Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

12 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic

Otvarati Agenciju ili ne, entuzijazam ludost ili realna stvar

V
nidzos
poruka Jun 19 2007, 21:02
Poruka #41

Grupa: Članovi
Datum reg.: 8-January 07
Član broj: 8,358

CITAT (Drug Bevc @ Jun 18 2007, 11:25) *
Za kraj, jedan koristan opšti savet. Avansno plaćanje usluga se u praksi pokazuje kao ekstremno nepopularno. Vrlo je verovatno da ćete to što radite morati da odradite pa da onda fakturišete. Čim ste izdali fakturu, morate platiti PDV, a faktura vam se još knjiži u prihod (kod robe je malo drugačije ali suština je ista). Tako se možete naći u prilično nezgodnoj situaciji: radite, plaćate državi besomučno a para nigde - svi znamo kako sporo ide naplata. Nema, naravno, univerzalnog i svemogućeg leka za ovo, ali pokušajte da učinite sve da vas od samog početka vašeg poslovanja ozbiljno shvate: koliko god da će vam se to činiti nepotrebnim i ponekad čak i glupim, propratite svaki svoj posao (naročito ako se bavite uslugama) odgovarajućim UGOVOROM, ne samo fakturom. Dobro je da vam ovo uradi pravnik, makar nekoliko prvih, tipskih. Ako dođete do suda (efikasniji su nego ranije), imaćete mnogo čistiju situaciju.

Šta kažeš na menice? Zar nije lakše podići pare preko menica pa neka ih banka vija. Ne znam kako tačno ide procedura ali čini mi se da nije komplikovano.
Go to the top of the page

+Quote Post
Drug Bevc
poruka Jun 20 2007, 11:14
Poruka #42

Datum reg.: 28-March 07
Član broj: 10,000

E, da, i ja sam čuo da to sa menicama funkcioniše, ali nisam imao ličnog iskustva

+Quote Post
Ljtruba
poruka Jun 22 2007, 01:20
Poruka #43

Datum reg.: 5-February 05
Član broj: 219

Posto vise ne mogu da izvucem toliko kesa, pocecu sve saradnike da placam preko racuna. Mada, vecina njih je nezaposlena, pa je to nekih 37% ako sam dobro razumeo.

Zanima me ovo oko iznajmljivanja sopstvenog auta firmi.
Da li ima neki ugovor kojim se to radi? Ne bih da naplacujem samom sebi iznajmljivanje (mada i moze ako nema puno papirologije) samo me zanima kako ide sa podizanjem kesa od racuna pumpi?

Trosim oko 6-8.000 dinara za benzin mesecno, pa nije bas mala stavka.

A kako ide za odrzavanje auta? Servisi i slicno?

+Quote Post
gStyle
poruka Jun 22 2007, 01:37
Poruka #44

neUrednik™

Grupa: Urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 6

shto se tiche materije sa svojih 20 godina logichno je da budem totalni laik ali zashto bi uzimao sluzbeni auto i potencionalno sebi kachio dodatne troshkove? :/

+Quote Post
Ljtruba
poruka Jun 22 2007, 10:42
Poruka #45

Moj privatni auto bih dao firmi na koriscenje.
To moze da se radi uz neku naknadu koja meni nije bitna.

Bitnije mi je da onda mogu da podignem kes za sve fiskalne racune sa benzinskih pumpi za benzin

+Quote Post
Drug Bevc
poruka Jun 23 2007, 14:55
Poruka #46

Ugovor o korišćenju sopstvenog auta je vrlo jednostavan i može svaki knjigovođa da ga napravi. Ne treba nigde posebno da se overava ili taksira. Troškovi servisiranja, hm. Moguće da se i ovo može naplaćivati na isti način. I ovo treba videti sa knjigovođom; ako je izvodljivo, moglo bi da se reguliše još jednim dodatnim članom već pominjanog ugovora.

+Quote Post
Ljtruba
poruka Jun 24 2007, 15:28
Poruka #47

Samo da se vratimo malo unazad.
Hoces da kazes da se ostale delatnosti definisu samo u osnivackom aktu?

Da li mogu da napravim neki nov akt koji bi dopunjavao prethodni?
Da li se overava na sudu?

+Quote Post
Drug Bevc
poruka Jun 25 2007, 07:48
Poruka #48

U Rešenju o upisu u registar privrednih subjekata postoji samo pretežna delatnost, a u Odluci o osnivanju privrednog društva su pobrojane i druge delatnosti. Možeš napraviti novu odluku (nisam ovo radio pa ne znam kako se tačno zove, dopuna odluke itd ili nekako drugačije) i mora se overiti u Opštinskom sudu kao i prva Odluka.

+Quote Post
Spotter
poruka Jun 25 2007, 09:51
Poruka #49

Datum reg.: 5-February 06
Član broj: 3,243

CITAT (Ljtruba @ Jun 22 2007, 11:42) *
Moj privatni auto bih dao firmi na koriscenje.
To moze da se radi uz neku naknadu koja meni nije bitna.

Bitnije mi je da onda mogu da podignem kes za sve fiskalne racune sa benzinskih pumpi za benzin

cak i ako sam "sebi" tj. svojoj firmi dajes auto na koriscenje, moras da platis PDV na iznos iz ugovora o koriscenju vozila, a taj iznos ne moze da bude nesto bezveze vec barem 1500-2000 din mesecno (tako mi rekose knjigovodje). Ne dodje to mnogo (par stotina dinara mesecno), ali cisto da znas.

+Quote Post
okmijun
poruka Jun 25 2007, 09:56
Poruka #50

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

DZ>Poslovni informator!

+Quote Post
Ljtruba
poruka Jun 25 2007, 22:36
Poruka #51

Gde ima taj Poslovni informator ili privredni savetnik, sta vec...

+Quote Post
headcutter
poruka Jun 26 2007, 10:34
Poruka #52

eye from the sky

Grupa: Admin
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 24

/tema postavljena kao Sticky...

Svaka cast vecini vas koji delite svoje savete ovde oko "legalizacije poslovanja"

/support

+Quote Post
Ljtruba
poruka Jun 26 2007, 23:19
Poruka #53

Ja napravio ugovor o posluzi sa samim sobom za auto smile.gif

Davaoc usluga sam ja kao fizicko lice, a primaoc moja firma.

Kupio sam knjigu "putnih naloga za putnicko vozilo" i sad mogu da je popunjavam i da prilazem fiskalne sa gotovisnkim racunom za benzin.

Jel to u redu?

+Quote Post
Drug Bevc
poruka Jun 28 2007, 07:49
Poruka #54

@headcutter, dopalo mi se što je legalizacija pod navodnicima biggrin.gif biggrin.gif

@ljtruba, skroz je u redu.

Pošto smo se sad uspešno ulepkali, ajd da dodam još nešto. Advokat mi pre neki dan reče da su odredbe novog Zakona o autorskim pravima (nisam siguran da se baš tako zove) mnogo preciznije nego ranije, a kazne za prekršioce znatno pooštrene. Prevedeno na praktično, kad god koristite nečiji crtež za korice knjige, nečiju fotku za reklamu i sl. obavezno to propratite odgovarajućim ugovorom sa autorom. Ovde ne mora biti bitno što vam je autor drugar, već što vas inspekcija može kontrolisati. Ovo je sve tek na samom početku i prilično je mutno&neispraksirano, ali i ovaj ugovor je sasvim banalan, džabe, nigde se ne overava. Važno: potpuno je legalan ugovor po kome se prava ustupaju BEZ IKAKVE NAKNADE, bez obzira da li ste stvarno tako mislili, ili ste isplatili... onako. Setite se i beskrajnog spektra ljudskih slabosti - bio sam svedok da nekadašnji "drugar" koji je bez ugovora napravio džabe dizajn tuži firmu posle nekog broja godina i traži (i dobija) ne malu naknadu štete.

+Quote Post
Ljtruba
poruka Jun 28 2007, 23:06
Poruka #55

Ja zavrsio sve papire i poslali me da se prijavim da plaćam taksu za istknutu firmu i za građevinsko zemljište. Kažu tek kad se formira lokalna samouprava biće određene i cene.

Pazi sad, ostalo mi je još samo da zatvorim krug u Agenciji za pr. reg. tako što nosim valjda PIB i ugovor od banke da kompletiraju registraciju.

a onda se veoma uskoro selim, pa ponovo se drndam sa njima smile.gif

+Quote Post
headcutter
poruka Jul 3 2007, 14:31
Poruka #56

eye from the sky

Grupa: Admin
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 24

elem, ako je neko dovoljno upoznat sa temom/dokon da napravi presek linkova i bitnih segmenata u topicu, pa da editujem main post sa sublinkovima radi lakse navigacije... a i dalje nastavite da dodajete korisne informacije

+Quote Post
Ljtruba
poruka Aug 10 2007, 23:36
Poruka #57

Ja platio saradnike preko autorskog honorara, ali mi knjigovodja zaracunala 60% raznoraznih doprinosa i gluposti.

Da li je to moguce?

+Quote Post
vukx
poruka Aug 12 2007, 20:40
Poruka #58

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 741

^Da, ja mislim da je to tako, sem ako nisu stalno zaposleni.

+Quote Post
predrag
poruka Dec 4 2007, 00:52
Poruka #59

Datum reg.: 24-January 05
Član broj: 128

Moje iskustvo vođenja agencije je pozitivno. Lakše je poslovati, troškovi firme nisu toliko veliki a cene nešto veće i to je to.
Prijatelj mi je rekao kada sam se dvoumio da iako ću imati troškove teraće me da više radim. Tako je i bilo.
Mogu da apliciram za vizu kao zaposlen i još štošta...

+Quote Post
predrag
poruka Feb 12 2008, 19:15
Poruka #60

Datum reg.: 24-January 05
Član broj: 128

Pitao me je Danijel kakvo mi je iskustvo nakon ovog vremena.
Odgovor:
Pa da, radi se. Nekad je loše, nekad dobro. Tera te da radiš više. Sve zavisi od tebe, da li si spreman da radiš i da li imaš kupce za svoje usluge. Eto ja sada plivam s tim. Teško je biti i menadžer i ugovarač i uterivač dugova i sve ostalo, svojim poslom se baviš ponajmanje. Ponekad poželim da se zaposlim negde i da ne mislim da li ću ovog meseca dovoljno zaraditi, da neko drugi radi sve ostalo a ja samo svoj posao. Ne odustajem.

+Quote Post

12 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 25. October 2014 - 01:33

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.