Pomoć - Pretraga - Članovi - Kalendar
Puna verzija: kucica
Dizajn Zona > Specijalni forumi > Arhitektura
Stranice: 1, 2
Lucas
kao sto rekoh, ja sam odusevljen kako je ispalo... bas sam happy smile.gif
ajd sad da vas cujem sta mislite? nemam osnovu sad, ali kacim je cim dodjem kuci....

inace ovo je drugi deo zadatka skloniste za prijatelja, samo sto je sada nadzemno...
inace projekat je evolucija ideje iz ovog - http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=17412

ps. ajde kacite i vi nesto, samo ja kacim radove....

ps. izgleda da sam ipak nesto naucio na fakultetu tongue.gif
Bukinjo
CITAT (Lucas @ Dec 2 2006, 12:56) *
ps. izgleda da sam ipak nesto naucio na fakultetu tongue.gif

si siguran wink.gif

Pazi, verujem da mi ne znamo dovoljno da bi se igrao ovakvim formama, sigurno bi ti bio problem (ne samo tebi vec svima nama brucosima) da napunimo obicnu kucu kvadratnog oblika, a kamo li da eksprerimentises ovakvim oblicima. Ima tu dosta zamerki koje ja laicki mogu da primetim....
ali necu da pisem, to mozemo preko fona, ostavicu forum matorima....

ps.

gde je podela soba, najbitniji deo zadatka ?

Poz
Lucas
ma tu je. ccc nisi procitao sta sam pisao sram te bilo tongue.gif
nisam okacio osnovu jer nisam bio kuci, pa nisam mogao.... evo sad ce...

CITAT
Ima tu dosta zamerki koje ja laicki mogu da primetim....

nego, ajde bre napisi ovde, bolje je tako, jer mozes lepo da se skoncentrises i natenane napises sve sto mislis... kad usmeno pricas o necemu, nikad ne mozes sve da kazes sto bi hteo.....

enivej slazem se sa tobom u principu, ali u ovom slucaju ne, jer ovde zaista nema mnogo igranja sa formama - mozda ti se cini jer je perspektiva malo nafurana....

evo pogledaj osnovu, prilicno je jednostavno smile.gif

CITAT (Budjevac @ Dec 2 2006, 16:37) *
sigurno bi ti bio problem (ne samo tebi vec svima nama brucosima) da napunimo obicnu kucu kvadratnog oblika

ako pogledas pazljivije ovo i jeste obicna kuca kvadratnog oblika wink.gif
Bukinjo
onda ti je 3d model los biggrin.gif
a podela soba mi je ok, koliko ja mogu da primetim, opet ne uzimaj moje misljenje za finalni sud biggrin.gif

za pocetak, cemu one stepenice ? koju funkciju imaju, ako generalno nisu povezane sa kucom, nema vrata ? mozes da improvizujes tu neka balkonska vrata pa tipa stocic i hoklica za kafu tongue.gif
haha

razmisli o tom delu, malo mi je besmislen...ili gresim ?

poz
Lucas
stepenice sam stavio, zbog onih 40cm koliko mora da se odigne kuca. a i trebalo bi da postoje vrata da se iz dnevne izadje na tu stranu, mada to nisam nacrtao (neka klizna, zbog krivog zida...)

necu to da pravim, ali si me dobro podcetio, da im objasnim 'o cemu se zapravo radi' tongue.gif

e da. 3d i nije nesto verodostojan. al posluzice lepo za vizuelno, a sledeci ce biti bolji....
Lucas
e da. 3d i nije nesto verodostojan. al posluzice lepo za vizuelno, a sledeci ce biti bolji....
Bukinjo
pazi samo da nemas previse tonova sive, a model je dosta "saren" za ono sto ni traze. Obradi ga da bude crno belo ili sl.

Poz wink.gif
Lucas
probacu da proguram ovo. ako ne bude moglo, onda cu BW
_T.A.R.G.A.T_
neiskotirana osnova bez nameshtaja...hmmmm
bez obzira na to, bio sam slobodan da zaokruzhim prvu stvar koja mi je zasmetala...
CITAT (Lucas @ Dec 2 2006, 17:27) *

vrata na vrata...

CITAT (Budjevac @ Dec 2 2006, 18:45) *
pazi samo da nemas previse tonova sive, a model je dosta "saren" za ono sto ni traze. Obradi ga da bude crno belo ili sl.

Poz wink.gif

CITAT (Lucas @ Dec 2 2006, 18:46) *
probacu da proguram ovo. ako ne bude moglo, onda cu BW

shta prichate vi?
preterujete, ali stvarno...
anactor
Bez nameštaja ni ne pomišljaj da pokazuješ nekom osnove.

Model je poprilično loš. Perspektive su ti pošizele jer si skrolovao u 3d prozoru ArchiCAD-a pa si dobio izobličenja. Inače, pored ovog što ti je T.A.R.G.A.T. rekao (što je i meni odmah upalo u oči), ostalo ti je i par onih iksića, tj. markera iz ArchiCAD.a.
Prikazao si kuću iz raznih uglova, a iskreno, ništa time nisi rekao. Zaboravi na slikovnice koje viđaš po knjižarama. Ako nekom želiš nešto da pokažeš, a da to bude ozbiljno, moraš imati osnove (SA NAMEŠTAJEM!), neki presek i dobar 3d model ako već nemaš neki karakterističan izgled.

Drugo, zašto se u kupatilo ulazi samo iz spavaće sobe? Šta ako im dođu gosti i to (ne daj bože da prespavaju)? Hoće onda da ih bude u pola noći da bi otišli da se umiju ili operu zube? WC je minimalan i jedva će ti stati wc šolja sa nekim lavaboom koji je jedva upotrebljiv.Razmisli malo o tim stvarima.

Nemoj ovo pogrešno da shvatiš i da se sad uvrediš. Ovo je konstruktivna kritika i trebalo bi da ti pomogne. Mogao bi se ovaj projekat još na dve strane analizirati. Sad sam se setio još jedne stvari - kuća bez neke okoline nema smisla! Pogotovo sa ovolikim staklenim površinama. Šta je u okruženju? Kako je orijentisana...?

Sve je ovo fino ako je to tvoj neki eksperiment, ali ti to neće puno pomoći da napreduješ ako ne uzmeš sve ove faktore (i još mnogo drugih) u obzir.
Nisi ti baš puno naučio na tom faksu (ili su te pogrešno učili) ali ima vremena. Samo napred.

Pozdrav,
Nemanja
Lavina
poz. ako je cilj bio istrazivanje oblika, materijala, koncepta onda je interesantno. medjutim ovo je veoma tesko za izvesti. treba se ipak drzati nekih granica . ovo staklo iz jednog dijela od jedno 6 m je veoma skupo, a tebi jos stoji kao konstruktivni element, zatim konzola... dalje.. ako je za nese podneblje, kako ugrijati dnevnu... u ovako "malim" objektima kuhinja se "lijepi" uz kupatilo zbog instalacija plus sto su ti ostali rekli. samo naprijed!!!!
Bukinjo
CITAT (_T.A.R.G.A.T_ @ Dec 3 2006, 07:02) *
preterujete, ali stvarno...

ma targat ne razumes o cemu se radi.
Lose sam i napisao pa me mrzi da menjam.

Opomenuo sam ga da svodi boje koje ima na minimum, jer se model koristi za graficki rad iz vizuelnih istrazivanja (kao neki ac), a asistenti imaju toliko iscasen ukus da je to strasno.
Nece da vide vise od 2 boje na radu, a cak i kada su u pitanju 2 boje + 2-3 tona na istu varijaciju, sve pada u vodu.

Tesko je shvatiti, ni ja ih ne shvatam.

Samo svedeno........

Poz

CITAT (Lavina @ Dec 3 2006, 12:37) *
poz. ako je cilj bio istrazivanje oblika, materijala, koncepta onda je interesantno. medjutim ovo je veoma tesko za izvesti. treba se ipak drzati nekih granica . ovo staklo iz jednog dijela od jedno 6 m je veoma skupo, a tebi jos stoji kao konstruktivni element, zatim konzola... dalje.. ako je za nese podneblje, kako ugrijati dnevnu... u ovako "malim" objektima kuhinja se "lijepi" uz kupatilo zbog instalacija plus sto su ti ostali rekli. samo naprijed!!!!

ne branim kolegu ali.....

na nasem faksu nista od ovoga nismo ni pominjali, predavanja iz projektovanja su krajnje ne konkretna i nemaju nijednu informaciju koja direktno moze da se primeni, vec mi nekim cudnim tehnikama tumacenja i izvlacenja iz konteksta dobijamo neke sture informacije, koje mi nisu uopste ni potrebne.

Svi ti zadaci su abstraktni, fakticki sam mogao sam kuci da ih radim, bez da idem na faks uopste, i isto bi bilo.
Na konsultacijama ti nista konstruktivno ne kazu, samo cupaju makete i istrisu svoje frustracije, a ne pada im na pamet da ti kazu, ovo ti je dobro zato sto, ili ovo ti je lose zato sto.......

a ocenjivanje je posebna prica, asistenti kasne 1h, onda nas isteraju na jos 1h, mi se vratimo, vidimo pocupane i izsvrljane makete koje su navodno ocenili.

Znaci ne shvatajte ovo ozbiljno, niti mi razmisljamo o konstrukciji, izolaciji, ni kako ce nesto da se zagraje, a tek o okolini........auuuuuuuuu, pa ljudi, na faksu smo svega malo vise od 2 meseca. Aj se setite koliko ste znali vi tada....

pozdrav
pailhead
Ja sam znao vise tada nego sada smile.gif

Tek sam na fakultetu shvatio koliko je ATSH bio dobar... a ATSH nije bio dobar.
Bukinjo
mi smo gimn.
WooGlass
@budjevac
izvini, ali ti stvarno smaras na ovom dijelu zone, ako smijem da primjetim. ako neko vec postavi svoj rad ovdje, i trazi da bude komentarisan, onda uzmi i nauci te komentare, i prihvati ih, i nemoj da odgovaras uvijek sa pricom "kako vi niste nista od toga culi na faxu" - bas zbog toga vam ljudi i odgovaraju na postove, imate prednost u odnosu na ljude koji ne znaju sta je to forum, i imate priliku da brze napredujete. prema tome,nema potrebe da se branis svaki put sa istom pricom, nego nauci svaki post od ovih ljudi kao jedan trik, zapamti ga, i nemoj da kukas na fax - vise nikad.

@Lucas
pridruzujem se komentarima kolega anactor, lavine i targat-a.

postavite bar dio postavke ovog dijela zadatka (nadzemnog). da se zna u kom pravcu se ovo moze komentarisati - mozda vas uopste ne interesuju konstrukcije, materijali, ...

meni je kuca ok - uz par ovih stvari koje su ljudi vec primjetili - jedina stvar koju bih malo ispeglao je "dosljednost" u tvom dizajnu. ako si vec krenuo da krivis ove zidove, onda ih SVE iskrivi - uvedes neko prosto pravilo "nema pravih uglova u kuci" i probas da odradis cijeli projekat u tom fazonu, a da bude funkcionalno korektan. ja ne bih "flertovao" sa dizajnom, malo krivo, malo pravo, pa ovako pa onako. znaci pogledaj malo svoje donje desno cose, grupa spavanje-wc-ulaz, i vidi sta tu jos moze da se doradi.

poz
Lucas
ok, dakle, osnove sa namestajem, presek i 3d.

pa gosti ne bi imali gde da prespavaju.... u dnevnoj sobi? gosti u ostalom imaju wc, gde mogu da peru zube, a ako vec hoce da se tusiraju ne moraju to nocu dok svi spavaju.... (ispravi me ako gresim)
wc ima 2 kvadrata, ubacicu wc solju i lavabo, pa cu da vidim kako staje... i naravno ubacicu i namestaj... to za namestaj mi recimo niko nije rekao da treba, cak svi rade bez namestaja....
u zadatku je data parcela 10*15 na kojoj treba da napravimo kucu. nista o okruzenju nije receno, mada bi bilo dobro da bude u nekom zelenilu... (bar sa strane stakla)
orjentacija? recimo da sunce izlazi tako da osvetljava dnevnu sobu, mada i to nismo spominjali...

CITAT
Nisi ti baš puno naučio na tom faksu (ili su te pogrešno učili) ali ima vremena. Samo napred.

mislim da sa vise dobio neki osecaj.... meni je ovo dosta bolje od one kuce sa linka, koja je radjena letos.
a da sam nesto konkretno naucio nisam - zapravo niko mi nista nije rekao od pocetka faxa (tipa odnosi izmedju soba, organizacija itd...)

CITAT
poz. ako je cilj bio istrazivanje oblika, materijala, koncepta onda je interesantno.

jeste. dalje u vezi stakla - ne mora da bude 6m iz jednog dela, samo je meni tako bilo lakse da ga predstavim u 3du (citaj ne znam kako da napravim stakleni zid iz vise delova u archicadu). konzola je u definiciji zadatka, dakle to nije moj izbor...
kuhinja i kupatilo su odvojeni samo hodnikom od metar i dvadeset sto nije mnogo, tj ja bar tako mislim - opet ispravite me ako gresim, jer... pojma nemam smile.gif

ajde nek neko iskomentarise boldovane delove, posto ne znam dal je ok....
ps. bolje kritike dobijam ovde nego na faxu rolleyes.gif huh.gif

evo kompletnog teksta zadatka

Napraviti maketu prizemnog objekta na kartonskoj podlozi formata A4 u razmeri 1:50. Objekat je izdignut 40cm od tla. zidovi su od stubova i lakih montaznih panoa. Potrebno je osmisliti i sistem otvaranja, poluotvaranja i zatvaranja objekta. Krov je ramovske konstrukcije.
Bukinjo
@wooglass
dobro, smaram...

odmah sam se ogradio od toga da ge NE BRANIM, vec hocu da docaram vama sta nam je servirano pre nego da pocnemo sa radom.
nista vise.

A to da su vasi saveti konstruktivni i na mestu, pa naravno, i trebate da ih dajete.
Samo sam hteo da dam ovo do znanja jer to nije bio cilj zadatka, pa ne zelim da komentarisete stvari koje njime nisu trebale da se postignu.

Pozdrav

ps.

slazem se za zidove i krivine wink.gif

i jos nesto, ovo je konceptualna fora, odnos prostora, zidova, povrsina, bez neceg previse konkretnog. wink.gif
pailhead
CITAT (Budjevac @ Dec 3 2006, 12:45) *
Znaci ne shvatajte ovo ozbiljno, niti mi razmisljamo o konstrukciji, izolaciji, ni kako ce nesto da se zagraje, a tek o okolini........auuuuuuuuu, pa ljudi, na faksu smo svega malo vise od 2 meseca. Aj se setite koliko ste znali vi tada....

pozdrav

Evo ja se baš prisećam. Ne mogu doduše da uporedim ovaj vaš zadatak sa onim što smo mi imali, dobro bi bilo kada bi ste okačili baš postavku projektnog zadatka.

Vremenski, mislim da odgovara ovaj zadatak:

[kontejner]

[kontejner]

Nažalost, nisam sačuvao projektni zadatak, ako ga slučajno nađem, okačiću ga od reči do reči. Poenta je bila isprojektovati apartman za dva studenta u okviru studentskog kampusa, a objekat rešiti u zadatom rasteru - 3.6m x 4.8m x 4.8m. Krajnje je sve konceptualno, što se i može očekivati na tom predmetu i u tom periodu. Kao što se vidi na mom projektu, nismo stavljali nadzitke na ravnim krovovima, nema rešenih vertikala i instalacija i sl. Ali to se tad jednostavno nije ni tražilo, recimo ubacivanje nadzitka bi narušilo raster i sl.
Ali sećam se da smo obratili pažnju baš na te staklene površine, da smo imali određene dimenzije koje paneli nisu smeli da pređu i da smo morali da ubacujemo podele.

Ovo je bio prilično ograničen rad, gde nije bilo puno mesta za greške tako da je bio sjajan za početnike.

E sad, po formi obliku i funkciji, ovaj rad mi više deluje kao naša vikend kuća na Avali.

[vikend kuća]

plakat 1
plakat 2
plakat 3

[vikend kuća]

Ni ovaj zadatak nemam, ali mislim da mogu negde da ga nađem, pa ću postovati. Ovde je bio zadatak isprojektovati vikend kuću - studio na Avali. Bili smo ograničeni samo površinom spratova, ali forma je bila potpuno slobodna. Opet gledali smo da obratimo pažnju na neke stvari, recimo, opet na podelu stakla, položaj kuhinje i kupatila i sl. Naravno, pitanje je koliko sam ja i pored te pažnje uspeo da uradim nešto dobro i smisleno unsure.gif ali, eto, bar mogu da kažem da sam razmišljao o tome.
Recimo najviše sam razmišljao o kosom krovu, međutim to na fakultetu uopšte ne vole, tako da sam jedva ovo plasirao.
WeBad
joj svi ste mi bas puno dragi...
pailhead
Lucas,

Ja bih za početak okrenuo ulazna vrata da se otvaraju ka zidu, a zid po potrebi možda malo i rotirao u pravcu kazaljke na satu. Stavi neke podele na stakla i ubaci nameštaj.
Lucas
dobro bi bilo kada bi ste okačili baš postavku projektnog zadatka.

jbt pail i ti ne pratis. ima gore u mom postu....

moracu da se konsultujem sa asistenticom iz vizuelnih da vidim sta ce ona da mi kaze za namestaj (znam da treba na projektu, ali da li ce trebati na njenom predmetu to je pitanje...)

u svakom slucaju ubacicu namestaj, i podele, i korigovati vrata cisto zbog sebe a i rendera....
i mozda odradim render ponovo zbog perspektive
nostalgicna
Osim svih vec navedenih jako dobrih komentara
dodala buh jos par...mozda i ne tako dobrih... smile.gif
1) ako velicina osove - kvadratura nije zadata povecaj malo deo kod spavace sobe, kupatila i wc-a. Narocito WC je jako mali. Kada budes dodao simbole za kadu itd videces da nema prostora da se stane ispred solje i da se otvore vrata,...
2) ja bih produzila zid izmedju dnevne sobe i hodnika. Lepo je da je sve vrlo otvoreno ali nije lepo gledati iz dnevne sobe u klozetsku solju kada neko ulazi i izlazi iz wc-a (pogotovo sto dosta ljudi ceto ostavi otvorena vrata smile.gif ) To je generalno veliki no no u projektovanju... Sto ce reci da kada pomeris vrata za kupatilo (sto i svakako trbao uraditi smile.gif ) imaces isti problem
3) koliko god da je program konceptualan uvek razmisljaj o svim aspektima: orijentacija na terenu, funckija, nazalost poslenje ali... izgled Gde je juzna strana u odnosu na ove velike zastakljene povrsine... Koliko vidim sa ove jako deformisane perspective najveca staklena povrsina ima najmanji prepust. Ako vec hoces da "prodas klijentu" ideju gradjenja ovao skupog prepusta bar im daj jak razlog za njegovo postojanje. Uradi malu analizu senki (sto je lako kad vec imas model). Pokazi im da u najtoplijem periodu od...do ovaj veliki stakleni zid ce biti 60% zasencen pa ce znatno smanjiti "heat gain"
U tvom slucaju je sve obrnuto najveci prepust su kod solidnih zidova a najmanji kod staklenih... Razumem da si ovim jednim hteo da naglasis ulaz (sto je jako dobro) ali sam sigurna da bi nasao drugi nacin...
4) Kod kuca je vrlo bitan kontakt sa okolinom pa kada budes radio podelu na staklu (kako je vec predlozeno) razmisli kakva bi bila najbolja veza unutrasnjosti sa terenom (terasa,?....)
5) Da ne bude da nista nije dobro smile.gif generalno mi se koncept dopada i ne bih se slozila da svi zidovi treba da budu nakrivljeni. Bas mi se dopada da kuca ima deo koji je solidan i stabilan cime se razigranost stakla potencira a citavom objektu daje teziste i stabilnost.
6) Generalno biraj "view angle" modela kao da zelis nesto da objasnis, ispricas pricu... ocne tacka ka ulazu... ocna tacka ka terasi.... I pticija perspektiva je dobra za razumevanje masa ali ni u kom slucaju se nemoj zavesti ovako jako distordiranim prikazima gubi se proporcija i razmera... Za razmeru jako pomaze dodati par vrlo sematskih ljudskih figura.

Sve najbolje
Lucas
@nostalgicna

ovo za zid su mi rekli i na faxu (bila je predaja juce, dobih 29/30 smile.gif)
al nebitno sto je ocenjena, izguracu ove izmene do kraja cisto zbog sebe, pa cu okaciti ponovo tako doradjeno...

e sad - dvoja vrata za ulazak u jedno kupatilo? jel to lose? tj da li da dupliram vrata ili da ih pomerim? zgodnoje da iz spavace moze odmah da se udje u kupatilo.

pa predpostavio sam da je najtopliji ovaj mali stakleni zid... premda bi verovatno trebao da se napravi josh veci prepust kod ovog staklenog zida...

evo da se zahvalim svima na komentarima (sto ne znaci da ne treba vise da komentarisete, stvarno mi znaci sve sto kazete...)

ps. hm... moracu da pocnem da zapisujem komentare...
pailhead
Da se slozim sa nostalgicnom oko stavke 6).

U arhitekturi se najvise koristi nesto sto se zove 2 point perspektive, odnosno perspektiva sa dva nedogleda. To prakticno znaci da su sve vertikalne linije vertikalne, i da se njihov nedogled nalazi u beskonacnosti. Ako si se spremao za crtanje i za prijemni, verovatno si svaki crtez tako crtao.
Isto tako kad se fotografisu arhitektonski objekti koristi se shift objektiv, koji ima mogucnost pomeranja horizonta tako sto pomera sociva unutar objektiva, ovim se ispravlja perspektiva, i zgrade ne izgledaju kao da ce da padnu.

Ovakvi ekstremni prikazi se koriste vrlo retko i moraju imati smisla. Po meni je jako tesko procitati nesto iz takve perspektive, ali imaju onaj "Žvriiiiižvruuuu" efekat koji na fakultetu obozavaju.
Lucas
Ako si se spremao za crtanje i za prijemni, verovatno si svaki crtez tako crtao.

sve crteze sam crtao sa nedogledima u konacnosti (levi i desni) a 'visinski' u beskonacnosti... na to si mislio?

ja sam ovaj 'eksperimentalni prikaz' dobio sasvim slucajno, i slazem se da se tesko cita bilo sta, ali izgleda mnooogooo efektno smile.gif
da ne znas mozda kako da podesim tu 2point perspektivu?
pailhead
Neki programi mogu to da isprave, jednostavno uperis kameru gde hoces, i ispravis perspektivu. Ako program to ne podrzava onda se to radi tako sto stavis tacku gledista i tacku posmatraca na istu visinu. Doduse, ovo je nezgodno jer raspolazes uglavnom samo sa gornjom polovinom formata za prikaz svog objekta.
To se resava jednom cakom:

Ako ti je potrebno recimo da uradis sliku u 400x300 pixela, a cela donja trecina je prekrivena ulicom ili travnjakom koji ti smeta, ti uradis sledece:

napravis original u 400x400, (tako dobijes jos 50 piexela te ulice, ali jos 50 pixela neba iznad objekta), onda uzmes i odseces donjih 100 pixela i dobijes original velicinu 400x300, ali drugacije kadriranu, i horizont vise nije na sredini, vec u donjoj polovini.
nostalgicna
CITAT (Lucas @ Dec 5 2006, 00:22) *
@nostalgicna

ovo za zid su mi rekli i na faxu (bila je predaja juce, dobih 29/30 smile.gif)
al nebitno sto je ocenjena, izguracu ove izmene do kraja cisto zbog sebe, pa cu okaciti ponovo tako doradjeno...

e sad - dvoja vrata za ulazak u jedno kupatilo? jel to lose? tj da li da dupliram vrata ili da ih pomerim? zgodnoje da iz spavace moze odmah da se udje u kupatilo.

pa predpostavio sam da je najtopliji ovaj mali stakleni zid... premda bi verovatno trebao da se napravi josh veci prepust kod ovog staklenog zida...
evo da se zahvalim svima na komentarima (sto ne znaci da ne treba vise da komentarisete, stvarno mi znaci sve sto kazete...)

ps. hm... moracu da pocnem da zapisujem komentare...

Cestitke na dobroj oceni a jos vise na odluci da to jos malo doradis.... smile.gif
Dvoja vrata na jednom kupatilu nije nista lose cak je i vrlo uobicajena praksa u svetu upravo iz razloga koji si naveo - da je mnogo lakse ici is sp sobe pravo u kupatilo. Moras samo da budes siguran da je prostor dovoljnno veliki i na nema konflikta izmedju vrata i prostora za koriscenje sanitarija. Upravo zbog toga se i pitam da bi mozda bilo bolje da spojih kupatilo i wc ali da zadrzis neku vrstu pregrade izmedju solje i ostatka prostora...Prakticno vrata bi ti osatala ista kao i sada samo bi izbrisio deo zida u sirini vrata izmedju kupatila i wc-a.
Sto se staklenog zida tice ako je okrenut ka severu nije isto sto bi bilo da je juzna orijentacija, pa mozda i ne treba veci prepust... Hipoteticno postavi strane sveta i lokaciju. Onda zadaj tacne geografske koordinate i dobices senke u svim kriticnim periodima (najsuncanija i najhladnije) pa ce ti to pokazati sta je najbolje da uradis. Ako je ovo slikarski studio severna orijentacija je i najbolja jer daje ravnomerno, najujednaceijesvetlo bez direktnog upada sunca i odsjaja...Sam izaberi sta je program (kad vec nije zadat... ) i zavrsi. Ako te mrzi ...ili nemas vremena za sve to razmisljaj o tome na sledecem projektu.

Samo napred
Lucas
evo nove osnove

i liiikeee, do u likee?

ps. i dalje nije iskotirano, posto nisam provalio kako se kotira u archiju, a i ima nekih sitnih greskica (tipa stepenici itd... al nemojte da obracate paznju na to... ovo je samo za vas preview (kao i prvobitna osnova) nije za predaju na faxu...)

imam jedno pitanje u vezi wca - gde bi ste stavili wc solju od ova dva polozaja?

i da, sad vidim da nisam stavio. recimo dobro bi bilo da postoje vrata za ulazak u wc iz spavace sobe (mrzi me sad da dodajem - zamislite da su tu smile.gif) recimo neka klizna, posto bas i nema mesta za obicna

i da, sad vidim da nisam stavio. recimo dobro bi bilo da postoje vrata za ulazak u wc iz spavace sobe (mrzi me sad da dodajem - zamislite da su tu smile.gif) recimo neka klizna, posto bas i nema mesta za obicna

e slabo radi ovaj replay....
Lucas
citam sta si napisala nostalgicna.... i logicno je da se kupatilo i wc spoje - posebno kad su ovako jedan pored drugog, ali ovde ne znam kako bih to resio zbog kade? ajde ako neko ima ideju neka kaze
WooGlass
@lucas

joj bratac ... ovdje ima toliko stvari koje bi trebalo mijenjati, tako da su polozaj wc solje i takve price totalno nebitne.

prvo ne treba ti uopste ovaj wc - obzirom da si napravio stan za dvoje, koji samo ponekad imaju posjetu, nema smisla - postoje tacno propisani standardi za stanove za tu i tu kvadraturu (ili broj soba, ili broj ukucana) toliko i toliko sanitarija.

zatim, stavio si svoje klonje na najjacu fasadu, ulaznu. obzirom da gradis na slobodnom prostoru (nisi uslovljen nicim), nema potrebe za tim. wc mozes da postavis sasvim slobodno bilo gdje u unutrasnjosti (u centru svoje osnove), tako da ti on bude dostupan sa svake pozicije u kuci.
nema potrebe za dvoje vrata koja vode iz predsoblja u boravak - tvoj boravak posmatraj kao jedinstven prostor u kojem imas dio za kuhinju, i dio u kojem boravis, gledas tv, itd.
mozes i cijeli svoj projekat da uradis na taj fol, da imas sto manje vrata (loft stanovi). naravno intimni dijelovi moraju biti fizicki odvojeni (spavanje, wc).

nije mi bas najjasniji mobilijar u kupatilu - imas wc solju, lavabo, kadu, i - bide ?!? bide je u principu prevazidjena stvar, tusiranje je uglavnom svakodnevno .
posto je u pitanju par, koji nema djece, mozes razmisliti o tus kabini, koja je mnogo prakticnija, a zauzima manje prostora.

... gdje nestadose one krivine ?

poz
Lucas
1.postoje tacno propisani standardi -- a kako mogu da dodjem do tih standarda? moze neki link? inace nama su trazili da stavimo wc, sem kupatila...

2.ne kapiram bas komentar za wc, on jeste na glavnoj fasadi, ali se ne vidi, tj ne narusava je, a zgodno je da bude blizu ulaza...

3.sta znaci loft?

4.ja sam prvo ds i kuhinju tako i zamislio - kao jedinstven prostor, ali sam od asistenta dobio kritiku zbog toga, jer je prostor dosta velike kvadrature... a mislim da je to i ok, ima sasvim dovoljno mesta za kuhinju i izdvojenu ds. e sad sto se tice vrata.... stavio sam ovako da bi kao imao odmah ulaz u ds i odmah u kuhinju, a ne kroz jedno u drugo... stvarno mi ne pada na pamet ni jedno drugo resenje, s'obzirom na ovaj zid koj pregradjuje kuhinju i ds....
ajd skiciraj nesto u psu, pa postuj, da vidim kako si mislio.....

5.
CITAT
nije mi bas najjasniji mobilijar u kupatilu - imas wc solju, lavabo, kadu, i - bide ?!? - joj bratac ... ovdje ima toliko stvari koje bi trebalo mijenjati, tako da su polozaj wc solje i takve price totalno nebitne.

haha, pa to je bilo pitanje smile.gif tongue.gif mada vidim, logicno je da wc solja ide dole uz lavabo, a ne gore.... gore nekako strci... (nije bide u pitanju)

6.
CITAT
posto je u pitanju par, koji nema djece, mozes razmisliti o tus kabini, koja je mnogo prakticnija, a zauzima manje prostora.
-- i mnogo manje udobna. tus kabinu ne bih stavio nikad, sem u slucaju da bas nemam mesta za kadu. mada to je stvar licnih afiniteta, ja recimo volim ponekad da se okupam u kadi....

7. koje krivine?
WooGlass
CITAT (Lucas @ Dec 10 2006, 11:32) *
1.postoje tacno propisani standardi -- a kako mogu da dodjem do tih standarda? moze neki link? inace nama su trazili da stavimo wc, sem kupatila...

pa ne trebaju ti u ovom trenutku, ako su vam trazili jos jedan wc (sto je glupo,ali ajde). ne poznajem JUS, ali mislim da je tu bila neka prica - iznad 70-tak kvadrata (trosobni stanovi) = jos jedan wc.
CITAT
2.ne kapiram bas komentar za wc, on jeste na glavnoj fasadi, ali se ne vidi, tj ne narusava je, a zgodno je da bude blizu ulaza...

ok...ostavi ga. neka tvoji gosti prvo chuju kako kenj*s kad dolaze.
CITAT
3.sta znaci loft?

http://noor.de/loft-living/galery-english.html
"loft" stanovi su modernija verzija one priche Mies van der Rohe-a "prostor koji tece" - smisao je da mozes organizovat prostor tako da ti ne trebaju vrata, nego inteligentnim rasporedom npr. pregradnih zidova ili mobilijara mozes ostvariti potrebnu "odvojenost" prostora, ali da on ipak ostavlja utisak jedne cjeline (Farnsworth House, Barcelona Pavillon). druga verzija priche je da se buducim stanarima ostavi sloboda da sami sebi organizuju svoje kv.metre (sto je relativno, jer su instalacije/mokri cvorovi nemilosrdni).
"loft" izmedju ostalog znaci i nesto sto ukucas u google, i on ti izbaci gomilu informacija.
CITAT
4.ja sam prvo ds i kuhinju tako i zamislio - kao jedinstven prostor, ali sam od asistenta dobio kritiku zbog toga, jer je prostor dosta velike kvadrature... a mislim da je to i ok, ima sasvim dovoljno mesta za kuhinju i izdvojenu ds. e sad sto se tice vrata.... stavio sam ovako da bi kao imao odmah ulaz u ds i odmah u kuhinju, a ne kroz jedno u drugo... stvarno mi ne pada na pamet ni jedno drugo resenje, s'obzirom na ovaj zid koj pregradjuje kuhinju i ds....
ajd skiciraj nesto u psu, pa postuj, da vidim kako si mislio.....

ma ta prica oko vrata ti je bezveze, kao i ta njihova prica oko odvajanja tog prostora. ja bih izgurao ovo sto si prvo i mislio - napravi 2 jednostavne makete za sledece konsultacije, pa ce vide seljaci sta je bolje.
CITAT
5.
haha, pa to je bilo pitanje smile.gif tongue.gif mada vidim, logicno je da wc solja ide dole uz lavabo, a ne gore.... gore nekako strci... (nije bide u pitanju)

;)sad sam i ja skonto sta sam lupio...ok - najlogicnije ti je da ti obe solje idu na jednu vertikalu - znaci na jednu debelu cjevurinu koja ce da odvodi tvoj shit;) - prijedlog : KADU okreces i stavljas je paralelno sa ormarom u predsoblju, solja na solju/ledja uz ledja, lavabo moze da ti ostane tamo gdje jeste.
CITAT
7. koje krivine?

zaboravi.
WeBad
svaku arhitekturu je moguce negativno prokomentarisati pa i ovu...
nisam citao celu raspravu ali ajde nekako da se ukljucim...
nova osnova:
mislim da bu wc trebalo odvojiti od kupatila nekako iako je zbog instalacija i blizine ulaza vrlo pogodno da stoji tu ili ulazna vrata u kupatilo prebaciti u spavacu sobu sto je iz prakticnih razloga vrlo korektno...
malo se udubi u ulogu domacice... (kuhinju i trpezariju malo sredi dobro je i ovako ali moze i bolje i prakticnije)
u principu ovo je skroz ok kucica, ok ce da funkcionise, programi su ok razdvojeni ona moze vrlo lepo da zivi...
wesna
Pozz svima,....

Evo Lukas pratim te od pocetka (neko te posmatra, neko te stalno gleda) i ne mogu da izdrzim, prosto, a da se i ja malo ne napravim pametna i da ti bacim malo soli u glavu wink.gif

Rekoh: ajde kad su vec svi onda cu i ja malo da te pocastim sa nekom sugestijom ..... moj "dar" (poklon) bi ti bio uput da malo vise posmatras funkciju i formu kao jedno a ne da ih razdvajas i u ovom konkretnom slucaju dajes primat formi.

Ovdje si ti nesto nacrtao,..neki iskrivljeni trapez ili sta li vec ,... to ti se dopalo,..odmah si "roknuo" na to i trecu dimenziju, pa si to sve lijepo i ofarbao ...... a funkcija..... je ostala da se stisce i "uguruje" u te coskove i da se razvlaci po tom silnom prostoru koji si (pretpostavljam naknadno) predviodio za DB i kuh.

Mislim da bi drugi put trebao da odmah, kad ti padne na pamet tako neka genijalna forma, se zapitas sta bi bilo inside....

Osim toga postoje tu neke sitnije primjedbe koje su mislim vec pomenute prethodno u mozda i vise navrata pa ne bi da citiram ni slicno .....
dakle......

Funkcija ne slijedi formu,..niti fortma slijedi funkciju......FUNKCIJA I FORMA SU JEDNO.....

Uzgred na prvoj godini ne bi ni bilo normalno da sve znas, samo pitaj,... smile.gif
Lucas
aaaaaaaaaa j*b*m ti prog sad.gif
napisah ovde pola cuke teksta i pritisnuh x slucajno sad.gif je*ote..... ajd ispocetka...

CITAT
ok...ostavi ga. neka tvoji gosti prvo chuju kako kenj*s kad dolaze.

pa nisu zidovi od papira pa da cuju tongue.gif laugh.gif

mislim ti si generalno u pravu, ali sad je kasno da izmestam wc jer bi to znacilo da moram radikalno da menjam celu osnovu... a i gde bi ti stavio wc sa ovakvim rasporedom soba? kapiram da mu u vecini slucajeva (99%) nije mesto na glavnoj fasadi, al ovde mi i ne smeta tolko (ok smeta malkice smile.gif)......
dakle generalno, wc ne treba da bude na glavnoj fasadi, a treba da bude blizu ulaza? znaci treba da pobegne malo u unutrasnjost objekta (pritom mi ostaje vise svetla za ostale prostorije...)
enivej - sugestija prihvacena, na sledecem projektu cu ga staviti drugacije

CITAT
''loft" izmedju ostalog znaci i nesto sto ukucas u google, i on ti izbaci gomilu informacija.

ok znaci, ali google ne prica srpski tongue.gif biggrin.gif
ma proguglacu ja pojam, ali sam prvo hteo da cujem ukratko o cemu se radi.... inace jel ima neko neku dobru pdf knjigu ili link o loft stanovima? ili o Farnsworth House, Barcelona Pavillonu.... (inace prvi rezultat na farnsworth house je pailov thread na esu cool.gif)

@webad - hmmmm diskutabilno je to za wc smile.gif neki se ovde ne bi slozili sa tobom
cek da razmislim..... meni je licno logicnije da se u wc ulazi samo iz spavace sobe i kraj a ne iz hodnika i iz spavace (koj ce mi q hodnik). a mozda i nije? ipak ne ulazis u taj wc samo kad se tusiras nego i kad recimo pravis frizuru, ili sta znam skidas sociva... bla bla. onda ipak dvoja vrata

hehe bas mi je drago da si to pomenula, posto vecina mojih vrsnjaka prvo pravi formu pa tek onda razmislja o finkciji. Ja sam ovde krenuo bas suprotno. prvo sam resio osnovu kvadratnog oblika, predvideo gde ce sta biti, i onda iskosio zidove, da bih pored dobrog projekta (dobrog koliko sam mogao da napravim da bude) imao i dobru formu...
inace naravno da se slazem sa tobom - funkcija je prvo i najbitnije, objekat nije skulptura pa da za primat ima formu... dakle nisam nacrtao trapez pa roknuo 3d, vec sam nacrtao pravougaonik pa roknuo trapez wink.gif
e sad nadam se da si komentar stavila posto si predpostavila da sam krenuo logikom - izgled pa projekat, a ne zato sto ti se nije dopao projekat unsure.gif

e da, pozz za big sister tongue.gif i welcome wink.gif

enivej, bas mi znaci sto ste se svi ukljucili u ovu temu, jer ste ipak dosta iskusniji od mene, i mogu puno da naucim od vasih komentara.... (tako svi i na sledecoj smile.gif)
aburub
ej, jedna stvar mi nije jasna - rece da je parcela 10x15 a po modulu bracnog kreveta (2x2) kuca ispade u osnovi 9x12 po mojoj proceni ovako na brzinu...nesto tu ne stima

mislila sam da je gajba za dvoje a kad videh osnovu sa namestajem ispade oko 100 m2

1* sank ogroman, za osmoro a domacin se provlaci uza zid do kuhinjskih elemenata
2* tpezarijski sto, samo za dvoje?, u karakteristicnom uglu bez ikakve veze sa tim ambijentom
3* pocetak koji obecava - otvoren prostor, fleksibilan, pokrenuta fasada
4* dobro poznat kraj price: na predaji rada gajba lici na stan na V spratu novogradnje

napomene 1 i 2: nakon ubacivanja namestaja proveravaj linije kretanja...(kao hodnike od 80cm) da bi bio siguran da je prostor funkcionalan... to se obicno previdi na kraju (to rade i mnogo iskusniji od tebe) ali nema opravdanja jer se zbog funkcionalnosti i ucrtava namestaj
napomene 3 i 4: to se desava na nasim studijama ako ne znas kuda si krenuo i sta hoces da postignes, ubrzo svi radovi lice jedni na druge...no, to ne treba da obeshrabri jer je bitna ideja i osecaj za prostor na pocetku a vremenom kako vise znas lakse ce ti biti da isteras SVOJU pricu do kraja umesto sto uradis kako je asistentima lakse (nemaju oni vremena da se udubljuju u problem svakog studenat ponaosob...to sad ja kapiram kad sam zavrsila studije...a onda mi je to bilo strasno)

e sad da se vratim na pocetak...ako je to kuca od sto kvadrata onda imas mesta i za radni deo i za djakuzi itd... Ako je ovo oko 100 m2 . Najzalije od svega mi je sto kad udjes u stan vidis uobicajen grozan i mracan hodnik sa sestoro vrata umesto da vec sa ulaza osetis kvalitet prostora koji si napravio. Umesto zida ka dn. sobi i kuhinji i onih vrata, stavila bih samo VIZUELNE pregrade preko puta vrata od toaleta i tako ih zaklonila. Ili velika dvokrilna klizna vrata...
"FUNKCIJA I FORMA SU JEDNO...."
Znam da si ti to vec sve skapirao zahvaljujuci kolegama na forumu smile.gif
iako je diskusija zavrsena ukljucila sam se zato sto mi se ucinilo da ovako velika kuca moze da pruzi vise, ako je velika?!

prati svoj osecaj
pozdrav
Lucas
1. sank za dvoje i nema nekog smisla, slazes se? smile.gif
sank je ispao tako veliki zbog dimenzija kuhinje (a trebalo je da je sank uokviri) mada se slazem da je na kraju ipak preveliki (naknadno sam dodao ovaj zid, bez njega je tako veliki sank imao vise smisla....
2. true. sad tek vidim da sam na brzinu popunio prostor, bez preterano razmisljanja...
3. smile.gif

ma jasno je meni da asistenti ofrlje rade posao... zapravo ceo fax tako funkcionise, ali to je druga prica

jeste ispala je velika na kraju. primetio sam da imam neku sklonost ka velikim prostorija, tj tek sam sad svatio koliko toga moze da stane u mali prostor (sad radimo neke duplex stancice od 40m2 po spratu koji trebaju da imaju svasta nesto smile.gif)

uglavnom hvala svima koji su komentarisali.... zakacicu ovih dana (cim dobijem net kuci) i tu nadogradnju da vidite kako izgleda....
mislim da je ok, tj meni se opet svidja, mada ima neke greskice.... sta znam.... ajd vas da cujem

no, to ne treba da obeshrabri jer je bitna ideja i osecaj za prostor na pocetku a vremenom kako vise znas lakse ce ti biti da isteras SVOJU pricu do kraja umesto sto uradis kako je asistentima lakse

mislim da si u pravu...
volim_zeleno
Lukas.... razmisljaj malo i o tome da takav objekat treba i da se sagradi, a ne da postoji samo u virtuelnom svetu.... Platja se izveden objekat, a ne lepa slika....

Pailhead.... konzolno stepeniste je zakonom zabranjeno u nasoj zemlji... Ali vas tome nisu naucili... Inache, svaka cast za 3d prikaz.....

Sto se tiche "vikend kutje"....
Ona sluzi da ljudi tu dodju, da se odmore, da iskuliraju, da "dodirnu" prirodu... A vidim da ti nemash ni jednu terasu..... Niti trem...... Ove hi-teck stvaro bash i nisu za tako prirodno okruzenje..... Vishe mi lichi na neki poslovni objekat u centru grada....

Ljudi, zamislite sebe da zivite i boravite u takvim kutjama, kako bi ste se osetjali......
Razmisljajte malo o tome.....
Nije bitno da graficki bude napucano...... Vetj da to bude prijatan prostor adekvatan nameni......
Ji 4Tze
ne

na prvoj godini ne razmisljajte uopste da li ce i kako neko da zivi u objektu koji projektujete, budite sto kreativniji i 'ludji', izbacite iz sebe sve kerefeke dok mozete, dzapajte se i branite ih koliko mozete, imate ceo zivot da mozgate o 'pravim' projektima, a na pocetku na faxu uzivajte dok mozete smile.gif
ne gubite vreme ni zivce na to da li nesto moze ili ne moze da stoji, ionako (ako vam to do sada nisu rekli) sve moze smile.gif
pailhead
CITAT (volim_zeleno @ Jan 20 2007, 21:11) *
Pailhead.... konzolno stepeniste je zakonom zabranjeno u nasoj zemlji... Ali vas tome nisu naucili... Inache, svaka cast za 3d prikaz.....

Nisam znao da je zabranjeno... zasto? Ja sam radio ono sto su mi rekli, uzeo casopise listao i video nesto sto mi se svidja.
Lucas
ionako (ako vam to do sada nisu rekli) sve moze

hah. word!
volim_zeleno
CITAT (pailhead @ Jan 21 2007, 01:30) *
Nisam znao da je zabranjeno... zasto? Ja sam radio ono sto su mi rekli, uzeo casopise listao i video nesto sto mi se svidja.

Od zemljotresa u Skoplju su svu nashi propisi znatno poostreni...
Zbog seizmickih sila i slicno....

Inache.... u nashoj zemlji su gradjevinski standardi medju najvisim na svetu, sto se statike, seizmike i slicnih stvari tiche.....

p.s.
Ne zivi se od kerefeka na prvoj godini, vetj od onoga sto se u praxi izvede smile.gif
Bukinjo
verujem da je mislio na "duhovni" zivot i satisfakciju ! wink.gif
braknur
CITAT (Ji 4Tze @ Jan 21 2007, 00:32) *
ne

na prvoj godini ne razmisljajte uopste da li ce i kako neko da zivi u objektu koji projektujete, budite sto kreativniji i 'ludji', izbacite iz sebe sve kerefeke dok mozete, dzapajte se i branite ih koliko mozete, imate ceo zivot da mozgate o 'pravim' projektima, a na pocetku na faxu uzivajte dok mozete smile.gif
ne gubite vreme ni zivce na to da li nesto moze ili ne moze da stoji, ionako (ako vam to do sada nisu rekli) sve moze smile.gif

Tek sada procitah temu. Ima dobrih saveta ali ovaj iznad je najbolji.

Plus sto resavanjem funcije problematicne forme trenirate svoj mozak da posle studija i eksperimentisanja imate napredniji i istancaniji osecaj za Formu i funkciju ( u kakvom god odnosu...podlozno diskusiji)
Bukinjo
danas sam bas imao omanji okrshaj sa jednim kolegom, u cijoj grupi rade samo abstraktne makete. on je uzeo da mi tupi kako je to bolja metoda nego konkretizacija na relativno normalne i funkcionalne forme.
decko je jednostavno napravio maketu nadgradnje, gde je u neki kubus ubacio krpu. i dobio MAKSIMUM bodova....
na pitanje zasto je bolje abstraktno od konkretnog, nije umeo da mi odgovori.
tuga jedna...
sta reci, kad je jedan lik rekao da je njegova maketa "sloboda", jer je nije napravio, i dobio maksimum.
mislim smesno....
dok ma drugu stranu nas teraju da pravimo namestaj, stolice, police i ostalo........
mislim..............
idu iz krajnosti u krajnost, ne postuju program koji je napravio profan i sl.........

ne kazem da je pristup sa pravljenjem namestaja dobar,
ali krpe, sloboda, istopljene svece, i ostala konceptualna sranja, po meni ne daju studentu NIKAKVO saznanje o arhitekturi kao relativno konkretnoj nauci.

e sad, ko je ovde lud.........

i jos mi kaze " nadam se da ce mo i na masteru da radimo tako, jer nemam nameru da se zamaram stolicama, namestajem i sl"

tuga,
i on sad ima 10..............
uf
pailhead
Auh sad mi je lakse, lepo je cuti da se fakultet nije promenio.
Bukinjo
sto, takvog ga volis ?
Ingvar
Hmm , a moze li se znati koji kolega i koja je to sala u pitanju?
pailhead
CITAT (Budjevac @ Jan 23 2007, 18:25) *
sto, takvog ga volis ?

Takvog ga mrzim, ne bi bilo fer da se nesto menja na bolje samo generaciju iza mene smile.gif
xia
CITAT (Ingvar @ Jan 23 2007, 18:30) *
Hmm , a moze li se znati koji kolega i koja je to sala u pitanju?

Hmm, a može li se znati ko vas tera da pravite stolove i stolice?? blink.gif
Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vaskliknite ovde.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.