Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Neonska rasvjeta za studio ?

V
vukas
poruka Sep 24 2006, 01:20
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 10-October 05
Član broj: 1,933

Evo ovako.
Kupih prije neki dan neku neonsku sijalicu Philips-ovu koja se zavrce u standardno sijalicno grlo.
Trosi samo 20W i pri tome daje svjetla koliko volfram sijalica od 100 W. Naravno, oslobadja po mojoj procjeni i najmanje 5 puta manje toplote od volfram sijalice a i ne crkava tako cesto (garancija na kutiji kaze moze 6 godina)
O prednostima neonske sijalice nad halogenom ne trebam puno pricati, jer svi koji su koristili halogene reflektore znaju da oni trose puno struje i da strasno griju.
E sad, palo mi je na pamet da uzmem 2x10 sijalica i konstruisem 2 softboxa od po 1kW (ekvivalent svjetla)
Da li je neko razmisljao u ovom pravcu, i mozda imao iskustva sa ovim svjetlom?
Naravno, odmah se namece pitanje white balance-a.
Probao sam fotkati sa D70s i na auto white balance dobio sam zelenkasti ton fotke. Postavljanjem WB na simbol sa neonkom dobio sam losije rezultate od auto WB iako sam ocekivao cudo.
Korekcijom WB u RawShooteru dobiju se potpuno korektne fotke.
Zasto se onda ova vrsta rasvjete ne koristi u praksi. Nesto mi je tu sumnjivo, sigurno zbog necega neonke nisu dobre (nema o ovoj temi nista na netu ili barem ja nisam dovoljno kopao).
Ajd posavjetujte me braćo fotografi dok nisam bachio pare na neonke.
Go to the top of the page

+Quote Post
istankov
poruka Sep 24 2006, 07:46
Poruka #2

Datum reg.: 8-February 05
Član broj: 241

neonke imaju prednost zbog velike iskoristivosti pretvaranja električne u svetlosnu energiju, naspram ostalih "grejnih" rasvetnih tela, medjutim imaju problem nekonzistentnog i bezvezne temperature svetla. Jako teško ih je upariti (par neonki iz istog pakovanja imaju različite boje), glomazne su u odnosu na količinu svetla koju daju, veoma su teški ramovi u koje se pakuju, jako su lomljive, i imaju problem kod snimanja sa video opremom - trepere, ako ne rade na par kHz, problem oko dimovanja (smanjenja svetla) ...
Nije istina da nema nikakvih podataka, google je tvoj drug, kino flo ili foto flo firma ih proizvodi za foto i kino snimanja. Cena? Prava sitnica... jedna sijalica, lampa bez dodatne elektronike je oko 80tak €...

+Quote Post
drx
poruka Sep 24 2006, 09:41
Poruka #3

Datum reg.: 4-January 06
Član broj: 2,811

Ja sam razmisljao u tom pravcu,
i zakljucio da je katastrofa nefunkcionalno, premda mozes napraviti perfektan softbox....

Prednost toga, za pocetnike koja mi se svidja u tom pristupu je jer imas kontinualno svetlo, te odma vidis kakvno svetlo/senke imas...
..jako primamljivo, ali...

+Quote Post
vukas
poruka Sep 24 2006, 10:37
Poruka #4

CITAT (istankov @ Sep 24 2006, 08:46) *
neonke imaju prednost zbog velike iskoristivosti pretvaranja električne u svetlosnu energiju, naspram ostalih "grejnih" rasvetnih tela, medjutim imaju problem nekonzistentnog i bezvezne temperature svetla. Jako teško ih je upariti (par neonki iz istog pakovanja imaju različite boje), glomazne su u odnosu na količinu svetla koju daju, veoma su teški ramovi u koje se pakuju, jako su lomljive, i imaju problem kod snimanja sa video opremom - trepere, ako ne rade na par kHz, problem oko dimovanja (smanjenja svetla) ...
Nije istina da nema nikakvih podataka, google je tvoj drug, kino flo ili foto flo firma ih proizvodi za foto i kino snimanja. Cena? Prava sitnica... jedna sijalica, lampa bez dodatne elektronike je oko 80tak €...

Hvala istankov!
Dobar link.
Ja govorim o onim malim neonskim sijalicama, mislim da panel sa desetak sijalicnih grla i isto toliko sijalica uopste ne bi bio puno tezak. Sto se tice razlicite boje svjetla od razlicitih sijalica, mislim da bi upotrebom 10 sijalica dobio neku prosjecnu (prihvatljivu) temperaturu svjetla. E sad da su lomljive, jesu. Mada ovo nisu klasicne duge neonke pa su manje izlozene a ako bi se lijepo upakovale ne bi bilo opasnosti.
Za dimovanje si u pravu potpuno, neonku ne mozes regulisati potenciometrom. Jedina opcija je iskljucivanje pojedinih sijalica, ili postavljanje nekakvih sjenila i sl.
Ali ja bih uvijek dao prednost kontinualnom svjetlu, naspram flash-eva
Ovdje jedna Philips daylight neonska sijalica kosta oko 6e. Nije jeftino, ali ja bih uvijek dao prednost kontinualnom svjetlu, naspram flash-eva...

+Quote Post
vukas
poruka Sep 24 2006, 13:10
Poruka #5

Evo kako to neki rade.

+Quote Post
maxer
poruka Sep 24 2006, 14:49
Poruka #6

Datum reg.: 10-July 05
Član broj: 1,164

Istu stvar smo zamislili.

Ja bih definitivno išao na Daylight verziju, one jesu skuplje ali bar znaš da im je temperatura svetlosti 6500 Kelvina, imaju tu deklaraciju.

6€ za Daylight sijalicu je jeftino. Ja sam video cene po netu od 8 - 12€.

Ja po kući imam ove dve verzije (ni jedna nije Daylight):
Philips softone (6 god.) 1160 lumena 150mA (na Philips-ovom sajtu piše da je 2700 Kelvina)
Philips tornado (6 god.) 1350 lumena 145mA (to je ova spiralna sa tvoje slike).

+Quote Post
istankov
poruka Sep 24 2006, 18:54
Poruka #7

Datum reg.: 8-February 05
Član broj: 241

Smanjenje svetla (Dimovanje) sa neonkama nije nešto preterano teško rešiti, potrebno je ograničiti struju kroz neonku...

Ove varijante sa špageti na viljušci navrnutim neonkama nisam imao u vidu.

+Quote Post
vukas
poruka Sep 24 2006, 19:19
Poruka #8

CITAT (maxer @ Sep 24 2006, 15:49) *
Istu stvar smo zamislili.

Ja bih definitivno išao na Daylight verziju, one jesu skuplje ali bar znaš da im je temperatura svetlosti 6500 Kelvina, imaju tu deklaraciju.

6€ za Daylight sijalicu je jeftino. Ja sam video cene po netu od 8 - 12€.

Ja po kući imam ove dve verzije (ni jedna nije Daylight):
Philips softone (6 god.) 1160 lumena 150mA (na Philips-ovom sajtu piše da je 2700 Kelvina)
Philips tornado (6 god.) 1350 lumena 145mA (to je ova spiralna sa tvoje slike).

He, he!
Ideje su univerzalne.
Danas sam malo experimentisao sa ovom jedinom flou sijalicom koju imam i podesivsi WB na Nikonu D70s na flou rasvjetu sa korekcijom na -3 dobio izvanredan rezultat, tj. odlicnu reprodukciju boja.
Moja je sijalica takodje 6 god, ne pise koliko je kelvina, samo daylight ali to se moze regulisati preko WB-a.
Ne znam uopste kakvo je to treperenje neonki koje se spominje, ja ga nisam primjetio. Cak sam namjestio ekspoziciju na 1/1000 sec ne bih li uhvatio taj brzi treptaj i uvijek dobijam isti rezultat. U praksi ne vjerujem da cu u studiju ikad koristiti i 1/1000. Vjerovatno ovo stvara probleme na videu.
Sada sam se definitivno zagrijao za ovu varijantu.
Kostace vise od "halogen sa buvljaka" varijante ali je puno bolje.

+Quote Post
maxer
poruka Sep 24 2006, 19:59
Poruka #9

CITAT (vukas @ Sep 24 2006, 20:19) *
...
Sada sam se definitivno zagrijao za ovu varijantu.
Kostace vise od "halogen sa buvljaka" varijante ali je puno bolje.

I ja to pravim, obavezno.

+Quote Post
vukas
poruka Sep 24 2006, 20:19
Poruka #10

CITAT (maxer @ Sep 24 2006, 20:59) *
I ja to pravim, obavezno.

Super biggrin.gif
Kasnije ce se i ostali prikljuciti. Mozda i nece, halogenke su zimi dobra stvar. laugh.gif

+Quote Post
Zlatko_KG
poruka Sep 24 2006, 20:38
Poruka #11

Datum reg.: 24-June 05
Član broj: 1,045

Ja sam nasao u jednoj stonoj lampi Philips Daylight neonku, ali na zalost samo 14W ekvialent oko 70W sijalice sa uzarenom niti.

Evo sta pise na grlu te sijalice

Snimak napravljen samo pomocu tog osvetljenja

Kombinovano sa ugradjenim blicom (coolpix s4)

Snimci su bez ikakve korekcije i kropa, samo resize

Kad bi se nabavile ove neonke vece snage, bar 20W i uparilo vise komada, verovatno bi moglo da se napravi veoma pristojono osvetljenje, a mislim da ne bi trebalo da budu skupe, jer sam stonu lampu sa tom neonkom pre godinu dana platio oko 1000 din smile.gif

+Quote Post
vukas
poruka Sep 24 2006, 20:54
Poruka #12

Pokrenuta je lavina!!!
biggrin.gif

+Quote Post
Obican_Deterdzen...
poruka Sep 25 2006, 09:21
Poruka #13

Datum reg.: 12-May 05
Član broj: 609

http://www.bowens.co.uk/catalog/product_in...;products_id=46

smile.gif

+Quote Post
maxer
poruka Sep 25 2006, 16:14
Poruka #14

^ Ma definitivno odlično rešenje, za one koji nemaju budžet za pravo studijsko.
Jedino je važno uzeti verziju sa oznakom Daylight, zbog toga što emituje "belo" svetlo i deklarisano daje 6500K (ili je bar tu blizu), što se lako podesi kod DSLR-a koji imaju tu opciju, za razliku od običnih sijalica koje imaju "žuto" svetlo.

Žuto svetlo je kod običnih sijalica: ~ 2700K - 3700K

Žuto-Belo svetlo ~ 4000K - 5800K

Belo (ili kako ga još zovu: dnevno) svetlo je: ~ 6000K - 6700K

Belo-Plavo svetlo (jarko belo, koje počinje da vuče na svetlo plavičastu nijansu) 7000K pa na gore.

Kako se sve zovu tj. oznacavaju kucne sijalice i koje temperature svetlosti imaju:

~ 2700K - 3000K:
-----------------
Soft White
Warm White
Ultralume
StayBright
Interior

3400K - 3500K:
------
White
Ultralume
Compact Fluo
StayBright
Designer

3700K:
------
Natural

4100K - 4200K:
--------------
Cool White
Compact Fluo
Ultralume
StayBright

5000K:
------
Compact Fluo
Colortone 50
Chroma 50
Ultralume
Design 50
Daylight

6250K - 6700K:
--------------
Daylight
Day

7000K i jace:
-------------
Blue
Compact Fluo 7xxx (vrednost temper. u Kelv.)
Chroma 7xxx (vrednost temper. u Kelv.)

+Quote Post
Mića
poruka Sep 25 2006, 16:34
Poruka #15

Datum reg.: 17-October 05
Član broj: 1,996

Ljudi, od kada je daylight 6500 kelvina???
daylight = 5600kelvina, soma kelvina nije uopste mala razlika, do duse sta vas briga, to se u PS-u lako sredi, ali ako neko fotka filmom, moze da zaboravi na taj "daylight".
Inace te sijalice sto mozete da nadjete u merkatoru, koje trose 20W a sijaju kao 100w, to su sve price za malu decu fotografa. Jer sto je neko vec rekao ne daju istu temperaturu svetla, trepere, i nemaju veze sa daylightom, osim sto vidno daju hladnije svetlo od klasicnih sijalica.

+Quote Post
maxer
poruka Sep 25 2006, 16:57
Poruka #16

CITAT (Mića @ Sep 25 2006, 17:34) *
daylight = 5600kelvina, soma kelvina nije uopste mala razlika, do duse sta vas briga, to se u PS-u lako sredi, ali ako neko fotka filmom, moze da zaboravi na taj "daylight".
Inace te sijalice sto mozete da nadjete u merkatoru, koje trose 20W a sijaju kao 100w, to su sve price za malu decu fotografa. Jer sto je neko vec rekao ne daju istu temperaturu svetla, trepere, i nemaju veze sa daylightom, osim sto vidno daju hladnije svetlo od klasicnih sijalica.

Ja ovde govorim o specifikacijama / nazivima za svetlosna tela namenjena za veštačko kućno osvetljenje !
U drugim oblastima tehnike ili nauke se nešto drugačije vrednuje tj. zove određena talasna dužina.

A i što nas pitaš ?
Pitaj proizvođače, npr. Philips-a smile.gif

Inače imaš ljude koji se bave profesionalno akvaristikom i koji idu dotle da analiziraju-mere svetlost koju odaju razni tipovi sijalica i to lepo stave u tabele za ostale svoje kolege. Odatle i meni ovi podaci.

Ove sijalice o kojima mi pričamo ne trepere, to nisu klasične neonke.

+Quote Post
chupawy
poruka Sep 25 2006, 17:08
Poruka #17

Datum reg.: 26-December 05
Član broj: 2,735

Trepere ali na mnogo većim frekvencijama nego obične neonke, nikad nisam našao podatak koja je to frekvencija, jel zna neko?

Zar custom WB ne rešava problem toplote svetla?

+Quote Post
maxer
poruka Sep 25 2006, 17:11
Poruka #18

CITAT (chupawy @ Sep 25 2006, 18:08) *
Trepere ali na mnogo većim frekvencijama nego obične neonke, nikad nisam našao podatak koja je to frekvencija, jel zna neko?

Što mu na isto izađe - ne smeta.

CITAT (chupawy @ Sep 25 2006, 18:08) *
Zar custom WB ne rešava problem toplote svetla?

Pa naravno da rešava i to bez problema kod tako fiksnog izvora svetla.

+Quote Post
vukas
poruka Sep 25 2006, 23:47
Poruka #19

CITAT (Mića @ Sep 25 2006, 17:34) *

E ja sam probao i tog treperenja sa mojom sijalicom nema pa ti pricaj sta hoces. I ova moja philips fluo od 20w svijetli kao volfram 100w. Kupi jednu i probaj pa ces vidjeti.
Koliko ima kelvina ne znam ali definitivno nije daylight, iako tako pise na njoj i tu si u pravu.

+Quote Post
Mića
poruka Sep 26 2006, 01:45
Poruka #20

Datum reg.: 17-October 05
Član broj: 1,996

Nemam sta da kupujem i da probam. Posedujem iste takve smile.gif

Imam neku philips samo što na njoj piše 5000K. A kada slikam na day light filmu dobijem zelenkasti ton. Objasni mi maxeru, zašto je to tako?

Izvini maxeru ali moram da ti kažem da si malo pobrkao lončiće. U onoj tvojoj tabeli imaš 2 puta daylight. Kako to da za jednu stvar imaš više vrednosti. Dnevno svetlo ide od oko 2000 kelvina do preko 10000 sve zavisi od uslova. Ali za naziv dazlight se vezuje ono svetlo dačno u podne leti, kada je sunce pod pravim uglom, bez oblaka ili bilo kakvih senki. Znači direktno.

I ne postoji belo svetlo. Jer je i tungsten light belo svetlo ako koristiš tungsten film, odnosno WB na digitalcu.

Nemam ja bez veze 10 iz tehnologije filma.

I još nešto. Sledeći put, kada ti neko već odgovori na post, nemoj menjati svoj prethodni, ili barem napiši da si ga izmenio.

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. November 2019 - 21:00

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.