Pomoć - Pretraga - Članovi - Kalendar
Puna verzija: Canon 20D problem
Dizajn Zona > Fotografski forumi > Fotografske tehnike
Darkves
Za razliku od prethodnog problema, ja imam sasvim suprotan problem.
Naime juče sam fotkao nešto, i odjednom posle jednog okidanja (koje nije ostalo zableleženo na kartici) je počeo da okida kao u burst modu (mada nije bio u tom modu). Probao sam da isključim aparat, ali je on i dalje radio, posle čega sam izvukao bateriju. Dok sam se patio da ga isključim video sam da je na displeju pisalo err.99. Posle par minuta pokušao sam da stavim bateriju, međutim on je i dalje škljocao na prazno. Ponavljanje postupka sa vađenjem pomoćne baterije nije pomoglo. Jednostavno čim baterija dotakne kontakte, on počinje da škljoca iako vratanca nisu zatvorena, iako nema CF kartice...
Ako je neko imao sličan problem molim ga da se javi. Aparat na žalost više nije u garanciji.
Pozdrav,
Abdee
Servis. U pitanju je nesto gadno.
Darkves
Ma naravno - servis. Nego je nedelja, ne mogu da spavam do sutra smile.gif
Pre nekoliko dana sam imao problem sa error 99, ali je posle vađenja baterije i vraćanja počeo da radi.
Javiću šta je bilo u servisu.
Pozdrav,
RUMUN
toliko o pouzdanosti canona...sve vise ljudi se zali na raznorazne gluposti...i za kompakte i za ove bolje a primetio sam da im i objektivi nisu svi fabricki ok...opustili su se....to nije dobro za njih....meni je svaki canon koji sam video malo ulivao poverenja sto se kvalitata i pouzdanosti tice,uvek su mi izgledali nekako,neznam kako da se izrazim...zao mi je sto ti se to desilo,pitanje je koliko je popravka skupa i servis kod nas azuran...
vukas
Auuu!
Šta je s tim Canon-ima ovih dana?
Mora da sunčeve pjege djeluju na Canon elektroniku. biggrin.gif
DuxX
CITAT (vukas @ Jun 17 2007, 23:54) *
Mora da sunčeve pjege djeluju na Canon elektroniku. biggrin.gif

Ma sr*nje! ... ali najbolje! wink.gif
Master of disaster
Otisla ti zavesica 12000 dinara
vlada_kos
Ako je zavesica 150 e, a verujem da jeste, onda serviseri bas udaraju po usima. Ako na takav nacin sklapamo ceo aparat 20D, moze se kupiti nov Mark III. Zalosno je sto pojedinci drze monopol nad servisima foto opreme.
DuxX
CITAT (vlada_kos @ Jun 18 2007, 08:54) *
Ako je zavesica 150 e, a verujem da jeste, onda serviseri bas udaraju po usima. Ako na takav nacin sklapamo ceo aparat 20D, moze se kupiti nov Mark III. Zalosno je sto pojedinci drze monopol nad servisima foto opreme.

E to je ono o čemu pričah pre dugo vremena.
To je cena koju mi žitelji tehnološkog Zanzibara moramo da platimo da bi mogli uživati u čarima savremene tehnologije, koja realno gledano još uvek nije za nas. Tako će biti sve dok jednog dana, pardon, jedne godine ne ugledamo zvanični Canon servis. Žalosno je to što će po svemu sudeći većina nas tada biti pred penziju, u "limunada bataljonu" sa šećerom u krvi, vodom u kolenima i kiselinom u želudcu, tako da nam tad verovatno i neće biti do fotografije.

Sve dok imamo Đure Electronic kao zvanične servise znači da zapravo nemamo nikakvu podršku za ono što kupimo. Jeste da za prvih godinu dana imamo garanciju ali posle toga drži gaće!

Pozdrav.
nidza
Zar nije zamena zavesice na 20D malo jeftinija od 150€? Ovde su kružile razne priče, ali nijedna nije dotakla tu cifru, koliko se sećam.
Darkves
Evo vratih se iz servisa malopre, pa da prepričam utiske. Elem kad sam odneo aparat, dođe malađahni serviser i reče da je imao jedan error 99 na 20D skoro i da je posle zamene shootera sve bilo u redu dok nesrećni vlasnik nije doneo ponovo aparat koji je pokazivao iste simptome kao i moj. I još je na servisu, jer nije skontao šta mu je.
Odoh ja iz servisa neveseo nekim poslom, i posle jedno par sati zove me čovek iz servisa i kaže da je problem u shooteru i da je cena popravke 11.600 dinara. Kad sam ga potsetio na pređašni razgovor, on reče da je definitivno problem u shooteru jer je polomljen i da će biti sve u redu posle zamene, i da mogu sutra da odem po njega.
Sad ja sam odmah posumnjao na shooter, al mi nije bilo logično, hmm... da ne kalkulišem da ne prizivam belaj.
Setih se da sam se prošle nedelje sapleo i geknuo zverajući u jednu dvonožnu dugonogu živuljku (čaplju) ali je udarac bio vrlo blag, nisam ni pomislio da bi mogao biti problem.
Al cena zamene shootera i podešavanja aparata je hmmm, da ne upotrebim grubu reč baš previsoka, al ajd samo da bude sve u redu. U svakom slučaju ode moj planirani computracker.
Pozdrav,
DuxX
Pa eto. Do čega god se dohvatiš košta oko 150 eur. Ubijaju!

Inače, čisto sumnjam da je okidač otišao zbog pada. Znaš li kolko si okidanja imao do sada? Baš me zanima?
Darkves
Heh, u tom servisu dobar dan košta 100 evra. Jer popravke do tog iznosa rade bez pitanja vlasnika.
Što se tiče tvog pitanja, trebao bi da je prešao oko 60 000, ako me nije slagao prethodni vlasnik (kupio sam polovnog). Pitaću servisera za tačan podatak jer oni imaju software za iščitavanje tog podatka.
Pozdrav,
DuxX
CITAT (Darkves @ Jun 18 2007, 18:39) *
trebao bi da je prešao oko 60 000,

'bem ti miša!!! Jel vi škljocate i kad spavate? blink.gif

Onaj ko bude kupio mog 30D biće berićetan. Od novembra prošle godine kad sam ga uzeo novog pa do sada opalio sam 5.000 smile.gif
Ne mogu da se setim, koliko okidanja je pod garancijom kod 20D. Na 30D je mislim 100.000 puta. Vredi li uopšte to kod nas? Smatra li se da je okidač pod garancijom ako je okinuo manje od garantovane cifre, a aparat je stariji od godinu dana?
Darkves
^^ Čuj, ja sam ga kupio od lika koji nije krio da je prešao 50 000 za 500 e. Tada su vredeli od 650 e pa na gore (polovni naravno). Znaš kako se kaže, ko ne plati na mostu, plati na ćupriji.
Sad ovo tvoje pitanje i mene kopka. Prekopaću po dokumentaciji, ali sve mi se nešto čini da to možemo okačiti mačku o rep.
Ako neko zna nešto više o tome dobrodošao je da nam kaže, ja dođem kupanje u pivu smile.gif
Pozdrav,
KinteC
Koliko fuji s9600 moze da izdrzi...? Planiram da ga njakam do kraja ove godine...ali od januara do sad vec ima oko 17000 unsure.gif
vlada_kos
CITAT (DuxX @ Jun 18 2007, 19:06) *
Ne mogu da se setim, koliko okidanja je pod garancijom kod 20D. Na 30D je mislim 100.000 puta. Vredi li uopšte to kod nas? Smatra li se da je okidač pod garancijom ako je okinuo manje od garantovane cifre, a aparat je stariji od godinu dana?

Niko nažalost ne daje garanciju na zatvarač. Kod 30D je ojačan mehanizam zatvarača u odnosu na 20D i predviđen mu je radni vek na oko 100.000 ciklusa. U slučaju da to i nije baš kako su predvideli, ne snose osim moralne, nikakvu drugu odgovornost. Za 20D nisam našao podatke, verovatno do 50.000 radnih ciklusa zatvarača.
Bocca
jbt, a ja se plasio za svoj 300d sto je odradio 17000 i o jos polovan O_o
mangia
To je kao i auto.. Ako je Huang Ho koji je taj dan zavrtao saraf spavao dobro, pojeo extra porciju rize te eventualno shevio proslu noc, imaces OK uredjaj... U protivnom..

A sto se tice servisa.. Nemoj da se zavaravate... Vani je situacija jako slicna... Ne vjerujem da su cijene ista manje nego ovde... Serviseri kupuju dijelove po istim cijenama kao i stranci... Ako hocete lopove onda ih trazite u autoservisima... mada ima i foto servisa za "ciglu u izlog:..
RamOne
Tacno mangia.
Prosle godine sam nosi svoj stari 300D u Canon servis, glavni i jedini u Svici jel'te da srede fokus, cekao sam mesec dana da mi vrate aparat... cigla u izlog wink.gif
Photodjo
CITAT (KinteC @ Jun 18 2007, 19:17) *
Koliko fuji s9600 moze da izdrzi...? Planiram da ga njakam do kraja ove godine...ali od januara do sad vec ima oko 17000 unsure.gif

nemoj da brines,ne-Dslr aparati nemaju mehanicki zatvarac vec elektronski (znaci to je u principu "reset senzora") pa nema sta da crkne.
Asian
Mom drugaru preko bare je crkao 20D posle 180.000 tako da ne bi trebalo da brinete... Epilog: opravio ga i nastavio u istom ritmu, inače je fashion fotograf wink.gif
Darkves
Eh, evo dobio sam predračun pa je interesantno da vidite pošto su materijal i ruke smile.gif

Pozdrav,
nidza
Sto evrića za ruke. 'ebiga, verovatno pipav i dugotrajan pos'o... Je'l daju garanciju na shutter?
Master of disaster
U tom kompletu bi trebalo da ti promene i mikroprekidac za okidanje, jer i on ode istovremeno.
Ja sam isterao 70 000 snimaka sa jednom zavesicom.
Cryptic
Inace, koliko sam ja video svojevremeno kada sam se interesovao, na stranim forumima kada neko pozeli da pomene shutter life prvo se izvinjava u 7 redova pa onda pocne... Znaju se neke okvirne cifre za svaki aparat (i naravno rastu sa cenom samog tela), nekome traje krace, nekome traje duze, jedni vicu: aaaa crklo mi na 11 hiljada, drugi ga domah poklopi sa: uuuu brate, ja ispucao 200 soma i jos mi radi i tako... Igre bez granica...
SpinneR.sr
Mislim da se nakon 100K okidanja cifra od 150e na servis aparata može nazvati smešnom.
istankov
može se nazvati smešnom ako taj servis omogući bar 1/3 prethodnog broja škljocanja...

Cifra nije nenormalna, ali je za naše uslove prilična. Druga priča je što se plaća znanje a ne materijal i to cenim.
vlada_kos
CITAT (istankov @ Jun 20 2007, 10:18) *
Druga priča je što se plaća znanje a ne materijal i to cenim.

Bilo bi lepo da se placa znanje, samo je pitanje kolika je mesecna plata tog servisera znalca. Sve mi se cini da je gazda taj koji sa mnogo manje znanja ubira kajmak, kao i svuda uostalom. Treba to znanje i organizovati, a oni koji imaju para nekako to najbolje i umeju.
DuxX
CITAT (SpinneR.sr @ Jun 20 2007, 00:08) *
Mislim da se nakon 100K okidanja cifra od 150e na servis aparata može nazvati smešnom.

Ne mogu se baš složiti sa ovim.
Ako uzmemo u obzir da jedan prosečni korisnik "ispali" oko 20.000 slika godišnje to znači da će okidač da rikne negde u 5-oj godini. Posle 5 godina korišćenja aparat koji koristi vredeće manje od 400 eur, a to znači da će za promenu jebenog okidača koji realno ne sme da košta viče od 20 eur da pukne skoro pola vrednosti svog aparata.
Ovo pod uslovom da uzimamo u obzir tela kao što su 20D koja su skuplja i kvalitetnija gde okidač može da traje toliko. Ako posmatramo 350D npr. onda je matematika još crnja i gora.
Ovakve cene servisa u ovoj zemlji mogu da budu prihvatljive jedino za svadbare koji tih 150 eur "ubiju" na jednoj tezgi.

Neko je pomenuo da mu je ok što se u ovom slučaju znanje plaća. Za svaki posao drage kolege potrebno je neko znanje. U mom poslu se moraju uložiti ogromne pare da bi se pored svog znanja moglo zaraditi 10%. Na zapadu ljudi rade za 3%, a ovde servis uzima 500% !!! Ako vi smatrate da je to normalno onda neka tako i bude ali mislim da je realnost sasvim drugačija. Mislim da to stvarno nema smisla. Takođe mislim da ovde znanje ima mngo manje udela nego pozicija. Pozicija je ta koja pravi cenu. Oni su jedini ovlašćen servis i sad cepaju kako im se hoće.
Mogli su kolegi Darku naplatiti i 300 eur. Šta će čovek, verujem da bi platio i toliko da ne baci aparat u kantu.
Abdee
Duxx, ne radi se o okidacu vec o zatvaracu smile.gif A to je malo zajebatija stvar koji nije bas lako promenuti...
DuxX
Nemojmo donositi ishitrene zaključke.

Ja sam do sada tj. za nekih 8 meseci koliko sam ovde video nekoliko slučajeva kvarova na Canon i Nikon sistemima što uopšte nije puno obzirom da 99% dslr tržišta u našoj zemlji čine upravo ova dva sistema. Stvarno bih voleo da vidim koliko je (%) korisnika Sony-ja, Pentaxa, Fuji-ja i Olympus-a koji se mogu pohvaliti da im je okidač ili generalno aparat prešišao 60.000 okidanja bez kvara.
Koliko je zapravo ovde uopšte i korisnika koji su opalili više od 60.000 snimaka, a da ne koriste C/N? Eto baš bih voleo da se jave.

Pozdrav.
istankov
dvaprsta dignuta u vis. S tim da je mojom greškom aparat opičio na mermer sa visine od 1,2 metra i otkačio podizač ogledala. Nikon D70, servis oko 100€
DuxX
CITAT (Abdee @ Jun 20 2007, 11:18) *
Duxx, ne radi se o okidacu vec o zatvaracu smile.gif A to je malo zajebatija stvar koji nije bas lako promenuti...

Dragi Abdee, ako sam dobro razumeo Darka u pitanju je shutter mehanizam u koji verovatno ulazi i zatvarač ali ja to skraćeno po srpski nazvah - okidač wink.gif ali šta je danas zapravo lako? Nisam stručnjak za servisiranje niti se u to razumem ali samo gledam odnos između troška i zarade i mislim da nigde i ni na jednom poslu nema zarade x5 osim u ovom.
Evo moj drugar ima servis za ugradnju auto alarma. Šta misliš dal je teže njemu da raspakuje danas ceo auto, provuče žice kroz instalaciju, ugradi alarm i poveže ga sa centralnom i ponovo spakuje sve to, ili pomenutom serviseru da zameni zatvarač? Taj drugar ima zaradu na ugradnji oko 40 do 60 eur, a drnda se pola dana ponekad i ceo dan. Taj drugar je takođe u potreban repromaterijal uložio 200-250 eur koliko košta solidan alarm u nabavci, a ovaj je uložio 30 eur ako je i toliko.
E ali alarm servisa ima koliko hoćeš, a Canon ovlašćenih samo jedan pa onda izbora nema. Ili da platimo ili kanta!
Mom prijatelju se pokvario mehanizam za uvlačenje objektiva na A640. Tražili su mu ako se dobro sećam 120 eur za popravku, a taj aparat nov toliko košta! smile.gif Monstruozno!

Međutim ok, ne vredi sad žaliti se jer to ništa ne menja. sad.gif Idemo dalje. smile.gif

Na kraju mislim da uopšte nebi bila loša ideja ako bi Axel mogao za buduće kupovine da ponudi varijantu sa extended garancijom koju bi većina nas verujem vrlo rado prihvatila obzirom na servisne troškove koje kasnije imamo ovde.
Abdee
CITAT
Dragi Abdee, ako sam dobro razumeo Darka u pitanju je shutter mehanizam u koji verovatno ulazi i zatvarač ali ja to skraćeno po srpski nazvah - okidač

Shutter znaci zatvarac i to ti je ono sto pokaze senzoru svetlost dana posto se podigne ogledalce. U pitanju je slozen elektromehanicki sklop cija zamena podrazumeva mnogo posla.

Cena koju traze je realna ali je najveci problem u tome sto bi svi da se jebu a da im ne udje tj. da skljocaju a da to ne kosta. Isto se desava i kada neko kupi u nekoj truloj kapitalistickoj zemlji zakljucan mobilni od 400+ evara a posle mu puno da da 60 za otkljucavanje...

BG elektronik nije jedini servis koji to moze da uradi tj. koliko znam Guru rece da to moze da se resi i u Fuji servisu u Zetskoj 11...

Za kraj cu samo da citiram jednog petogodisnjaka:

"Hobi je ono besplatno sto puno kosta..."
Darkves
^^ Samo opušteno ljudi, svi navijamo za isti klub.
Duško je imao dosta iskustava sa majstorima pa se nakupilo. Ja ga potpuno razumem, i ja organski ne podnosim loše majstore. I iz iskustva ne delim majstore na skupe i jeftine već na dobre i loše. Jer jeftin majstor može mnogo skupo da košta. Šta ćeš Duxx, usluge su uvek bile majka.

Bio sam u servisu, podigao aparat. Pitao sam koliko je ispucao, ali serviser kaže da nije mogao da iščita jer je zatvarač polomljen. Kaže da nije mnogo opalio, e sad, šta je za njega malo a šta mnogo to neznam jer nisam direktno sa njim razgovarao. Mada za te pare baš i mogu da me udostoje 5 minuta razgovora sa serviserom. Znači ostaje kalkulacija na nešto manje od 60 000. Osim zatvarača nije ništa drugo menjano (što kaže Master - mikroprekidač) jer verovatno serviser nije smatrao da treba, pošto ceni da je malo opalio.
Edit: - garancija na zamenjeni deo je 3 meseca ---

I da, na povratku iz servisa dobih SMS poruku od njih da mi je aparat popravljen i da imam rok od 3 dana da ga podignem. smile.gif
I da, ovaj hobi je jako skup znam to odavno je sam ja u stvari povratnik u fotografiju. Ranije sam digao ruke kad sam skapirao da je to jako skupo i da ja to ne mogu da finansiram.
Hvala vama dobri ljudi što ste bili uz mene u ovom teškom trenutku smile.gif
Odoh ja da se okrenem tri puta oko sebe, kucnem o drvo, zapljunem i uradim ostale vradžbine i magije, pa da nastavim da fotkam.

Puno pozdrava,
vlada_kos
Srecno ti bilo a sve lose stvari neka ostanu iza nas.
guru
150e za shutter ? smile.gif Zar to ne koshta 70ak evra u servisu u Zetskoj ? (ja sam platio 55e pre godinu i po dana na 300D).
kizo
CITAT (guru @ Jun 20 2007, 17:18) *
150e za shutter ? smile.gif Zar to ne koshta 70ak evra u servisu u Zetskoj ? (ja sam platio 55e pre godinu i po dana na 300D).

evo ga Guru u pravom trenutku da doda malo soli na ranu laugh.gif laugh.gif laugh.gif

NHF wink.gif
NShappy
Ne znam šta se neko toliko čude ovde. Servisi su na trulom zapadu još skuplji nego kod nas. I to mnogo skuplji.
Darkves
CITAT (NShappy @ Jun 20 2007, 18:46) *
Ne znam šta se neko toliko čude ovde. Servisi su na trulom zapadu još skuplji nego kod nas. I to mnogo skuplji.

Čudim se što ga je radio neko kao da je izbauljao iz kontejnera. Sudeći po krokodilima na fotki. I šta sad da ga nosam nazad za Beograd. Bah.
DuxX
Šta je sad bilo druže? Opet ne što nije u redu?
Darkves
CITAT (DuxX @ Jun 20 2007, 21:39) *
Šta je sad bilo druže? Opet ne što nije u redu?

Sve je ok druže, ostalo prašine. Očistio sam.
Pozdrav,
SpinneR.sr
Eto još jednog hepienda cool.gif
Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vaskliknite ovde.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.