Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Šta je znak, logo, logotip, link na članak

V
Pedja Supurovic ...
poruka Jun 6 2007, 18:15
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 14-November 06
Član broj: 7,332

Sastavio sam jedan kraći članak koji definiše ove pojmove i ukratko objašnjava o čemu treba voditi računa prilikom dizajniranja znaka, a verujem da će i ovde nekome koristiti:

http://forum.uzice.net/index.php?topic=11306.0
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic

Odgovori

syndrome
poruka Jun 7 2007, 19:32
Poruka #2

zgužvam.. bacim

Grupa: Urednici
Datum reg.: 1-June 05
Član broj: 808

Dobro, i na kraju smo dosli do sledecih zakljucaka...

Da niko ne bi trebalo da se vredja zbog direktnog upucivanja na istinu ili gresku. Pedja, postavio si se kao da je taj clanak uberprecizan i savrseno tacan i sad ajde kao sve da nas naucis. Ostavi malo prostora i za realnu mogucnost da si negde napravio gresku.

Prvo i osnovno, rec 'logotip' i rec 'tipografija' (npr.), dele rec koja ima isti etimoloski koren. Da li se tipografija bavi grafickim simbolima? U nekom smislu odgovor je da, ali to je zbog ovog -grafija, a ne zbog tipo. To, prakticno, iskljucuje vezu izmedju logotipa i grafickog simbola, ali automatski potvrdjuje ono sto je NURBS vec rekao: logotip ima direktnu vezu sa slogom i glifama koliko i tipografija..

A kad smo vec kod toga, postoji i termin logografija.

Google define obasnjava jako dobro sta je logotip i mozda je trebalo odatle da krenes. Mada, kao sto je neko vec rekao, pretrazivanje daje izmesane rezultate zbog ove regularne miskoncepcije da logotip obavezno sadrzi i znak, odnosno simbol.

Svejedno, evo nekih citata:
CITAT (google_define)
  • The stylized lettering often employed in a logo. (www.motto.com/glossary.html)
  • A logo made primarily of type. (web.mit.edu/campaign/styleguide/glossary.html)
  • A brand name, publication title, or the like, presented in a special lettering style or typeface and used in the manner of a trademark. (www.marketconscious.com/dict3.htm)

Ovo je jedna od ozbiljnijih definicija:
CITAT
A logotype is a typographic symbol that is a powerful visual representation of a company and forms the basis of it's corporate identity. The word "logo" is short for "logotype," referring to a company signature or mark. It is a name, symbol or trademark designed for easy and definitive recognition. A logotype refers to a broad group of designs commonly used as corporate signatures including symbols, glyphs, logos, marks icons etc. (www.logosharx.com/logo-design-tips/logo_glossary.htm)

I opet nas to vraca na vezu sa tipografijom.

A kad smo kod log-in i log-out, evo male skolice iz etimologije ovih termina:
www.wikipedia.org, Data logging, Etymology
www.etymonline.com, log

Ok da se vratim na logotip smile.gif
Problem je sto dosta izvora na netu kaze da logo i logotip nisu ista stvar!
Ostacu otvoren po ovom pitanju, iako mi nije bas sasvim logicno (i nikad mi niko nije adekvatno odbranio ovo misljenje). Kazu da logo (koliko god to neverovatno zvucalo) predstavlja ono o cemu ovde raspravljamo: kombinaciju logotipa i znaka/simbola cime se pokriva celokupan identitet nekog brenda. To automatski znaci da logotip i logo ne mogu biti i nikako nisu sinonimi, odnosno, da logo nije samo skracenica, ali ostaje pitanje da li su ti izvori tacni.
Neki primeri se mogu videti i u ovim citatima gore. Npr. Logotype definition: The stylized lettering often employed in a logo.
Opet, onaj veci citat koji sam izdvojio, kaze da je logo skracenica.. huh.gif

Da li postoji neki izvor koji moze da resi ovaj problem?

Nadam se da smo stigli negde sa ovom pricom.
Go to the top of the page

+Quote Post

Poruke u ovoj temi

- Pedja Supurovic (Broker)   Šta je znak, logo, logotip   Jun 6 2007, 18:15
- - Њ   logo i logotip su ISTO (kao shto su nacista i naci...   Jun 6 2007, 19:08
- - Gospodin Branislav   sign - znak ...bilo kakav, bilo čega - na englesk...   Jun 6 2007, 22:04
- - NURBS   Pedja i GB... Prekinite da lupetate gluposti i pr...   Jun 6 2007, 23:48
- - Њ   ej stvarno lupate gluposti (osim NURBS-a), znak i ...   Jun 7 2007, 06:54
- - vili   Vec je zilion puta ovde na forumu objasnjeno sta j...   Jun 7 2007, 07:45
|- - Pedja Supurovic (Broker)   Ljudi, zahvaljujem puno na cascavanju uvredama. ...   Jun 7 2007, 08:47
- - Gremlin   Kada se predstavljate obično kažete: "Zdrav...   Jun 7 2007, 08:55
- - Gospodin Branislav   CITAT (NURBS @ Jun 7 2007, 00:48) Logos (...   Jun 7 2007, 09:35
- - tarzan   Ajde Djape sta se palis na komentare nekog klinca,...   Jun 7 2007, 09:56
|- - vili   CITAT (tarzan @ Jun 7 2007, 10:56) Ajde D...   Jun 7 2007, 10:06
- - misax   Na mojoj stranici je postojalo neko tumačenje LOG...   Jun 7 2007, 10:55
- - Њ   ja se izvinjavam ako sam nekoga uvredio, nije mi b...   Jun 7 2007, 11:04
- - boric   Log = пањ, дневник, забелешка, ...   Jun 7 2007, 11:27
- - Candy Guru   Ja mislim da na vrh igle mozhe da stane bar 2 tuce...   Jun 7 2007, 11:40
- - MrSteel   o ovoj temi najbolje da pricaju skolovani ljudi, o...   Jun 7 2007, 11:48
- - Trunks   CITAT (NURBS @ Jun 7 2007, 00:48) Ne post...   Jun 7 2007, 13:17
- - Њ   po meni NURBS je u pravu...najprostije recheno LOG...   Jun 7 2007, 13:26
- - Gospodin Branislav   Evo sve lepo napisano za svačiji ukus: http://en....   Jun 7 2007, 14:09
- - Њ   u svakom sluchaju LOGOTIP i ZNAK nisu isto: ...   Jun 7 2007, 15:04
|- - Bolest   CITAT (Њ @ Jun 7 2007, 16:04) SLIKA 1. L...   Jun 7 2007, 16:48
|- - mirtodor   CITAT (Bolest @ Jun 7 2007, 17:48) Krilca...   Jun 7 2007, 17:45
- - gStyle   ja sve to zovem identity design. zvuchi fensi i ko...   Jun 7 2007, 15:39
- - Њ   ne izbegavash   Jun 7 2007, 15:49
- - Nikotin   A ja mislio da samo sladoled nije = logotip (znač...   Jun 7 2007, 18:04
- - syndrome   Dobro, i na kraju smo dosli do sledecih zakljucaka...   Jun 7 2007, 19:32
|- - Pedja Supurovic (Broker)   CITAT (syndrome @ Jun 7 2007, 20:32) Pedj...   Jun 7 2007, 21:58
- - Gospodin Branislav   pa poenta je da svi ovi pomenuti termini imaju vez...   Jun 7 2007, 19:58
- - syndrome   ^ slazem se u svemu, ali osim dva posta u kojima s...   Jun 7 2007, 23:09
- - Trunks   ^ Lepo rečeno. Stvarno ne vidim da je neko vređ...   Jun 7 2007, 23:14
- - Њ   ja se izvinjavam josh jednom, nije mi bila namera ...   Jun 7 2007, 23:20
- - Christopher Carrion   Toliko ima đubreta da ne vredi čistiti. Šta da ...   Jun 7 2007, 23:59

Closed TopicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 25. October 2014 - 16:12

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.