci pravili sve kockasto". smile.gif

Da ne bude skroz offtopic moj post,imam kao rešenje za taj ravan krov:šindra trpi nagibe do min 7 stepeni.Znači,na 10m krov bi imao visinu od 1.2m.To se može sakriti zidom oko krova.Imate izgled ravnog krova sa...hmm....pouzdanošću/proverenošću kosog.A i inače,mislim da su ravni krovovi o kojima kruže priče napravljene 60-70tih godina prošlog veka kad smo bili dobri sa afrikom i arapskim zemljama pa kao iz solidarnosti i mi uveli taj stil...Verujem da je tehnologija malo napredovala.Ionako se mora uzimati "paket aranžman" za ravan krov,pa tražite da izvodjač da garanciju na krov.

A za izbor arhitekte mislim da je u srbiji još uvek svrsishodnije da rade nogice od biroa do biroa,nego prstići od sajta do sajta.

- Tako slicno mozes i limeni krov, ima sad limenih sendvicha, moze OK da bude. Mada terasu na ravnom krovu ne moze da zameni nista.
- Ma jok bre, u paketu sa socijalizmom dobio si i ravan krov, simbol pobune savremenog coveka protiv svega normalnog. U ovom sluicaju protiv vode. To je vise politika nego arhitektura.
- Slazem se
Bukinjo
vidim da pricate o ravnom krovu, to skoro nikad ovde nece da se izvede...
zasto jednostavno to ne bude krov na dve vode sa podignutim zabatnim zidovima (kao nadzidak) koji ce da stvore iluziju ravnog krova.
cesto deluje elegantno jer cini objekat visim...

poz
pallas
Da ne bude skroz offtopic moj post,imam kao rešenje za taj ravan krov:šindra trpi nagibe do min 7 stepeni.Znači,na 10m krov bi imao visinu od 1.2m.To se može sakriti zidom oko krova.Imate izgled ravnog krova sa...hmm....pouzdanošću/proverenošću kosog.

...a šta sam ja ono rekao....?....

Ma može da se izvede i kod nas.Kao što je gore lepo rečeno,terasa na krovu ne može drugačije.Verujte mi,može da se uradi.Majku mu,21. vek,ljudi to rade već 100 godina minimum,jeste da je Srbija otišla u ████ ███,ali nismo valjda toliki slepci.
Ko što rekoh,odeš lepo i kupiš ceo paket.Isto kao što i termoizolaciju kuće nude u paketu,više slojeva optimalno rasporedjenih i proverenih kvaliteta i karakteristika,isto tako možete da kupite i slojeve za ravan krov.Ne mora da se posebno projektuju slojevi pa da se kupuje materijal posebno,pa da majstore učiš kako da rade,etc..Kupiš lepo,oni ti montiraju i gotovo.Jedino što bih ja zahtevao garanciju i preporuke pre nego što pazarim tako nešto.Jeste da traži održavanje,ali šta ne traži?I kosi krov traži.Nekad se crepovi polome,pa ako se ne zamene,eto ti jedna lepa velika rupa posle neke oluje kroz koju ti curi voda direkt unutra.
Ravni krovovi koje sam ja video su prokišnjavali zbog neodržavanja.Uglavnom su curili pored odvoda pa je moguća i projektanstka greška.Materijal direkt nije propuštao.A ako ste stvarno paranoični,stavite lim kao hidroizolaciju.Preklop na 10 cm pa da vas Bog vidi.Nema šanse u sledećih 100 godina da prodje voda.Jedino da se negde kondenzuje.

Zaključak:može da se radi,samo što je skupo jer je tehnologija relativno nova kod nas pa "mora da se naplati" a i jer je crep domaći proizvod,proizvodjača ima na svakih 50km....
GAF_Marija
Evo ovo su sajtovi na kojima imate princip obrnutih ili inverznih ravnih krovova kod kojih su reseni problemi sa hidroizolacijom

http://www.austrotherm.com/austrotherm/ba/...879/index.shtml

http://building.dow.com/europe/rs/app/inv.htm
Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vaskliknite ovde.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.