Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

Bitne stvari kod otvaranja sopstvenog studia/agencije...

V
Archangel
poruka Mar 28 2012, 21:11
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 1-January 07
Član broj: 8,236

CITAT (bobi @ Mar 28 2012, 21:09) *
Ako ćeš da otvaraš firmu, moj najdobronamerniji savet koji mogu da ti kažem je da dobro obratiš pažnju na dovlačenje klijenta.

To što znaš da radiš posao je samo 50% (iliti, jedna strana medalje), druga strana je "kako dovesti klijenta".

Mnogi ljudi misle da je dovoljno:
1) Otvoriti firmu, zaposliti ljude
2) Napraviti ultra giga demoreel
3) Čekati klijenta.

Ne, prvo klijenti, pa onda sve ostalo.

U tom smislu, preporučio bih ti da supiš u kontakt sa što više ljudi koji rade outsourcing (oni uzimaju svoj procenat, ostatak tebi), jer ne želiš sebe da dovedeš u poziciju da imaš zapošljenje radnike, a od posla ni traga.
I sam si Freelancer pa znaš koliko je to nepredvidivo.,. nekad za par dana zaradiš 1000 evra, nekada za 3 nedelje 50 dolara.
Dakle, konstantan priliv poslova "is a MUST", a najbolje ćeš to postići ako angažuješ ljude koji su u stanju da ti dobave posao (naravno, ti ljudi ne moraju imati pojma sa 3D-om, ili bilo čime se ti baviš...).

P.S. Dobro razmisli da li ovde želiš da otvaraš firmu, da se ne bi posle češao posle po ušima, i da ti se ne bi zgadio i sam posao koji radiš. Znaj da će ti 80% vremena uzimati drkanje sa administracijom, tako da, ako otvaraš, bar dok se ne uhodaš, računaj da ti kao ti, nećeš stići da radiš, nego samo tvoji radnici.

U potpunosti se slazem sa ovom izjavom...

Go to the top of the page

+Quote Post
SiCkMiNd
poruka Mar 30 2012, 11:34
Poruka #22

Urednik

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-September 05
Član broj: 1,724

Neko je gore spominjao 10k eura za fizicko lice - svaku uplatu preko 10k banke prijavljuju NBSu pa zato vecina trazi i tu svrhu uplate. Ja sam ranije prolazio sa obelezavanjem "honorarni rad" na onom dokumentu koji popunjavas pri podizanju novca, a kada me pitaju za ugovor o radu, samo slozim onu telecju facu i oni kazu ajd', samo sledeci put napravite i to. Sad drugacije podizem pare pa ne znam, ali verujem da to i dalje funkcionise.
PS: ja sam sve radio u Rajfajzenu.

Sto se tice saveta za otvaranje firme, slazem se sa svim prethodnim zakljucno sa Bobijevim - nikako ovde nista otvarati ako nemas preku potrebu za to vezano za vec postojece klijente i njihove uslove isplate. Ako imas vec takve klijente u najavi za duze vreme - onda trci i resavaj to.

+Quote Post
BKI
poruka Mar 30 2012, 12:38
Poruka #23

Datum reg.: 4-December 10
Član broj: 39,258

Pa cekaj sad, jel za jednu uplatu na sumu od 10k eur bi trebao porez na dohodak da ide, ili na godisnji priliv veci od 10k eur?
Ja koliko sam skapirao, ovo drugo.

Sto se banaka tice, za Rajfajzen sam cuo da se popunjava taj papir pri podizanju, po meni teski debilizam.
Ja sam u Intesi i nikad nista popunjavao nisam, evo vec god ipo dana.

+Quote Post
SreckoM
poruka Mar 30 2012, 12:53
Poruka #24

Datum reg.: 21-May 06
Član broj: 4,714

Za svaku uplatu se mora platiti porez. To pokusavam da kazem i u ovoj temi. http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...p;#entry1109034

Ako pricamo o parama koje dobijas iz inostranstva jer tome se lako udje u trag, ako ti zarada godisnje ne predje 3000 evra (ovo nije vezano za zakon) onda ti je isplativije to prijavis preko autorskog prava. Za vece od toga isplativije je da otvoris agenciju i radis kao pausalac.

Sto se tice domaceg poslovanja, mozes bez problema da radis na crno, i da ti daju kes na ruke, tu se ne moze uci u trag, do momenta kada neko zeli da ti placa preko firme i ostavi trag o tome.

A tih 10000 sto se spominje,tacnije je 15000, to se odnosi na godisnji porez na prihod gradana i ako to predjete morate i to da platite.

To je ono sto sam ja uspeo iskopati.

Pitanje isplativosti, pa kod nas je za to bolje gledati u pasulj, mislim da ces vise informacija tako izvuci.

+Quote Post
gosha.bg
poruka Mar 30 2012, 13:13
Poruka #25

Datum reg.: 14-July 07
Član broj: 12,343

Ovde uglavnom pričamo o prihodima od autorskih dela.

1. Pojedinačni prihodi - prihodi u toku godine ( u roku od 15 dana od dana prijema sredstava na račun )
Neoporeziv je normirani trošak. Normirani trošak je procenat koji je država odredila u zavisnosti od vrste autorskog dela i može biti 34%, 43% ili 50%.
Ako si zaposlen plaća se 20% porez na dohodak građana i 22% penzioni doprinos.
Ako si nezaposlen dodatno plaćaš i 12,3% doprinos za zdravstvo.

Primer:
Prihod 100EUR - 37% normirani trošak:
Osnovica za porez i doprinose: 100EUR - (100EUR * 37%) = 63EUR
Porez 20%: 63EUR * 20% = 12,6EUR
PiO: 22%: 63EUR * 22% = 13,86EUR
Zdr: 12,3%: 63EUR * 12,3% = 7,75EUR

Od 100EUR prihoda ostane 73,54EUR ako si negde zaposlen ili 65,79EUR ako nisi nigde zaposlen.

2. Godišnji porez - zbir svih prihoda u toku godine
Već sam rekao da je neoporeziv prihod do ~1.800.000 dinara, a preko tog iznosa postoji opet neka računica sa procentima.

Poz. Gosha

+Quote Post
gosha.bg
poruka Mar 30 2012, 13:18
Poruka #26

CITAT (SreckoM @ Mar 30 2012, 13:53) *
Sto se tice domaceg poslovanja, mozes bez problema da radis na crno, i da ti daju kes na ruke, tu se ne moze uci u trag, do momenta kada neko zeli da ti placa preko firme i ostavi trag o tome.

Kada ti neko plaća preko DOMAĆE firme boli te uvo za poreze i doprinose jer iako si ti obveznik svaka domaća firma je dužna da u tvoje ime plati poreze i doprinose i da to prijavi državi.

Ono o čemu treba voditi računa jeste da li je ta firma koja vam plaća predala za vas obrazac u penzioni fond.
Ako nije, a platila je penzioni doprinos, vama neće biti povećana osnovica za penziju.

Poz. Goran

+Quote Post
gosha.bg
poruka Mar 30 2012, 13:27
Poruka #27

Iz Zakona o porezu na dohodak građana:

Обвезнику - аутору, односно носиоцу сродног права признају се следећи нормирани
трошкови:
1) за вајарска дела, таписерије, уметничку керамику, керамопластику, мозаик и витраж,
за уметничку фотографију, зидно сликарство и сликарство у простору у техникама: фреска,
графика, интарзија, емајл, интарзиране и емајлиране предмете, костимографију, модно
креаторство и уметничку обраду текстила (ткани текстил, штампани текстил и сл.) - 50% од
бруто прихода;
2) за сликарска дела, графичка дела, индустријско обликовање са израдом модела и
макета, ситну пластику, радове визуелних комуникација, радове у области унутрашње
архитектуре и обраде фасада, обликовање простора, радове на подручју хортикултуре, вршење
уметничког надзора над извођењем радова у области унутрашње и фасадне архитектуре,
обликовања простора и хортикултуре са израдом модела и макета, уметничка решења за
сценографију, научна, стручна, књижевна и публицистичка дела, превођење, односно преводи,
музичка и кинематографска дела и рестаураторска и конзерваторска дела у области културе и
уметности, за извођење уметничких дела (свирање и певање, позоришна и филмска глума,
рецитовање), снимање филмова и идејне скице за таписерију и костимографију кад се не изводе
у материјалу - 43% од бруто прихода;
3) за интерпретацију, односно извођење естрадних програма забавне и народне музике,
производњу фонограма, производњу видеограма, производњу емисије, производњу базе
података и за друга ауторска и сродна права која нису наведена у тач. 1) и 2) овог члана - 34%
од бруто прихода.

+Quote Post
SreckoM
poruka Mar 30 2012, 13:40
Poruka #28

Datum reg.: 21-May 06
Član broj: 4,714

Nisam mislio da ti budes zaposlen u firmi, nego da odradis za njih neki posao s vremena na vreme. Pa ti gazda da nesto u evricima dok pijate kafu u gradu ili plati preko racuna fimre, gde morate napraviti neki ugovor biggrin.gif

+Quote Post
gosha.bg
poruka Mar 30 2012, 13:48
Poruka #29

Moj se odgovor odnosio na to kada napravite ugovor. On ti sa racuna firme plati na tvoj licni racun. Bole te uvo za poreze i doprinose jer je on duzan da ih plati.

Poz. Gosha

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 24. July 2014 - 18:44

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.