Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

St. R.I.P. [1988-2008], moji eksperimenti, fragmenti & probe u strip formi

V
mr.sch
poruka Dec 1 2008, 21:00
Poruka #1

шоумахер

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 17-May 05
Član broj: 680

Друг члан ДЗоне је изразио жељу, пре пар месеци, да види нешто од мог јадног стрип-опуса, па ћу се
потрудити у догледно време да испуним дату реч, иако и нема много шта да се види, у наставку теме.
Go to the top of the page

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 1 2009, 23:50
Poruka #2

шоумахер

Моји стрип почеци сежу у сада далеку 1984. када сам са другаром из одељења почео да цртам кратке приче, правим(о)
неке своје едиције, и уопште, имитирам тада веома јаку и утицајну стрип индустрију код нас. Његова мајка је шила, па
је имао тај луксуз, да му свешчице буду лепо прошивене на једном крају, док сам се ја довијао са хефталицом тј. ручно.
Стрипова је било на сваком кораку - стално смо започињали нове серијале, измишљали (свако своје) јунаке непрестано.
Све је била игра, забављање друштва и ближе околине, године су пролазиле, и до 86/87 изгледало је да неће престати.

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 2 2009, 23:53
Poruka #3

шоумахер

Но, већ је разредна приметила да радим нешто необично (тада су деца била више орјентисана на заједницу, тј. нису се
трудила да се издвајају било чиме, ни одећом, ни понашањем од осталих) па је цела ствар отишла у новине. Искуство је
било, колико се сећам, врло посрамљујуће али некако у исти мах, дало је неку важност свему. Сећам се да ме је у радњи
преко слике из новина, препознала продавачица, кад смо куповали рапидографе. То је већ било неочекивано. Другар се
преселио, и променио школу - никада касније није наставио са цртањем. Те 1988-ме набавили смо хамер, и тушеве, а по
неком тексту (можда из Забавника) који је говорио о прибору за стрипцртаче и илустраторе. Започињање гомиле ствари
остаје наслеђена бољка, занемаривање позадине - класична грешка почетника, недостатак квалитетне приче:рак-рана.

__________ __________ __________

С почетком прве "праве" серије, схватио сам да ће бити проблем цртати истог лика, из стране у страну. Издржао сам 4.5
стране (идеја је потекла из једне епизоде стрипа о Тому и Џерију, мислим да ју је цртао Бојан М. Ђукић) тог "Цртања", и
баталио целу ствар на неодређено време. Стрип се, као нека кометица, појављивао и нестајао сваких неколико година.

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 3 2009, 21:50
Poruka #4

шоумахер

.----.----. .----.----. .----.----. .----.----.

Период 89-91. обележио је неуспешни покушај уписа у средње војне школе (касније сам разумео зашто ми је тамо жена
на крају честитала "неуспех") а стрип се појавио ту и тамо, аутобиографске природе, с темом болести и кварног ТеВе-а.
Видљив је утицај Алан Форд-а и оних филмова, где се у сваком кадру налазило брдо ситница, које је требало приметити,
па су се гледали и по неколико пута заредом, или трака враћала да се установи пропуштено - или понови смејање на то.

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 4 2009, 23:30
Poruka #5

шоумахер

Женине вежбе на АФ-у из предмета "Архитектонско цртање", инспирисале су ме да од тога начиним стрип, користећи
распоред квадратних поља, да се исприча прича (или само дочара, нека од не/обичних ситуација) без употребе речи.

--- --- --- --- ---

Било је те 1995/6 и неких скица за једнотаблне стрипове, са често фаталним исходом по главног протагонисту; те теме
смрти и/ли краја увек су (ми) биле привлачне, ваљда због сумње у "очигледну чврсту непобитност" ове материјалности

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 5 2009, 23:50
Poruka #6

шоумахер

(иницијалне мале скице, кадрова и табли за стрип испод - у питању је друга ревизија - прву нисам никад ни реализовао)

.----.----. .----.----. .----.----. .----.----.

1996. радим стрип са сестром (модел јунакиње) на пет табли, макар мали помак у дужини, тј. цртању истог лика до краја.
Прича је о реинкарнацији у мрава, након трагичног краја (мњах, данас би то друкчије ишло, без сугестије суицида) због
наравно, мрачних путева љубави - текст је био крајње патетичан, зато сад замислите своју, свакако бољу верзију истог.

П.С. Неки очигледно докони, лицемерни перверт са Фотофакита, одлучио је да је 4. табла прекршила услове ПБ сервиса
и одмах је уклоњена. Аман, зар бих сопствену сестру изложио било каквом срамоћењу! Сада сам скрембловао део на који
сумњам, али бих јако волео, да скремблујем ту квазипуританску главу, која би дозволила слике насиља, крви а ово брише.

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 6 2009, 23:46
Poruka #7

шоумахер

Графизам претходног пројекта, последица је интезивног рада на "графиколиким" цртежима 1992-1996, и
томе ћу се враћати, са изузетком, тек неколико година касније, када будем имао више слободног времена.

____ ____

1997-ма доноси идеју за серијал кратких прича из градског саобраћаја, изнајмљено дете, и киборг-бакице
мало политике, у виду студентских протеста (одисеја-ста симболика комунистичке станице "Мир"/пендрек)
Ту је једна причица без речи о гурманској глади и физичкој глади, и мени симпатична гег-слика ситуација.

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 9 2009, 23:18
Poruka #8

шоумахер

Те 1997-ме, радио се један конкурс за кратке форме, па је и "мозговијус" подлегао налету, инспирације и перспирације;
оно што је стигло да се уради, било је урађено - остале идеје развлаче се до данас по прашњавим ћошковима подсвести

--- --- --- --- ---

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 11 2009, 23:20
Poruka #9

шоумахер

Да, ово што подсећа на Траинспоттинг, јесте такође из 1996. кад и филм, али је идеја дошла незваничним путем - након
приказивања код нас, разлози за разраду су отишли у супротном смеру од радње. Палома/ла је 1 део нечувеног "мувања"
из наредне године, а Треће око се чита по стубцима надоле. 1999-те опет тема суицида, у облику фирме, која их за ВИП
платише организује на највишем нивоу, са сценографијом, костимима и пропратним особљем тј. реквизитима за утепање

--..--. --..--. --..--. --..--. --..--.

+Quote Post
mr.sch
poruka Feb 14 2009, 23:50
Poruka #10

шоумахер

Око двехиљадите, и стрип се исполитизовао у разним облицима револта и отпора бесмислу једне самоцентричне власти
испоставило се да бубашвабе, стрип и ми имамо заједничког именитеља - у уметности преживљавања и жилавог отпора.
Ангажовање у политичком правцу, нарочито дневнополитичком, носи једну интезивнију актуелност момента и огледала
друштва пресеченог у садашњости, али, како му време пролази, нагло губи снагу и свежину - у највећем броју случајева.

.------------. .------------. .------------. .------------.

2010: последње "гетовско" прибежиште аутора теме, виђено је у Ћаскању, са недовикљивим именом од пет сугласника

+Quote Post
lisa
poruka Feb 27 2009, 19:08
Poruka #11

Grupa: Članovi
Datum reg.: 16-February 05
Član broj: 287

IMPRESIVNO!

Kada si vec ovo spomenuo:Женине вежбе на АФ-у из предмета "Архитектонско цртање"...
Jel tajna ko ti je zena (posto smo izgleda ista generacija) smile.gif
Baci mi odgovor na pm

+Quote Post
Kaca_flock
poruka Mar 1 2009, 19:14
Poruka #12

Datum reg.: 5-June 06
Član broj: 4,915

CITAT (mr.sch @ Feb 2 2009, 23:53) *

wow tvoj Flok je nastao pre mog Flock-a ohmy.gif
brainflocking stripping flock

+Quote Post
Zeka
poruka Mar 16 2009, 12:22
Poruka #13

Datum reg.: 16-June 05
Član broj: 955

Tek sad videh ovo!
Mr.Sch, hvala sto si mi "odgrizao" doobra 2 sata od radnog vremena, i to usred razrade nekave brosure.. Ali ne zalim, opusteno sam uzivao u ovoj izuzetnoj s(ch)tripo-retrospektivi.. Steta sto do sada nisi nasao vise vremena za ozbiljniji kontinuitet ali se iskreno nadam da nisi odustao sasvim? Bilo bi lepo da vidimo jos nesto tako crtacki inspirativno kao sto je "Mrav" i radovi za "kratku formu"! Stofa ima, kroj nije problem, jos samo da se sasije...
Poz.

+Quote Post
watson i ajkula
poruka Apr 2 2009, 15:08
Poruka #14

Datum reg.: 5-July 07
Član broj: 12,063

Prelepo! Najviše sam oduševljen onim najranijim radovima smile.gif Ja sam rodjen te daleke 84. a stripove sam poceo da crtam 5 godina kasnije...pravo iz kolevke laugh.gif

Čim iskopam te prve radove, okačiću ih u ovoj temi smile.gif I moji su bili uheftani smile.gif

Kod mene je u naslovu tih ranih radova stajalo sledece>
Crta: Nenad
Tekstove piše: Baba Ruža laugh.gif

Pozdrav

+Quote Post
_Alx
poruka Apr 17 2010, 14:02
Poruka #15

Datum reg.: 17-April 10
Član broj: 35,466

Tema opusteno nije pogledana 3 godine.. a i Mr. Sch vise ne obitava ovde.. ili mozda samo ne postuje.. u svakom slucaju.. ne mogu da verujem.. kakva galerija 0o od prvih cica glisa maltene, onih decijih crteza pa do.... ufff... svaka cast coveku... ne postoji nista sto je stvorio da mi se bas ni malo ne svidi.. a u glavnom mnogo mnogo smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 22. August 2017 - 21:39

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.