Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Uradi sam - macro objetiv, uspeo sam, e sad je pitanje koliko?

V
Stefan032
poruka May 11 2006, 19:39
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-January 06
Član broj: 3,166

Na netu sam video temu za macro objektiv (da budem precizniji socivo), detalje mozete pogledati na sledecim adresama:

http://www.picturetrail.com/gallery/view?p...username=amiga7
http://www.photocritic.org/2005/macro-phot...hy-on-a-budget/

Evo i delova koje sam koristio za takozvani objektiv:

A evo i gotov objetiv(josh samo da se ocisti smile.gif ):

I na aparatu (a da pricvrstio sam ga pomocu zavrtnja na mesto gde se shrafi stativ, ali sam uzeo shraf (jel se tako kaze) od fotrole nekog starog aparata, tako da mogu da aparat kacim na stativ i sa tim tkzv. objektivom).

Slike koje sam slikao sa njim mozete pogledati na ovoj temi:
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=14790
Go to the top of the page

+Quote Post
-V-O-Y-A-G-E-R-
poruka May 11 2006, 19:59
Poruka #2

Mac guru

Datum reg.: 21-April 05
Član broj: 527

Samo da znaš da ova tvoja skalamerija izgleda mnoogo bolje od onih na sajtu smile.gif Koliko ti je vremena trebalo i šta si tačno koristio od materijala?

+Quote Post
Stefan032
poruka May 11 2006, 20:13
Poruka #3

Nije mi trebalo mnogo vremena, jer sam imao sve potrebne delove u jednom sklopu koji sam skinuo sa neke stare fotokopir masine.

Rastavio sam socivo imalo ih je 4, neka dva u boji sto umanjuju i mute sam izbacio, iskoristo kuciste, ostavio dva koja uvecavaju (vide se na slikama) iskoristio podloske da stavim izmedju sociva i na kraju, zalepio sam slilikonskim kitom. Samim tim sto sam izbacio ona dva sociva sto mute, dobio sam mesta za moj objektiv od aparata (supljinu dovoljne dubine). Sa stare fotrole od nekog aparata sam iskoristio shraf za vezivanje sa aparatom, a sto se tice drzaca objektiva, i to sam iskoristio od tog sklopa. Samo sam malo sekao, lepio.
To bi bilo to, za sve to je potrebno 2-3 sata ako imas sklop koji sam ja imao wink.gif
Pozdrav, bas mi je drago da ti se svidja, jos vise mi je drago sto ti se svidjaju rezultati, to mi je vaznije smile.gif biggrin.gif

+Quote Post
Esdy_11192
poruka May 11 2006, 21:19
Poruka #4

Datum reg.: 17-August 05
Član broj: 1,454

SVAKA TI CAST covece.. Objektiv izgleda fantastivno kao i fotke koje si odradio... Kazes stari fotokopir, da sam znao danas sam pored faksa kod kontenjera video staru fotokopir masinu... laugh.gif Samo da je veci DOF, mogao bi serijiski da pravis laugh.gif wink.gif

+Quote Post
Millwall
poruka May 11 2006, 23:05
Poruka #5

Datum reg.: 16-September 05
Član broj: 1,699

Svaka ti cast za ovo!
Odma' da ispises firmu na kucu (ili zgradu)! laugh.gif

+Quote Post
Stefan032
poruka May 12 2006, 00:14
Poruka #6

Sada me zanima da napravim tele objektiv, odnosno socivo. Samo ne znam od cega da skinem socivo, kakvo bi socivo tu trebalo da bude, ako mozete da pomognete pisite. Mozda da skinem sa nekog durbina ili dvogleda.
A da hvala na lepim recima, mnogo prija rolleyes.gif

+Quote Post
-=: soNic :=-
poruka May 12 2006, 09:50
Poruka #7

Datum reg.: 16-May 05
Član broj: 666

jos jedan, ovaj put pravi Grunf na zoni smile.gif

bravo za projekat, znanje, strpljenje i shto je najvaznije, rezultati su mnogo bolji nego shto bih ocekivao od ovakve skalamerije smile.gif

a posto imas kompakt aparat, ostaje ti samo da zavrnesh blendu na 8 (f/8) i dodash malo svetla i da rokash..

keep up smile.gif

+Quote Post
WereWolf
poruka May 12 2006, 11:04
Poruka #8

Datum reg.: 6-May 06
Član broj: 4,499

Stefane Zmaju nad Zmajevima wink.gif

Ja sam ODUSEVLJEN! Jos danas pocinjem da pravim Macroa za moju 510 ku! Aj plz pomozi sa savetom, a evo i pitanja.

1. Dakle, moj objektiv je dugacak oko 3 cm. Koliko dug treba da bude Mr. Macro? wink.gif Da ga nalepim uz 510 kino socivo ili treba da bude neki prostor izmedju?

2. Ako stavljam vise sociva... Koliko skontao mogu i od neke lupe da iskoristim. Znaci vise sociva vece uvecanje??? Je l tako? I da li se sociva na Macro-u lepe jedno uz drugo ili izmedju njih postoji prostor?

3. Kako izostravas fotke? Je l to problem i sa koje udaljenosti skljocas?

4. Zna neko kolko kosta lupa precnika oko 3 cm i je l prodaju Kinezi? smile.gif)))))

A, da?! Sta je Flash Suppressor?

Inace, fotke su ti opake! Ona sa 50 para je ubica! Svaka cast za skalameriju, opako izgleda pored toga sto i dobro radi. E, sad, znam da sam vas udavio sve, ali sta da radim, kad sam neinformisan wink.gif Dakle, svaka pomoc je very dobrodosla...

Pozdrav od WereWolfa... AUUUUUUUUUUUU... Inace sinoc je bio pun mesec, samo da napomenem smile.gif)))))

+Quote Post
crnamrlja
poruka May 12 2006, 11:08
Poruka #9

crnamrlja

Grupa: Foto Temple
Datum reg.: 15-February 05
Član broj: 272

eto kako se moze dobiti plitak DOF i sa manjim aparatom.

svaka cast stefane!

+Quote Post
Stefan032
poruka May 12 2006, 12:46
Poruka #10

@WereWolf

Ovako: Sto vise sociva imas vece je uvecanje, ali je plici DOF.
Sto se tice sociva od lupe ja sam sa tom idejom i krenuo, ali kod koneza imali samo jednu lupu precnika 6cm, napravio bih ja od lupe da nisam naleteo na ova sociva od kopirke. Ova sociva su precnika 3,5 cm.
Sociva mi nisu zalepljena jedno za drugo,izmedju njih je podloska, inace mozes i da ih skroz pribijes jedno uz drugo, ja nisam hteo da se ne bi grebala.
Problem je i sto vise sociva stavis vise moras da se priblizis objektu koji fotografises, ja moram da se primaknem na nekih 3-5 cm. sad.gif
Sto se izgleda tice, ja sam u startu hteo da napravim od rolne toalet papira, kao sto je napisano na onom prvom sajtu. (izgled mi nije bio vazan)
Koliko treba da primaknes do sociva, nemam pojma, ja sam isao sto sam vise mogao, ali imam lufta da ne razmisljam hocu li zakaciti objetiv aparata.
Kod tvoga aparata je manji precnik sociva, ako se ne varam, tako da ne znam sta bi mogao da uradis, ako hoces mene da poslusas, kupi dve lupe kod kineza (mislim da su ranje bile po 50din), uzmi plasticnu casu ili neku tubu, oboji u crno stavi lupe i probaj da skljocas, to sam i ja radio, drzao sam casu drugom rukom.
Sto se tice izostravanja, nije veliki problem samo priblizavas i odaljavas aparat od objekta.
CITAT
A, da?! Sta je Flash Suppressor?

njega nisam pravio jer ne koristim blic, koristim baterinsku lampu rolleyes.gif
koliko ja shvatam on "ubija" blic, rasprsuje svetlost. Ja na mom aparatu imam u M modu da odredim jacinu blica, znaci da imas i ti, stavi na najslabije i pokusaj, ako je suvise jako uzmi lampu kao ja i vozi biggrin.gif
evo na brzinu sam nacrtao shemu rolleyes.gif biggrin.gif

@crnamrlja
meni treba plitak DOF za slikanje portreta, e to ne znam kako da dobijem sa mojim aparatom, jedino da portret slikam macro rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

+Quote Post
Abdee
poruka May 12 2006, 12:58
Poruka #11

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

A zar nije obrnuti normalac bolje resenje? Ili pravi diopteri?

+Quote Post
Stefan032
poruka May 12 2006, 14:15
Poruka #12

CITAT (Abdee @ May 12 2006, 12:58)
A zar nije obrnuti normalac bolje resenje? Ili pravi diopteri?
*

ovo je besplatno i ne moram da drzim u ruci smile.gif
a za obrnuti normalac sam cuo tek pre dva dana, ovde na forumu
imaj u vidu da sam ja totalni pocetnik
pozdrav i hvala na savetu

+Quote Post
-V-O-Y-A-G-E-R-
poruka May 12 2006, 18:07
Poruka #13

Mac guru

Datum reg.: 21-April 05
Član broj: 527

Fleš supresor se može prevesti kao difuzor, koji "razbija" svetlo, ubija senke i daje mekoću objektu.

Abdee, zar može diopter imati onoliko bolesno uvećanje, kao kod lika na sajtu sa linka, gde šibica glave izgleda kao kometa?!

P.S. Dobar ti novi av smile.gif Jagodinka Simonović™ laugh.gif

+Quote Post
WereWolf
poruka May 12 2006, 22:00
Poruka #14

Datum reg.: 6-May 06
Član broj: 4,499

Stef,

Probao i odusevio se. Samo jos da realizujem i saljem fotke. Kazi mi samo jer nisam siguran sta se desava kad ubacis drugo socivo??? Probao i probao i imam utisak da se nista ne desava??? Znaci jedna lupa WOW... Druga lupa WOW... Obe lupe, isto kao i sa jednom? Imam utisak da nema nikakve razlike? Ali ja to probao iz ruke, pa nisam siguran, aj kazi mi ti sta je tvoja praksa pokazala?

pozz

+Quote Post
Stefan032
poruka May 13 2006, 00:56
Poruka #15

CITAT (WereWolf @ May 12 2006, 22:00)
Stef,

Probao i odusevio se. Samo jos da realizujem i saljem fotke. Kazi mi samo jer nisam siguran sta se desava kad ubacis drugo socivo??? Probao i probao i imam utisak da se nista ne desava??? Znaci jedna lupa WOW... Druga lupa WOW... Obe lupe, isto kao i sa jednom? Imam utisak da nema nikakve razlike? Ali ja to probao iz ruke, pa nisam siguran, aj kazi mi ti sta je tvoja praksa pokazala?

pozz
*

meni je sa jednim socivom fino uvecanje i veci je DOF, ali sa dva sociva mi je mnogo bolje uvecanje, ali je plici DOF.
Ne znam kakva su kod tebe sociva, mnogo zavisi od oblika sociva, ali skoro sam siguran da treba da je veca razlika kada stavis dva sociva (pribi ih jedno uz drugo)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. November 2019 - 19:14

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.