Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Otvarao sam szr i doo, i znam sta je to

V
tomm
poruka Aug 8 2007, 20:54
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 19-October 06
Član broj: 6,851

U proteklih 5 godina sam se upecao u obe zamke.Agenciju nisam otvarao,i ne znam da li ce me neko naterati na tu vrstu propasti ikada vise.
DOO drustvo sa ogranicenim odgovornoscu poznatije medju narodom kao Firma.Nju je lakse otvoriti ako imas 500eura,ali i teze zatvoriti.Doo moze da uvozi i izvozi robu i usluge,szr ne.SZR prodaje uslugu iskljucivo.Pausal je fiksni porez bez obzira na promet novca na tekucem racunu sve dok ukupni promet ne predje 2mil din.tada automatski nastupa 27% ili tome slicno.
Znam jos gomilu definicija ali za sve koji imaju ideju da budu preduzetnici (szr),evo mog jednostavnog primera>SZR,zakupom poslovnog prostora od 130 eura i svime sto spada u zakonske obaveze i tekuce troskove 800-830eura mesecno,bez da nesto popravis od uredjaja.50 evra je bio neki divlji knjigovodja,to sam uracunao.Normalno sam uracunao i platu za sebe-minimalac,jer to spada pod obavezu.Dobar knjigovodja znaci dobar pocetak.Mala renta znaci moguce prezivljavanje.Jos jedan zaposlen znaci sigurnu propast.Treba imati u vidu da ovi troskovi startuju tek kad se zavrse ulaganja u reklamu,opremu,namestaj,rasvetu,krecenje,sanaciju sitnijeg tipa,fiskalnu kasu sa terminalom,itd.Ovom prilikom ne zelim da plasim nikoga ko ima `super ideju` vec da kazem sto vise relevantnih cinjenica.Radnja se otvara u Agenciji za privredne registre www.apr.sr.gov.yu pravi se pecat 800din ,otvara racun u banci,formular ima da se skine.PIB poreski broj se ceka 7-14 dana.Sediste firme moze da bude stan,ali delatnost mora da se obavlja u poslovnom prostoru za koji je potrebno imati ugovor o zakupu.Zakup se placa preko racuna.Novac se ubacuje na racun preko ugovora o pozajmici osnivaca.Kasnije se na osnovu toga izvlaci u visini ubacenog.Razradjivanje posla normalno traje 2-3 godine.Ako radite u minusu duze od 6 meseci,male su sanse da se oporavite.zato kljuc u bravu na vreme
Savet>prvo raditi za gazdu i snimati sta se radi i kako,pa iz posla otvoriti radnju,savetovati se sa knjigovodjom na vreme,prikupiti sve od opreme prethodno.I zapamtite jedno:Gazda je samo onaj koji sakuplja lovu prvog u mesecu.Zahvaljujem se na paznji drage kolege.
Go to the top of the page

+Quote Post
lenny
poruka Aug 10 2007, 14:31
Poruka #2

supernatural

Grupa: VIP
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 22

super... ima li jos neko nesto da dopuni?

ovo moze biti zanimljiva tema. :]

+Quote Post
gStyle
poruka Aug 10 2007, 14:41
Poruka #3

neUrednik™

Grupa: Urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 6

ne znam ima li se shta reci a da ovde nije vec recheno:
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=27125

+Quote Post
guru
poruka Sep 23 2007, 23:07
Poruka #4

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

Trebao si da se raspitash mnogo pre nego shto si otvarao bilo shta smile.gif Kod DOO nema nikakvih troshkova ako ne radish nishta, NULA smile.gif

+Quote Post
tomm
poruka Sep 25 2007, 19:43
Poruka #5

Datum reg.: 19-October 06
Član broj: 6,851

Ukoliko umes da uradis zavrsni racun,zivis u NS blizu agencije za bonitet i imas lokal u vlasnistvu...Ali prijatelju,i dalje smo daleko od NULE.

+Quote Post
Spotter
poruka Sep 26 2007, 23:46
Poruka #6

Datum reg.: 5-February 06
Član broj: 3,243

CITAT (guru @ Sep 24 2007, 00:07) *
kod DOO nema nikakvih troshkova ako ne radish nishta, NULA smile.gif

netje da bidne wink.gif
imao promet ili ne, svakog meseca moras da platis komunalnu taksu, doprinose za platu i knjigovodju (njega ne zanima dal imas posla, on mora da obracuna platu i nosi formulare u poresku upravu).

Konkretno, minimalni fiksni mesecni troskovi za firmu s jednim zaposlenim su oko 220 EUR (uz pretpostavku da knjigovodju placas standardnih 100 eur, i da placas minimalnu komunalnu taksu od 3700din /u beogradu/).
Ako imas vise zaposlenih, za svakog zaposlenog dodaj jos 85 eura (doprinosi), i to pod uslovom da si ih prijavio na minimalac.

PS: ovo nisu informacije "iz trece ruke", imam svoju firmu i znam sta pricam wink.gif

+Quote Post
banjo
poruka Jan 16 2009, 20:35
Poruka #7

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-January 09
Član broj: 26,550

CITAT (Spotter @ Sep 26 2007, 23:46) *
netje da bidne wink.gif
imao promet ili ne, svakog meseca moras da platis komunalnu taksu, doprinose za platu i knjigovodju (njega ne zanima dal imas posla, on mora da obracuna platu i nosi formulare u poresku upravu).

Konkretno, minimalni fiksni mesecni troskovi za firmu s jednim zaposlenim su oko 220 EUR (uz pretpostavku da knjigovodju placas standardnih 100 eur, i da placas minimalnu komunalnu taksu od 3700din /u beogradu/).
Ako imas vise zaposlenih, za svakog zaposlenog dodaj jos 85 eura (doprinosi), i to pod uslovom da si ih prijavio na minimalac.

PS: ovo nisu informacije "iz trece ruke", imam svoju firmu i znam sta pricam wink.gif
Hmm...

Jeste zastarila tema,al da je pokrenemo malo...
Ja sam prije par mjeseci otvorio SZD i moji mjesecni troskovi su da nista ne radim 250e,a to ukljucuje dva zaposlena i knjigovodja,prostor ne placam jer sam registrovao firmu od mjesta do mjesta pa tim prostor ne treba.
Ni malo se ne kajem jer radim legalno,mogu konkurisati na tenderima,nebojim se inspekcije,jedino je problem pravdanje novca s racuna jer sam u sistemu pdv-a,ali i tu se nadje caka.
Koga nesto interesuje nek pita!

+Quote Post
maree
poruka Jan 21 2009, 02:23
Poruka #8

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,086

CITAT (Spotter @ Sep 26 2007, 23:46) *
netje da bidne wink.gif

Nekad bilo tako i kako za koga.

Danas imas mogucnost da kada otvaras bilo kakvu "firmu" uzmes sa biroa rada 120 000 dinara ako nisu podigli tu cifru.ALI to je da te vise nema na birou 2 godine uspeo ili propao I ako zatvoris "firmu" u te dve godine vracas sve parice (120 000).

Pa recimo, ako nadjes radnika (sto znaci da nije zaposlen) a on nije prijavljen na biro rada , onda ga nateras da se prijavi, pa lepo odes u taj isti biro i kazes treba mi "Dizajner" "Masin Bravar" "Krojac" i kazes koga bi ti zaposlio.E pa ,onda ti biro daje 2 godine novac za doprinose tog radnika ako ga skines sa biroa rada.Funkcionise, ti mu uplatis doprinose, odneses te iste papirice u biro rada a oni izvrse povracaj novca.ALI , ako ga otpustis u toku dve godine vracas sve parice koje su ti oni dali (znaci max 24 meseca x ...) a onda mozes da mu das otkaz i uzmes drugog sa biroa rada i opet ista prica.

Pa recimo , ako nemas dovoljno novca opet mozes da konkurises na kredite za mala i srednja preduzeca.ALI ne mogu sve delatnosti da konkurisu (kao recimo "Auto Prevoznici"), znaci postoje kriterijumi ko i koliko moze da dobije.Tako da krediti idu do 15 000 Eura.Negde treba zirant negde ne.U nekim slucajevima ,masina koja se kupljuje moze biti garancija za podizanje kredita ali ne u manjoj pojedinacnoj vrednosti od 200 000 dinara.
Rok otplate je na 3 godine sa "grejs period" prvom godinom gde se daje samo 1% kamate i nikakva rata.Onda se u naredne dve godine otplacuje kredit na svaka 3 meseca (znaci kvartalno) sa kamatom od takodje 1% na godisnjem nivou .
Ali pre svega mora da se ima "firmica" pa prosek prometa,pa plan rada,pa finansijski plan itd itd ....

Zakupi idu u troskove "firme" i mogu se povratiti, isto kao i krecenje ili popravka neke masine itd itd

Drugo, trece ili peto ,ne moze svako da bude "gazda" iako mu njegov ego govori suprotno ,tako da se nikako netreba zaletati !!!

maree

+Quote Post
netto
poruka Mar 5 2009, 10:12
Poruka #9

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 11-June 08
Član broj: 21,827

Mene interesuje ovo za SZR i poslovni/radni prostor.

Znači, obavezno je da imam poslovni prostor?
Taj deo ne može nikako da se "zaobiđe" ili da se reši na neki drugi način?

+Quote Post
Pardon
poruka Mar 31 2009, 21:23
Poruka #10

Datum reg.: 4-February 09
Član broj: 27,423

Ne znam kako je u Srbiji regulisano u R.Srpskoj s moze navesti od mijesta do mijesta,samo tamo navedes adresu svoje kuce kako bi ti posta dolazila na istu.

+Quote Post
okmijun
poruka Apr 1 2009, 07:13
Poruka #11

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

@MAREEE

A sta ako taj worker sam da otkaz? Sta onda?

+Quote Post
Leon
poruka Apr 8 2009, 17:23
Poruka #12

Datum reg.: 28-November 06
Član broj: 7,655

CITAT
Mene interesuje ovo za SZR i poslovni/radni prostor.
Znači, obavezno je da imam poslovni prostor?

Nije.

CITAT
Taj deo ne može nikako da se "zaobiđe" ili da se reši na neki drugi način?

Može, registruj na kuću, stan.

Da i ja nešto priupitam:

jesam ja to nešto propustio ili je stvarno glavna fora dići temu koja je stara dve godine?
Eto ne znam, ako jeste fora, mislim da sam video jednu odličnu iz 2006-e, pa da je dignem malo odma?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 23. October 2014 - 01:35

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.