Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Kako izabrati/naci odgovarajuceg arhitektu?

V
Maya79
poruka Sep 29 2008, 15:08
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 29-September 08
Član broj: 24,048

Cao, svima. Ja sam Maja, i potpuni sam stranac na ovom forumu, ali evo vec nekoliko nedelja iscitavam stranice pa sam odlucila danas i da se registrujem i potrazim savet od svih vas koji su spremni da me usmere i da mi pomognu. Nadam se da se ovaj moj problem ne kosi sa pravilima foruma i da ne trazim previse, a ako je tako slobodno me obrisite.
Radi se o sledecem:
Pocetkom sledece godine nameravamo (suprug i ja) da angazujemo arhitektu jer planiramo da gradimo porodicnu kucu u Beogradu. Problem je u tome sto mi dugo godina zivimo u inostranstvu a ne poznajemo nikoga iz vase profesije, a jos manje stanje na trzistu, tako da ne znamo odakle da pocnemo. Ustvari, racunajte kao da smo pali sa Marsa. Potreban nam je neko mlad i kreativan, sa kim cemo dobro da se razumemo i ko ce moci da ispuni nasa ocekivanja, jer ni u kom slucaju necemo da zidamo klasicnu srpsku kucu kvadratnog oblika sa dugackim hodnikom iz koga se ide u sve prostorije. No, to nije ni vazno. Mnogo nam se svidja skandinavski stil, ravne, ciste linije i staklo. Da li treba da istrazujemo po projektnim b. i da na licu mesta trazimo portfolio sa dosadasnjim radovima ili na koji nacin? Da li su u Srbiji vecina arhitekata "slobodni umetnici" koji su dostupni samo putem preporuke?

Ovde gde zivimo i najmanji pr.biro funkcionise putem interneta, odnosno bar ima web stranicu i sve je moguce tim putem videti, tako da odmah znas da, to je to, svidjaju mi se njihove ideje ili ne, sa njima se nikako ne bi razumeo.
Ne zelimo da gubimo vreme uzaludno trezeci ili razgovarajuci sa razlicitim arh. da bi na kraju ustanovili da ne moze da nas ukapira. Ne znam prosto ni kako bih nekome otkazala ako mi se ne svidja to sto radi, da kazem "izvinite, ali moracemo da potrazimo nekoga drugog, vi jednostavno niste za nas"?
Na Internetu nismo mogli daleko da stignemo, odnosno izbor je toliko mali da prakticno i nemamo sa cime da uporedjujemo...uglavnom se sve svodi na cisto izlistavanje firmi sa adresama i br.telefona.
Hvala vam.
Go to the top of the page

+Quote Post
gogh
poruka Sep 29 2008, 18:39
Poruka #2

Datum reg.: 30-July 07
Član broj: 12,817

cao, majo...
ovo sto sledi je samopreporuka: www.arh-a.rs
sajt nije toliko sadrzajan ali predstavlja presek mog dosadasnjeg rada...bice jos toga u skorijoj buducnosti...
pogledajte, razmislite pa cemo mozda i ostvariti saradnju...za svaku dodatnu informaciju budite slobodni da mi se obratite preko mail-a
u svakom slucaju, u potpunosti podrzavam vas stav i pristup koji imate...svaka cast...
i uopste nije strasno da odbijete usluge nekog arhitekte...
kao sto mi imamo pravo da svoje usluge naplatimo, tako i vi imate potpunu slobodu i pravo da za svoj novac odaberete arhitektu i projekat po vasoj meri i zeljama...
a ako se neko i nadje uvredjen, nemojte se sekirati jer znajte da ste povredili samo njegovu sujetu...
samo napred i nadam se da cete naci pravog strucnjaka i dobiti projekat po vasoj meri...

+Quote Post
Maya79
poruka Sep 29 2008, 21:34
Poruka #3

hvala na ohrabrenju, mada znam da je pred nama trnovit put...

+Quote Post
gogh
poruka Sep 29 2008, 23:00
Poruka #4

Datum reg.: 30-July 07
Član broj: 12,817

ma, samo napred...srbija je puna mladih strucnjaka i kreativnih ljudi. istina, malo ih je teze naci ali kada imate ovaj, zdrav stav i razmisljanje duboko verujem da cete uspeti...
pozdrav!

+Quote Post
Maya79
poruka Sep 30 2008, 10:14
Poruka #5

ne znam, ovo nicemu ne vodi. Molim vas nemojte da mi sabotirate topic.
Mozda da stavim neke slike kako mi to otprilike zamisljamo, pa mozete da iskomentarisete da li je to ok, da li se tako gradi i kod nas (mada to ne igra nikakvu ulogu), da li je neko imao vec iskustva sa tim materijalima, bla, bla... mozda se stice utisak iz moje price da ce to biti neki strasno komplikovan projekat, ali ne uopste, sve je vrlo jednostavno i funkcionalno... u vezi rasporeda prostorija sve nam je otprilike jasno, veliki problem nam predstavlja spoljasnji izgled kuce i fasada...
evo, potrudicu se da ubacim neke slike, pa ce biti zanimljivije

+Quote Post
BT
poruka Sep 30 2008, 12:34
Poruka #6

Spanać

Grupa: Supermoderatori
Datum reg.: 21-January 05
Član broj: 96

Učesnici u prepucavanju (kako onaj ko je bez bilo kakvog razloga započeo raspravu glupom provokacijom, tako i onaj koji je neprimereno odgovorio) su kažnjeni podizanjem warn-a za (samo) 10%, a svako dalji nastavak trovanja teme od dotične dvojice će rezultirati zabranom pisanja.

Mislim da je sramota da se obojica kao akademski građani tako ponašate i to pred potencijalnim klijentom. Kako Okmijum sa glupim provokacijama, tako i gogh sa pretnjama.

Obrisao sam i vrlo svrsishodnu poruku koja nije zaslužila brisanje od člana MaxCohen-a, na čemu mu se izvinjavam, ali s obzirom da su sklonjene problematične poruke, njegova jednostavno nije imala više na šta da se odnosi.

Dakle, imajte na umu šta je topic i držite se toga. Rasprave o vašoj profesiji, kvalitetu sajtova i sl. ostavite za druge teme.

+Quote Post
Ji 4Tze
poruka Sep 30 2008, 19:33
Poruka #7

Rumun

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 73

Okači te slike Maya smile.gif

+Quote Post
Maya79
poruka Sep 30 2008, 21:02
Poruka #8

NE ZNAM DA LI JE PROBLEM TO STO JE KROV RAVAN?Kako stoji stanje sa tim obzirom na klimatske uslove? Zavisi od naselja gde se gradi (pa se ne uklapa u celinu) ili na svom zemljistu mozes da gradis kako hoces?

Uzeli bi fasadu kao na dvema poslednjim slikama , na ovoj novogradnji desno, da li se to u Srbiji moze nabaviti, to su konkretno na ovoj kuci spanske ploce od peska (mozda se kod nas drugacije kaze, na nemackom sandstein).

Sutra cu jos da ubacim neke slike, to nam je apsolutni favorit, nemam ih trenutno pri ruci.
Hvala
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  flachdach.jpg ( 30.86K ) Broj download-a: 151
Prikačen fajl  kuca_ravan_krov_sa_strane.jpg ( 42.31K ) Broj download-a: 110
Prikačen fajl  kuca_ravan_krov.jpg ( 46.01K ) Broj download-a: 122
Prikačen fajl  DSC02601.JPG ( 223.68K ) Broj download-a: 108
Prikačen fajl  DSC02604.JPG ( 109.92K ) Broj download-a: 278

+Quote Post
igorpet
poruka Oct 1 2008, 13:39
Poruka #9

Grupa: Članovi
Datum reg.: 18-May 05
Član broj: 690

CITAT (Maya79 @ Sep 30 2008, 22:02) *
NE ZNAM DA LI JE PROBLEM TO STO JE KROV RAVAN

Bez obzira na tehnologiju i tehniku izgradnje ravnog krova, pre ili kasnije imacete problema sa tim.
Ravan krov nije preporucljiv i ekonomski isplativ za nase klimatske uslove iz vise razloga.
Skoro na svim objektima koji imaju ili su imali ravan krov kod nas uoceno je niz nedostataka, pa mislim da bi bilo preporucljivo dobro razmotriti ovu vasu ideju.

+Quote Post
banja_luka
poruka Oct 1 2008, 13:55
Poruka #10

Datum reg.: 11-July 08
Član broj: 22,459

CITAT (Maya79 @ Sep 30 2008, 22:02) *
Uzeli bi fasadu kao na dvema poslednjim slikama , na ovoj novogradnji desno, da li se to u Srbiji moze nabaviti, to su konkretno na ovoj kuci spanske ploce od peska (mozda se kod nas drugacije kaze, na nemackom sandstein).

sto se tice ovih ploca od pijeska imas ih za kupiti u BiH i izvanrednog su kvaliteta, samo to ti nije bas naj naj rijesenja za eksterijer, znaci to je jako porzan materijal, zimi skupi vodu, voda se ledi...puca...bla, bla....mozda trebas naci neko rjesenje sa klasicnim panelima koji imaju samo zavrsnu obradu sa pjeskom. a ako budes trazila ploce, sijeku se na kamenolomima u Jajcu (60km od Banja Luke)

nemoj odustajati od ravnog krova...ma koliko govorili da je nepraktican i onaj najbolje izveden, mislim da nisu u pravu. sada postoje monogo dobra rjesenja koja su doduse jako skupa, ali iz primjera iz inostranstva (gdje su klime jos ostrije) vidi se da ''drze vodu''

sretno

+Quote Post
cheguevara
poruka Oct 1 2008, 14:04
Poruka #11

Datum reg.: 4-May 07
Član broj: 10,571

CITAT (igorpet @ Oct 1 2008, 14:39) *
Bez obzira na tehnologiju i tehniku izgradnje ravnog krova, pre ili kasnije imacete problema sa tim.
Ravan krov nije preporucljiv i ekonomski isplativ za nase klimatske uslove iz vise razloga.
Skoro na svim objektima koji imaju ili su imali ravan krov kod nas uoceno je niz nedostataka, pa mislim da bi bilo preporucljivo dobro razmotriti ovu vasu ideju.

Izvini, za trenutak sam pomislio da si u pravu, ali nisi. 99% zgrada u Srbiji i u svetu ima ravan krov, stoga ne znam čemu takav stav. Dal je kuća ili zgrada, baš i nije bitno, u stvari sigurno je jednostavnije napraviti sisteme za odliv padavina jeftinije i lakše. Stvarno se preterano ne razumem, mislim da znam šta si hteo da kažeš, ali bi mogao da pojasniš. A što se tiče takvih kuća ja pozdravljam ideju sa slike 2 i 3. Pozdrav i srećno sa gradnjom i pronalaženjem arhitekte. Ja se javljam za Enterijer smile.gif

+Quote Post
igorpet
poruka Oct 1 2008, 14:30
Poruka #12

CITAT (cheguevara @ Oct 1 2008, 15:04) *
Izvini, za trenutak sam pomislio da si u pravu, ali nisi. 99% zgrada u Srbiji i u svetu ima ravan krov, ...

Porazgovaraj sa bilo kime ko je ziveo na zadnjem spratu zgrade sa ravnim krovom (pre nadogradnje smile.gif ) i reci ce ti svoja zapazanja u vezi ravnog krova. To su informacije iz prve ruke, a ja ti ih mogu samo prepricavti jer nisam ziveo u objektu sa ravnim krovom.
Problemi su vezani uglavnom za hidroizolaciju, termoizolaciju, ...
I jedan od glavnih razloga nadogradnje je u stvari rekonstrukcija krova (koji nisu izdrzali vise od 10-15-ak godina i to oni bolje odradjeni).
Koliko objekata nakon dogradnje ima ponovo ravan krov?

Naravno resenja uvek postoje pa i u ovom slucaju, koja su doduse jako skupa (kako vec rece banja_luka), i ukoliko zelimo da imamo kucu sa bas ravnim krovom onda trebamo biti spremni da ulozimo dosta u to resenje. Nije problem samo u novcu, vec je potrebno i znanje i odgovarajuci materijali koji se kod nas jos uvek ne mogu naci, jer praksa gradnje krova kod nas nije ovakva. Ali i sa najboljim materijalima i resenjima mislim da samo odlazemo sa problemima za koju godinu.

Ne pokusavam da namecem svoju ideju i stav, ali ipak treba dobro razmisliti jer se kuca ipak ne pravi cesto i ako se dosta ulozi volje, truda, novca, ne bi valjalo da vam npr. krov upropasti zadovoljstvo.
I licno moj stav je da kuce sa ravnim krovom deluju isuvise "kockasto" i ne deluju mi lepo, ali to je vec licni stav i nije relevantan Mayi.

Kod gradnje kuce trebamo misliti na sve od temelja do krova, i to pre nego sto pocnemo da gradimo, jer se posle mnoge greske ne mogu ispraviti i naknadne ispravke lice na "krpljenje". O svemu treba da se pobro razmisli i promisli jer novac nije uopste najbitniji, osim ako ga nemamo toliko da na svakih 3-4 godina pravimo novu kucu, bolju od prethodne.

+Quote Post
Maya79
poruka Oct 1 2008, 21:21
Poruka #13

CITAT (banja_luka @ Oct 1 2008, 14:55) *
...samo to ti nije bas naj naj rijesenja za eksterijer, znaci to je jako porzan materijal, zimi skupi vodu, voda se ledi...puca...bla, bla....mozda trebas naci neko rjesenje sa klasicnim panelima koji imaju samo zavrsnu obradu sa pjeskom.

skuplja vlagu...da, logicno...ali tako dobro izgleda, zar ne? to sa samo povrsinskim slojem peska je dobra ideja, , kako stoje stvari sa izolacijom, ne zelim da ima samo estetsku funkciju, vec da sluzi i kao dobar izolator.

Joooj, ne znam sta da radimo u vezi tog ravnog krova, da ili ne, misljenja su potpuno podeljena, pretpostavljam sa sled poruka glasi: ravan krov-kosi krov-ravan krov-kosi krov, ajde jedno brzo glasanje pa koja varijanta pobedi..
Fazon je da mi se sa kosim krovom potpuno gubi prvobitna ideja na kojoj su nase zelje zasnovane...

sta sad, treba da izbrisem prethodne fotografije da bih ubacila nove, jer nemam nego 500kb na raspolaganju ili kako?
Htela sam da ubacim dve slike sa kosim krovom i slicnim funkcijama i izgledom,ali nema mesta.

+Quote Post
anastetyc
poruka Oct 1 2008, 22:11
Poruka #14

Datum reg.: 18-May 06
Član broj: 4,675

Mayo,okaci slike na imageshack.us pa daj samo linkove ovde...
a sto se tice krovova, sigurno moze da se napravi neki kompromis, npr. kos krov moze biti sakriven atikom pa da spolja odaje utisak ravnog krova i sl. A na ovim kucama koje si okacila, mislim da ravan deo krova uopste ne pravi tolike probleme kakve kolege navode.Ovo opusteno moze da se izvede kog nas, jeste da je malo skuplje od crepova, ali vredi.
Da nema ravnih krovova, ne bi bilo moderne arhitekture na kraju krajeva..
pozdrav

+Quote Post
Maya79
poruka Oct 1 2008, 22:53
Poruka #15

evo uspela sam, valjda...
http://img355.imageshack.us/img355/8695/kuca3pj4.jpg
http://img262.imageshack.us/img262/4324/kuca1dq4.jpg

krovovi su mi bezveze, posebno na ovoj kuci sa sivim krovom (kao neka krov-perika, uzas), ali sa nekom drugom idejom bilo bi ok, kao sto kazes.

+Quote Post
sky
poruka Oct 2 2008, 07:52
Poruka #16

Datum reg.: 31-October 07
Član broj: 16,548

Mislim da se tema dovoljno zakomplikovala i da je pravo
vreme da se vratimo na početak. Pitanje je glasilo

Kako pronaći odgovarajućeg arhitektu?

Pravi arhitekta nalazi rešenja za probleme koje investitor ima.
U konkretnom slučaju potrebno je naći rešenje za formu koju
investitor želi da dobije.
Ne shvatam zašto ubeđujete investitiora u nešto što on ne želi?

+Quote Post
igorpet
poruka Oct 2 2008, 19:38
Poruka #17

CITAT (sky @ Oct 2 2008, 08:52) *
...
Ne shvatam zašto ubeđujete investitiora u nešto što on ne želi?

Investitor se dvoumi i jos nije potpuno siguran u svoju ideju. rolleyes.gif

I dobar projektant nece se drzati parole "musterija je uvek u pravu" vec ce pokusati da ukaze na potencijalne probleme i usmeri investitora, a odlican projektant ce uspeti da nadje rešenje za formu koju investitor želi da dobije, ako je to moguce naravno.
Oni odlicni projektanti obicno ili nemaju dovoljno vremena ili vi nemate dovoljno da ih "motivisete" da se pozabave vasim problemom pa su kompromisi potrebni u svakom slucaju i najbolje je da se investitor informise i "naoruza" informacijama.
Ovakva mesta su obicno dobar pocetak za tako nesto.

A na pitanje:
Kako pronaći odgovarajućeg arhitektu?
nije uopste tako lako odgovoriti, ako uz to podrazumevamo i da je povoljan sa cenom.

+Quote Post
Maya79
poruka Oct 2 2008, 21:22
Poruka #18

Zaista vam svima od srca hvala na savetima i predlozima. To nam zaista mnogo znaci.
Naravno da imamo nedoumica, jer nam je ta kuca zivotno ulaganje i apsolutno svu nasu snagu, volju i sredstva ulozicemo u nju. Doslo je do skretanja sa teme spontano, ubacivanjem slika i raspredanjem o vrsti krova, ali prvenstveno nam treba pomoc, neki saveti u vezi izbora arhitekte. O svemu ostalom pobrinuce se neko kome je to posao i za sta ga i placamo.
Nismo ustvari nijednom idejom uslovljeni ni ograniceni, ne mora kuca ni nalik da izgleda predocenim slikama, ako nam arhitekta ponudi neke druge opcije, ako ima mnostvo ideja, varijanti i predloga. Vazni su nam dobar dijalog i komunikacija sa osobom kojoj poverimo da nam radi projekat.
Najgori scenario bi mi bio da mi pricamo i objasnjavamo, a on/ona na papiru ni priblizno nije nasoj predstavi. Valjda necemo imati takav peh. Jednostavno NEMAMO VREMENA za gubljenje. Znaci neko otvorenih pogleda, ko cita, informise se, prati i primenjuje desavanja i trendove u svetu. To pitanje oko izbora vise se ticalo NACINA na koji da stupimo u kontakt sa tako nekom osobom i kako da prepoznamo pravog coveka. Moja je greska ako nisam dovoljno dobro objasnila.
Sve to nisam mogla sa ove distance naci na Internetu, pa sam se zato i odlucila obratiti se vama na forumu. Mislim da je to bio pametan potez. U medjuvremenu, otkrila sam istrazujuci po forumu dosta neotkrivenih web stranica, primila prilican broj PP, ponuda... imala sam konkretno i sta da vidim, tako da sam potpuno zadovoljna, odluku koga i kako moramo ipak sami doneti i nadam se da ce biti ispravna...

Ne zelim da od vas trazim usluge i savete za dz, da postavljam kojekakva pitanja kako bi sta moglo da se uradi, jer cenim vasu profesiju. Sto se mene tice ovaj topik moze da se zatvori, sem ako neko nema posebnu zelju dalje da diskutuje i razmenjuje misljenja.
Jos jednom mnogo vam hvala.

+Quote Post
proleter
poruka Oct 2 2008, 22:17
Poruka #19

Datum reg.: 2-October 08
Član broj: 24,118

Maya, molim ako mozes, podeli neke ideje ili savete koje si dobila - mi smo u bas istoj situaciji - u inostranstvu smo i zelimo da pocnemo graditi kucu u Srbiji. trenutno smo u fazi nalazenja placa a odmah posle toga voleli bi da nadjemo arhitektu za idejni plan kuce. Imamo prilicno dobru ideju o funkcionalnom rasporedu ali nam treba neko ko ce od te ideje da napravi plan i da taj plan uklopi u okolinu ( Plac bi idealno bio na uzvisenju iznad malog gradica u zapadnoj Srbiji). Isto kao i vi , ne zelimo da gradimo bas "tipicnu" kucu za lokalne prilike i trebala bi nam preporuka za arhitektu. Za sada nismo naisli na veliki broj internet oglasavanja. Hvala na svakom savetu.

+Quote Post
Maya79
poruka Oct 2 2008, 22:28
Poruka #20

Nema problema, javicu vam se privatnom por. narednih dana, nemam sada trenutno vremena, ima dosta stvari oko kojih mozemo da razmenimo misljenja.

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 20. April 2014 - 01:41

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.