Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

4 - broj stranica V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic

Hocu da naucim da crtam

V
sanjicak
poruka Jul 31 2007, 19:35
Poruka #21

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-July 07
Član broj: 12,170

Vezbaj i samo vezbaj al trebalo bi da ides na neke casove,da ti stari majstori pokazu cake.Za pocetak dosta posmatraj predmete i pokusaj da ih sto realnije prikazes,a takodje je vazno da znas da viziranjem postavljas crtez.Ja nisam bila vesta u crtanju,pa sam iznenadila svog profesora kada sam se spremila za mesec dana za prijemni za Dizajnersku.Od tad crtam vec 6 god.Uzmi probaj prvo ugljenom na natron papiru da opustis ruku.
Go to the top of the page

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 31 2007, 20:57
Poruka #22

Grupa: Članovi
Datum reg.: 19-December 06
Član broj: 8,034

Hocu, vezbacu, jasno mi je da je to prilicno vazno. Recite mi malo vise o crtanju ugljenom na papiru.

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Jul 31 2007, 21:17
Poruka #23

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 738

Treba ti pak papir i ugljen.
Crtez se radi na velikom formatu recimo, 100 cm x 70 cm...
Lakom za kosu fiksiras crtez.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 31 2007, 21:28
Poruka #24

Dobro, videcu to kasnije da probam, samo me jos interesuje gde mogu da nabavim ugljen i te velike pak papire.

Kada sam juce hteo da kupim obicne papire A3 formata (posto A4 postaje mali) nisam nasao u mom gradu nista sad.gif Videcu jos u dve knjizare, ili da se opskrbim materijalom prvi put kad idem u BG. Uzas!

+Quote Post
Trunks
poruka Aug 1 2007, 03:36
Poruka #25

Administrator

Grupa: Admin
Datum reg.: 13-January 05
Član broj: 1

U skoro svakoj knjižari imaš pak papir i ugljen.

+Quote Post
sanjicak
poruka Aug 1 2007, 10:25
Poruka #26

Datum reg.: 9-July 07
Član broj: 12,170

Nadji najbolju knjizaru u gradu,u pravu si nema u svakoj papira veceg formata.A ugljene stapice imas obicne,deblje,a postoji i presovan ugljen,tanji ali se on teze brise.Za pocetak nadji obicne,da lakse brises greske,oslobodi ruku i izvlaci sto vise linija.A gumica Gnjeca ti treba,to je siva gumica koju mozes da gnjecis ko plastelin.

+Quote Post
Stankovic
poruka Aug 1 2007, 10:59
Poruka #27

Datum reg.: 26-February 07
Član broj: 9,415

Black Arrow, moj savet ti je da crtaš bilo šta, samo je bitno da to nešto gledaš, tj. da nije iz glave..... time ćeš izvežbati i oko, a ne samo ruku, što je po meni važnije - nije problem nacrtati elipsu, krug, pravu liniju i slično; problem je nacrtati ih na pravom mestu i u pravoj velicini smile.gif .... ugljen jeste dobar za vežbu ukoliko koristiš natron ili pakpapir koji su dosta pogodniji za tu tehniku od običnog, belog papira.... kod ugljena je jedino problem što lako možeš da dođeš u iskušenje da senčiš prstima wink.gif .... olovke u boji su isto dobre, ali mekane olovke (od 2B pa do npr. 6B) su možda najbolje... po meni i najteže, ali isplati se ... smile.gif

pozdrav...

+Quote Post
manstrone
poruka Aug 1 2007, 12:00
Poruka #28

Datum reg.: 11-February 07
Član broj: 9,052

Ako ne nadjes ugljene stapice u knjizari,mozes ih napraviti i sam: naseci prutice od lipe,breze,ako nadjes i vinovu lozu jos bolje.Mozes uzeti bilo koje drvo,svako daje poseban ton ali lipa je standard.Nadji neku konzervu i napuni je sitnim peskom do vrha pa pobodi stapice u pesak.Zatvori konzervu,zapali veliku vatru.Kad vatra izgori stavi konzervu u zar i ostavi preko noci.Ujutru ces imati stapice daleko bolje od onih iz knjizare,da ne pricam o zadovoljstvu koje ces osetiti jer crtas materijalom koji si sam napravio.
I papir mozes sam napraviti ali o tome drugi put.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Aug 1 2007, 20:42
Poruka #29

Hvala puno, manstrone, pokusacu da napravim sam te ugljene stapice, samo imam da te pitam jos nesto oko toga. Da li smem da iskoristim topolu (mislim da je imam pri ruci) ili bas da pronadjem lipu, pa da od njih pravim stapice. Takodje, koliko najvise stapica smem da stavim u tu konzervu sa peskom, mislim, kad vec pravim da napravim da imam vise.

+Quote Post
manstrone
poruka Aug 1 2007, 22:55
Poruka #30

Nema problema,drugar.Mozes koristiti koje god drvo zelis,ja sam radio sa ova tri koja sam pomenuo.Lipa je dobra jer je mekano drvo i nema srz,tj.onaj beli deo u stredini grancice. Eksperimentisi malo i javi rezultate,bas me interesuje kako ce se ponasati topola.Bitno je da izmedju stapica bude pesak,da se ne dodiruju. Sad,problem je sto ces posledne stapice teze nagurati u pesak jer,kako guras stapice pesak se nabija.Zato uradi ovako: sipaj 5 cm peska u konzervu,pobodi stapice,pa onda sipaj jos peska dok ne napunis konzervu.Ako hoces da napravis bas puno tih stapica,nista te ne sprecava da u vatru stavis nekoliko konzervi.
Takodje i termin "stapic" ne treba shvatiti doslovno - napravio sam komad ugljena debljine palca i dugacak oko dvadesetak santimetara.Mnogo je laksi za rukovanje i ne lomi se pri crtanju,samo sto je za tako velike komade potrebna bas velika vatra.

Jos jedna stvar - probaj ugljen,olovku ili sta vec drzati kao sto drzis kasiku a ne kao sto drzis olovku dok pises slova.Tako poteze neces dobijati pokretima zgloba sake i prstiju,crtaces ramenom i laktom.

Ako pogresis, greske ces najlakse obrisati papirnom maramicom,mada je kod nekih papira neophodna gnjeca koju pominje sanjicak.

Stankovic kaze: "kod ugljena je jedino problem što lako možeš da dođeš u iskušenje da senčiš prstima".
Jedini problem kod sencenja prstima je sto ces uprljati prste.Ako se koristi u pravoj meri ova tehnika nije pogresna (kao sto ni bilo koja druga tehnika nije pogresna sama po sebi).

Mogao bi da okacis neke radove ovde,da vidimo kako ti ide...

+Quote Post
Black Arrow
poruka Aug 1 2007, 23:47
Poruka #31

OK, znaci moze onda i topola. Samo, ja sam mislio da od komada topole napravim stapice malo tanje a ne da koristim grancice, ne znam jel to u redu. Mislim, time bi dobio potpuno cisto drvo, mada otkud znam, nisam to nikada radio...

Sto se tice radova, bice i njih, kao sto rekoh napravio sam jedan mali "podsetnik" gde sam nacrtao perspektive sa 1, 2 i 3 tacke nedogleda, samo treba da skeniram to, ostalo jos vezbam i mislim da nije vredno pokazivanja (linije, elipse, krugovi).

Doduse, primecujem napredak, a za sada sam presao samo prvi tutorijal za osnove koje sam naveo, pa pravim rezime i prelazim na sledeci.

Veoma sam zadovoljan sto ima toliko ljudi koji su spremni da mi pomognu. Hvala vam svima!

+Quote Post
manstrone
poruka Aug 2 2007, 11:41
Poruka #32

Koristi grancice.Jednostavnije je.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Aug 2 2007, 16:12
Poruka #33

CITAT (Stankovic @ Aug 1 2007, 11:59) *
Black Arrow, moj savet ti je da crtaš bilo šta, samo je bitno da to nešto gledaš, tj. da nije iz glave..... time ćeš izvežbati i oko, a ne samo ruku, što je po meni važnije - nije problem nacrtati elipsu, krug, pravu liniju i slično; problem je nacrtati ih na pravom mestu i u pravoj velicini smile.gif

Mozes li ti (ili neko drugi) da mi malo pojasni kako se crta onako kako se vidi, a ne iz glave? Mislim, deluje konfuzno, ali mi je bitno da se potrudim i oko toga.

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Aug 2 2007, 17:11
Poruka #34

Znaci da ne crtas napamet... onako kako ti zamisljas da jeste... Gledaj u namjestaj u svojoj sobi, pa crtaj... tu ces dobro izvjezbati perspektivu... samo, pitanje je da li imas osjecaj za prostor... al vidjecemo po tvojim prvim radovima.
Poz!

+Quote Post
Black Arrow
poruka Aug 2 2007, 18:49
Poruka #35

Ovom prilikom cu okaciti dva crteza sto sam uradio, jedan je tzv. moj "podsetnik" za crtanje perspektive sa 1, 2 i 3 tacke nedogleda a drugi je vezba crtanja gde sam upotrebio samo linije i krive (radio sam celu konstukciju kao u tutorijalu, samo sto sam popunio pa se ne vide).

Nisam stigao da skeniram crteze, pa sam morao slikati mobilnim, tako da kvalitet nije bas najbolji.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Aug 2 2007, 21:02
Poruka #36

Odradio sam ponovo jednu drugaciju formu, sto za vezbanje, sto da se bolje vide linije konstrukcije (opet, slabo je to kad je slikano mobilnim sad.gif)

Primecujem da sam prilicno nesiguran kod povlacenje kracih kriva sad.gif

+Quote Post
Stankovic
poruka Aug 2 2007, 22:20
Poruka #37

Datum reg.: 26-February 07
Član broj: 9,415

Black Arrow, kada crtaš nešto što gledaš najbolje ti je da viziraš, tj. da prenosiš veličine pomoću nekog dužeg štapa... kasnije ćeš sve manje vizirati, a sve više verovati oku .... i uvek prvo postavi mase, najpre grubo, pa onda sve više studiraj oblik, a posle se zanimaj detaljima, na kraju. .... ukoliko ne znaš kako se vizira, pošalji mi pp, pa ću pokušati da ti ovako tekstualno objasnim ..... što se tiče crteža koje si postavio - mislim da su solidni.... moja zamerka je što su ti na prvom crtežu nedogledi suviše blizu (pogotovo na donjem primeru i to treći nedogled)pa je perspektiva prenaglašena .... za početak se više skoncentriši na same linije nego na senku - mislim na drugi primer gde je senka dvodimenzionalna i malo kvari utisak... samo nastavi smile.gif

pozdrav...

+Quote Post
Black Arrow
poruka Aug 2 2007, 22:32
Poruka #38

Da, namerno sam "naglasio" perspektive da bi iste dosle do sto veceg izrazaja.

Poslao sam ti PP smile.gif

+Quote Post
Black Arrow
poruka Aug 3 2007, 09:53
Poruka #39

Evo, napravio sam ugljene stapice (malo su deblji i kraci, nadam se da sam ih dobro napravio) pa me interesuje sta bi mogao sa njima da vezbam da crtam?

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Aug 3 2007, 13:08
Poruka #40

Vec ti je receno sta bi mogao da crtas.
Sve sto vidis oko sebe.
Stankovic ti je vec objasnio i ovdje a i na PP, predpostavljam.

+Quote Post

4 - broj stranica V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 21. December 2014 - 13:00

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.