Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Sta sve moze da se napravi od drveta, pogledajte

V
t@urus
poruka Mar 28 2011, 13:55
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Kako se razvija svet, tako se razvijao i covek, a on je razvijao tehnologiju! Polako idemo ka tome da ce sve sto zamislimo moci da se odradi, evo primera jednog ogromnog objekta odradjenog u potpunosti od drveta!

http://www.designbuild-network.com/projects/metropolparisol/

http://www.designed.rs/news/najveca_drvena...ukcija_na_svetu

Vasa misljenja, kritike, iskustva u radu sa drvenim konstrukcijama?
Go to the top of the page

+Quote Post
:HGT:
poruka Mar 28 2011, 14:28
Poruka #2

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 744

Drvo je veoma zanimljiv i veoma zahvalan gradjevinski materijal... Jedini obnovljivi...

Ako te interesuje nesto vise o drvenim objektima, pogledaj radove Sigeru Bana, coveku je glavni elemenat drvo, a ponekad i papir... Radio je konkurs i za Zagrebacki aerodrom, sa celokupnom konstrukcijom od drveta...

Sa lepljenom lameliranom drvenom konstrukcijom mogu se premostiti nevidjeni rasponi bez potrebe za nekim dodatnim stubovima u sred polja... 2 oslonca su dovolja, ali i velika visina nosaca...

Mane su: slabije otporan u uslovima pozara [ali opet se projektuje tako da nosivost ne bude ugrozena pod dejstovm pozara dovoljno dugo da se obavi evakuacija - kod celika to vreme se drasticno skracuje jer celik mnogo brze gubi svoja svojstva pod dejstvom povecane temperature], potrebna je dobra zastita od insekata i truljenja...

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 28 2011, 15:22
Poruka #3

gledao sam Shigeru Bana, kad sam radio neki seminarski o arhitekturi u Japanu! Vrhunski arhitekta! U zagrebu je bio drugi, ali meni je njegov objekat mnogo lepsi od prvonagradjenog! Uglavnom radi od drveta, ima puno objekata, cak i jednoporidicne objekte radi u potpunosti od drveta! Kad smo kod njega treba svakako pomenuti Curtain Wall House, jest' da nije od drveta, ali je meni jako upecatljiva!
U pravu si za pozar potpuno, ali sam citao negde da su napravili jako dobar premaz, koji drasticno produzava vreme koje je potrebno za evakuaciju! I zagovorinici armiranog betona i dalje pricaju kako drvo nije dugotrajan materijal, a moguce je da objekat izdrzi 100 godina bez vecih problema, a to je 3, 4 generacije! Da ne pricamo o tome koliko je drvo lakse od betona, cak bolje i radi kad se desi nesto poput Kraljeva!

shigeru ban:

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Mar 28 2011, 15:40
Poruka #4

Datum reg.: 23-April 08
Član broj: 20,843

Najveci problem sa drvetom ,barem za mene, je sto ne raste doviljno brzo koliko brzo moze da se exploatise.Odnosno potrebne su godine i godine da bi poraslo a vrlo ga lako i bez razmisljanja trosimo.Potrebno je da se nadje neki balanas da se kombinuju materijali kako ne bismo ostali bez suma jer kiseonik i ostatak biljnog i zivotinjskog sveta koji zivi u sumama nam je neophodan.Drvo je zato i jako skupo.Losije se pokazuje u vlaznim sredinama i u vodi,sklono je truljenju.Ima mnogo i dobrih i losih strana kao i vecina materijala za gradnju.Treba ga racionalno koristiti i to po meni za vidljive strukture a za sve ostalo je sasvim dobar celik,odnosno aluminijum ...
Smatram da je drvo izuzetno dobro za porodicne kuce i sve objekte gde je potrebno osetiti neku toplinu dok mi se kod javnih objekata vise dopada celik i aluminijum,beton mi je mozda najruzniji i najsporiji.Pobornik sam montazno-demontaznih konstrukcija a sa betonom to ide malo teze iako imamo takvih elemenata i od njega ali nekako nije to to.

Kada gledam ove odgromne konstrukcije od drveta prosto ne mogu da smetnem s uma kolika povrsina sume je unistena zbog toga ...

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 28 2011, 16:16
Poruka #5

Jeste ali u normalnim zemljama se posadi onoliko koliko se posece, godinama se odrzava isti broj, nije svugde situacija kao ovde!

Ne bih se slozio da je gradjnja skupa, evo bash skoro sam naleteo na firmu koja ti radi kucu brvnaru za 100-120e / m2 korisne povrsine! To su grubi radovi sa krovom, bez vrata i prozora! Znaci ne bi izaslo preko 350e/m2 sa svim finim radovima! Dok bilo koja druga alternativa ispod 450e nema sanse! Jeste da je vise za vikendicu, ali razvijaju se i sistemi izolacije svega toga... Ne znam imam utisak da je to materijal buducnosti bar sto se tice manjih, jednoporodicnih objekata, ali evo ovaj objekat je demantovao sve!

+Quote Post
pailhead
poruka Mar 28 2011, 17:33
Poruka #6

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

Ne mogu da verujem da su napravili ove pecurke.

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 28 2011, 18:38
Poruka #7

OFF: ni ja ne mogu da verujem da radim palirski plan rucno u 21. veku, kada je tehnologija toliko napredovala, pa nista biggrin.gif

Video si i onaj aerodrom ovog cikice sa slike, i on je savladavao neverovatne raspone, smesnim poprecnim presecima... Ljudi kazem vam, revolucija! biggrin.gif

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Mar 28 2011, 20:42
Poruka #8

Član broj: 20,843

Mogucnosti drveta su jako velike,ne znam da li ste imali ili cete imati predmet drvene konstrukcije , ali LLD ili ti lepljeno lamelirano drvo kao sto rece HGT ima odlicne performanse i moze da premosti ogromne raspone.Savitljivost je odicna pa je pogodno za razne oblike kontrukcije itd.

+Quote Post
poruka Mar 28 2011, 22:01
Poruka #9

Kvalitetno drvo za gradnju nije bas jeftino, ponajvise zbog toga sto se sporo dobija... Cena po kvadratu mislim da je veca od tih 450e koje spominjes, ako pricamo o objektima nemanjenim za stanovanje...

Celokupna exploatacija suma nije namenjena za dobijanje gradjevisnkog materijala, cak mislim da na to otpada jedan manji deo... I nije svuda u svetu situacija drugacija nego kod nas, mislim da je cak i gora. U nasoj zemlji nije toliko razvijena drva industrija i suma se sece uglavnom za ogrev i bozic smile.gif Ako pogledas koje su razmere unistavanja suma u americi, shvatices da je Srbija mnogo zelenija smile.gif Unistavanje tropskih suma imace jednog dana pa vec i danas ima velike posledice po ekosistem i citavu planetu, ako se ne uspori i krene sa obnavljanjem tog vida biomase, covek ce sebe dovesti u vrlo nezgodnu situaciju, iz koje ce se tesko izvuci...

Meni je drvo mnogo korisnije zasadjeno nego poseceno sad.gif

BTW uzasavao sam se one reklame za prefex - lakse se brise sad.gif kada onaj lik izjavljuje od cega je napravljen... brisete d*pe stodisnjim eukaliptusom umesto vestackom celulozom ?!? WTF!??!

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 28 2011, 23:07
Poruka #10

Nisam sanjao tu cenu, cuo sam za neke firme iz crne gore da rade sivu fazu za 100e/m2, evo sajt neki bosanski na kojem su cene malo vece! http://www.stecocentar.com/ Opet kazem za neku vikendicu, manju kucicu, (uz dobru izolaciju moze i od tog materijala da se pravi), nije lose! Na cenu od 150e, dodaj 150, 200 i sam izracunaj koju cifru dobijas... Mogu da zamislim koliko je to jeftino u razvijenijim zemljama, koje se time bave, u kojima se montazna kuca od drveta sklapa za 2 dana! Za Ameriku stoji da seku citave sume, ali stici ce ih kad tad! Moras se sloziti sa mnom u jednom: kada bi se napravio sistem-poseces jedno drvo, posadis jedno drvo, verovatno bi bilo jako prihvatljivo graditi objekte od tog materijala... Posto je to nemoguce, ne bih voleo da nestanu sume zbog gradnje! Temu sam otvorio samo da sagledamo mogucnosti izvodjenja ogromnih objekata od drveta!

+Quote Post
poruka Mar 29 2011, 21:48
Poruka #11

Evo jednog zanimljivog projekta... "neboder" od bambusa smile.gif

Bamboo Housing for Haiti - Laurent Saint-Val

+Quote Post
pallas
poruka Jan 9 2012, 19:56
Poruka #12

Član broj: 20,838

Moj prof na faksu iz drvenih konstrukcija je rekao, i citiram:
Drvo, ako i nema drugih, ima jedno jako dobro svojstvo-kad treba da se objekat srusi, ne treba platiti nikom da to uradi (kao, npr. oni silni dokumentarci na Discovery-ju o rusenja zgrada, kuca i hala) i da sav taj sut transportuje negde, nego samo treba zapaliti biggrin.gif

+Quote Post
Esad
poruka Jan 25 2012, 19:09
Poruka #13

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 22-December 06
Član broj: 8,088

Pre nekog vremena sam procitao na koricama nekog kataloga strane firme koja radi u Srbiji
Da je kod nas veci godisnji prirastaj drveta nego sto je seca
To je ogromno bogatstvo u Srbiji

+Quote Post
t@urus
poruka Jan 25 2012, 19:19
Poruka #14

Malo treba da naši "biznismeni" krenu u akciju! biggrin.gif

Ako i ti nisi jedan od njih, pošto ti je prvi post upravo vezan za popularizaciju seče šuma. Kad prođem pored fabrike Kronospan u Lapovu, naježim se. Na njihovom skladištu ima drveća za nekoliko šuma...

No, dobrim zakonskim regulativama i organizovanim pošumljavanjem, moglo bi se ovo postići! Topola brzo raste, ali isto tako nije za sve elemente, jeste za neke od pločastih materijala. Što se tiče četinara neki dugoročni plan bi dobro došao. Ali nešto je trulo u državi Danskoj.

Gde baš sad iskopa ovu temu dok računam drvene konstrukcije za sutra biggrin.gif

+Quote Post
Ukica
poruka Jan 31 2012, 13:10
Poruka #15

Datum reg.: 11-March 06
Član broj: 3,732

Neke od dobrih strana drveta, u odnosu na čelik, leže u njegovoj specifičnoj težini, i u boljem odnosu iste sa mehaničkim svojstvima, kao i u manjoj provodiljivosti toplote, i drugim fizičkim svojstivma, ali pre svega, u obnovljivosti drveta, kao materijala, što mu daje prednost u održivoj arhitekturi, zajedno sa njegovim sretnim spletom svojstava, koji se dodatno pospešuje tehnološkom obradom, uključujući i lameliranje.

U pogledu požara, tačka paljenja jeste daleko niža kod drveta, ali ponašanje konstrukcije u požaru daleko bolje, upravo kao što je neko i napomenuo, vreme za evakuaciju je jedna od prednosti, u određenim slučajevima. Za ilustraciju, ko je pratio problem rušenja kula Bliznakinje, konstrukcija je pala, ne toliko zbog udara aviona, koliko zbog izuzetno velike temperature koju je izazvalo avionsko gorivo, a zatim, izuzetno velike efikasnosti u prenošenju toplote kroz čeličnu konstrukciju, što je rezultiralo da se zgrada bukvalno istopi, i popusti pod sopstvenom težinom, pre nego što je i mogla i da izgori.

+Quote Post
Ukica
poruka Jan 31 2012, 13:54
Poruka #16

Datum reg.: 11-March 06
Član broj: 3,732

Ono što je pravi 'gorući' problem kod drveta je svakako njegova preterana eksploatacija, koja se mora sprovoditi planski, dakle, iz, za to, namenski odgajanih sastojina, ali, za tp je svakako potrebno vreme. Za primer, "Simpo ŠIK" iz Kuršumlije je objavio podatak da dnevno proizvede 150 tona lesonita za potrebe izvoza, što obuhvata preradu ogromne količine određenog tipa drvne sirovine, delom verovatno iz domaćih izvora. To je tip niže klase kvaliteta drveta, manjih dimenzija itd, međutim sama pomisao da je to jedna dnevna količina u poluproizvodima, i da delom dolazi iz naših šuma je pomalo zastrašujuća.

S druge strane, imajući u vidu sve ovo, na Šumarskom fakultetu u Beogradu, na Odseku za preradu drveta (nekadašnji Odsek za drvnu industriju) već nekoliko godina uspešno se realizuje projekat "Razvoj novih proizvoda u cilju boljeg korišćenja drvene sirovine i unapređenja izvoza" uz podršku Ministarstva za Nauku, čija proučavanja su išla u pravcu pronalaženja mogućnosti za oblikovanje nameštaja, i drugih finalnih proizvoda, upravo od tzv selektivnog industrijskog drvnog ostatka. To je sprovedeno na Usmerenju za projektovanje nameštaja i enterijera pri pomenutom odseku, odnosno u okviru Dizajn Centra na Šumaraskom fakultetu, što je rezultiralo prvom radionicom na tu temu, pod nazivom Rest Wood Design, koja je, 2007, uspešno okupila više studenata sa različitih fakulteta (Šumarski, FPU, ALU, itd), koji su imali mogućnost da osmisle različite proizvode upravo imajući u vidu ovaj pristup.

Podsećam da je prva velika izložba relizovanih studentskih prototipova, pod nazivom Ghost Project - For Real, orgazovana još 2008, i upravo uključila i veliki broj radova studenta Šumarskog fakulteta, koji su istovremeno uspešno prikazani i na Salone Satellite, a koji su upravo oblikovani imajući u vidu ovu problematiku.

+Quote Post
Verasenj
poruka Mar 20 2013, 18:14
Poruka #17

Datum reg.: 11-February 07
Član broj: 9,066

Možda je malo 'off', ali da podelim jedan projekat vezan za drvene konstrukcije.

Jedno vreme je na kanalu "Discovery: Travel&Living" išla serija "Grand Designs", gde su tokom godinu dana pratili projektovanje i građenje kuća u Britaniji. Bilo je svakojakih projekata: onih gde su ljudi sami završavali projektovanje (uz obavezne savete arhitekte ili građevinca), preko onih gde su sami izvodili radove pa do domova koje su arhitekti radili za sebe. Ukupne cene radova se kreću od 100.000 funti pa do preko milion.

Projekata je bilo raznih, od građenja iz temelja, preko rekonstrukcije, adaptacije do konverzije ambara i starog vodovodnog postrojenja. Pored gomile korisnih informacija koje se tiču struke, uvek se okvirno govorilo i o troškovima (mada lično mislim da bi na cenu koju učesnici kažu trebalo uvek dodati još 10%).

Uglavnom, što se konkretno drveta tiče, jedan projekat mi je bio izuzetno zanimljiv, jer je važio za jedan od najjeftinijih. Radi se o polu-montažnoj kući od obrađenog drveta uvezenog iz Finske. U fabrici se razrađuje osnova kuće dobijena od arhitekte, ili oni sami izrađuju po želji kupca, pravi se plan rezanja građe i drvo se isporučuje kupcu sa sve šemom za sklapanje. Maltene kao igranje LEGO kockicama. Čovek se odlučio za drvo iz Finske jer, zbog klimatskih uslova, ono ima veću gustinu (mislim da su tako definisali u emisiji) i tvrdoću.

Ako se ne varam taj deo je koštao oko 55.000 funti, što je, u odnosu na neke druge projekte, džabe.

Pored osnovne konstrukcije, zanimljivo je bilo i rešenje izolacije: koristili su recikliran papir, hemijski obrađen tako da bude samogasiv, čak su i probali da ga zapale u emisiji, plamena nije bilo. Preko izolacije se fasada radi takođe od drveta.
Jedina, takoreći, mana ovakvog rešenja je zahtevno održavanje - fasada mora da se premazuje zaštitnim premazima svakih nekoliko godina.

Finnish Log Cabin

Ovo je link za celu emisiju.

Spisak firmi koje su učestvovale u projektu

Ne znam da li da otvorim zasebnu temu, bilo je dosta dobrih emisija, sa mnogo zanimljivih rešenja i saveta, svakako potražite na netu neke od epizoda, pa ako vam neka zapadne za oko da komentarišemo.

Meni je, npr., bio zanimljiv projekat dvoje arhitekata u centru Londona, sa nekom nenormalnom lokacijom tipa plomba, gde je trebalo da se izvede zid na postojećoj fasadi, pa su se mesecima vukli po komisijama da im dozvole izgradnju tog zida, dimenzija 4*3m, ljudi pronašli iste opeke koje su na postojećoj fasadi i opet su jedva dobili dozvolu. Taj projekat je koštao preko milion funti, samo kuhinja (restoranska, od inoksa) je koštala 34.000.

Drugi zanimljiv projekat nije bio toliko zanimljiv sa projektantske tačke gledišta, koliko sa građevinske, jer je uključivao ojačavanje zemljišta nenormalnom količinom betonskih šipova (mislim da je bilo u pitanju klizište, plus nagnut teren), i sve su propratili kamerama.

+Quote Post
cvetjka
poruka Mar 23 2013, 13:04
Poruka #18

Datum reg.: 14-November 09
Član broj: 32,872

On rece na kraju da su potrosili oko 120.000? 55.000 je mozda samo bila konstrukcija? Odlicne su ovo emisije, ima ih sada na TLC kanalu, smenjuju se ova, Grand designs, House wreck rescue i Build, buy or restore (koja je najlosija, prve dve su odlicne). Naj mi je kad restauriraju... Mada vecina epizoda nema veze sa drvetom i ovom temom..

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 30. August 2014 - 19:28

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.