Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Flesh Ring < 10Eur, Uradi sam...

V
Adam
poruka Dec 26 2005, 20:21
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 11-March 05
Član broj: 375

Ovo smisljam vec dugo vremena, i nikako da se nakanim. I sada kada sam konacno resio da napravim ovu skalameriju - ispalo je da je mnogo jednostavnije nego sto sam mislio.

Moje resenje je kruzna neonka od 32W precnika nekih 30cm, i budza sa kojom se ista stvar montira i standardno sijalicno grlo [VITO Circular Fluorescent Lamp]. Tu budzu sam rastavio na deo sa kontaktom i elektronikom od dela koji je nosac. Na nosacu [u kojem su distance sa oprugama] udesio sam distance da bi kroz promer kruznog dela mogao da prodje objektiv, i naravno, otvorio sam otvor kroz koji objektiv posmatra.

Ovo telo od 32W je daje svetlost po jacini odgovarajucoj sijalici od 100W. Generalno, prednost ovih lampi je dugovecnost - ukoliko vise okacene na plafon, u studijskim uslovima videcemo koliko ce vremena proci dok je nesto ne drmne, zatim mala potrosnja el. eng. i mozda najbitnije - ne zagrevaju se kao drugi svetlosni izvori [sijalice, reglekori].

Meni je ostalo jos nekoliko estetskih detalja da privedem i fiksiram i nova rasveta moze u eksploataciju. Naravno, postoje i mane: doduse, kao i flashring, ova rasveta je uglavnom namenjena studijskom radu, a radijus primene je u ovom slucaju ograniceno kablom za napajanje [220W] - znaci, ne moze se koristiti u prirodi za makro kadrove. Dobijena svetlos je idealna za makro, portretisanje, slicno, ali je nedovoljna da se osvetli figura ili veci siri kadar. Takodje, i kod portretisanja ekspozicija je oko 1/30sec, sto ne resava svaku situaciju. Jos jedna mana je temperatura svetla, jer se radi o neonskoj svetlosti, sto znaci da ce te aparat presetovati na neonke ili nabaciti neki topli filter. Jos jedan nedostatak je dimenzija. Kada na objektiv nakacim "ovo", dobijem onaj svemirski brod iz Kjubrikove odiseje smile.gif

Nadam se da cu vam uskoro pokazati sta ovaj LightRing moze da izvede, i nadam se da cu ga obilato koristiti tokom ovih ruznih dana. Za pocetak - moja zenica sa prepoznatljivim odsjajem ringa smile.gif

Ne cupam obrve (-: Preduzecu nesto i po pitanju fotkanja boljeg modela od mene, a sa ovom napravom. hehehehehehe
Go to the top of the page

+Quote Post
Abdee
poruka Dec 26 2005, 20:45
Poruka #2

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

Previse cimanja za 1/30...

+Quote Post
Chegevara
poruka Dec 26 2005, 20:52
Poruka #3

Grupa: Foto Temple
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 61

Ovo što si napravio nije loše ako ništa ono zbog tog odraza u očima. Nevolja je što je izvoj svijetla zaista slab, i što ćeš ako ga pokušaš difuzovati, skroz pričušiti. Da ne pričam da je 1/30 pipavo za portret koji radiš sa 50 i više milimetara. No kao dobru ideju pozdravljam, svakako da si uspio za male pare dobiti nešto što košta mnogo više.

Vidjeću da iskopam jedan link, bilo je pravljenje tog kružnog svijetla od seta klasičnih sijalica, čak su i neke rotirajuće verzije prezenzovane. Ne izgleda loše, a daje odlične rezultate. Tebi bi leglo k'o kec na jedanaes. Čim nađem okačiću link.

+Quote Post
Adam
poruka Dec 26 2005, 20:55
Poruka #4

Previse? Oba elementa staju 600 i neku kintu, a montaza je trajala manje od 5min - taman namontiramo da isprobam.

1/30, iso 50, blenda 5.6 - u sustini nije zestoko, ali dosta objekata moze da udje u ovaj opseg - eksponati, objekti, mrtve prirode, portreti - makro-fotografija uopste. Hajd sutra cu dokaciti seriju radova sa exifovima, pa ce te bolje moci da procenite da li bi vam ova naprava sluzila. Nekome sigurno hoce smile.gif

+Quote Post
Adam
poruka Dec 26 2005, 21:00
Poruka #5

Razmisljam i da dodam refleks da mi svetlost ne bi osveljtavala i iza ledja - sto je sada slucaj smile.gif - to bi trebalo da izvesno pojaca ucinak ovog izvora.

Sledeca stvar koju sam nameravao da pravim je upravo ovo sto Che pominje.

+Quote Post
NiTRO
poruka Dec 26 2005, 21:05
Poruka #6

Član broj: 59

ma ok za 1/30 al ipak je dobra ideja.. neznam samo adame mozd aje bolje da se umesto na obican grlic od sijalice priveze direktno na uticnicu za struju

ne razumem se u te neonke da li postoji neka jos jaca koja bi jos skratila vreme exp.

+Quote Post
NiTRO
poruka Dec 26 2005, 21:07
Poruka #7

Član broj: 59

CITAT (Adam @ Dec 26 2005, 21:00)
Razmisljam i da dodam refleks da mi svetlost ne bi osveljtavala i iza ledja  - sto je sada slucaj smile.gif - to bi trebalo da izvesno pojaca ucinak ovog izvora.

Sledeca stvar koju sam nameravao da pravim je upravo ovo sto Che pominje.
*

to je super ideja mozes nesto foliom ili limom da uradis

+Quote Post
Dr Bouz
poruka Dec 26 2005, 22:05
Poruka #8

Datum reg.: 31-October 05
Član broj: 2,130

sve je to o.k. ali... pravo da ti kazem "sumnjiv" si mi za obrve.. rolleyes.gif

+Quote Post
Adam
poruka Dec 26 2005, 22:27
Poruka #9

Ono 0.8 je u stvari 8.0 megapixela smile.gif

+Quote Post
Gremlin
poruka Dec 26 2005, 22:41
Poruka #10

Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 48

Ima ovo smisla ima... jeftino pomoćno rješenje... za makro područje bogme bi sigurno radio odlično...

wink.gif

+Quote Post
Abdee
poruka Dec 27 2005, 00:07
Poruka #11

Duhovni vođa

Mislim da je ova lampa (vise njih tacnije) odlicna za osvetljavanje nekog light tenta...

+Quote Post
nesharm
poruka Dec 27 2005, 00:16
Poruka #12

Datum reg.: 15-May 05
Član broj: 647

Da primetim da Adam radi sa prosumer aparatom, ne DSLR-om, i to na ISO 50.

+Quote Post
Abdee
poruka Dec 27 2005, 00:23
Poruka #13

Duhovni vođa

Odlicno si to primetio! Svaka cast!

+Quote Post
Adam
poruka Dec 27 2005, 00:40
Poruka #14

Pazi, a jesi primetio da na majci pise Valjevo?

+Quote Post
Gremlin
poruka Dec 27 2005, 02:03
Poruka #15

Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 48

A jel neko primijetio da je olimpus promijenio logo, pa je sada naopaчke...

laugh.gif 003.gif

+Quote Post
nesharm
poruka Dec 27 2005, 07:48
Poruka #16

Datum reg.: 15-May 05
Član broj: 647

Kako ste svi nesto raspolozeni da kakite u poslednje vreme, tebi Abdee bas ide. Ne znam koji mu je precnik ovog kruga za objektiv, ali ovo na ISO 400 moze sasvim ok da radi posao.

+Quote Post
Chegevara
poruka Dec 27 2005, 08:41
Poruka #17

Član broj: 61

Da, na nekom SLR sistemu, uz stativ, ovo se pretvara u ubitačnu macro-studijsku šklopociju. Posebno mi se dopalo kad sam vidio kuda je Adam provukao objektiv. Ovo definitivno postaje najjeftinije studijsko svijetlo (posebno imajući u vidu odnos uloženo dobijeno) u istoriji zone.

+Quote Post
Deda Bole
poruka Dec 28 2005, 12:48
Poruka #18

Urednik

Grupa: VIP - foto
Datum reg.: 7-October 05
Član broj: 1,899

Samo jedna napomena - fluo cevi, a mozda cak i nasi cuveni halogeni "reflektori" (mada ovde iskreno sumnjam s obzirom na radnu temperaturu na kojoj halogene sijalice rade, ali ne mogu da tvrdim) daju svetlo ciji intenzitet se menja u ritmu koju diktira nasa energetska mreza, tj, 50 Hz. Da bi dobili prave i ujednacene rezultate, koristi se isti princip kao i kod slikanja TV, monitora i slicnih stvari : 1/25, ili 1/30. Sve brze od toga (vece brzine zatvaraca) MOGU da prouzrukuju cudne slike, s neujednacenim tonovima ( razlicita temperatura boje ) i/ili razlikama u osvetlenju scene.

Tek toliko ako neko naleti na taj slucaj da se ne brine da mu senzor ne radi ili nesto slicno.

B.

+Quote Post
istankov
poruka Dec 28 2005, 12:54
Poruka #19

Datum reg.: 8-February 05
Član broj: 241

^ bravo Boki. Jedina ispravna za ovaj post!

Neonka se pali gasi 100 puta u sekundi. Sve brze od navedenih 1/25 do 1/30 je čista lutrija, sem ako niste tako blesavi pa da sami napravite balast za neonku koji bi radio na par kHz.

Drugi malo bitniji problem je boja neonke (zna da varira značajno, čak i dve neonke kupljene "jedna pored druge") i relativno teško uklapanje sa ostalim svetlom.

Adame tebi svaka čast na radovima i hardveru smile.gif

+Quote Post
NShappy
poruka Dec 28 2005, 17:23
Poruka #20

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

Ej bre, ja mislim da ovi fluo ringovi i imaju napajanje koje pravi par kHz. To je ona elektronika koja se nalazi u glavi (grlu) tih cevi. To ima i u onim štednim sijalicana.

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. November 2019 - 20:08

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.