Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

uredjivanje boja u photoshopu, izdvajanje boja

V
Jovana21
poruka Feb 26 2012, 18:59
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 7-September 09
Član broj: 31,636

Zamolila bih nekog da mi pomogne. Radim u stampariji i ponekad se desava da moram da napravim dokument u dve boje (recimo magenta i crna) jer kupac trazi da ga sto jeftinije kosta, pa umesto 4 ploce prave se 2 ploce. U tom slucaju sliku koju obradjujem u photoshopu i koja je u sve cetiri boje treba da prebacim u dve boje i onda recimo importujem u corel gde kucam text ili slicno. Dakle kako da da tako kazem izbrisem cyan i yellow, a da ostane samo magenta i black ili neke dve druge boje ili samo jedna.

Hvala unapred!!!!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vixa
poruka Feb 26 2012, 20:03
Poruka #2

Datum reg.: 2-May 11
Član broj: 43,398

U fotosopu Image/adjustments/Hue/Saturation, oznacis Colorize. Magenta je hue:300, saturation:100

+Quote Post
JLZ
poruka Feb 26 2012, 23:20
Poruka #3

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 4-June 10
Član broj: 36,170

CITAT (Jovana21 @ Feb 26 2012, 18:59) *
Zamolila bih nekog da mi pomogne. Radim u stampariji i ponekad se desava da moram da napravim dokument u dve boje (recimo magenta i crna) jer kupac trazi da ga sto jeftinije kosta, pa umesto 4 ploce prave se 2 ploce. U tom slucaju sliku koju obradjujem u photoshopu i koja je u sve cetiri boje treba da prebacim u dve boje i onda recimo importujem u corel gde kucam text ili slicno. Dakle kako da da tako kazem izbrisem cyan i yellow, a da ostane samo magenta i black ili neke dve druge boje ili samo jedna.

Hvala unapred!!!!!!

Image -> Mode -> Grayscale -> Duotone pa tu definises ploce koje hoces. Bilo Pantone, HKS ili neku od CMYK
Druga opcija je da otvoris Channel tab i tu rucno obrises sadrzaj pojedinih kanala

+Quote Post
Jovana21
poruka Feb 27 2012, 08:33
Poruka #4

CITAT (JLZ @ Feb 26 2012, 23:20) *
Image -> Mode -> Grayscale -> Duotone pa tu definises ploce koje hoces. Bilo Pantone, HKS ili neku od CMYK
Druga opcija je da otvoris Channel tab i tu rucno obrises sadrzaj pojedinih kanala

Hvala na odgovoru, ali kad napravim duotone ne mogu da sacuvam file kao tiff da bih ga prebacila u neki drugi program i kad pritisnem sa eyedropper tool i dalje mi pokazuje sve cetiri boje. Tako da kad bih poslala dokument na ctp morala bih da naglasim da mi urade samo odredjene ploce, a ne sve cetiri.

+Quote Post
ivanitza
poruka Feb 29 2012, 13:50
Poruka #5

Datum reg.: 27-November 06
Član broj: 7,617

Image -> Adjustments -> Curves. Naravno fajl mora da ti bude u CMYK modu.
U padajućem meniju Chanels izaberi boju koja ti ne treba i onda u onom donjem polju spusti crnu (gornji desni ćošak) na nulu. To ponovi za sve boje koje ti ne trebaju, u ovom slučaju za cijan i žutu.

Ja sam tako ranije radila kad su trebale da se rade samo dve ploče.

+Quote Post
Jovana21
poruka Mar 6 2012, 22:08
Poruka #6

CITAT (ivanitza @ Feb 29 2012, 13:50) *
Image -> Adjustments -> Curves. Naravno fajl mora da ti bude u CMYK modu.
U padajućem meniju Chanels izaberi boju koja ti ne treba i onda u onom donjem polju spusti crnu (gornji desni ćošak) na nulu. To ponovi za sve boje koje ti ne trebaju, u ovom slučaju za cijan i žutu.

Ja sam tako ranije radila kad su trebale da se rade samo dve ploče.

Hvala ti puno na pomoci!!!!!

+Quote Post
nisam_ja
poruka Mar 13 2012, 23:25
Poruka #7

Datum reg.: 18-October 06
Član broj: 6,830

CITAT (Jovana21 @ Feb 27 2012, 08:33) *
Hvala na odgovoru, ali kad napravim duotone ne mogu da sacuvam file kao tiff da bih ga prebacila u neki drugi program i kad pritisnem sa eyedropper tool i dalje mi pokazuje sve cetiri boje. Tako da kad bih poslala dokument na ctp morala bih da naglasim da mi urade samo odredjene ploce, a ne sve cetiri.

kad radiš duotone sačuvaj file kao .eps
ako uvezeš taj eps u illustrator, tvoja spot boja se automatski dodaje u swatches panel kao spot boja.
dodaj druge elemente u crnoj i toj spot boji i radi pdf od toga.
na ctp-u puštaš crnu i spot

nije naodmet spremiti postavke kod pretvaranja u duotone, tako da se može za više slika isti postupak ponoviti s istim bojama.

+Quote Post
Darth Maul
poruka May 8 2012, 11:51
Poruka #8

Datum reg.: 11-June 08
Član broj: 21,846

CITAT (Jovana21 @ Feb 26 2012, 19:59) *

Hvala unapred!!!!!!

Image > Mode > Multichannel

Tad se CMYK "razlozi" na separate i pobacaj one koji ti ne trebaju. Da dodas novu spot boju idi u Channels paletu i iz opcija palete izaberi New Spot Channel. Zadaj koji Pantone ili sl hoces. I sve sta nacrtas na tom kanalu boce ta spot boja. Fajl cuvaj kao DCS 2.0 i to importuj i neki vektorski program preko File>Place komande. Ostatak znas i sama vec.

RIP CTPa ce shvatiti sta si mu poslala...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 17. December 2014 - 22:27

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.