Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Terenska macro rasvjeta kucne izrade

V
Stefano
poruka Dec 14 2005, 10:42
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 22-August 05
Član broj: 1,491

Zima je i nisam na terenu u lovu na kukce pa gledam sva ta pomagala i prisjecam se toplih dana

Nadam se da ce moje ideje nekom biti od pomoci, a isto tako se nadam vasim razradama ponudjenih ideja kao i da se pridruzite u ovaj post s umotvorinama koje ljubomorno skrivate

Pa krenimo....

Dosta nezgrapno ali vrlo ucinkovito, na objektu se tesko moze skuziti da ga je lupio flash.
Napravljen je od karnistera za ocat 3L. Do proljeca planiram odrezati plastiku na vrhu i montirati nesto prozirniju mljecnu foliju ili paus papir. Koristim ga u totalnim sjenama jer uspjesno odbija svjetlo od okoline. Spuzva oko karnistera s druge strane ima aluminijsku foliju (obicno sjenilo za kokpit)

Ovo je najnoviji model koji je u sobnim uvetima dao dobre rezultate, na terenu ga nisam koristil jer je u vrjeme njegovog nastajanja zahladilo i ponestalo kukcih
Bumo vidli na proljece

O reflektoru sam vec rekel a odbojnik sam koristil s bouncerom (slika spod) Preglomazno i nespretno iako vrlo dobro doda svjetlo na donju stranu objekta.
Odbojnik je obicni stiropor.

Bouncer kucne izrade prema nacrtima s neta (neko od nasih ljudi) Lagan, ucinkovit sveprimjenjiv.
Izradjen od plasticnih korica neke mape.

Ovo je luda stvar i kad kroz to pukne svjetlo blica, objekti "padaju u nesvjest". Nisam ga puno koristil jer mi preosvjetli okolinu objekta.
Opet plasticne korice neke mape.

Malo veca kartica od ponudjene u flashu, koristim je za dosvjetljavanje na osuncanim objektima.
Obicna plastika.

Ovo izgleda najjednostavnije i bez veze, no s tim je pofotkano 90 posto fotki kukaca koje ste mogli vidjeti na DZ i jos nekim linkovima i news grupama.
Napravljen je od pregrade iz jedne mape (prema Tolimirovoj ideji s A4 papirom), malo je hrapav s jedne strane i to okrenem prema blicu, osvjetli objekt sa svih strana a na objektu se ne vidi direktni utjecaj blica. Ludilo od grunfasticnosti. Preporucam svakom ko ima eksterni blic. Lagano i jednostavno.

Eto tolko od mene za sad wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Zocky
poruka Dec 14 2005, 10:49
Poruka #2

Datum reg.: 21-January 05
Član broj: 93

Svaka cast na trudu i na idejama . Neke od ovih resenja sam ranije gledao i isprobao . Ajde ako te ne mrzi baci neku primjer fotku sa ovim tvojim stvarcicama posebno me interesuje druga skalamerija .

Pozdrav ...

+Quote Post
Abdee
poruka Dec 14 2005, 11:15
Poruka #3

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

He he he... Super ideje. Ovo me nesto podsetilo da bismo mogli da otvorimo "do it yourself" lepljivi topic...

Inace ja sam pravio softbox od obicnog tetrapaka od 1l i mnogo je dobro. Samo iseces otvor za glavu blica na jednoj a na drugoj strani (najvecoj) napravis veliki otvor (~1cm da ostane sa svake strane) koji se prelepi pausom ili obicnim papirom... I da vidis kako udara (-: ...

+Quote Post
Stefano
poruka Dec 14 2005, 11:47
Poruka #4

CITAT (Zocky @ Dec 14 2005, 10:49)
Svaka cast na trudu  i na idejama . Neke od ovih resenja sam ranije gledao i isprobao . Ajde ako te ne mrzi baci neku primjer fotku sa ovim tvojim stvarcicama  posebno me interesuje druga skalamerija .

Pozdrav ...
*

Hvala Zocky smile.gif
Ako nekaj pofotkam....poslat cu uz napomenu s cim je osvjetljeno!

+Quote Post
Stefano
poruka Dec 14 2005, 11:53
Poruka #5

CITAT (Abdee @ Dec 14 2005, 11:15)
He he he... Super ideje. Ovo me nesto podsetilo da bismo mogli da otvorimo "do it yourself" lepljivi topic...

Inace ja sam pravio softbox od obicnog tetrapaka od 1l i mnogo je dobro. Samo iseces otvor za glavu blica na jednoj a na drugoj strani (najvecoj) napravis veliki otvor (~1cm da ostane sa svake strane) koji se prelepi pausom ili obicnim papirom... I da vidis kako udara (-: ...
*

Hvala Abde smile.gif
Ako se ekipa slozi, slobodno ljepite sve grunfasticne ideje wink.gif

Imam ja jos puna kola raznih idejnih rjesenja no za sad sam samo ovo odlucio prezentirati. Imam cak i tu koju spominjes "tetrapak softboks" a imam i od mat plasticne flase od mljeka koju sam odrezao na sirini gdje ide na blic i s jedne strane stavio aluminijsku foliju da imam usmjerenu svjetlost....a ne da mi se vise nabrajat....kad se odlucim poslat cu tu pa ce se vidjeti wink.gif

+Quote Post
-=: soNic :=-
poruka Dec 14 2005, 12:21
Poruka #6

Datum reg.: 16-May 05
Član broj: 666

CITAT (Abdee @ Dec 14 2005, 11:15)

*

daj fotku smile.gif da vidimo kako to izgleda, iskreno ja te nisam skontao..

/me stupid

btw stefano, sjajne ideje, better-than-grunf realizacija i hvala shto to delish sa nama smile.gif

+Quote Post
trsh
poruka Dec 14 2005, 15:33
Poruka #7

Datum reg.: 26-January 05
Član broj: 148

Mene interesuje sve to isto, samo za interni blic. Probao sam nešto sa kutijcom od filma, i sa onom kesom sa onim vazudšnim jastučićima, ali loše rezultate daje....skroz blokira blic, i kao da nije ni opalio....

+Quote Post
poruka Dec 14 2005, 15:42
Poruka #8

sa built in blicem radi i obican A4 papir ovaj za shtampach.. malo samo pojacas blic.. i nekako pricvrstis taj papir ispred blica na 10-20 cm (ja sam nesto takario zhicom)..

posle sam kupio metz-a i sad indoor uglavnom bouncujem wink.gif

+Quote Post
crnamrlja
poruka Dec 14 2005, 19:18
Poruka #9

crnamrlja

Grupa: Foto Temple
Datum reg.: 15-February 05
Član broj: 272

nesto razmisljam, kolika snaga blica je potrebna da se uradi bounce od kupole sajma biggrin.gif

+Quote Post
Dr Bouz
poruka Dec 14 2005, 21:05
Poruka #10

Datum reg.: 31-October 05
Član broj: 2,130

ja sam na built in blic na mom digi-igracka aparatu prelepio pausom. ima veeeoma bitne razlike izmedju tih slika, i onih bez toga, a u retkim situacijama kad upalim doticnu sijalicicu.

+Quote Post
Abdee
poruka Dec 14 2005, 23:35
Poruka #11

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

Evo objasnjenja...

+Quote Post
Stefano
poruka Dec 15 2005, 11:02
Poruka #12

CITAT (-=: soNic :=- @ Dec 14 2005, 12:21)
btw stefano, sjajne ideje, better-than-grunf realizacija i hvala shto to delish sa nama smile.gif
*

Uzivajte wink.gif
Pa tu smo da si pomognemo!

+Quote Post
poruka Dec 15 2005, 12:34
Poruka #13

@Abdee, hvala, jasna stvar.. ingeniozno a opet jednostavno. leprshavo i moderno smile.gif

@crnamrlja - uh, pa treba dosta jak blic za sajam smile.gif mada je tamo kupola tamno siva pa i ne bi bila bash dobra za bounce wink.gif

.. naravno ja sam mislio na sobu a ne na sajam smile.gif

+Quote Post
Stefano
poruka Jan 16 2006, 09:17
Poruka #14

Prvo nekoliko fotki setupa. Ovo je sastavljeno tek da vidim kak funkcionira. Druga faza su kozmeticka dotjerivanja da mi ne bude neugodno pojaviti se u javnosti... wink.gif
Unutrasnjost ringa je oblozena aluminijskom folijom, kao i sjenilo oko objektiva.

Ovak to bljeska...

A sad nekoliko primjera primjene setupa u praksi. Ja sam vise nego zadovoljan i jedva cekam da se pojave bube i razni kukcovi smile.gif ...

Nadam se da sam donekle uspio prezentirati mogucnosti homemade macro ringa

+Quote Post
Stefano
poruka Jan 16 2006, 09:19
Poruka #15

Nekoliko primjera koji jos nisu testirani na terenu, no ubrzo ce zatopliti pa se nadam i objavi rezultata testiranja smile.gif

Na aluminijske flahove montirani 580EX i 430EX.

580EX s izvucenom karticom i 430EX s pvc bocom od mlijeka

Na 580EX dodan vec spomenuti reflektor

Mozda primjeri pobude i vasu mastu pa od ovog posta dobijemo i nekaj edukativnog wink.gif

+Quote Post
Deda Bole
poruka Jan 16 2006, 09:56
Poruka #16

Urednik

Grupa: VIP - foto
Datum reg.: 7-October 05
Član broj: 1,899

odajem priznanje, pocevsi od makro ringa, pa do ovih postavki, sve ovo prerasta alternativu ring blicu .. mislim da opcija 580 u master modu s 430 kao slave-om moze da da odlicne rezultate, ako ne i nadmasi ring blic.

svaka cast, i da, rad sam videti jos radova, mislim fotografija, s ovim postavkama ..

+Quote Post
Dicky
poruka Jan 16 2006, 11:11
Poruka #17

Urednik

Datum reg.: 19-May 05
Član broj: 697

Stefano pa ti nisi normalan! Svaka cast na idejama i realizaciji!
Cim malo otopli napravicu jednu od sprava iz tvog arenala.
pozdrav

+Quote Post
Stefano
poruka Jan 17 2006, 08:22
Poruka #18

Boki

Hvala wink.gif
580 i 430 su sigurno velika snaga za macro fotografiju, treba ih samo nadograditi odgovarajucim materjalima kako bi svjetlo bilo sto slicnije prirodnom, to je sad u fazi trazenja. Nadam se da ce ljeto i primjena u praksi donjeti rezultate.

Dicky

Hvala wink.gif
Samo ti radi, ideje su tu pa ih slobodno i nadogradjuj i podjeli na DZ smile.gif

+Quote Post
Stefano
poruka Jan 23 2006, 10:20
Poruka #19

Evo malo testiranja navedenih setupa.

Prvo homemade rig flash

Mozda sat i nije najbolji za testiranje ovog setupa jer sam morao paziti na odbljesak na staklu pa sam nakosio objekt. Ono kaj me ovdje veseli je kolicina detalja na podlozi (malo sam promasio fokus na sat) koja je cini mi se veca nego na sljedecem primjeru s dva blica. Toplo se nadam da ce i na kukcima bolje naglasiti detalje smile.gif

Evo i dva blica u praksi.

Meni se jako svidja raspored svjetla po objektu i pozadini. Fokus mi je tu bolje uspio. Primjer mi djeluje mocno i cini mi se da je bolji od ringflasha, no kak sam rekao, treba docekati kukce i prirodne okolise pa cu vidjeti koji mi bolje odgovara, a mozda ce svaki naci svoju primjenu.

Na dva blica sam stavio nove homemade difuzore koji lice na one orginal Canonove kockice (ne znam kak se zovu). Trenutno nemam fotku tog setupa, al vec cu je jednom postati.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. November 2019 - 19:15

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.