Pomoć - Pretraga - Članovi - Kalendar
Puna verzija: Stilizovani grb države
Dizajn Zona > DZ diskusije > Massive Issue
Stranice: 1, 2
apostol
U vreme SRJ i SCG kao zvaničan grb države često se pojavljivao ovaj. Ptica sa štitom bila je stilizovana, i to, bar po meni vrlo dobro stilizovana. Ako izuzmemo kandže, ja bih ih ipak malo ispravio:

Danas kao zvanični grb RS imamo ovu pticu. Tačnije, ptičurinu.

Šta mislite o gornjoj verziji, da li bi bilo dobro obrisati crnogorski simbol i koristiti to ponovo? Ne znam ko je uradio gornju stilizaciju, ali mi je mnogo prijemčivija za oko (i bez krune), i deluje veoma savremeno u poređenju sa ovim danas. (Uzgred, ima li ko ovo u EPS ili AI formatu?)

A%L
Maneken
Овде имаш векторске грбове
Грб Србије
Грб СЦГ/СРЈ
Овај грб какав јесте је наш грб и не треба га мењати. Није то минерална вода или смоки па да се на сваких пар година стилизује и модернизује. А грб СРЈ/СЦГ је био такав какав јесте зато што је требало склепати нешто на брзину за те вештачке творевине које су настајале и мењале се сваких пар година (силне Југославије, СЦГ и сл.)
Мој глас иде нашој оригиналној застави.
Txe Djapeman
CITAT (Maneken @ Oct 5 2006, 10:04) *
Овај грб какав јесте је наш грб и не треба га мењати. Није то минерална вода или смоки па да се на сваких пар година стилизује и модернизује.

Амин.
the
stari je pravi symbol, i sigurno ga nije radio zastavnik iz novog sada ili kako već ide ta priča...
i btw, nije ptica nego kokoška wink.gif
wviz
Vec smo imali temu o simbolima, koja je zakljucana zbog kokoski, pticurina...
Moj doprinos ovde-
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...st&p=251662

Apostol, nemoj pricati o heraldici, a da pri tome koristis besmislene i neprimerene komentare.
Orao SRJ je stilizovan iz politickih razloga.
A i kao takav je na jedvite jade usvojen od strane onih koji nisu zeleli da menjaju komunisticke simbole, kako u Srbiji tako i u Crnoj Gori.

Grb Srbije je identican onome iz 19.veka, a kao takav se korstio u Kraljevini Srbiji,SHS i Jugoslaviji..

Grb Kraljevine SHS i Jugoslavije-

Kraljevina Srbija i Republika Srbija-

Jedini drugaciji orao je bio na zastavi Kralja SHS i Jug.
apostol
CITAT (wviz @ Oct 5 2006, 17:46) *
Vec smo imali temu o simbolima, koja je zakljucana zbog kokoski, pticurina...
Moj doprinos ovde-
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...st&p=251662
Apostol, nemoj pricati o heraldici, a da pri tome koristis besmislene i neprimerene komentare.
Orao SRJ je stilizovan iz politickih razloga.

Šta znači "besmisleni i neprimereni komentari", pobogu? Valjda imam pravo na to da mi se nešto dopada manje ili više. Meni, lično. I pitam da li se neko slaže sa mnom. Ili ne.

Orao na grbu SRJ mi deluje grafički elegantniji. To je sve.

A%L

P.S. Nisam znao da je već bila tema o tome. Vidim sad da se o tome dosta govorilo.
feedback
ali MOLIM VAS nemojte unishtiti i ovu temu sad.gif
bos
Интересантне су ми ове расправе око тога шта је, а шта није лепо када је у питању национални идентитет.
Коначно Србија има свој грб (мада јошувек не званично sad.gif ) и сад потежемо распараву око тога дал би га требало (ре)дизајнирати или мењати или чак "опалити" неки за ово време допадљив симбол, типа "BMW"(авионска елиса-пробитно фабрика за производњу ав.мотора)...

Мислим да је ово бесмислено без симболике! Лепо неко рече, па није ово СМОКИ (чак и они су само "обновили" постојећи дизајн).

Грб који је некима кичст, некима ОК али превише детаљан (као не види се на малим димезијама заставе) јесте једини наш у сваком смислу речи- (прокопајте мало по историји).

Пошто видим да има на овој теми и стручњака молим уважене, да у детаље објасне симболику грба (ШТО ЈЕ НАЈВАЖНИЈЕ) па да се онда расправља о дизајну или евентуалном редизајну!
По ставкама: облик штита , орао (2 главе, положај крила), круна, оцила (која могу бити на штиту или у кругу), употребљене боје ...

А ова објашњења су нам потребна да не би лупетали којекакве смејурије, и да би научили понешто о себи.

Унапред хвала.
wviz
Apostol, svakako da imas pravo na svoje misljnje, ja to nisam ni probao da ti osporim.
Problem je u tome na koj nacin ti ( i drugi pre tebe) izrazvas to svoje misljenje.

Nas grb si nazvao pticurinom, a to je vrlo uvredljivo i ne vidim da iz toga moze nastati
ozbiljna rasprava. Neki su ga ranije nazvali i kokoskom.
Znaci taj stilizovan orao nije pticurina, ali nemanjicki orao, koje je bio nas drzavni grb u 19 veku to jeste?

Pogledaj taj link sa temom o zastavi, sto sam gore ostavio, pa pogledaj orlove drugih zemalja.

Evo ja ovde postavljam sliku u boji tog grba SRJ-
NURBS
CITAT
Мислим да је ово бесмислено без симболике! Лепо неко рече, па није ово СМОКИ (чак и они су само "обновили" постојећи дизајн).

au... osecam da ce ovo izazvati gnev, ali ja u stvari i ne vidim neku sustinsku razliku...

Zasto sa grbom drzave ne bi bilo isto?

svojevremeno sam iz ciste znatizelje, ceprkao po nekim od heraldickih sajtova, ne preterano revnosno, ali dovoljno da uocim par stvari koje su mi zasmetale. Ako u nekoj od izjava pogresim, ne uzimajte za zlo, vec me ispravite.

dakle, poprilicno sam siguran u cinjenicu da je heraldika, kao i njena pravila, simbolika, lingo i vaznost, nastajala u vreme sa potpuno razlicitim tehnoloskim mogucnostima od danasnjih.

Tada nije bilo mas produkcije, sito shtampe, ofset shtampe, on screena. Tada se grb vezao na zastavama, klesao u kamenu, lio u metalu. Slikao danima na zidu dvorane. I moram da predpostavim da je za svaku od ovih upotreba bio malo drugacije izveden, jerbo svila i kamen ipak nisu isto.

Tada je paleta bila vrrrrlo ogranicena. Vise nije. A heraldicari i dalje koriste (e ubijte me, ne mogu da se setim tacnog broja ali izmedju 10 i 15 boja)

Vec i grbovi koje je wviz postovao u ovoj temi, sadrze toliko detalja da postaju krajnje necitki u niskim rezolucijama (npr: kruna na prvom, i donji deo stita na trecem, a tek perje!!) (nadam se da shvatate znacaj citljivosti SVIH elemenata grba.)

Ono sto zelim da napomenem je da ne treba biti slep pred cinjenicom da ovako izvedeni grbovi gube citljivost u mnogim oblicima... i da, kao i za primenu u metalu, mora da se uradi redizajn grba za koriscenje u novijim medijima. (npr. internet...!)

U tom smislu (i samo u tom), grb Srbije i logotip Smokija su mi isti.

Znaci, smatram da simbolika, kompozicija, i donekle boje... (blazon) trebaju da ostanu iste, ali da povremeni redizajn u skladu sa novim primenama MORA da se radi.

mada, ovo je sve u stvari solomonsko resenje.

Mene to sve isuvise podseca na Horoskop.

malo sam kopao, i:
sledi citat preuzet sa Glasa Heralda

dvoglavi orao i orao - oznacava coveka od akcije, preokupiranog uzvišenim ciljevima i važnim poslovima, duhovitog, nadarenog, bistrog rasudivanja i razboritog u dvosmislenim stvarima;
soko - neko ko je uporan u ostvarenju svojih želja;
sova - neko ko je budan i oštrog uma;
paun - lepota i ponosno držanje;
pelikan - posvecenost i požrtvovanost;
roda - amblem zahvalnog coveka, deteta svojim roditeljima;
labud - ljubitelj poezije i harmonije;
petao - hrabrost, uvek spreman za boj, za borbu do smrti;
golubica - ljubav i mir;
gavran - neko ko je, nasledivši malo od svojih predaka, zahvaljujuci providenju postao tvorac svoje srece ili neko izdržljive prirode;

Mislim da bi Srbiji sad dobro dosao jedan gavran. biggrin.gif
mada, mozemo imati i petla... zavisi kako se uzme... zar ne?

Da li je ferari toliko dobar auto zbog konja na grbu? Ili lamborgini zbog bika?
A, daaaaa, tradicija... smile.gif
wviz
Drago mi je da si na tako lep nacin izneo svoje stav i mogu vrlo jasno da vidim tvoj razloge za to.

Dakle tema je redizajniranje vec postojeceg grba ili evenualno kreiranje novog.
Da stavimo na stranu sto ni jedna jedina drzava nije uradila, ali ne postoj ni jedan jedini logican razlog zasto bi se grb vremenom doterivao, osim sto se siboli nekom pojedincu ne svidjaju.
Srbija je imala svoje simbole, a oni su sada samo vraceni.
Nema ni jednog jedinog primera gde je gbr redizajniran.
Simboli su vraceni takvi kakvi su bili, ili su u vrlo retkim slicajevima usvojeni potpuno (katarstrofalno ruzni) novi simboli.

Ja ovde ponovo postavljam grbove na kojima je jedan od elemenata orao-
Rusija, Carevina-

Rusija, Republika-

Albanija-

Austro-Ugarska

Austrija-

Crna Gora-

Poljska-

Nemacka-

Rumunija-

Linhenstajn-

Jermenija-

SAD-

Meksiko-
wviz
Svi su vratili stara znamenja, zadrzali stara(kao i Srbija za vreme SM) ili usvojili nova ali su resenja u najmanju ruku smesna-
Slovenija

Sto se tice Slovenije, oni ce najverovatnije vratiti svoje stare simbole.

Belorusija-

Makedonija-

Evo ovde i drugih "vracenih " simbola, koji nisu samo bazirani na orlovima.
Neki su prostiji, a neki slozeniji, ali nij jedan jedini nije izmenjen, redizajniran niti stilizovan-
Slovacka

Hrvatska-

Ceska-

Estonija-

Litvanija-

Letonija-

Ukrajina-

Moldavija-

Bugarska-

Madjarska-

Gruzija-

Vec sam u ranijoj porucu postavio Jermeniju i Poljsku.
NURBS
ovako, moguce da se nismo dobro razumeli...

Sve i da ja cenim i potvrdjujem tradicionalne vrednosti (sto nije slucaj, ali je beyond discussion), dekorativnost postojecih resenja, kao i simbolicno znacenje... osporavam UPOTREBNU vrednost ovako stilizovanih simbola.

Pitanje u prvom postu je krajnje irelevantno. Zaista je nebitno misljenje pojedinca u vezi sa "lepotom" nekog znaka.
Ali ono sto mogu kao relativno obrazovan pojedinac u vezi sa ovom materijom je da komentarisem funkcionalnost.

Funkcija ovih simbola se od srednjeg veka od kad poticu kanoni heraldike, grdno promenila.
Pomisli samo na ispis rezultata na olimpijskim igrama... i na tragicnu necitljivost i slicnost vecine zastava... od crvene plave i bele ti se smuci... u svim mogucim kombinacijama...

Tako da, ne zelim da se ova tema pretvori u pishanje u dalj, i dokazivanje ko je u pravu...
klasicizam vs renesansa, tradicija vs revolucija. toga je uvek bilo i bice.
zelim da eventualno pricamo o potrebi da se u predstavi Srbije (ili bilo koje drzave for that matter) obavezno pojavljuju "tradicionalni" i po meni zastareli... recimo irelevantni simboli.

Svojevremeno su na mene snazan utisak ostavili savremeno dizajnirani grbovi koje su Ragbi reprezentacije drzava ucesnica imale na nekom prvenstvu... irci su imali detelinu, francuzi petla, mi sljivu... itd... sta fali takvim simbolima? i takvom stilskom pristupu.

da li, kad ti pomenu Austarliju, prvo pomislis na onu budibogsnama kompilaciju od zastave sa juznim krizom, ili na rep quantasovog aviona?

Lepa je heraldika, nije da nije, ali vise ne mlatimo macevima, niti nosimo celenke, ni stitove, zastave se slabo vijore... ljudi se sa tim simbolima vise ne identifikuju. Ne razumeju.
Odlican primer - ocila. Niko ziv ne zna sta je to, sta predstavlja, i zasto je bas u tom obliku. I naravno dovodi do pogresnog citanja. Samo sloga.. aha..

Iako vrlo dobro znam da je ovo o cemu pricam samo mentalna vezba, i da je implementacija toga cist SF, zasto drzavni simboli ne bi mogli da budu potpuno "moderni"?
Ne samo stilski, vec i po pristupu?

Da postoji i logo drzave, i znak, i maskota? I moderno koncipirani vizuelni identitet.

Zasto holandjani ne bi mogli da kazu da je njihova zasticena boja - narandzasta RAL 2003, da se ime drzave uvek ispisuje haetenschvellerom osim kada je deo neke liste... i da im je znak neka stilizivana vetrenjaca, ili uvo?

i tako dalje... mislim da o ovome moze da se prica...

ali ...
ovo nije jos jedna tema o brendiranju Srbije.
Zato i zelim da se prica generalno, o xy drzavi, ne o Srbiji, da se ne bi razbuktale strasti.
I molim sve koji bas i nemaju sta pametno da kazu ili naprosto zele da budu duhoviti, da se suzdrze.

i samo jos jednom da naglasim:

nemam nista protiv heraldike... ali kao i mnogim drugim tehnoloski prevazidjenim stvarima, mesto joj je u muzejima, i u nasim srcima.

Postoje mnooogo bolji nacini da se neka grupa ljudi predstavi. A drzava to jeste.
wviz
Zaista mi se svidjaju tvoje ideje.
Ali ne mislim da bi se grbovi morali menjati, da bi se one primenile.
Ustvari mnoge drzave su vec to uradile, pa tako imaju pored grba i amblem drzave,
svoju drzavnu biljku, insekt, drvo, voce, zivotinju.....
Mislim da bi trebao da otvoris posebni topic o tome, jer mislim da bas te ideje
nisu vezane za ovu temu.
A kad i ti vec pomenu Australiju, evo njihovog grba-

Nego mene nesto zanima, mada sam te vec pitao.
Kako to da je sadasnji orao pticurina, a ona SRJ orao nije?
Cak i kada bi se orao stilizovao ili redizajnirao, sustina bi ostala ista, osim ako bi se recimo
zaista usvojila sljiva ili nesto tako revolucionarno.
Evo na brzinu tvoje ideje, bar koliko sam ja razumeo-

Ili mozda bez krune, jer smo republika? rolleyes.gif

A krst? Pa nismo svi vernici!

Ma skloni i ocila, niko ne zna sta su, niti sta je njihova simbolika-

Sta ce nam ta pticurina?

Stit, a ovo je 21. vek? Sramota, ko jos korosti stit kada niko ne mase sa macevima? wink.gif

................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.....
NURBS
duhovito...

pogresno si me razumeo.

CITAT
Nego mene nesto zanima, mada sam te vec pitao.
Kako to da je sadasnji orao pticurina, a ona SRJ orao nije?

nisi mene pitao, niti sam ja to rekao...
recimo da sam prosirio temu...
Jer verujem da ovo o cemu ja pricam ima mnogo vise smisla od terminoloskog naklapanja i uporedjivanja ptice, orla, kokoske i pticurine.

Dvoglavi beli orao je dvoglavi beli orao, bio on prikazan ovako ili onako.
Moze bolje a moze i losije. Stvar profesionalnog pristupa i poznavanja materije.

Mene zanima koliko uopste dvoglavi beli orao opisuje Srbiju? I zasto ako nam je vec simbol, nikako ne sme da bude restilizovan, modernizovan, i ucinjen upotrebljivijim.

CITAT
ali ...
ovo nije jos jedna tema o brendiranju Srbije.
Zato i zelim da se prica generalno, o xy drzavi, ne o Srbiji, da se ne bi razbuktale strasti.
Maneken
Ово о чему НУРБС прича:

Мислим да може да се прави неки симбол државе (боја, знак, маскота и остало што си помињао), али то може бити независно од националних обележја.
Поента националних обележја и јесте да укаже на твоје порекло, прошлост, и та оцила која су се користила ко зна кад представљају управо нашу државу од настанка па до дана данашњег.
А неки модернији симболи који би такође симболизовали нашу државу на овај или онај начин, могли би да се развијају независно од државне заставе и грба.
NURBS
CITAT
Мислим да може да се прави неки симбол државе (боја, знак, маскота и остало што си помињао), али то може бити независно од националних обележја.

Ne slazem se. Zasto se nacionalnim obelezjem neke drzave smatra samo heraldicka varijanta?
Jel zbog ustava?
Think beyond tradition. Think outside the box. Jel to uopste moguce?

CITAT
Поента националних обележја и јесте да укаже на твоје порекло, прошлост,

ne slazem se... nekako vise verujem da nacionalna obelezja sluze komunikaciji. Muzeji sluze da "ukazu na proslost"
CITAT
и та оцила која су се користила ко зна кад представљају управо нашу државу од настанка па до дана данашњег.

Kako? povuci mi LOGICKU (ili bar krstenu simbolicku) paralelu izmedju srbije i ocila... i mojne se vadis na godine koriscenja, pavlovljev sindrom i sl.

I batalite SRBIJU... Tol'ko drzava na svetu...
the
CITAT (NURBS @ Oct 6 2006, 12:01) *
Think beyond tradition. Think outside the box. Jel to uopste moguce?

eh... puste želje, pusti snovi.
Txe Djapeman
CITAT (NURBS @ Oct 6 2006, 12:01) *
ne slazem se... nekako vise verujem da nacionalna obelezja sluze komunikaciji. Muzeji sluze da "ukazu na proslost"

I batalite SRBIJU... Tol'ko drzava na svetu...

Када си последњи пут био у музеју? Уопште ми се не свиђа та констатација dry.gif ... али добро, то је моје мишљење...

Како милиш да "баталимо СРБИЈУ"... у ком смислу?! blink.gif

Ево сад једно моје лично мишљење...

рецимо грб Србије... грб по мени не треба да буде еКСТра допадљив или неки начин да се ми "такмичимо" са осталим нацијама чији је грб лепши и модернији?! По мени, грб треба да у теби пробуди нешто национално, да будеш поносит кад носиш свој грб... пример: спортисти... они треба да се боре свим снагама када носе грб на дресу, на грудима...треба да ставе руку на срце и на тај грб док певају химну и док им се застава диже на највиши јарбол... лично не могу да замислим да репрезентативци Србије стављају руку на стилизовану "шљиву" или да гледају неку другу заставу која није црвено-плаво-бела тробојка... или можда да певају неку хип-хоп варијанту "Боже правде"?!...

...можда сам мало претерао, али то је моје мишљење...

...национални симболи су ту пре свега да нама кажу оно што јесмо и да то не заборављамо... wink.gif
wviz
Nurbs, u pravu si. Ono pitanje ne bi trebalo da bude upuceno tebi. Izvinjavam se.
No dobro, to sad nije bitno.

Mnogo mi se svidaju tvoje ideje, osim one da treba da batalimo Srbiju. wink.gif

Usvajanje drzavnih logoa, zaista sjajna ideja.

Redizajniranje grba i upotrebljavati ih za komunikaciju ili ti vizuelno predstavljanje?
Nema zemlje koja bi to uradila, ili kao ja gresim navedi mi primer.
Pitas kako to dvoglavi orao opisuje Srbiju?
Kako crni orao opisije Nemacku, kako beli orao opisuje Poljsku, sahovnica Hrvatsku, lav Englesku........?

Kako grb opisuje Italiju, Grcku, Kanadu, Finsku............?

Kanada-

Grcka-

Italija-

Finska-

Simboli su simboli, a kao takve ih ne bi trebali menjati i redizajnirati.
Da je tako, Italijani bi mogli da stavi picu na grb, Australija bi mogla bumerang ili kengura,....itd.
NURBS
CITAT
Како милиш да "баталимо СРБИЈУ"... у ком смислу?! blink.gif

CITAT
Mnogo mi se svidaju tvoje ideje, osim one da treba da batalimo Srbiju. wink.gif

CITAT
...национални симболи су ту пре свега да нама кажу оно што јесмо и да то не заборављамо...

CITAT
Simboli su simboli, a kao takve ih ne bi trebali menjati i redizajnirati.

blink.gif
Javno se izvinjavam, idem da crtam krugove u pesku.

@the
fala

signing off
bos
Пошто се изгледа стидите, па нико не жели да стане иза "марке" стручњак, молим неког да одговори на претходну моју поруку...

Ево да не би остало упућено неком уопштено, молим wviz-а да укратко објасни симболику нашег грба (ако није проблем).
NURBS
pa vidis, dragi bose, u tome i jeste problem sto mora da postoji strucnjak, da ne kazem herald, koji ce narodu da objasni sta predstavljaju nacionalni simboli.

a kao sto je neko od ovih rekao:
CITAT
...национални симболи су ту пре свега да нама кажу оно што јесмо и да то не заборављамо...

Neke nove reci za vas...
Semiotika, Semantika, Sintaksa, Stil, Stilska vezba...
Dimče
CITAT (wviz @ Oct 6 2006, 19:27) *
Australija bi mogla bumerang ili kengura,....

Mi bi mogli kiseli kupus do pola, a od pola raso.
apostol
Dopada mi se komentar NURBS-a da je "grb Srbije isto što i Smoki" - da u velikoj meri ostaje isti, a da samo intervencijama na nekim sitnim detaljima treba nadograditi njegovu estetiku, i to je upravo i moj pogled na stvar.

Možda je najbolja ilustracija grb Hrvatske? Setimo se da je sadašnja kruna, koja stoji povrh šahovnice, smišljena (ako se dobro sećam) - 1991! Ona jeste komponovana od drugih simbola vezanih za teritorije koje danas čine Hrvatsku, ali sama njena forma je tada bukvalno smišljena i dodata šahovnici. Ovim je, barem po meni, grb postao neuporedivo skladniji nego pre, kako sam po sebi, tako i na zastavi.

Nije li ovo "redizajn" koji pominje NURBS? Ja lično u ovome ne vidim ništa loše. Naprotiv.

Wviz ima suprotan stav, a to je da znamenja ne treba ni najmanje menjati, čak i ako se pritom zadržavaju prisutni motivi i simboli. Priznajem, nisam stručnjak za heraldiku; wviz to jeste, i drago mi je da je tu (možemo mnogo da saznamo i naučimo).

Uzgred, zna li se ko je uradio stilizaciju grb SRJ kojim sam započeo temu? Sećam se da je grb koji je najpre usvojen u saveznom parlamentu više ličio na sadašnji grb RS, a stilizacija se pojavila kasnije na štampanim materijalima i novčanicama.

A%L
wviz
Kada je u Hrvatsku ponovo uveden visepartijski sistem, i nakon prvih izbora izbačen je socijalisticki atribut iz imena Republike, a ustavnim promjenama 26. lipnja 1990 uklonjena je crvena petokraka iz zastave, a na njeno mjesto postavljen je "povijesni hrvatski grb od 25 crvenih i bijelih polja".
Tacno je da je grb Hrvatske nanizana kruna napravljena od grbova Dubrovnika [Ragusa], Dalmacije, Istre i Slavonije.
CITAT
*) Zakon o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske, te zastavi i lenti Predsjednika Republike Hrvatske, 21. prosinca 1990, NN 55/90.

Ja ovo ne bih nazvao niti stilizacijom, a ne mislim ni da je u pitanju redizajn.
Pre bi se moglo reci da su na jedan stari grb pridodati elementi drugih starih grbova, a da pri tome ni na koj nacin nisu promenjeni.

A sada malo o nasem grbu i zastavi. (samo za Bos-a) wink.gif
Srpski vladari su preuzeli DVOGLAVOG ORLA od Vizantije-

Dvoglavi orao je predstavljao duhovnu i materijalnu vladavinu Vizantijskih vladara, a kasnije je postao uobicajen heraldicki motiv.
Dvoglavi orao se upotrebljavo i ranije, pa se moze naci i u mestu Bogazkoy, Turska gde se nalazio stari grad Hittite naroda i potice iz 18 veka pre Hrista.

Cetri simbola oko krsta su originalno predstavljala 4 grcka slova B-
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Car Careva Caruje na Carevima.

Stari srpski simboli XIII vek-

XIV vek-(car Dusan)

CITAT
One of the oldest historical sources for flags is constituted by maps.
map with flags preserved in Bibliothèque Nationale (National Library) in Paris (Département des Cartes et Plans), made on pergament by Angelino Dulcert (1339):
....above Skopje (Skopi) - two-headed eagle on yellow (and) or red field. The topographic name Serbia (Seruja) is placed near the hoist. Flag along with the vignette of city, back then, was characteristic for labeling state capitals. This flag remains the first drawn represention of a Serbian state flag[...]
The caption says:
Picture 12 - Flag above town of Skopje (Scopi) - in today's Macedonia, in XIVth century, capital of Serbian Empire.

Srbija nije imala prava da koristi nikakve simbole pod Turcima.
Prva srpska zastava, posle skoro 300 godina, se zavijorila za vreme prvog srpskog ustanka, a na njoj je bio i grb-
Videti ovde-
http://zeljko-heimer-fame.from.hr/images/cs-sr804.gif

Najveci borac za srpski državni grb u XIX veku je bio knez Milos.
On je zeleo da usvoji Grb koj je bio baziran na starim srednjevekovni simbolima srpske carevine.
Nekoliko predloga sa dvoglavim orlovima, kao i zastava su bili odbijeni.

"Sretenjskim ustavom 1835. godine određen je srpski grb i zastava. Zastava je bila crveno-belo-plava (plava je definisana kao čelikasto-ugasita što je ponekad protumačeno kao crno ili smeđe) vodoravna trobojka s a grbom u sredini."Zeljko Heimer

Za grb je prihvacen srednjevekovni srpski stit/amblem u stitu.
Krst kao simbol hriscanstva, crveno kao boja nezavisnosti i slobode, a ocila kao pripadnost, suverenitet i pretenzija Srbije da nasledi Vizantiju.
Grb je okruženom maslinovom granicom, koja simbolise teznju da Srbija zivi u miru sa susedima, i hrastovom grancicom kao simbolom dugovecnosti.
Taj ustav, kao i predlog za grb i zastavu Porta (sultanova vlada) opet nije prihvatila, iako se delomično koristio.
Posle silnih diplomatskih peripetija Knezevina Srbija je 1838. konacno stekla i zvanican grb-

Grb je bio smesten i na predlog zastave-Crveno, Plavo, Bela.(1835)
Vidi ovde- http://zeljko-heimer-fame.from.hr/images/cs-sr83s.gif

Iste godine (1838) Porta odobrila upotrebu savremene srpske trobojke koja se i danas koristi-Crveno, Belo, Plavo.

Veliki istoricar, Stojan Novakovic je poceo rad ,na grbu Kraljevine Srbije, vrlo studiozno. Pošao je od toga da grb obnovljene Kraljevine treba da se zasniva na grbu stare, srednjevekovne kraljevine. Prvo je prostudirao izvore i literaturu, i angazovao slikara Vladislava Titelbaha da preslika dvoglave orlove iz manastira Zice, Lazarice , Ljubostinje , Kalenica , Ravanice i Manasije. Posle tri godine svoja istraživanja je skupio i objavio pod imenom “Heraldicki običaji u Srba, u primeni i knjizevnosti”
Na osnovu drevne literature i Titelbahovih crteža Novakovic je pokazao da je je grb Nemanjicke Srbije bio dvoglavi beli orao u poletu na crvenom polju.
Stojan Novakovic je 1882. u grbu Kraljevine Srbije spojio dva srednjovekovna simbola: dvoglavog belog orla u poletu na crvenom štitu i Srpski stit.

Novakovic:
CITAT
“S proglašenjem Kraljevine 22. februara 1882. javila se potreba da se grb promeni i obnovljenoj Kraljevini nov grb da... Ko je pažljivo čitao ovu raspravu videće na kakvim je osnovima sklopljen novi grb. Po heraldič kom ukusu našeg vremena, a iz osnova koje se dokazuju autentičnim spomenicima, izrađeni su svi sastavni delovi novoga grba. Iz stare kraljevske krune, koja je sačuvana na tolikim novcima, izvedena je svedena kruna po formi sadašnjih kraljevskih kruna. Po starim autenticnim oblicima dvoglavoga orla uzet je na novi grb dvoglavi orao u poletu, i spram naseg vremena uzeto je naturalistič ko heraldicko crtanje... Kako se Kraljevina Srbija razvila iz Knezevine Srbije, to je državni grb Kneževine stavljen na prsi orlu, i zadržan je plašt kojim se sve novije države u Evropi služe i koji je već na grbu Kneževine Srbije usvojen.

Zakon o grbu Kraljevine Srbije je bio usvojen 20. juna 1882. i prešlo se na izradu grba (Zbornik zakona i uredaba, XXXVII, 132 1882). Stojan Novakovic i bečki poslanik Filip Hristic su taj posao, ne zna se na ciju preporuku, poverili dvadesettrogodisnjem Ernstu Kralu, studentu Umetnič ke zanatske skole u Becu, koji je kasnije postao slavni evropski dvorski slikar grbova.

Opis naseg grba-

CITAT
Mali grb je "crveni štit na kome je, između dva zlatna krina u podnožju, dvoglavi srebrni orao, zlatno oružan i istih takvih jezika i nogu, sa crvenim štitom na grudima na kome je srebrni krst između četiri ista takva ocila bridovima okrenutih ka vertikalnoj gredi krsta. Štit je krunisan zlatnom krunom." Veliki grb pri tome je još "zaogrnut porfirom vezenom zlatom, ukrašenom zlatnim resama, uvezanom zlatnim gajtanom sa istim takvim kićankama, postavljenim hermelinom i krunisanim zlatnom krunom.

Kraljevska kruna, od krunisanja Stefana Prvovenčanog u Žiči na Spasovdan, 20. maja 1221. . Ovakve kupolaste kruna su se u vizantijskom kulturnom prostoru zvale “steme”.

– Dvoglavi srebrni (beli) orao na purpurnom (crvenom) polju, grb Kraljevine i Carevine Srbije od Kralja Milutina, od 1309-1316. Najstariji sačuvani srpski dvoglavi orao se čuva u depou Narodnog muzeja pod inventarskim brojem 2193 (slika 11). Dvoglavi orao sa poluraširenim krilima i opuštenim perima se u heraldici definiše kao “dvoglavi orao u poletu”.

– Purpurni (crveni) štit sa srebrnim (belim) krstom i četiri slova “S”, grb Srpske Despotovine, od Despota Stefana Lazarevića, od 1402. Posle pada Srpske srednjevekovne države predstavlja grb Srpskog naroda u najširem smislu. U našoj heraldici se ovaj grb skraćeno zove “Srpski štit”, a sam simbol krsta sa četiri “slova”, ukoliko nije na štitu, zove se “Srpski tetragram”

Znaci da su danasnji simboli identicni onima iz 1838 i oni su prohvaceni bez ikakvih izmena.
wviz
Umalo da zaboravim vrlo bitnu cinjenicu za ovu temu, a to je grb i zastava okupirane Srbije, koriscene 1941-1944.

kodi
@Feedback
znam da si molio da se ne upropasti i ova tema...

ali sve mi se cini da vec jeste, naime cevek je lepo postavio glasanje i pitao jednostavno pitanje.... a ovo se pretvori ovo u gadjanje grbovima, orlovima i ostalim pticurinama...

@wviz da budem iskren NEVEROVATNO me nerviras... shvati da ovo nije b92 forumm. i da nema potrebe da ovako grcevito branis svoje principe (koje ja postujem, svaka chast...)

ovo je trebalo da bude jednostavna rasprava o tome koja je ptiva lepse odradjena i koju bi voleli da vidimo na zastavi..

nemas brige.. niko nece ni ***** mrdnuti zbog nase rasprave, tako da mirno spavaj, opusti se malo, i probaj da svemu pristupis sa neke opustenije-profesionalne strane.. dosta nam je politike i tradicije i naturanja na nos svega i svacega...

pozdrav i izvinjavam se svima posebno urednicima smile.gif
tijana.
CITAT (kodi @ Oct 7 2006, 06:37) *
nemas brige.. niko nece ni ***** mrdnuti zbog nase rasprave

off topic (da razveselimo atmosferu) -
prstom? dirty word? smile.gif
NURBS
ma problem u stvari ne postoji...

o drzavnim simbolima odlucuje aktuelna vlast, (u bilo kom trenutku istorije), bila to narodna skupstina, senat, monarh... ili ko god...

I sve sto mi mozemo je SAMO da vodimo "ucene rasprave" o aspektima ovoga iz pozicije nasih profesija.

@ wviz i ostali
Ne mogu da poverujem da je nekome toliko tesko da izadje iz uloge branioca srpstva i jednostavno razgovara o necemu drugom.
- Naprimer o pitanju da li heraldika iz nekog razloga MORA da se koristi pri predstavljanju drzava.
- Naprimer o tome kako je nesto "nacrtano" bolje ili losije...
- Naprimer o tome da li se neko kad je pisao kanone heraldike odvalio neku glupost o jednorogu... da je ne znam ni ja sta semanticki... pa se zadrzalo. Nadam se da vam je jasno da su ovo anahronizmi.

Ustvari niko ne napada nase trenutne simbole...
Bar se ja vrrrrrlo trudim da nekome ne stanem na zulj.
Ali cinjenica je da se heraldika uvlaci i u poslove grafickih dizajnera, web dizajnera i sl. i mi MORAMO o tome da pricamo Moramo da kritikujemo i procenjujemo. Jer nailazimo na probleme sa postojecim stanjem. Nadam se da ovo mozete da prihvatite. eJ bre, pa tpostojece stanje je dakle radio neki dvajestrogodisnjak pre stodvajsikusur godina.

Neki od nas (naprimer ja) idu i malo dalje sa razmisljanjem o tome... da cak postavljaju bogohulno pitanje koje se tice smisla drzavnih simbola, da li su postojeci adekvatni i FUNKCIONALNI u modernom svetu, kome, nadam se da prihvatate, ipak pripadamo. Mozda gledamo svet iza tarabe, ali smo deo njega, hteli mi to ili ne. Citajuci vase odgovore, i prateci opstu reakciju foruma, vidim da su ideje koje sam pomenuo isuvise avangardne.

@wviz posebno

Sve vreme se busas u prsa sa poznavanjem heraldike. I zatrpavas nas primerima... (veruj da i ja imam ooogromnu kolekciju logotipa i znakova) Svaka tebi cast, ja to zaista poshtujem, verovatno vise no sto mozes da predpostavis, ali...
Jel mozes da se presaltas na generalnu pricu o simbolici, koja se ne tice samo heraldike, vec podrazumeva u stvari vizuelnu komunikaciju, na jednom direktnijem nivou... bez uvijenih prica i dugotrajnog desifrovanja...

i jos jedno pitanje... cime se bavis u zivotu... od cega zivis?
Pre nego sto mi (nadam se) odgovoris, predstavicu se: ja sam profesor Dizajna Proizvoda, i dugogodisnji freelance graficki dizajner, zaljubljenik u sve oblike vizuelne komunikacije.
Dakle Dizajn mi ni izdaleka nije samo hobi ili pasija vec profesija kojom trudim da se bavim sto odgovornije.
I mislim da na osnovu toga imam sasvim dobru osnovu za iznosenje stavova, vrlo se pazljivo i kulturno odnosim prema sagovornicima, jer je ovo pipava tema, i ocekujem da dobijem jednak tretman.
Zanima me zaista, da li se ovde pojavljujes kao profesionalac, ili neko ko samo dogmatski brani nesto u sta veruje.
NURBS
osim toga... vi branioci... imate i jednu zescu logicku gresku u rasudjivanju...

wviz se sad potrudio i lepo nam prikazao istorijat i razvoj Srpskih drzavnih simbola...

I vi sad hocete da kazete da je ovo finalna iteracija. Nema vise menjanja?
Pa ovi primeri i upravo pokazuju da je menjanje i neophodno i NORMALNO.
apostol
CITAT (NURBS @ Oct 7 2006, 13:01) *
osim toga... vi branioci... imate i jednu zescu logicku gresku u rasudjivanju...

wviz se sad potrudio i lepo nam prikazao istorijat i razvoj Srpskih drzavnih simbola...

I vi sad hocete da kazete da je ovo finalna iteracija. Nema vise menjanja?
Pa ovi primeri i upravo pokazuju da je menjanje i neophodno i NORMALNO.

Екселент поинт! Svaka čast, Nurbse.

A%L
mirtodor
Sledi laichko mishljenje, neheraldicharsko, nedizajnersko:

Kad malo bolje pogledate, verovatno se svaka od "tradicionalnih" "ptichurina" moze popljuvati sa nekog od raznih estetskih stanovista. Mis'im, ono, sve su "staromodne", biggrin.gif

Kad malo bolje pogledate, isto je i sa "redizajniranim", "osavremenjenim"...

Meni licno, kao amaterskom ex-numizmaticaru i ex-filatelisti, stomak se okrenuo kad sam prvi put video "grb" SRJ. Po automatizmu mi je navrla asocijacija na okupacioni grb Srbije. I tada je "pticurina" bila "stilizovana", "svedena", "pojednostavljena"... i bez krune.

Samo zelim da primetim: institucionalizovano "obnavljanje tradicije" je, IMHO*, jedna od besmislenijih rabota - jer, sve sto postoji su:
- tradicije koje bi bilo kontraproduktivno zatomljavati (tipa, sprecavati Chehe tokom boljsevizma da se medjusobno oslovljavaju sa "gospodine" i "gospodjo"),
- tradicije koje su neuspesno zatomljavane, jer su toliko ukorenjene da su se same sacuvale i spontano obnovile (tipa, poboznost medju Rusima tokom boljsevizma)
- tradicije koje su zatomljene jer su, neprimljene, bile sklone lakom zatomljenju (tipa, kapitalisticka gradjanska demokratija medju Srbima od pocetka boljsevizma do danas, pa verovatno i ubuduce...)

Dakle, prava, ziva tradicija se, kako joj i ime kaze, ili prenosi ili ne, i nema te drzavne intervencije koja to moze spreciti. Neukorenjene tradicije nece spasiti ni uspostaviti ni "obnoviti" nikakva drzavna intervencija.

Tako je i sa (sto bi onomad rek'o jedan novinar HTV) "tjetnitjkom ptitjurinom", himnom "Boze pravde"... Ukoliko se ne secate: kad je slobizam na referendumu pokusao nametnuti grb bez 'tice i himnu tipa "Mars na Drinu", "Radjaj sinove" i sl... sta se desilo? Morali su lazirati referendum da Srbija ne bi dobila 'ticu i "pravdu". Tja.

Prema tome, IMHO*, preostaje nam jedino da "sto lepse nacrtamo" "tradicionalno ruznu 'tichurinu" (slazem se, relativno "oksimoronski" zadatak), bash kao shto su i sve druge "tradicionalne 'tichurine" ruzne. Ali se ne "menjaju", vec se "ulepsavaju".

I da pevamo originalnu himnu, kao sto cini vecina navijaca, sportista i drugih "gradjana": sa sve kraljem u stihovima. Jer, tako stoji u originalu, tako nam nalaze OBAVEZA POSTIVANJA AUTORSKIH PRAVA (pa tacno i da Matiju Beckovica za zivota hirotonishu), tako nam nalaze nezatomljiva tradicija, i tako nam nalaze cinjenica da razne evropske i neevropske republike imaju krunu na vizuelnim simbolima i monarhijske pojmove u stihovima himne - jer za to postoji razlog u istoriji tih drzavnih i drustvenih zajednica. I to nema veze sa nasim opredeljivanjem za jedan ili drugi sistem vlasti.

Iliti, da parafraziram advertising-vokabular - Creative brief za ovaj account je sadrzan:
- u tradiciji koja se ocuvala u vecinskom stavu gradjana, zatim
- u istoriji konkretne drzavne zajednice, kao i
- u savremenoj estetici.
IMHO*.

*IMHO - stays for "in my humble opinion"
the
da citiram jednog pesnika...

kako da ostanem isti?
kako da sačuvam sebe od promene?
samo putem promene... wink.gif

prostor x VREME!!!
bos
wviz хвала.

Е сад, што се тиче редизајана (БИТНА НАПОМЕНА -граф.дизајном се не бавим професионално- хоби)
имам потребу да приметим куд сте одвели ову причу (давитељ против бранитеља tongue.gif ).
Мислите да треба расправљати о лепоти, ако је тако, ај да звекнемо неки техно дизајн, по мом укусу би било најлепше, али тада тај грб не би имао никакве везе са Србијом.
Промена? Наравно, али само под условом да се очува главнина првобитне појаве старог грба!
Добар пример за то је лого произвођача пнеуматика мишлен, узмете лого из 85-те и лого из 05-те и видећете да разлике, сем лагане дијете коју је "буцко" претрпео -нема.
Такви облици промене свакако су чак и неопходни!
Услов за почетак промена на грбу које би била минималне, јесте да се почне од 2. грба који јесте стар, колико је стар, и то је вредност коју не одбацујете ако је већ поседујете.
Грбови комшија- па кога од грађана БиХ заболи баш за грб који имају а који је стар 10 год, иако визуелоно једноставно изгледа (што је за неке овде императив).

Тема је започета предлогом да се одлучимо за грб државе између 2 грба који су поприлично различити а при том 1. представља 2 државе у једном симболу.
Мој глас иде другом.
wviz
Kao prvo, mislim da niko nije skrenuo sa teme, pa zato nema potrebe da se iko plasi da ce i ova teme biti zakljucana.

Ne vidim da sam u bilo okom smislu moje poruke koristio da propagiram, namecem svoje ili napadam tudje ideje.
Kodi, drago mi je da si iskren i zao mi je sto su te moje poruke iznervirale.
Ali tako ovaj svet funkcionise. Kada nesto kazes ili napises, neko se nasmeje, neko se uvredi, neko odusevi, a neko iznervira.
Moram da ti priznam da sam totalno opusten, a i ne vidim na koj nacin sam naturao politiku, sve i svasta....
Samo sam postavio poruku koja prokazuje kako se doslo do danasnjeg grba.

Tacno je da je postavljac ove teme napravio glasanje i postavio pitanje koji je orao lepsi.
Uz to je dodao i komentar da je sadasnji grb-pticurina.
No, ni to nije bitno.

Bitno je da se zna koji su elementi na nasim simbolima, zasto i kako su to postali i ko ih je izradio.
Ja sam mislio da je to vrlo bitno za ovu temu.
Da vidimo gde smo bili, gde smo sada i gde cemo ici.

NURBS, od samoga pocetka sam video da si ozbiljan sagovornik i ni jednoga trenutka nisam posumljao da se radio o obrazovanoj, kulturnoj i talentovanoj osobi.

Moram odmah da ti priznam da zasista nisam strucnjak za dizajn, a heraldika mi je hobi.
Ako me gomila procitanih knjiga, clanstvo u njihovim klubovima, poznanstva sa strucnjacima iz te oblasti cine strucnjakom, onda uredu. Ali ja ne mislim tako.
Dakle ne pojavljujem se odve kao profesionalac is veksolosko-heraldicke oblasti, ali isto tako sebe ne vidim kao dogmatu.

Pitas me sta trenutno radim?
Pa pre svega sebe vidim u funkciji oca male dvogodisnje princeze i to me sada najvise ispunjava.
U Srbiji sam zavrsio graficku skolu, a u inostaranstvu marketing, da bi me sticaj okolnosti odvukao kao fotografiji i kameri, filmu i tv produkciji.
Zatim sa magistrirao marketing, a sada radim kao producent na PBS-u.
Moja politicka ubedjenja?
Dijametralno suprotna od onih za koja sam optuzen na onom drugom zakljucanom topicu.
Ja sam socijalno liberalan, a pomalo fiskalno konzervativan;)
Ali valjda je to tako u Srbiji danas.
Ako kritikujes onda si izdajnik, ako branis onda si masni cetnik i fasista.

A sad da se vratim na temu.
Ja ne branim grb, ja branim svoj stav. A nadam se da je on od pocetka jasan.
Mislim da ne bi trebalo redizajnirati sadasnje simbole, ali to ne znaci da bi za mene bio kraj sveta ako bi se to desilo.

Pa i sam sam svestan cinjenice da niko ne zna kakv je orao bi na srednjevekovnim simbolima.
Znaci da su oni bili redizajnirani u skladu sa stilom koj je bio popularan u 19. veku.

Znaci kao neko odluci da ih redizajnira, nemoj da ih kasapi, vec da se dodje do nekog koncenzusa.

Krajnje je vreme da se zaustavi cerupanje Srpskog grba, koje je počelo 1941. godine, kada je grb
ostavo bez krune, simbola suverenita/
1945 je uklonjeni dvoglavi orao i krst, tako da je ostao samo stit sa cetiri slova “S” (ili “ocila”, kako se često pogresno veruje) izmedju crvene zvezde petokrake i Sunca pomracenog zupcanikom.

Mislite da stari srpski Kraljevinski grb treba da se uskladi sa nasim vremenom?
Posto je Srbija republika,reci ce neki, iz grba prvo moraju da se izostave velika kruna i hermelinski plast kao atributi kraljevske vlasti.
Nema problema, ali....kruna mora da ostane. OK, mogu da uklone Karadjordjevice i stave Nemanjicku krunu.
Kruna iznad stita simbol suvereniteta i nezavisnosti.
Dvoglavi orao bez krune, vec sam ranije rekao, se koristio samo za vreme nemacke okupacije 1941-1944. i za vreme Miloseviceve Jugoslavije.
Zato na njeno mesto treba da se postavi kruna Nemanjica koja je od pocetka XIII veka simbol nase drzavnosti i nezavisnosti.

Neka ze redizajnira i orao, nema ni tu problema, ali neka i dalje ima na sebi stit, krst i cetri ocila.
To su stari srpski simboli iz Srednjeg veka, koji su nastali izmedju 1221-1402, mnogo pre nego što se u XX veku pojavio nacionalizam. Dvoglavog belog orla u poletu smo stilizovali na savremeniji nacin, kao prelaz izmedju njegovog predstavljanja na kamenim reljefima iz srednjeg veka i Novakovic/Kralovog “naturalistic kog prikazivanja” iz 1882. Ocila na Srpskom stitu smo izveli prema njihovom obliku na najstarijem srpskom tetragramu sa lanaca polijeleja iz Decana.
Samo takvo resenje cu da podrzim sve ostalo ne bi bili uredu.
Izmisljati sad nesto totalno novo, to ne bi imalo nikakvog smisla.

Sve one tvoje ideje NURBS i vizulenom identitetu su sjajne, ali kao logo drzave.
Ali ti onda moras biti jasniji.
Da li si za "sminkanje" postojecih simbola, ili za usvajanje neo-modernistickih simbola koji ce vizuelno govoriti o kojoj se drzavi radi?
apostol
CITAT (wviz @ Oct 8 2006, 02:07) *
Nema problema, ali....kruna mora da ostane. OK, mogu da uklone Karadjordjevice i stave Nemanjicku krunu.
Kruna iznad stita simbol suvereniteta i nezavisnosti.
Neka ze redizajnira i orao, nema ni tu problema, ali neka i dalje ima na sebi stit, krst i cetri ocila.

Započevši ovu temu, ja sam upravo na taj način i razmišljao. Ja lično ne bih ništa izbacivao, i ne smeta mi kruna. Jedan moj komentar je glasio ovo izgleda dobro (čak) i bez krune, pri čemu nisam napisao ono "čak", pa je to možda protumačeno kao moje zalaganje za izbacivanje ovog simbola sa grba.

Sad kada si ovo napisao, mogu samo da konstatujem da smo se razumeli. Umerene grafičke intervencije na orlu (poput onih na grbu SRJ, ali i ne moraju biti striktno takve) učinile bi to da se on više ne naziva pogrdnim imenom.

A%L
MrSteel
CITAT (kodi @ Oct 7 2006, 06:37) *
ovo je trebalo da bude jednostavna rasprava o tome koja je ptiva lepse odradjena i koju bi voleli da vidimo na zastavi..

vidis da smo mi prost narod
a Srbi to su neki drugi
feedback
Sad cete me ubiti, ali cini mi se da bih na ovom mestu napokon mogao da saznam sta zaista znaci ocilo, i sta predstavljaju 4 ocila na grbu.

Cuo sam razne verzijem sve do jedne sumjive. Ako je to vec objasnjeno negde, zaista se izvinjavam, u tom slucaju molim za quote tog dela.

Znam da offtopicujem, ali cini mi se da je rasprava po pitanju teme polako zakljcena.

Hvala unapred.
wviz
MrSteel, prestani da trolujes!! mad.gif

Feedback-
Tesko je znati da smo se razumeli ovako preko interneta i za to obicno treba jedno 10-ak postova;)

Mozda kada bi se svi nasli negde na klopi i pivu, pa se onda zagrlimo i slozimo za 5 minuta smile.gif

feedback, kako mozes tako nesto da pitas!?!?!

Zezam se.. smile.gif

Prevashodno znacenje im je bilo-
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Car Careva Caruje na Carevima.(misli se na Gospoda Isusa Hristosa)
Dakle grcko slovo "B".

Kasnije se dodaju ili tumace kao ocila oko krsta, a ona predstavljaju cvrstinu i postojanost u hriscanskoj veri.
Neki tvrde da na nasem grbu zaista jesu 4 cirilicna slova S!

Ima i teorija da su u pitanju sekire, ali o tome neki drugi put.

Car Konstantin,kog je papa nedavno citirao i koj je rodjen u Nis, je imao svoju licnu zastavu-

Ne treba zaboraviti ni to kako izgleda zvanicna zastava SPC-

Jedno vreme je bili moderno po srednjevekovnoj evropi, da se dodaju slova ili drugi elementi oko krsta, a sve bazirano na tom grbu vizantijskih vladara.
I danas postoje takvi grbovi gradova, oblasti, drzava. EVo samo par primera-
Novi Juzni Vels (Australija)

Nju Found Land i Labrador-Kanada-

Brosard-Kvebek(Kanada)

Neki tvrde da na nasem grbu zaista jesu 4 cirilicna slova S!

Ima i teorija da su u pitanju sekire, ali o tome neki drugi put.
feedback
^hvala na iscrpnom odgovoru.

sta je ocilo?

Ako ti nije problem napisi i objasnjenja vezana za sekire i 4 C... Ako mislis da ovo nije mesto za to, nemoj.
NURBS
CITAT (wviz @ Oct 8 2006, 02:07) *
Sve one tvoje ideje NURBS i vizulenom identitetu su sjajne, ali kao logo drzave.
Ali ti onda moras biti jasniji.
Da li si za "sminkanje" postojecih simbola, ili za usvajanje neo-modernistickih simbola koji ce vizuelno govoriti o kojoj se drzavi radi?

Ja sam ustvari i za jedno i za drugo... Znam, moguce je da sam napravio konfuziju...
Sa jedne strane, mislim da je povremeni redizajn neophodan, iz cisto tehnickih razloga. (drzim odstampani predlog ustava, sa grbom naravno, i naravno da se gube detalji. Izasao je sa politikom danas) A i ja sam imao prilike da se bavim redizajnom nekih takvih stvari... videcu da iskopam da postujem.

I kao sto sam rekao jos u prvom postu (grb = smoki)... redizajn je neminovan. Iz vrlo prostog razloga. nemoguce je naprimer prikazati ovaj postojeci na ikonici a da bude chitljiv. Pa obrni okreni moras da ga redizajniras, ili da ostavis ljudima da naslucuju sta se krije na prikazu...
Ili primena u novinskoj stampi... katastrofa...
I sad, da li raditi zaseban dizajn grba za svaku pojedinacnu upotrebu, ili postojeci grb, uz poshtovanje tradicionalnih vrednosti, heraldicke simbolike i sl, redizajnirati ne zbog estetike, nego zbog funkcije, sto za sobom naravno vuce i promenu izgleda. ali suptilnu. ko zna zna. I mislim da je to posao graficara, a ne heraldicara. iliti tima iz oba tabora.

On the other hand... A ovo je prosirenje teme....
postavljam pitanje mogucnosti za kompletnu promenu pristupa vizuelnoj komunikaciji drzave - kao temu za razmisljanje, stilsku vezbu... a kao logicno podpitanje se namece: Zasto klasicna heraldika toliko preovladjuje u vizuelnoj komunikaciji SVIH drzava.

A moras da se slozis da je anahronicna. (nema vredjanja, to je cinjenica)
Izraz neo-moderno bi trebalo izbegavati, jer ga ljudi pogresno kapiraju i vezuju samo sa trendom. Bolji izraz je mozda "racionalisticka simbolika" ako neko ima bolji predlog neka kaze.

Sad, podpitanje, da li da otvaram novi topic u kome bi smo razmatrali "NOVU HERALDIKU" ili da nastavimo ovde? Meni je ta tema opako zanimljiva, i ustvari hocu da razgovaram sa heraldistima, ali ne ako ste u fazonu: "to je bogom dano, i nema da se menja". Nadam se da cemo moci o tome da pricamo. I zato kao primer ne zelim da koristim Srbiju jer izaziva flejming. (nadam se da na forumu nema Holandjana koji ce krenuti da brane svoje trenutne simbole smile.gif )

dakle feed... ovde ili drugde?
wviz
Mislim da je to pitanje za onoga ko je zapoceo ovu temu.

Ako zelis moj savet, otvori novu temu. to sam ti i ranije predlozio.
smile.gif

feedback, postoji verovanje da su u pitanju 4 sekire, ali bez drske, koje cuvaju krst.
feedback
Predlazem da otvoris novu temu.

Ja sam vec dosta zakuvao sa pitanjima o 4C, izvinjavam se svima.
Maneken
НУРБС, у крајњој линији, грб и застава Србије је нешто са чиме би требала да се идентификује већина Срба - шта мислиш, али искрено, клико би људи у Србији волело да види другачији грб од овог који је сада, и колико би се људи идентификовало са модификацијом?
Ето, химна је званично модификована, избачен је краљ из текста, али видећеш да ће се то тешко укоренити у народу. Требало је јуче да пустиш пренос утакмице Србија - Белгија или да одеш лично и видиш 30-так хиљада људи који певају "српског краља, српски род.."
А ако мислиш да и није толико битно да се народ идентификује са заставом и грбом земље, онда не видим ни њихову сврху.
wviz
feedback, nista ti nisi pogresno uradio, nema razloga da se izvinjavas. smile.gif

Nikada nece svi biti srecni sa himnom i simbolima.
Uvek ce nekom nesto da smeta.
Te smeta im "Hej SLoveni" sto je "komunisticka himna", te ne pokriva ne slovene(Rome, Rumune, Madjare, Albance...).
Sad nekima smeta "Boze Pravde" sto zbog Boga, sto zbog kralja, sto zbog ratobornosti(".....kad nastupe borbe dani, bobedi nam vodi hod....").

Isto tako vazi i za grb i zastavu.
Tako vam je to kad moramo da u 21. veku razmisljamo o simbolima, dok su drugi narodi u Evropi sa tim zavrsili pre dva veka.
Nas su kao narod toliko izkasapili, pa kad se samo setim da je recimo u SFRJ SR.Hrvatska imala zvanicnu himnu "Ljepa nasa"!!!!

Nurbs, jedva cekam tvoju temu!!!
NURBS
2 maneken
CITAT
- шта мислиш, али искрено, клико би људи у Србији волело да види другачији грб од овог који је сада, и колико би се људи идентификовало са модификацијом?

a umesto odgovora, citat mog posta sa 1. strane. :
CITAT
Iako vrlo dobro znam da je ovo o cemu pricam samo mentalna vezba, i da je implementacija toga cist SF, zasto drzavni simboli ne bi mogli da budu potpuno "moderni"?
Ne samo stilski, vec i po pristupu?

2 wviz
Bice postavljena, cim smislim kako da srocim pitanje, a da bude "politicki korektno"...
wviz
Evo orlova, ali u drugom mediju-

NURBS
pazljivo procitati ovo, a pogotovo predposlednji pasus... i obratite paznju, ovo gore nisu pisali neki shalabajzeri...

koliko ja shvatam... a poprilicno sam siguran da sam dobro shvatio...
svako je ustvari slobodan da vizuelno interpretira grb kako mu odgovara, ukoliko ispostuje blazon...

e, sad... Ustav i zakon definisu onaj oficijelni, nasao sam sve na ovoj strani cak postoji i "knjiga standarda"... i to je sve ok... ali je to predvidjeno za oficijelnu upotrebu...

ali ne postoji pravilo koje kaze da grb ne sme da se redizajnira i restilizuje... tako da padam u iskusenje da otvorim temu na battle grounds biggrin.gif

sta mislis wviz... ? moglo bi da bude zanimljivo...
a mozda poneko nesto i nauci...
NURBS
i da... u "knjizi standarda" se pominje kruna, ali ne kaze koja je...
Po svemu sto ja znam, to bi trebalo da bude kruna kralja petra, a ona izgleda malo drugacije...

odprilike ovako...

Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vaskliknite ovde.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.