Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Predmer i Predrachun radova u Revitu, Kazem...Predmer :)

V
baobab
poruka May 13 2010, 13:22
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 23-July 07
Član broj: 12,616

Imam jedno pitanje za iskusnije kolege Revitovce!!!Naime,odradio sam tri projekta u Revitu samostalno,na nivou idejnog projekta pa josh malko detaljnije,dakle nesto izmedju idejnog i glavnog!Ali ,osim sto sam postigao da organizujem tabele povrsina i specifikaciju stolarije i bravarije(u smisli kalkulacija),sa Predmerom lose stojim,tachnije nisam ga se ni dotakao!Gledao sam neke tutorijale koje sam dobio od drugih ljudi,neki su ih pokupili na kursevima koji su ozbiljni(???) i predavaci su ih drzali po ozbiljnim firmama!Ali za Predmer nema mnogo toga.
Pitanje je sledece.....Gde da pogledam taj deo materije,da li mogu da racunam na Help???Chak ako neko ima i savet dal se nekom mogu obratiti za privatne casove,ipak sam prosao jeftino do sada i nista nisam platio od kurseva smile.gif.I da li mozda neka skola daje casove tog tipa,parcijalno gradivo?Pitao sam Vinchu,dali su mi negativan odgovor koji sam dodushe i ochekivao!

Tnx wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Xane
poruka May 19 2010, 17:47
Poruka #2

Datum reg.: 22-April 08
Član broj: 20,809

Ako si se snasao da sad onda ti ni predmer nece biti problem.
Dodouse nemam neko preterano iskustvo sa predmerima, sa cenama se tek nisam bavio.
Ali generalno ako šeme radis i ovo je slicno, stim sto ima dva nacina.
- da radis schedule prema elementima
- da radis schedule kao 'material takeoff'
same tabele formiras prema navici ta predmer i elementu, koje ti podatke nudi za rad ...
... i malo praksa i malo rutina ...

+Quote Post
baobab
poruka May 20 2010, 22:11
Poruka #3

Tnx,onda ne ostaje nista drugo nego da zapnem!Mislio sam da postoji neki model po kome se najbolje radi predmer,neso sam vec i sam provalio vezano za materijale i kolicine.Lepo kazes,ako je moglo do sada sa uspehom,moze i od sada...
Nego,video sam jedan projekat vodovoda uradjen u revitu,takodje na osnovu objekta radjenog u revitu!Isti projektant ga je radio.Elem,jel to neki plugin za revit,ili vec sadrzi revit i tu opciju???Cisto znatizelja,i to bi pomoglo da se zaradi neka kinta?smile.gif

Tnx

+Quote Post
Xane
poruka May 21 2010, 16:42
Poruka #4

Za instalacije imas Revit MEP, za vodovod i kanalazaciju, elektro i masinske instalacije, za to je skracenica MEP. Kao sto i imas za konstrukciju Revit Structure.
Sto ce reci nije plug nego drugi program ...

+Quote Post
baobab
poruka May 22 2010, 16:06
Poruka #5

QUOTE (Xane @ May 21 2010, 17:42) *
Za instalacije imas Revit MEP, za vodovod i kanalazaciju, elektro i masinske instalacije, za to je skracenica MEP. Kao sto i imas za konstrukciju Revit Structure.
Sto ce reci nije plug nego drugi program ...

Tnx,treba i to imati!Upravo skidam,pa....ako nekom treba vodovod:)

+Quote Post
AI_Revit
poruka Jun 4 2010, 15:07
Poruka #6

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,084

Dok ti napravis familije... i slicno ostaricemo mi ... tongue.gif

+Quote Post
baobab
poruka Jun 5 2010, 11:13
Poruka #7

QUOTE (AI_Revit @ Jun 4 2010, 16:07) *
Dok ti napravis familije... i slicno ostaricemo mi ... tongue.gif

Hah,vajstinu.....Samo da ne dodje do demencije i bice ok.Da bi se bar malo razumeli smile.gif

+Quote Post
djcorto
poruka Jun 5 2010, 13:55
Poruka #8

Datum reg.: 13-June 06
Član broj: 5,032

U principu u Revitu kao i ArchiCADu i drugom BIM modeling softveru imas MOGUCNOST izrade predmera ... ali dok sve namestis da ti uradi kako treba i da ne brlja, odraces se, bez obzira na softver. Ne zaboravi da kompjuteri rade samo ono sto im kazemo, a ne ono sto nam treba, i da ne umeju da misle. Seme vrata, prozora, povrsine, obrade ... to nema problema, ali PRAVE kolicine koje smes da das nekome da na osnovu njih napravi cenu projekta su druga pesma. Da ne pominjem da arhitektonski, kao i staticki i MEP BIM model koji su dobri za glavni projekat obicno NISU dovoljno detaljni za predmer i izvlacenje kolicina. Zasto? Zato sto se prvenstveno koriste za izradu dokumentacije, i kad tad pocinje crtanje. A gde prestane modelovanje prestaju i tacne kolicine. Bilo kojim BIM modeler softverom ne mozes da postignes +/- 5%, sto je najmanje prihvatljivo odstupanje, ako predracun baziras na modelu radjenom za dokumentaciju.

Ozbiljne gradjevinske firme koje su zaista prohvatile BIM vecinom ne koriste modele projektanata, osim mozda za referencu, i rade svoje modele od nule, jer GRADJEVINSKI MODEL predstavlja zaista digitalnu verziju zgrade - sve je unutra, pa sve moze i da se izmeri tj udje u predmet.

Kako u Srbiji cena nije problem, pogledaj Vico (www.vicosoftware.com) i njihove programe za predmer, predracun i planiranje. Direktna veza sa manje vise svim BIM modelerima.

U BIM vodama je opasno kaciti se za jednu firmu i jedan softver, jer se brzo udari u zid. Treba gledati okolo sta se cime radi, i praviti sistem. Najbitnija je razmena informacija, i to tacnih.

+Quote Post
baobab
poruka Jun 5 2010, 18:19
Poruka #9

QUOTE (djcorto @ Jun 5 2010, 14:55) *
U principu u Revitu kao i ArchiCADu i drugom BIM modeling softveru imas MOGUCNOST izrade predmera ... ali dok sve namestis da ti uradi kako treba i da ne brlja, odraces se, bez obzira na softver. Ne zaboravi da kompjuteri rade samo ono sto im kazemo, a ne ono sto nam treba, i da ne umeju da misle. Seme vrata, prozora, povrsine, obrade ... to nema problema, ali PRAVE kolicine koje smes da das nekome da na osnovu njih napravi cenu projekta su druga pesma. Da ne pominjem da arhitektonski, kao i staticki i MEP BIM model koji su dobri za glavni projekat obicno NISU dovoljno detaljni za predmer i izvlacenje kolicina. Zasto? Zato sto se prvenstveno koriste za izradu dokumentacije, i kad tad pocinje crtanje. A gde prestane modelovanje prestaju i tacne kolicine. Bilo kojim BIM modeler softverom ne mozes da postignes +/- 5%, sto je najmanje prihvatljivo odstupanje, ako predracun baziras na modelu radjenom za dokumentaciju.

Ozbiljne gradjevinske firme koje su zaista prohvatile BIM vecinom ne koriste modele projektanata, osim mozda za referencu, i rade svoje modele od nule, jer GRADJEVINSKI MODEL predstavlja zaista digitalnu verziju zgrade - sve je unutra, pa sve moze i da se izmeri tj udje u predmet.

Kako u Srbiji cena nije problem, pogledaj Vico (www.vicosoftware.com) i njihove programe za predmer, predracun i planiranje. Direktna veza sa manje vise svim BIM modelerima.

U BIM vodama je opasno kaciti se za jednu firmu i jedan softver, jer se brzo udari u zid. Treba gledati okolo sta se cime radi, i praviti sistem. Najbitnija je razmena informacija, i to tacnih.

Uf,bolje da nisam ni pitao...surova je istina,a ume i da zaboli.!:)Shala mala,negde sam i skopchao da je stvarno teshko namestiti predmer u revitu a da bude priblizno tachan...i brzo ga odraditi!Ali ipak za neki prvi preview cena i kolicina,pre svega cena,nije lose ipak odraditi kakav takav.Sto se tice tih kalkulacija ni ja Revitu ne verujem nesto previse,mada...ipak i nisam dostigao neki nivo da se i meni veruje previse....Treba biti vest u svakom slucaju da bi se covek na kraju i oslonio na njegov predmer.Ja to ovako laichki...

+Quote Post
Xane
poruka Jun 6 2010, 07:14
Poruka #10

CITAT (baobab @ Jun 5 2010, 19:19) *
Uf,bolje da nisam ni pitao...surova je istina,a ume i da zaboli.!:)Shala mala,negde sam i skopchao da je stvarno teshko namestiti predmer u revitu a da bude priblizno tachan...i brzo ga odraditi!Ali ipak za neki prvi preview cena i kolicina,pre svega cena,nije lose ipak odraditi kakav takav.Sto se tice tih kalkulacija ni ja Revitu ne verujem nesto previse,mada...ipak i nisam dostigao neki nivo da se i meni veruje previse....Treba biti vest u svakom slucaju da bi se covek na kraju i oslonio na njegov predmer.Ja to ovako laichki...

Radi to revit odlicno, nemoj da te to brine, razmisljaj ti o modelu i sta sve radis u modelu, Ja recimo
neradim samo limene opsivke koje nisu bitne i koje se nevide iz prve sve ostalo je u modelu.
Glavno je da svi elementi budu pravilno definisani i imenovani ... da posle nema zabune.Lakse je i brze a da nepominjem tacnost, da nesto ubacis na vreme u model negoda posle docrtavas 2D i da ga racunas peske.

+Quote Post
medakaja
poruka Oct 20 2010, 03:26
Poruka #11

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 10-November 08
Član broj: 25,157

CITAT (baobab @ May 13 2010, 13:22) *
Imam jedno pitanje za iskusnije kolege Revitovce!!!Naime,odradio sam tri projekta u Revitu samostalno,na nivou idejnog projekta pa josh malko detaljnije,dakle nesto izmedju idejnog i glavnog!Ali ,osim sto sam postigao da organizujem tabele povrsina i specifikaciju stolarije i bravarije(u smisli kalkulacija),sa Predmerom lose stojim,tachnije nisam ga se ni dotakao!Gledao sam neke tutorijale koje sam dobio od drugih ljudi,neki su ih pokupili na kursevima koji su ozbiljni(???) i predavaci su ih drzali po ozbiljnim firmama!Ali za Predmer nema mnogo toga.
Pitanje je sledece.....Gde da pogledam taj deo materije,da li mogu da racunam na Help???Chak ako neko ima i savet dal se nekom mogu obratiti za privatne casove,ipak sam prosao jeftino do sada i nista nisam platio od kurseva smile.gif.I da li mozda neka skola daje casove tog tipa,parcijalno gradivo?Pitao sam Vinchu,dali su mi negativan odgovor koji sam dodushe i ochekivao!

Tnx wink.gif

Izvini što sa kasno javljam sa odgovorom na tvoje pitanje. Nadam se da si do sada rešio probleme predmera sa cenama. Da ne bih smarao konferenciju javi mi se na email ako nisi rešio probleme.

+Quote Post
Xane
poruka Oct 20 2010, 08:21
Poruka #12

CITAT (medakaja @ Oct 20 2010, 04:26) *
Izvini što sa kasno javljam sa odgovorom na tvoje pitanje. Nadam se da si do sada rešio probleme predmera sa cenama. Da ne bih smarao konferenciju javi mi se na email ako nisi rešio probleme.

... Do sad je mogao da završi objekat ... lepo ( i bitno) je da imamo jos jednog revitovca u timu ...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 21. April 2014 - 10:36

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.