Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Focus problem | Canon 10D a bogme i ostali, lagana priča o tome kako ga otkriti

V
Chegevara
poruka Jun 18 2005, 20:15
Poruka #1

Grupa: Foto Temple
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 61

Znam da vecini ovaj aparat kao i mnogi drugi rade bez problema, ali ja sam kupovinom novog stakla takodje uocio par bubica... Pa da krenem, aparat je 10D, do sad koristeni objektivi Canon 24-85 USM, 70-200/2.8 USM, 85/1.8 USM te Sigma 18-125... u globalu sve je ferceralo kako treba, moj objektiv je samo ovaj 24-85 dok je ostatak pozajmljivan svaki na kratko vrijeme, i cisto radi testiranja. Pri kupovini testirao sam (tj testirali su) aparat sa prajmom 85mm na f1.8 sa udaljenosti od oko 1 m, i fokus je bio prilicno precizan, dof priblizno 1/3 prije i 2/3 iza fokus linije, znaci sve u granicama tolerisanog. Cilj pazljivo odabran da nema okolo bilo kakav kontrastni dio za slucaj da su AF senzori malo pomaknuti. Nakon toga pretezno koristen 24-85 i u praksi nikad nije bilo nikakvih primjedbi, tih 2 mjeseca dok sam radio sa njim i cekao nova stakla. Dolaskom 17-40 primjetio sam na par portreta sa njim, kad je bas krupni plan, da ochi budu lagano mutnjikave, a ostri dio bude oko usiju, pri manjim blendama cak i vise od toga. Prvo sam mislio da je nesto do mene, ali kako su se greske pocele ponavljati, i to konstantno ponavljati, zakljucio sam da bi trebalo makar slucajno da ubodem jedan perfektno ostar portret...

Fokus test 85mm f1.8 foto: SpinneR.sr

Ovako je sve pocelo, prajm 85/1.8 USM i par test fotki, fokus zadovoljavajuce dobar, lagani prebacaj ali nista sto bi bilo alarmantno. Kasnije sam aparat uglavnom koristio sa 24-85 i u realnoj upotrebi nikad nisam primjetio makar i jedan problem, sve je bilo tip top, a zasto je tako, bice objasnjeno kasnije.

Uradio sam fokus test objektiva Canon EF 24-85 USM i EF 17-40. Svaku fotografiju radio sam po 5 puta, uz par njih gdje sam vise puta kliknuo AF cisto da umirim motor. Razlike nisu bile vidljive pa sam zakljucio da motori dobro 'koche' i da je to potpuno svejedno Naravno vodio sam racuna da centralna AF kockica bude dobrano okruzena bijelim da ne bi bilo zabune ukoliko je AF senzor malo pomjeren iz nje, ali sudeci po testovima koje sam napravio i on je idealno pozicioniran. Fotke su izvucene iz RAW-a pomocu RSE2005, apsolutno su neobradjene, a moji omiljeni parametri su neutral, mada to valjda nema veze kad je raw u pitanju. Sve imaju exif, pa ko voli nek izvoli.

http://img244.echo.cx/img244/1708/fokustestef2485858jr.jpg
Fokus test EF24-85 [85]

Prvo sto sam radio test 24-85 na 85mm sa blendom f4.5 i bukvalno se odusevio, lagani front focus, skoro pa idealno. Rekoh opa, ovo je zvek kako mi je precizna optika. Sav srecan, bacam se da sa iste lokacije uradim jedan malo shiri. Isti objektiv, samo ovog puta na 24mm i blendom f3.5

http://img202.echo.cx/img202/6871/fokustestef2485249vx.jpg
Fokus test EF24-85 [24]

Baaaambara, prvo razocaranje, sa oko pola metra udaljenosti nevjerovatan promasaj. Razmisljam kako je moguce da ovako nesto nisam primjetio. Pa vrlo logicno, kad sam radio portrete uglavnom je to radjeno sa 85mm i tamo je fokus bio u dlaku precizan, ako nije bilo 85mm nije nikad ispod 60mm a to je jos uvijek zona odlicnog fokusa (moj utisak da je perfektan na 70mm). Ovih 24mm sam uglavnom koristio u prirodi, a tada je blenda bila dosta zatvorenija i fokus je u 99.9% slucajeva bio na beskonacno. Znaci idealno da prodje kao perfektno ostro. Onih 0.01% greske, ako je i bilo takve sigurno bih prepisao svojoj nestrucnosti i slucajnosti. Eto, cijela zabuluda, imam ga 3 mjeseca, kleo sam se u njega, a on tako prema meni, shmrc.

Sav razocaran, poceo sam lagano povezivati stvari, no ipak, uradio sam test i 17-40, tek da vidim sta se tu desava. Prvo je odradjeno 40mm, unio sam se nesto blize od pola metra, tek da precizno vidim razliku.

http://img100.echo.cx/img100/4158/fokustestef1740408dk.jpg
Fokus test EF17-40 [40]

Naravno rezultat sa slike tacno kako sam ocekivao i kako je do sada pokazala praksa - lagani backfokus, dovoljno za soft izgled, zamisljenje ochi, lice bez previse detalja i perfektno izostrene ushi kada se fotka sa 1-2 metra udaljenosti. Ovdje je dof nesto plici, ali ipak je to ispod pola metra razdaljine. Nista, idemo dalje, ajde da vidim 17mm. Ovje sam morao jos malo da pridjem, da mi onaj kvadrat okolo ne bi zbunio senzor, razdaljina mozda oko 35-40 cm, no sve se lijepo vidi.

http://img195.echo.cx/img195/1364/fokustestef1740175gy.jpg
Fokus test EF17-40 [17]

Razmisljam zasto on na max tele nije ostar kao moj 24-85, ali zakljucujem da je moj sistem perfektno ostar na nekih 70mm - sve preko ocito da blago frontfokusira (nisam probao 500mm pa ne znam sta bi tu uradio, ali obzirom da se blenda smanjuje sto se vise milimetri povecavaju racunam da to ne bi bilo previse izrazeno), a sve ispod 70mm prelazi u blagi backfokus (prebacaj preko cilja) koji pocinje da smeta vec na 40, dok je na 24 ili 17 vec uveliko izrazen. Sta bi tek bilo da probam sigmu 10-20? Cini mi se da je potrebna mala kalibracija mojeg AF sistema, a da je sa staklima sve u najboljem redu.

Crvic mi opet nije dao mira. Uradio sam AF, a onda blago korigovao fokus (zivio FTM), toliko je to sitan pomjeraj, doslovno deseti dio milimetra. Iz par pokusaja uspio sam dobiti fotografiju koja mi se cini kao perfektno odradjen fokus i nesto cemu bi moj AF sistem trebao teziti. Evo i jedne rucno izostrene (specijalno za AMomcila), nije idealno, ali nezgodno je bocnuti u milimetar sve to u onom malesnom trazilu, uglavnom sa MF uvijek imam kontrolu nad ostrinom, pa to ne bi trebao biti problem.

http://img152.echo.cx/img152/6210/fokustestef174040mf6dy.jpg
Fokus test EF17-40 [40] MF

Kako to izgleda u praksi, sto se kaze 'na terenu'?

Najprije testovi na 17mm

http://img218.echo.cx/img218/9181/crw8585012eg.jpg
17mm, f6.3, fokusirano na oko, lagani recompose

Nemam sve fotografije sa istog mjesta, jer su mi iste ostale na drugom racunaru, a ovo sto imam izvukao sam na osnovu vec okacenih fotografija sa imageshacka. No ono o cemu pricam dovoljno se jasno vidi, ovdje sam mislio da je u pitanju moja greska, jer su ovo gotovo premijerne fotografije sa 17-40 i blicem 580ex pa nisam previse dizao buku, rekoh ko radi taj i grijesi. Kasnije sam primjetio konstantnost te 'greske' i zakljucio da ipak nije nesto kako treba.

Jos jedan pokusaj, pomislio sam da ce dublji dof popraviti situaciju. Idem sa zatvaranjem blende:

http://img73.echo.cx/img73/3412/fokusnaokof88fd.jpg
17mm f8

Fokusiranjem na oko, i zatvaranjem blende na f8 da se dobije dublji dof, nista se ne mijenja oko i dalje ostaje mutno, dof se produbio, ali umjesto da se prosiri na obje strane, on je pomjeren samo iza jednostavno sam utiska da dof UVIJEK pocinje od fokusne tacke, a zavisno od blende ide u pozadinu

http://img102.echo.cx/img102/7816/fokusnanosf44he.jpg
17mm, f4, fokus na vrh nosa

Fokusiram vrh nosa, ochi dodju ostre, mozda ne perfektno, ali ocito da se fokus dovoljno pomjeri da bi oci bile u zoni ostrine, cak i na f4.

Testovi na 40mm:

http://img108.echo.cx/img108/8969/fokusnaokof440mm6ad.jpg
17-40 na 40mm sa f4, fokusirano na oko

Oko blago meko i kosa koja je perfektno ostra negdje oko (nama) desnog uha, a zanimljivo izgleda i (nama) desno rame. Fotkano sa nekih 1.5m razdaljine. Zona ostrine otisla je bar 5 cm, bar je takva moja procjena. I opet se ponavlja prica, da ako bi fokusirao na vrh nosa, dobijam korektnu fotografiju sa zadovoljavajuce ostrim ocima.

Jos malo testiranja (nemam sve fotke, ostale mi kod drugara na racunaru, ali dobro sam ih upamtio). Jedan od probanih 70-200 pravio je lagani prebacaj, pa bi ono sto nanisanim na 200mm i 2.8 blendi bilo lagano ostro, a dof bi pocinjao 'milimetar' prije ciljanog centra, dok se drugi ponasao relativno normalno, znaci na npr blendi 2.8 i nekih 150mm portret bi imao ostre oci, ali mutan nos, ushi i ruku na celu - da da ruka na celu zbog test potreba 2 telca, razlicitih ponasanja, nisam pametan sta da kazem povodom toga. Kasnije sam testirao svadbara 28-105, zivu legendu canona, objektiv star 500 godina, pun pjeska i uspomena od 40000 svadbi koje je snimio, USM na njemu mozemo lagano nazvati UŠM (Š kao ŠKRIIIIIIIIIIIIIIP), ali fora je da je taj objektiv na oba kraja u kombinaciji sa mojim aparatom fokusirao u dlaku precizno.

http://img253.echo.cx/img253/285/fokustest...200135mm9lr.jpg
70-200/2.8 [135mm f2.8] fokusirano u centar (opusak)

http://img253.echo.cx/img253/701/fokustest...200200mm7hy.jpg
70-200/2.8 [200mm f4] fokusirano u centar (presjek dijagonala)

U oba slucaja lagani prebcaj, dof pocinje od samog cilja pa prema pozadini, dok je jedan drugi telac koji sam probao ranije imao malo tolerantniji dof, tj pocinjao je ranije, ali sad kad znam kako stvari stoje i on je bio kritican, samo ipak bolji nego ovaj cije fotke imam.

Uf uf, ovdje vec nastaje muka, pa probavam svoje objektive na drugarevom 300D. Evo sta se desava. 28-105 na njegovom tijelu lagano podbacuje (frontfocus) ali je to akademski, moj 17-40 je skoro pa idealan, mozda da je raspodjela dofa na 40mm pola pola, a na 17mm nesto malo iza, ali jos uvijek je cilj zadovoljavajuce ostar, i ruku na srce na zoom objektivima nemoguce je imati ravnomjernu raspodjelu dofa kroz cijeli opseg, recimo da je raspodjela dofa takva da je nijansu dublje iza linije nego ispred (ali opet mnogo bolje nego sto sam ja dobio na mojem tijelu sa prajmom 85/1.8), 24-85 je radio ko iz priche, super pogadjao, mada se tu nisam previse ni mucio, onako od oka sam vidio da to sve radi tip top. U praksi, 17-40 i 300D su se slagali odlicno, i na f4 i na vecim blendama, opaljeno je vise fotki, a gledao sam portete dok je objektiv jos uvijek bio kod drugara oni su perfektno ostri. Neki od njih su bili f5.6 ali bez obzira na to, fokus je bio veoma precizan.

Rezime nakon 2-3 testiranja. Svako tijelo i svaki objektiv ima granice u kojima se tolerise 'promasaj' fokusa i usled dofa fotografija i dalje izgleda korektno. Medjutim moze se desiti (tj vjerovatno se cesto desava) da spoj objektiva i tijela neutralisu jedno drugom nedostatke (u korist ovoga ide prica sa dva telca na mojem tijelu, i proba onog 28-105 na dva tijela). Rece mi jedan drugar da je to valjda tolerancija od 1/3 do cak 1/2 dofa (ajde znaj jel to tacno)?

Citao sam da canoni d30, d60 pa ak i 1D imaju software za kalibrisanje, tj da se problem otklanja bez odvijacha i cekica Taj software je dolazio uz pomenute aparate, ali su iz canona ocito odustali od toga jer je previse radoznalih korisnika htjelo da se kalibrise. Ocito su tom kalibracijom napravili sebi jos vise posla, pa su se odlucili za onu "ako primjetis, mi cemo te kalibrisati, ako ne primjetis onda ti to i ne smeta".

---------

I sad, ono najsladje - sta i kako. Konstantno imam problem da stupim sa CANON serviserom iz BG elektronika. Upoznao sam sve njihove brojeve, svo ljubazno osoblje, svi su mi se javili po bar 2-3 puta ali TAJ SERVISER je bukvlano neuhvatljiv. Proslu sedmicu zvao sam ujutro, u podne, popodne, ali nikad me nisu mogli spojiti sa njim, uvijek je negdne van dometa, nesto radi, nije tu i sve se svodi na onu poznatu - nazovite kasnije™. Sticem utisak o velikoj neozbiljnosti BG elektronika, a ovo im nije prvi put, iako je kako rekoh osoblje veoma ljubazno. No ja od te ljubaznosti nemam nista, a ne dolazi mi se u Beograd nenajavljen?!

Ono sto ja znam u svakom slucaju da je to sasvim normalna pojava i da se otklanja rutinski. Kad uhvatim canon servisera dopisacu ovamo kakve sam savjete od njega dobio, a kad (ako bog da) kalibrisem opremu imacete detaljan opis kako sam to uradio (sw ili hw).

U praksi mi sve ovo ne smeta, jer obicno portrete ne radim sa 17-40, a kad fotkam prirodu fokus je uglavnom precizan, a kad imam nesto u predenjem planu trudim se da rucno doostrim to (zivio FTM) ili fokusiram u neku tacku koja je prije ove sto zelim. Kada fokusiram cijelog covjeka, razlika u omasaju fokusa se ni ne moze primjetiti. Znaci sve je to super, i vecini ljudi ne bi ni smetalo, ali, uvijek ima ono ali... i iza njega ali... jednostavno volim da mi sve radi tip top smile.gif

Vidim nisam jedini sa ovim problemom, pa bi bilo zgodno da svi dopisu svoja pozitivna i negativna iskustva, kako po pitanju fokusa tako i kalibracije.

Postoji i navodno precizniji test chart kojem se ova crna linija isjece i nakosi za 45 stepeni da bi osa objektiva n anju padala okomito, ali citajuci malo o funckionisanju AF senzora, racunao sam da ce na ovu debljinu, kontrast po cijeloj visini biti jednak. Takodje probao sam motore na svim objetkivima i svi su uredno kochili i zaustavljali se uvijek na istom mjestu iz kojeg kod polozaja ja zapocinjao AF operaciju. Ovo mi je bio defaultni chart i kada sam kupovao aparat, i sve objektive sam testirao pod istim uslovima pa sam pomislio da kako tako moze biti validno. Cinjenica je da 300D i 10D ne pogadjaju isto, a ista je prica i sa objektivima, a cinjenica je da na terenu imam iste probleme. Mada treba to imati u vidu ako se odrucim da rucno kalibrisem tijelo, sigurno sam spreman izgubiti na to mnogo vise vremena od tamo nekog servisera koji ce jedva cekati da nakon kalibracije zapali cigaru i srkne dva gutljaja kafe. Mala napomena za 50/1.8 mark II - cuo sam od nekolicine da imaju problem sa fokusiranjem jer je mrvicu nepredvidiv, ako sam dobro shvatio upravo njegov motor slabo kochi i tu pomaze par puta uraditi AF prije fotografisanja, bas da se motor umiri(?)

Focus test chart | by Tim Jackson
Vrlo lijepo objasnjena procedura za testiranje fokusa, dozvoljena odstupanja, i jos mnogo toga. Takodje postoji i PDF verzija (uputstvo i test chart) koju mozete odstampati i koristiti za testiranje tijela i objektiva... http://md.co.za/d70/chart.html a PDF verzija za citanje i stampu: http://md.co.za/d70/focus21.pdf (ja koristim chart sa str 18 samo odstampan na A3 papiru, kao estetski je ljepse, sminkerskije a i volim dosta bijelog u kadru)

Da se thread ne bi pretvorio u prepucavanje ovaj je bolji od onog, samo da napomenem da je ovaj problem serijski pratio model nikon D70, a takodje i neke serijei konika minolte 7D. Primjecena su i neslaganja izmedju sigmi i 20D, i ko zna sta jos...

Go to the top of the page

+Quote Post
VladaM
poruka Jun 18 2005, 21:49
Poruka #2

Datum reg.: 18-February 05
Član broj: 294

Pazljivo sam procitao i zakljucio da idem u sektu Nikon
(bar dok neko ne napise nesto slicno za njih,
jer verujem da su u pitanju zakoni fiizike i trenutni nivo razvoja elektronike).
Drugo, predlazem da se otvori posebna sekcija za analizu aparata i objektiva,
gde bi Che obavezno bio jedan od urednika.
Foto tehnike je odlican forum, ovo bi bilo malo uze, fokusirano bas na aparate i objektive,
a Che mi je nekako pokazuje najvise energije u tom delu.
Pozdrav,

Vlada

+Quote Post
SpinneR.sr
poruka Jun 18 2005, 22:18
Poruka #3

dark Sith

Grupa: VIP
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 19

Mogo si bar da me potpišeš na snimke tongue.gif

Mene mrzi sad da kačim iste drangulije koje Che nakači gore, kad je kupovan njegov, iskoristio sam priliku da istestiram i svoj aparat..
Mislim da kad bih okačio fotku da bi se Che pojeo živ, zato bolje da ga ne živciram laugh.gif Tačan je u dlaku.. smile.gif

+Quote Post
Chegevara
poruka Jun 18 2005, 22:37
Poruka #4

Ma nema nervoze, tekst je upravo opsiran i napisan da se vidi kako sam lagano dolazio do spoznaje, i zapravo vecini nezahtjevnih korisnika ovo bi sasvim normalno proslo. Medjutim ja nisam planirao kupovinu L stakala zato sto volim mutne oci, i tako sam i primjetio problem. Garantujem da 80% korisnika koji imaju ovakve defekte uopste i ne primjeti problem.

A sto se tice Nikon sekte, Vlado dobro dosao u nju. Tek tamo si pod garanciju backfokusiran wink.gif Ne znam da li si primjetio, ali test chart je upravo preuzet sa stranica jednog od vlasnika D70, a da ne pominjem par ruskih linkova gdje su detaljna upustva kako popraviti (ne)namjernu fabricku gresku. Ovo je dio nase svakodnevnice, nije nikakav problem kako rekoh, do sad sam radio odlicno i uopste mi se nije cinilo da imam problem, ali tek kako sam se bazirao na shirim uglovima moj problem je isplivao na vidjelo. Racunam da ce sa planiranom sigmom 10-20 tek postati ubitacno dominantan, kao sto ga Marko ima sa 12-24, a cini mi se da sam i ja imao, nego opalih samo 4-5 snimaka sa njom pa ne mogu da tvrdim.

Sta reci na kraju, to su normalne stvari, desavaju se i nije to nista strasno. Strashno je kad ne mozes naci lijeka za njih (citaj adekvatan servis).

+Quote Post
AMomcil
poruka Jun 18 2005, 22:40
Poruka #5

Grupa: Članovi
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 21

CITAT
Pazljivo sam procitao i zakljucio da idem u sektu Nikon
(bar dok neko ne napise nesto slicno za njih..)

Pisu, pisu, jos kako pisu. Da vidis samo na dpreview forumu, back/front, itd. Pomislio bi covek da nema aparata koji moze da ubode fokus. U praksi se desava, ali nije toliki problem kao sto se cini.
Mislim da je neko za Zoni imao problem sa D70 i to sa fizickim pomerajem ogledala, koje se moralo rucno namestati..
Minolta isto ima svoj deo takvih zalopojki.
Pentax se dobro drzi, takodje su najbolji za MF.
Olympusi su najbolji sto se tice toga, prakticno i nema zalbi za fokus, sem tu i tamo na brzinu i fokusiranje u polumraku. Ali nista od tog ispred/iza.

+Quote Post
crnamrlja
poruka Jun 18 2005, 22:45
Poruka #6

crnamrlja

Datum reg.: 15-February 05
Član broj: 272

CITAT (AMomcil @ Jun 18 2005, 22:40)
Olympusi su najbolji sto se tice toga, prakticno i nema zalbi za fokus, sem tu i tamo na brzinu i fokusiranje u polumraku. Ali nista od tog ispred/iza.
*

evo ga ovaj Aleksandar, always pulling for the underdog... smile.gif

[ne znam za nasu verziju ove uzrecice pa stoga eng...]

ps. nisam tamo ni zalazio do sada, i u pravu je AMomcil.

+Quote Post
Bračinac
poruka Jun 20 2005, 23:29
Poruka #7

txe diréktor

Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 7

CITAT (AMomcil @ Jun 18 2005, 23:40)
Pisu, pisu, jos kako pisu. Da vidis samo na dpreview forumu, back/front, itd. Pomislio bi covek da nema aparata koji moze da ubode fokus. U praksi se desava, ali nije toliki problem kao sto se cini.
Mislim da je neko za Zoni imao problem sa D70 i to sa fizickim pomerajem ogledala, koje se moralo rucno namestati..
Minolta isto ima svoj deo takvih zalopojki.
Pentax se dobro drzi, takodje su najbolji za MF.
*

Evo ga taj neko ko je imao problem sa D70.
Moj model je iz prve serije koja je imala taj problem. Nakon toga sam video Gizmov koji je precizan (i noviji) i nedavno je jedan ortak kupio D70 koji takodje tacno ostri.

Sve u svemu, zahvat od par minuta i resen fokus.

+Quote Post
ljm
poruka Jun 21 2005, 12:45
Poruka #8

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 19-March 05
Član broj: 410

Ja sam testirao D70 sa 50/1.8 i savrseno je precizan.

+Quote Post
Chegevara
poruka Dec 28 2005, 10:09
Poruka #9

Prije par dana bas opalih jednu fotku, a kako je ovo trenutno popularna tema, da dodam i jedan update smile.gif

---

Evo kako taj lagani backfokus koji moj 10D ima izgleda u praksi. Ovo je cak njegov najgori slucaj manifestovanja. Za ovo vrijeme u SLR vodama, pricajuci sa ljudima i poucen njihovim iskustvima, izveo sam zakljucak da vecina njih ima bar neki problem sa nekim od dijelova sistema, cesto i sa vise, ali bar njih 80% uopste ne primjecuje ovakve stvari:

To gore je 100%crop, na kome nista nije dirano, cak ni autolevelsi (svi parametri 0, jpeg kompresija ~70%). Primjetie koliko je to malo odstupanje i da je najostriji dio fotke brada po ivici lica oko koje ima veoma lagani halo. U neku ruku je i logicno sto to vecina ne primjecuje, neki me cak optuzuju i da sam paranoik smile.gif

Ovo iznad je full frame, cisto da se vidi odakle je crop. Koristen 10D, 17-40, B+W UV i 580ex, a 100% crop fotka ima exif.

--- update 2 ---

Dodao sam ovu fotku, učinila mi se zanimljiva zbog geometrije i oštrih ivica, da se vidi kako to canon u praksi "crta". Takođe jedna spontana real life fotka, gdje se nije imalo previše vremena igrati. Namjestio sam f5.6 dakle tek da uđem u zonu gdje 17-40L sječe kao žilet, iso 200 (znači teoretski je moglo još finije sa iso 100), jpeg kompresija 70% sve neobrađeno, izvučeno iz rawa sa RSP2006 kao i ranija fotka. Sve ostalo u exifu.

100% crop

full frame

--- update 3 ---

Ovdje sam objasnio neke specifičnosti vezane za canon objektive i razlike u odnosu na ostale proizvođače, mogu se učinti zanimljivim svakome ko ima sumnju u svoj objektiv. Za Guju naravno poseban link, on treba da klikne ovdje.

---

Da napomenem i jos jednu zanimljivost. Do sad sam vidio i 2 slucaja kod kojih su probleme sa fokusom izazvali losi filteri, najcesce UV. Najvaznije u cijeloj prici je da tacno utvrdite na cemu ste. Naravno postoje i odstupanja koja se pojavljuju samo u tim test uslovima, dok se u praksi veeeeoma tesko mogu primjetiti. I nemojte zaboraviti, nije samo preciznost fokusa vazna, obicno je tu (bar kod canona) krivac tijelo. Jedan objektiv cini i njegov kvalitet izrade, rezolucija, detalji i oštrina, kontrast, boje, deformacije, otpornost na flare, brzina.... sve su to veoma važne stvari, a mi se odlučujemo za neke od njih praveći razne kompromise. Tako je to u SLR vodama, a bogme i u životu smile.gif

+Quote Post
Abdee
poruka Dec 28 2005, 10:14
Poruka #10

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

Smatrao sam da ova tema zasluzuje da se zalepi. Takodje je smatram i obaveznim stivom za sve vlasnike DSLR aparata. Chegevara, hvala.

+Quote Post
Dicky
poruka Dec 28 2005, 14:31
Poruka #11

Urednik

Datum reg.: 19-May 05
Član broj: 697

Bravo ABdee , odlican potez, ja sam ovu temu bar jedno 5 puta kopao iz zaboravljenih...
Naravno Cheu odajem priznanje na fenomenalnom tekstu.

Evo ja sam ovih dana testirao sve objektive, i doso do zakljucka da mi je telo odlicono kalibrisano.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 21. September 2019 - 03:45

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.